چگونه توانستم با استفاده از روش ها و ابزار های جذاب، تمرکز دانش آموزم را به یادگیری افزایش دهم؟

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و واتساپ: 09159886819  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

http://up.asemankafinet.ir/view/2518890/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86.jpghttp://up.asemankafinet.ir/view/2518891/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%D8%A8%D9%87%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA.jpg

لیست گزارش تخصصی   لیست اقدام پژوهی     لیست کلیه طرح درس ها

پشتیبانی سایت

در صورت هر گونه مشکل در دریافت فایل بعد از خرید به شماره 09159886819 در شاد ، تلگرام و یا نرم افزار ایتا  پیام بدهید
آیدی ما در نرم افزار شاد : @asemankafinet

چگونه توانستم با استفاده از روش ها و ابزار های جذاب، تمرکز دانش آموزم را به یادگیری افزایش دهم؟

بازديد: 329

بسمه تعالی

 

عنوان اقدام پژوهی:

چگونه توانستم با استفاده از روش ها و ابزار های جذاب، تمرکز دانش آموزم را به یادگیری افزایش دهم؟

اهداف پژوهش:

هدف کلی: افزایش دادن تمرکز دانش آموز با استفاده از روش ها و ابزارهای جذاب برای یادگیری

اهداف جزیی:

1. بالا بردن تمرکز دانش آموز در یادگیری

2. استفاده از روش های تدریس جذاب

٣. درگیر کردن دانش آموز در فرایند یاددهی یادگیری

۴. استفاده از ابزارهای جذاب برای یادگیری بهتر

اهداف کاربردی:

١. با استفاده از فاکتورهای ایجاد تمرکز، پیشرفت تحصیلی دانش آموزم را فراهم کردم.

۲. بسیاری از مطالب علمی آموزشی که باعث ایجاد تمرکز و پیشرفت تحصیلی دانش آموزم می­شد را کسب کردم.

٣. استفاده همکاران از نتایج این پژوهش، برای بالا بردن تمرکز دانش آموزان

سوالات پژوهشی حاضر به شرح زیر می باشد:

1.       چگونه تمرکز را در دانش آموزم ایجاد کنم؟

2.      از چه روش تدریسی جذابی استفاده کنم؟

3.     چطور دانش آموز را درگیر فرایند یاددهی یادگیری کنم؟

4.     از چه امکانات جذابی برای ایجاد تمرکز استفاده کنم؟

توصیف وضعیت موجود:

جمعیت این مدرسه ی پسرانه ۲۰۰ نفر است و مساحت این مدرسه حدود ۱۸۰۰ متر مربع است که با همکاری ۱۶نفر از کادر دفتری، اجرایی، آموزگاران و خدمت گذار مشغول به کار است؛ تعداد دانش آموزان کلاس ۱۹ نفر پسر بوده است همچنین رنگ لباس فرم آنها آبی است.

با شروع سال تحصیلی جدید به عنوان آموزگار پایه اول در این مدرسه مشغول به خدمت شدم با توجه به این که دانش آموزان در ماه مهر لوحه را یاد می گیرند متوجه شدم که یکی از دانش آموزان در فرایند یاد دهی و یادگیری حواسش را به خوبی جمع نکرده و در حال جنب و جوش زیاد است. دانش آموز مورد نظر با نام (طاها) که در این کلاس مشغول تحصیل هست که قدش از همه ی همکلاسی هایش کوتاه تر و اندامی ریزه میزه دارد؛ او اکثر اوقات نمی تواند در یک جا بنشیند و به سوالات آموزگار به درستی جواب دهد، در یادگیری نشانه ها هم خیلی ضعیف بود و نمی توانست نشانه ها را تشخیص دهد و در موقع نوشتن املا اغلب اشتباه می نوشت یا کلمات را نمی نوشت، این بی توجهی ها باعث شد که سر صف صبحگاهی به او توجه کنم و متوجه شدم که در

موقع صف هم به جای گوش دادن به برنامه و صحبت های معاونین و مدیر، در حال بازیگوشی و نگاه کردن به اطراف است و حواسش به صحبت ها نیست. به همین دلیل خیلی نگران شدم که اگر همین روند ادامه پیدا کند او چیزی را یاد نمی گیرد و یادگیری برای او دشوار است بعد از جلساتی که با مادر دانش آموز و آموزگار پیش دبستانی داشتم متوجه شدم که عوامل متعددی مانع تمرکز حواس اوست و بیشتر به حاشیه توجه می کند لذا به دنبال پرونده ی دانش آموز گشتم و کارت سنجش را پیدا کرده و مطالعه کردم و متوجه شدم در قسمت آمادگی تحصیلی علامت مثبت خورده که نشان دهنده ی اختلال دانش آموز در یادگیری است و باید کاری کرد که او مشتاق به یادگیری شود و انگیزه ی او بیشتر شود تا حواس خود را جمع کند و با تمرکز بالا درس بخواند.

گردآوری اطلاعات:

برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز از روش های: مشاهده و پر کردن چک لیست، مصاحبه با دانش آموز و والدین او، پرسشنامه از دانش آموزان کلاس و اسناد و مدارک مثل دفتر ثبت جریان آموزشی، صورت جلسه شورای آموزگاران و آزمون ها استفاده نمودم.

