تاثیر رسانه ها بر زندگی ما

منوhttp://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/Untitled-3.jpg

http://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/ertegha.jpg


پشتیبانی با اسمس و
تلگرام
09159886819
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

موضوعات

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

امکانات جانبی

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و تلگرام : 09159886819 و آیدی : @dabiryar  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

4 - در هنگام خریداگر باخطای شماره موبایل اشتباه است مواجه شدید ، زبان گوشی یا کامپیوترخود را در هنگام وارد کردن شماره موبایل انگلیسی قرار دهید مشکل حل می شود .

http://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/rahnemaonline.jpghttp://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/kart.jpg

لیست گزارش تخصصی ها   لیست اقدام پژوهی ها         تجربیات ارتقای شغلی

تلگرام

به کانال تلگرام فرهنگیان بپیوندید@dabiranyar
مطالب ما رادر زیر هر مطلب با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

تاثیر رسانه ها بر زندگی ما

بازدید: 47

 

تاثیر رسانه ها بر زندگی ما

زندگي گذشته بشري سراسرازتجارب بديع ونو بوده است كه بشر نام اين تجارب بديع را كشف گذاشته است انتقال اين معاني به ديگران در زمان گذشته از طريق ارتباط كلا مي ميسر بود ،البته بعدها بشر چيزي راكشف كرد كه مي توان آن را نقطه شروعي براي "رسانه" ناميد وآن كشف " خط" بود. در واقع كشيدن اشكال مختلف برروي غارها دردوره هاي بسيار دوررا مي توان انتقال بعضي از مفاهيم ازطريق رسانه هاي گذشته دانست . اما اين تنها ابزار ارتباط غير كلامي بين افراد درگذشته نبود .اقوام مختلف در ادوار گذشته از طرق مختلف باهم ارتبا ط برقرار مي كردندبعضي از اقوام " دود " راوسيله ارتباط قرار مي دادند وعده اي از"صداي طبل" و...

امروزه بعداز گذشت قرن ها از آن سال ها نقش رسانه درجامعه بشري بسيار پر رنگتر است ،به مرور زمان رسانه درادوار مختلف سير تكاملي را طي كرده است .

نقش رسانه ها در زندگي بشر امروزي بسيار اساسي است كسي نمي تواند جهان بدون رسانه راتصور كند .

تلويزيون ،راديو،روزنامه ،اينترنت،مجله و... را مي توان از مهــــــــمترين ابزار رسانه اي جهان دانست كه هركدام كم وبيش تأثـــــــيرزيادي برمخاطبان خويش دارند .اين رسانه ها با شناخت مخاطبان خويش سعي ميكنند القائات مد نظر خويش را به عنوان واقعيت به اين دسته مخاطبان ارائه دهند.

تاثير رسانه بر افراد باعث شده رشته هاي مختلف نگاه بيشتر خود رادراين زمينه معطوف كنند درحال حاضر صاحبان نظر در زمينه هاي مختلف اقتصادي، سياسي، فرهنگي،اجتماعي و... معتقدند رسانه ها تاثير شگرف بر روي جذب مخاطب براي اينگونه رشته ها دارد.

به همين خاطر است در كشورهاي صنعتي هزاران شبكه و ابزار رسانه اي وجود دارد كه اكثر آنها برخلاف گذشته تمايل دارند به صورت تخصصي در رشته هاي مختلف فعاليت كنند ،وجود شبكه هاي مختلف در زمينه هاي ورزش،موزيك،فيلم و...وروزنامه ها ومجلات مختلف سياسي ، فرهنگي ، ورزشي، و... مو يد اين موضوع است كه اين شبكه ها درپي جذب مخاطبان حداكثري براي تاثير گذاري برافراد بيشتري است.

رسانه ها به خاطر عموميت يافتن وهمگير شدن نقش غير قابل انكاري رادر زندگي انسان دارند شركت ها وبنگاه هاي كوچك وبزرگ اقتصادي براي رسيدن به اهداف خود تبليغات در رسانه ها رابهترين ابزار مي دانند

اين فقط مختص بنگا ههاي اقتصادي نيست درزمينه هاي سياسي دولت ها براي توضيح اقدامات وعملكرد خويش در داخل كشور وبراي تنوير اذهان عمومي در سطح بين الملل نياز اساسي به رسانه دارد . بسياري از ذهنيتي كه مردم كشور هاي مختلف نسبت به كشور ما دارند نتيجه ي عملكرد رسانه اي بعضي از كشور هاي بانفوذ در امور رسانه است كه رسانه هاي قوي وداراي مخاطب بي شمار در سطح جهان دارد.

