اقدام پژوهی دبیر ادبیات دبیرستان علاقمند کردن به تاریخ و ادبیات

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و واتساپ: 09159886819  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

http://up.asemankafinet.ir/view/2518890/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86.jpghttp://up.asemankafinet.ir/view/2518891/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%D8%A8%D9%87%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA.jpg

لیست گزارش تخصصی   لیست اقدام پژوهی     لیست کلیه طرح درس ها

پشتیبانی سایت

در صورت هر گونه مشکل در دریافت فایل بعد از خرید به شماره 09159886819 در شاد ، تلگرام و یا نرم افزار ایتا  پیام بدهید
آیدی ما در نرم افزار شاد : @asemankafinet

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزان سال دوم دبيرستان را به درس تاريخ و ادبيات علاقه مند كنم

بازديد: 75
اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزان سال دوم دبيرستان را به درس تاريخ و ادبيات علاقه مند كنم

چگونه توانستم دانش آموزان سال دوم دبيرستان را به درس تاريخ و ادبيات علاقه مند كنم .

 

بيان مسئله:

تاريخ ادبيات ايران و جهان 1 شامل 26 درس است كه در دو قسمت تاريخ ادبيات ايرا ن 18 درس و تاريخ ادبيات جهان در 8 درس تدوين شده است .

در تدريس تاريخ ادبيات با توجه به سنگيني و حجم زياد مطالب، و كمبود زمان ، وجود فضاي تاريخي نامأنوس در پاره اي موارد و اسامي زياد كتب و نويسندگان مخصوصا در قسمت تاريخ ادبيات جهان مشكلات زيادي براي دبير و دانش آموز به وجود مي آيد .

در سال تحصيل 88-87  تدريس تاريخ ادبيات ايران و جهان 1 سال دوم دبيرستان به اين جانب محول شد با گذشت چند هفته از سال تحصيلي متوجه بروز مشكلاتي در كلاس شدم . كه نشان دهنده عدم علاقه دانش آموزان به درس تاريخ ادبيات بود . لذا اين سوال برايم مطرح شد كه چگونه مي توانم دانش آموزان را به درس تاريخ ادبيات علاقه مند كنم .

ارائه اطلاعات شواهد 1

موارد زير بيانگر عدم علاقه دانش آموزان به درس تاريخ ادبيات بود .

-عدم توجه دانش آموزان به درس و پرداختن به كارهاي ديگر

2-خشك و بي روح بودن و يكنواختي كلاس

3-اظهار خستگي و كسالت دانش آموزان در كلاس

4-پايين بودن سطح نمرات دانش اموزان و عدم رضايت از نتايج آزمونها.

راه حل هاي پيشنهادي

پس از مطالعه و تحقيق و مشورت با  ساير همكاران پي بردم براي ايجاد انگيزه و علاقه در دانش آموزان نسبت به درس تاريخ ادبيات مي توان از روش هاي متنوعي استفاده كرد . نظير

1- استفاده از روش هاي متنوع تدريس . نظير الگوي مشاركتي (كارآيي اعضاي تيم)

2- استفاده از رسانه ها و وسايل كمك آموزشي

3- استفاده از خاصيت برانگيختگي مطالب و جذاب كردن مطالب

4- انجام فعاليتهاي مكمل و جنبي خارج از كلاس . تحقيق – خلاصه نويسي- تهيه فلش كارت – روزنامه ديواري و غيره

5- ايجاد رقابت سالم و تشويق دانش آموزان

اجراي راه حل ها

باتوجه به اين كه بعضي از عوامل ايجاد عدم علاقه در دانش آموزان نظير محتواي كتاب ، برنامه درسي ( كمبود وقت 2 ساعت در هفته) قابل تغيير نبودند به گونه اي عمل مي كردم كه تأثير اين عوامل كمتر شده و بيشترين نتيجه نصيب دانش آموزان شود .

لذا در قدم اول تصميم گرفتم در تدريس از روش هايي استفاده كنم كه دانش آموزان درآن بيشترين فعاليت را داشته باشند به همين جهت از روش كارآيي اعضاي تيم استفاده كردم چون در اين روش دانش آموزان فعال هستند و چون به صورت گروهي كار مي كنند كلاس از يكنواختي خارج ميشود همچنين براي گسترش دامنه‌ي يادگيري به خارج از كلاس از دانش آموزان خواستم مطالب درسي را دسته بندي كنند و به صورت فلش كارت در آورند و دانش آموزان ضعيف تر نيز درسهاي بلند را خلاصه كنند . در ضمن در جريان تدريس داستانها و مطالب جذابي را از زندگي شاعران و نويسندگان بيان مي كردم و كتب و آثار آنهارا به كلاس مي بردم و در اختيار دانش آموزان قرار مي دادم تا از نزديك با آن آشنا شوند .

ارائه اطلاعات (شواهد 2)

استفاده از شيوه هاي فوق باعث شد دانش آموزان كم كم به اين درس علاقه مند شوند كه نمود آن به صورت موارد زير به چشم مي خورد .

-شركت فعال دانش آموزان در فعاليت كلاسي و خارج از كلاس

-افزايش شور و نشاط دانش آموزان در كلاس و در جريان تدريس

-افزايش تعداد داوطلبان براي پاسخ گويي به درس

-بالا رفتن ميانگين نمرات دانش آموزان و قبولي 100% آنها در امتحانات پاياني نوبت دوم .

 

توجه :

برای سفارش و دریافت کامل این اقدام پژوهی به شماره 09159886819 در تلگرام یا واتساپ پیام دهید .

همچنین می توانید از لینک های زیر اقدام پژوهی های آماده و کامل سایت را ببینید و دریافت نمائید :

روی لیست هر پست که خواستید در زیر کلیک کنید یا می توانید در همین صفحه همه موضوعات را مشاهده نمایید :

 

منبع : سايت علمی و پژوهشي آسمان -- صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید
اين مطلب در تاريخ: جمعه 23 اسفند 1398 ساعت: 15:43 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
نظرات(0)

نظرات


کد امنیتی رفرش

شبکه اجتماعی ما

   
     

موضوعات

پيوندهاي روزانه

تبلیغات در سایت

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید :

فرم های  ارزشیابی معلمان ۱۴۰۲

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام فایل را به شماره همراه   09159886819  در تلگرام ، شاد ، ایتا و یا واتساپ ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل برای شما  فرستاده می شود .

درباره ما

آدرس خراسان شمالی - اسفراین - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 12000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , طرح درس