تجزیه و تحلیل داده ها:

با توجه به چک لیست، مشاهداتی که آموزگار انجام داده، مصاحبه از دانش آموز و مادر او همچنین اسناد به این نتیجه رسیدم که: یادگیری، در دانش آموز به کندی صورت می گیرد و بیشترین علت آن نداشتن تمرکز دانش آموز است و باید شیوه ای به کار گیرم تا تمرکز دانش آموزم در یادگیری، بیشتر شود.

راه های موقتی جدید و اجرای آن ها:

با مطالعه ی کتاب های گوناگون، مقاله های مختلف، استفاده از تجربیات سایر همکاران با تجربه، ۱۰ راه حل برای رساندن وضعیت از حالت، نامطلوب به مطلوب ارائه کردم. البته راه حلهای مورد نظر پس از نظر خواهی از تعدادی از همکاران و بازبینی و استفاده از نظرات و پیشنهادات آنها ارائه شده است با توجه به اعتبار سنجی و نقد و بررسی راه حل ها توسط صاحب نظران، پژوهشگر راه حل هایی که تیک آنها در قسمت زیاد و خیلی زیاد بود را در صد گرفته و راه حل هایی که از ۶۰% به بالا بود قبول و بقیه رد شد و راه حل های قبول شده را در پژوهش مورد استفاده قرار داده است.

1.       روش تدریس متنوع (قصه گویی، ایفای نقش و ....)

2.      استفاده از تشویق (کلامی، ستاره، کارت و جایزه)

3.     استفاده از ابزار مناسب (خمیر بازی، کاغذ، چینه و ...)

4.     مسابقه خواندن، نوشتن، گوش دادن، لمس کردن)

5.     امکانات هوشمند استفاده از رایانه و تابلو هوشمند)

6.      دادن مسئولیت فردی و گروهی)

7.     آموزش خانواده

8.     تغییر جای دانش آموز

ارزیابی از اقدام های جدید:

با توجه به چک لیست، مشاهداتی که آموزگار انجام داده، مصاحبه از دانش آموز و مادر او همچنین اسناد به این نتیجه رسیدم که: یادگیری، در دانش آموز بالا رفته و پیشرفت کرده است یعنی دقت و تمرکز دانش آموز بالا رفته است.

جمع بندی و نتیجه گیری:

پژوهشگر با توجه به نتایج مشاهدات، مصاحبه، پرسش نامه و اسناد و مدارک به این نتیجه رسیده است که:

-        برای یافتن راههای ایجاد و افزایش تمرکز حواس، ابتدا باید مانع تمرکز را تشخیص داد.

-        شوق یادگیری را در دانش آموز تقویت و عطش او برای درس خواندن بیشتر کنیم.

-        با استفاده از روش های تشویقی می توانیم تمرکز، علاقه و اشتیاق یادگیری را در دانش آموز بالا ببریم.

-        با استفاده از امکانات هوشمند و نرم افزار ها توجه دانش آموز به یادگیری بیشتر می شود.

-        با کمک ابزار های متنوع و جذاب تمرکز دانش آموز در یادگیری رشد می کند.

-        آموزگار با استفاده از تشویق هایی مانند: ستاره، چک کارت تشویقی، جایزه، مسابقه و ساختن کاردستی دانش آموز را درگیر فرایند یاد دهی یادگیری کرده است.

-        تغییر فیزیکی (جای دانش آموز) باعث رشد تمرکز او می شود.

-        دانش آموز بعد از اجرای راه حل ها به موقع تکالیف را انجام می دهد و باعث شده تا تثبیت یادگیری در دانش آموز بیشتر صورت گیرد.

-        پژوهش حاضر با پیشینه ی تحقیق و یافته های پژوهشگران همخوانی دارد.

پیشنهادها:

پژوهشگر با توجه به پژوهش، پیشنهاداتی را ارائه داده است:

1. به همکاران گرامی توصیه می شود خلاقیت و ابتکارات خود را بروز دهند و از تغییر نهراسند، کمبود و نداشتن امکانات آنها را در انجام هدف هایشان ناامید نسازد.

٢. استفاده از ابزار مناسب و متنوع را حتما مورد نظر قرار دهند زیرا باعث ایجاد قابلیت و شور و شوق در دانش آموزان شده و آنها را وادار به تلاش کند.

3. استفاده از ابزار های تشویقی متنوع و کارآمد برای بالا بردن تمرکز در دانش آموزان.

۴. استفاده از کتب و منابع مرتبط جهت علمی تر کردن شیوه های بالا بردن تمرکز.

 

توجه :

برای سفارش و دریافت کامل این اقدام پژوهی به شماره 09159886819 در تلگرام یا واتساپ پیام دهید .

 

منبع : سايت علمی و پژوهشي آسمان -- صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید
اين مطلب در تاريخ: جمعه 09 اسفند 1398 ساعت: 16:14 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات(0)

نظرات


کد امنیتی رفرش

شبکه اجتماعی ما

   
     

موضوعات

پيوندهاي روزانه

تبلیغات در سایت

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید :

فرم های  ارزشیابی معلمان ۱۴۰۲

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام فایل را به شماره همراه   09159886819  در تلگرام ، شاد ، ایتا و یا واتساپ ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل برای شما  فرستاده می شود .

درباره ما

آدرس خراسان شمالی - اسفراین - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 12000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , طرح درس