تحقیق درباره انواع خشک کن

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و واتساپ: 09159886819  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

http://up.asemankafinet.ir/view/2518890/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86.jpghttp://up.asemankafinet.ir/view/2518891/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%D8%A8%D9%87%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA.jpg

لیست گزارش تخصصی   لیست اقدام پژوهی     لیست کلیه طرح درس ها

پشتیبانی سایت

در صورت هر گونه مشکل در دریافت فایل بعد از خرید به شماره 09159886819 در شاد ، تلگرام و یا نرم افزار ایتا  پیام بدهید
آیدی ما در نرم افزار شاد : @asemankafinet

تحقیق درباره انواع خشک کن

بازديد: 129
تحقیق درباره انواع خشک کن

انواع خشک کن

خشک کن های کابینی:

این خشک کن از دستۀ خشک کن های غیر مداوم است که در حد عملیات های کوچک یا نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد . خشک کن های کابینی همان طور که از اسمشان مشخص است به صورت یک اتاق یا کابین ساخته می شوند .

هوا بوسیله ی فن از میان گرم کننده های این دستگاه عبور داده و توسط صفحاتی به نام BAFFIE این هوای گرم در داخل دستگاه هدایت می شود . درجه حرارت هوای مورد استفاده بین c 65 c60 و حداکثر تا c 90 است .

جهت حرکت هوای گرم اکثراً به صورت افقی یعنی موازی بر سینی ها می باشد ولی در صورتی که مواد غذایی خشک شده سبک باشد و احتمال به هوا برخاستن قطعات خشک شده وجود داشته باشد جهت حرکت هوای گرم عمود بر سطح مادۀ غذایی است از مشکلاتی که برای سیستم می توان مطرح کرد این است که سینی هایی که در محل خروج هوای گرم قرار دارند با هوای خروجی که دارای دمای کم و درصد رطوبتی بیشتری است برخورد می کنند بنابراین غذاهای این قسمت ممکن است به حد کافی خشک نشوند که برای کاهش میزان این نقص یا سینی ها را جابه جا می کنند و یا این که جهت جریان ورود و خروج هوا را برعکس می کنند این خشک کن ها معمولاً برای خشک کردن میوه و سبزی و گاهی گوشت به کار برده می شوند .

 

خشک کن های کوزه ای:

این نوع خشک کن ها که به آن خشک کن اجاقی نیز گفته می شود یک نوع خشک کن  غیر مداوم می باشد و اصولاً خشک کن های غیر مداوم زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که محصولات متنوع بوده و یا مقدار محصول کم و یا محصول فصلی باشد .

این نوع خشک کن در دو طبقه ساخته می شود و فصل مشترک آن ها از جنس پلاستیک و یا چوب به صورت صفحات مشبک می باشد مشعل و یا منابع حرارتی در طبقۀ پائین قرار دارد و هوای گرم از طریق صفحات مشبک به میان توده ی ماده ی غذایی هدایت می گردد با توجه به مساحت قابل توجهی که این سالن ها دارند از هم زدن های مکانیکی جهت زیر و رو کردن محصول استفاده می شود زمان خشک کردن در آن طولانی است و برای جلوگیری از قهوه ای شدن آنزیمی قطعات محصول را قبل از خشک کردن آغشته به محلول سولفید می کنند و یا اینکه محصول را دود گوگرد می دهند از آن جایی که در این روش اصولاً قطعات به صورت یکنواخت خشک نمی شوند مقدار رطوبت آن ها با هم اختلاف زیادی دارد بنابراین پس از خشک شدن قطعات را در جعبه های بزرگی موسوم به جعبه های متعادل سازی SWEETBOX قرار می دهند تا رطوبت قطعات متعادل شود در این خشک کن ها زمان و درجه ی حرارت مورد استفاده بسیار حائز اهمیت است و در صورتی که از درجه حرارت مناسب استفاده نشود در محصول نهایی چین و چروک به وجود می آید از این خشک کن ها برای خشک کردن قطعات برش داده ی سیب زمینی یا سیب نیز استفاده می شود .

خشک کن های تونلی:

از معمول ترین و متداول ترین خشک کن ها در ضایع غذایی هستند و از دسته ی خشک کن های نیمه مداوم می باشند این نوع خشک کن ها شامل تونل هایی است که درون آن واگن های مواد غذایی حرکت می کنند و در انواع همسو و غیر همسو ساخته می شوند در سیستم همسو جهت گردش هوا و جهت حرکت ماده ی غذایی در یک سو و به موازات هم می باشد در نتیجه سرعت تبخیر  آب مواد غذایی در دهانه ی مرطوب یعنی محل ورودی محصول تازه بالا باشد و به همین علت می توانیم بدون این که نگران آسیب های حرارتی باشیم از درجه حرارت های بالا استفاده کنیم در نتیجه سرعت خشک کردن در ابتدای فرآیند بالا است و سطح فرآورده فاقد چین و چروک می باشد اما یکی از مشکلات مهمی که در این روش وجود دارد و ناتوره شدن سریع پروتئین های سطح ماده ی غذایی و ایجاد پدیده ای به نام  سخت شدن سطحی case Hardening می باشد از سوی دیگر هنگامی که ماده ی غذایی غنی از قند باشد به دلیل تبخیر سریع آب از مرکز غذا در ابتدای خشک کن مواد قندی همراه آب از مرکز به روی سطح آمده و در آن جاتشکیل یک لایه ی غیر قابل قبول نفوذ را می دهد در نتیجه سرعت تبخیر آب از ماده بسیار کم شده و داخل قطعات مواد غذایی مرطوب باقی می ماند اما از آن جایی که ماده ی غذایی با هوای سرد و مرطوب تری برخود می کند خطرات ناشی از  حرارت و سوختگی از بین می رود اما این امر این مشکل را هم دارد که در سیستم همسو امکان بدست آوردن محصولی با رطوبت بسیار پائین مشکل است .

در سیستم غیر همسو جهت حرکت هوا و ماده ی غذایی برعکس یکدیگر است . در این نوع خشک کن ها سرعت ابتدای خشک کردن در انتهای مرطوب تونل نسبتاً پائین است بنابراین معمولاً سطح ماده ی غذایی چین چروک است اما از آنجایی که محصول هنگام خروج از تونل با هوای گرم و خشک برخورد می کند پس شرایط به گونه ای است که می توان محصولی با رطوبت پائین نیز بدست آورد از سوی دیگر پدیده ی لخت شدن سطحی و یا مرطوب ماندن مرکز ماده ی غذایی در این روش وجود ندارد به طور کلی راندمان خشک کردن در خشک کن های غیر همسو به مراتب بیش تر از نوع همسو می باشد در برخی از سیستم ها تواماً از هر دو سیستم استفاده می شود یعنی یک تونل مقدماتی به صورت همسو با طول کمتر به دلیل آن که محصول به سرعت خشک شود و آنگاه یک تونل ثانویۀ طویل تر که به طریقه ی غیر همسو عمل می کند قرار می دهند این نوع خشک کن ها عمدتاً برای خشک کردن میوه و سبزی به کار می رود .

خشک کن های کندویی:

این خشک کن ها که از نوع خشک کن های غیر مداوم هستند دارای ساختار بسیار ساده ای می باشند و به صورت سیلویی با m 2 ارتفاع m 5/1 قطر است و کف مشبکی دارد و هوای c60 c 50 از میان این صفحه وارد تودۀ مواد غذایی می شوند در ابتدای این سیستم برای خشک کردن حبوبات و غلات تازه درو شده به کار می رفت اما امروزه برای خشک کردن مرحله ی نهایی  سبزی ها هم کاربرد دارد معمولاً مواد غذایی که با روش های دیگر به رطوبتی حدود 15% - 10% رسیده باشند وارد این خشک کن ها شده و رطوبت آن ها درزمانی حدود 30-12 ساعت به 6% - 2% رسانده می شود استفاده از این خشک کن ها در خشک کردن مرحله ی نهایی سیر و پیاز متداول است .

خشک کن های نواری:

این نوع خشک کن ها از دسته خشک کن های مداوم می باشند معمولاً جهت خشک سبزی ها به کار می رود  و محصول با 10% رطوبت از این سیستم خارج شده و در خشک کن های کندویی به رطوبت نهایی 6%- 5%  می رسد این نوع خشک کن از نظر ساختار شبیه خشک کن های تونلی هستند اما از تسمه یا نوار استفاده می شود جهت اشغال جای کمتر این خشک کن ها در چند طبقه روی هم ساخته می شوند این سیستم نیز می تواند به صورت همسو و یا غیر همسو باشد که معمولاً در انتهای مرطوب هوا از پائین به بالا و در انتهای خشک هوا از بالا به پائین دمیده می شود علت این امر این است که از تعلیق وبه هوا برخاستن مادۀ غذایی پس از خشک شدن جلوگیری شود .

ماده ی غذایی باید به گونه ای باشد که هوا به راحتی از لابه لای آن عبور کند بنابراین استفاده ازا ین سیستم جهت خشک کردن مواد غذایی چسبیده توصیه نمی شود این نوع خشک کن ها برای خشک کردن میوه جات و سبزی ها استفاده می شود اما برای خشک کردن چای ، نخود فرنگی و حتی تولید پودر آبمیوه استفاده می شود .