برخی اثرات مثبت رسانه

با اين فرض، رسانه‌ها به طور عموم مي‌توانند ازجهاتي تأثير مثبت و مؤثر داشته باشند. كه در اينجا به برخي از آنها اشاره مي كنيم:

1ـ دانش افزايي و ارائه اطلاعات سودمند در موضوعات مختلف: شايد يكي از اصلي‌ترين اهداف راه‌اندازي رسانه‌هاي جمعی و نشر كتب و مجلات و پيام‌رساني و اطلاع رساني آن‌ها در موضوعات علمي- تحقیقی باشد و نه استفاده‌هاي تبليغاتي و غیره

كه پيامدش رشد شناختي و افزايش اطلاعات و دانش انسان‌ها خواهد بود. افرادي كه اهل مطالعه هستند و يا دسترسي به ماهواره و اينترنت دارند نسبتاً از نظر اطلاعات و سطح دانش پيشرفته‌تر از ديگران هستند و اين خود مي‌تواند يكي از نقاط مثبت در استفاده و كاربري از رسانه‌هاي جمعي و باشد. از نقطه نظر ديني و مذهبي نيز مي‌توان استفاده از رسانه‌هاي جمعي را به عنوان ابزار و وسيله‌اي براي كسب دانش و اطلاعات ارزشمند و داراي اثر مثبت تلقي نمود به خصوص با توجه به اين‌كه دين و مذهب تأكيد فراواني به تحصيل دانش نموده است.

2ـ سرگرمي: در مورد افرادي كه گرفتاری های  زندگي روزمره ناخرسند و خسته هستند، تلويزيون، اينترنت، ماهواره و كتاب و وسيله بسيار خوبي براي فاصله گرفتن از واقعيات زندگي كه او را رنج مي‌دهد و راهي براي كنار آمدن با آن‌ها ندارد، مي‌تواند باشد. اثر مثبت اشتغال اينگونه افراد به برنامه‌هاي تلويزيون، ماهواره و مطالعة كتب، اين است كه احساس نشاط و آرامش نموده و در دنياي همانندسازي با قهرمانان خيالي، تا حد جدايي از واقعيات رنج‌آور زندگي پيش مي‌روند([7]).

البته قابل توجه است كه اگر در بُعد سرگرمي افراط شود، اين خود تبديل به معضلي روحي براي فرد تبديل خواهد شد. زيرا وسيله اي براي فرار از واقعيت هاي زندگي و پناه بردن به تخيلات خواهد شد. در مورد كودكان نيز بايد مراقب افراط و زياده روي آنها بود.

3ـ سومين اثر مثبت رسانه ها از ديگر آثار مثبت رسانهها ميتوان به آشنا كردن مردم به اوضاع سياسي کشور و جهان اشاره نمود. رسانهها ميتوانند در زمينه افشاي خطرات بزرگ سياسي، اقتصادي و فرهنگي ايفاي نقش كنند.

برخی اثرات منفی رسانه ها

آنچه امروزه مایه ای پریشانی و نگرانی والدین و صاحب‌نظران علوم اجتماعی و رفتاری است،‌ نوع پیام‌ها و الگوهای ارائه شده در رسانه‌ها در حکم نهادهای اثرگذار و غیررسمی آموزش است. شکسته شدن مرزهای فرهنگی در انتقال پیام، جریان جامعه‌پذیری را از شکل متداول آن خارج کرده و گاه موجب بروز شکاف‌های فرهنگی بین نسل‌ها در جوامع شده است.

که بخودی خود این پیام ها بطور آگاهانه یا بعضا نا آگاهانه از طرف برخی رسانه سبب انحراف کودکان، جوانان و حتی عده از بزرگسالان می گردد.

تبلیغات سیاسی که اکثرا مملو از مبالغات دوغین بوده بالای اذهان عموم تاثیر انداخته مسیر اصلی جامعه ار بصوب دیگر منحرف میسازد.

در شرایط کنونی اثرات منفی رسانه‌ها و مهم‌تر از همه تلویزیون و انترنت را نمی‌توان نادیده گرفت. تلویزیون، امروزه، فراگیرترین رسانه در جامعه بشری است و از نظر نقش و جایگاهی که در خانواده‌ها دارد، آن را عضوی از خانواده می‌توان تلقی کرد. با ورود تلویزیون به خانواده، تغییراتی در شیوه رفتاری افراد خانواده دیده می‌شود و بیشتر گردهم‌آیی‌های شبانه خانواده به دور تلویزیون و برای برنامه‌های آن‌ است.

بسیاری از صاحب‌نظران علوم ارتباطات و محققین علوم اجتماعی در تبیین و بررسی جایگاه تلویزیون در خانواده، آن را یکی از اعضای خانواده قلمداد کرده‌اند که نبودش بلافاصله ملموس و وابستگی دیگر اعضای خانواده به آن کاملا محسوس است. اعضای خانواده ضمن تعامل با هم با تلویزیون نیز تعامل دارند.

این وابستگی بحدیست که رابطه عاطفی روزگار قدیم را از بین برده همه مجالس و هم نشینی ها و قصه های شرین و دلچسپ ایام گذشته بشر جای خویش را به رسانه ها واگذار نموده است.


این مطلب در تاریخ: یکشنبه 05 آذر 1396 ساعت: 11:40 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات()

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

خبرنامه سایت

کانال تلگرام فرهنگیان

با عضویت در کانال تلگرامی ما از اخرین تحقیقات سایت باخبر شوید
http://up.asemankafinet.ir/view/1689294/44.jpg

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام و نام خانوادگی نام فایل و ایمیل خود را به شماره همراه 09159886819 ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل به ایمیل شما  فرستاده می شود .

اینستاگرام سایت

ایسنتاگرام سایت علمی و پژوهشی آسمان

نظرسنجي

چقدر از تحقیقات سایت راضی هستید و به دیگران سایت را معرفی می کنید ؟
درباره ما

آدرس مشهد قاسم اباد - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 10000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , کارآموزی