خشک کن ها با بستر سیال:

در این نوع خشک کن ها هوای گرم دو عمل را انجام می دهد به این ترتیب که با عبور از داخل توده ی ماده ی غذایی از یک سو با انتقال گرما به داخل مادۀ غذایی و متعاقباً با انتقال رطوبت به تبخیر آب کمک می کند و از سوی دیگر مادۀ غذایی به حالت تعلیق در آیند .

علاوه بر هوای گرم صفحه ی مشبکی که مادۀ غذایی بر روی آن  ریخته شده دارای حرکت ارتعاشی است و به تعلیق ماده ی غذایی کمک می کند مواد غذایی که دارای رطوبت بالا یا دانسیته ی بالا هستند در این سیستم قابل استفاده نیستند به همین علت گاهی اوقات ابتدا با استفاده  از خشک کن های دیگر رطوبت ماده ی غذایی را تا 50% کاهش می دهند وسپس از خشک کن بستر سیال به عنوان یک خشک کن تکمیلی استافده می شود .

ازا ین نوع خشک کن ها برای خشک کردن غلات ، حبوبات ، سبزیجات و همچنین قطعات کوچک سیب استفاده می شود مواد غذایی از قبیل نخود سبز و حبوبات را ابتدا با روش های دیگر تا 40% - 30% رطوبت نیمه خشک می کنند وسپس وارد این خشک کن ها می کنند تا رطوبت آن ها به حدود 7% - 6% برسد .

خشک کن های پا ششی:

در این نوع خشک کن ها از یک دستگاه اسپری کننده اتمایزر Atomizer استفاده می شود این دستگاه مخلوط نرم و یکنواخت حاصل از ماده ی غذایی از پیش تغلیظ شده را به صورت قطرات بسیار ریز در می آورد و سپس به داخل محفظه ی مخروطی شکل خشک کن منتقل می کند همزمان با ورود ماده ی غذایی به داخل خشک کن هوای داغ نیز به این محفظه منتقل می شود و در داخل خشک کن ها هوای داغ نیز جریان می یابد دمای هوای داغ مورد استفاده در این محفظه بالا بوده و در حدود c300 c 150 می باشد درا ین خشک کن هر چقدر اتمایزر کامل و یکنواخت تر عمل نماید کیفیت نهایی محصول غذایی بالاتر خواهد رفت در اغلب خشک کن ها پا ششی ماده ی غذایی  خشک شده از سطح زیرین مخروط جمع آوری می شوند و در نهایت توسط یک نقاله به خارج از خشک کن منتقل می شود از مزایای این نوع خشک کن ها می توان به خشک کردن سریع و در نتیجه کیفیت بالای محصول تولیده شده هزینه ی کاربری اندک و سادگی روش به کار گرفته شده اشاره نمود محدودیت های این روش نیز شامل بهای سنگینی تجهیزات مورد استفاده و همچنین لزوم وجود رطوبت نسبتاً زیاد در مادۀ غذایی ورودی به خشک کن می باشد که همین امر سبب افزایش  مصرف انرژی جهت کاهش رطوبت مادۀ غذایی می گردد خشک کن های پاششی در صنایع تولید شیر خشک قهوه فمری ، چای فوری و پودر تخم مرغ کاربرد دارند .

خشک کن های غیر آدیاباتیک :

انتقال حرارت دراین خشک کن ها از طریق هدایت گرما انجام شده و گرما از طریق یک سطح داغ منتقل می شود و شامل انواع : خشک کن های غلتکی / خشک کن های تحت خلاء .

خشک کن های غلتکی:  

این نوع خشک کن از استوانه های خالی فلزی تشکیل شده که روی محورهای افقی می چرخند و از داخل توسط بخار ، آب داغ یا سایر مواد حرارتی گرم می شود .

خشک کن های غلتکی برای مایعات یا خمیرها در سوسپانسیون ریز و نیز برای محلول ها مناسب هستند . خشک کن های غلتکی به سه دسته تقسیم می شوند : یک غلتکی ، دو غلتکی و جفت غلتکی .

مهمترین مسئله مورد نظر هنگام استفاده از خشک کن های غلتکی ضخامت یکنواخت لایه روی سطح  غلتک است که لایه نازک و یکنواختی از غذا از مخزن تغذیه بر سطح غلتک یا استوانه ها یک دور کامل بزند ماده ی غذایی خشک می شود و در نهایت بوسیله ی تیغه ی مخصوصی که در سمت دیگر غلتک واقع واقع شده ماده ی  غذایی خشک شده جدا می شود .

همچنین سرعت چرخش و دمای حرارت دهی نیز حائز اهمیت است و بر سرعت خشک کردن یک خشک کن غلتکیک موثر هستند .

در فرآوری مواد حساس به حرارت با استفاده از  خشک کن های غلتکی ، غلتک ها باید در محفظه ی بسته تحت خلاء باشند مزایای عمده ی خشک کردن غلتکی سرعت بالای خشک کردن و استفاده اقتصادی از گرما می باشد محدودیت های عمده ی خشک کردن غلتکی این است که ماده ی غذایی مورد نظر به شکل مایع یا آبکی باشد و در مقابل دمای نسبتاً بالا به مدت کوتاه مقاومت کند مثال هایی از فرآورده های خشک شده به روش غلتکی شیر ، مخلوط سوپ ، غذای کودک ، محلول های آبکی سیب زمینی و فرآورده های فوری غلات می باشد .

خشک کن های تحت خلاء :

خشک کن های خلاء برای فرآوری محصولات حساس به گرما مورد استفاده قرار می گیرند و مواد غذایی به شکل های مایع ، گرانولی و ورقه ای در خشک کن های خلاء در عملیات غیر مداوم کاربرد دارند . چون در این خشک کن ها هوا به میزان کم مصرف می شود یا اصلاً مصرف نمی شود به آن خشک کن غیر مستقیم می گویند و در این خشک کن ها انتقال گرما  به صورت هدایت یا تشعشع است . این خشک کن ها در مقایسه با خشک کن های مستقیم که در آن ها محصول در تماس مستقیم با مادۀ خشک کننده است ، خشک کن خلاء حداکثر دمای خشک کننده و حداکثر ماده ی خشک شونده ی کمتری دارد . در این خشک کن ها فشار مطلق 50 میلی متر جیوه کاربرد بیش تری دارد و نقطه ی جوش آب تا c 39 کاهش می یابد .

خشک کردن به وسیله ی منابع دی الکتریک : (مایکرو ویو)

مایکرو ویوها ، امواج با فرکانس بالا هستند که در آن انرژی به یک جسم برخورد کرده و از آن منعکس ، جذب یا عبور داده می شود عواملی نظیر ضریب دی الکتریک ، شکل و رطوبت در خشک کردن ماده ی غذایی یا حرارت دهی مایکرو ویو باید در نظر گرفته شوند .

مزایای حرارت دهی مایکرو ویو به حرارت دهی ، جابه جایی یا هدایت عبارت اند از :

1) گرما به طور همزمان می توان داده شود یا اعمال نگردد .

2) عمق نفوذ منبع حرارتی که حرارت دهی را موثرتر و یکنواخت تر می کند .

3) افت های قابل صرف نظر ماده ی انتقال دهنده ی حرارت نظیر هوا یا دیواره های کوره

4) جذب  انرژی تنها توسط محصولی انجام می شود که باید حرارت داده شود .

مصارف ویژه حرارت دهی مایکرو ویو در صنایع غذایی عبارت اند از : خشک کردن چیپس سیب زمینی بلانچ کردن سبزی ها بازکردن سریع ماهی منجمد پختن اولویه جوجه و جلوگیری از رشد و حذف قارچ ها در میوه های خشک شده و فرآورده های لبنی

خشک کردن بوسیله ی تمعیر ( خشک کن های انجمادی ) :

استفاده از خشک کن انجمادی جهت حفظ عواملی از جمله طعم و آروما در ترکیبات به هنگام خشک کردن توسعه ی روز افزونی یافته است .

فرآیند خشک کردن انجمادی به طور عمده شامل دو مرحله است :

1) محصول منجمد می شود.

2) محصول با تمعیر مستقیم یخ ، تحت فشار کاهش یافته خشک می شود .

خشک کردن انجمادی اولین بار در 1940 در مقیاس وسیع جهت تولید محصولات خشک از خون و پلاسما به کار گرفته شد و بعداز آن آنتی بیوتیک هاو مواد بیولوژیکی در مقایس صنعتی تولید شدند

به نظر می رسد خشک کن انجمادی روش مناسبی جهت طولانی کردن زمان ماندگاری مواد غذایی است . خشک کردن مواد غذایی به روش مذکور دارای خصوصیات عمده  زیر می باشد .

1) فقدان حضور واقعی  هوا در زمان فرآیند : فقدان هوا و دمای پائین از فساد ناشی از اکسداسیون با تغییرات شیمیایی جلوگیری می کند .

2) خشک کردن در دماهای پائین تر از دمای اتاقک : محصولاتی که در اثر دمای زیاد خشک شده اند در ساختمان بافت ظاهر و با طعم دستخوش  تغییر نمی شوند که باید تحت خلاء و یا حداقل آسیب خشک شوند .

محصولات خشک شده از طریق انجماد با بسته بندی مناسب در مدت زمان نامحدود قابل نگهداری می باشند در حالی که قابلیت نگهداری و خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی بیولوژیکی آن ها از زمان تازه بودن بیش تر و بهتر می شود . خشک کن انجمادی افت کیفیت ناشی از واکنش های شیمیایی زیان آور قهوه ای شدن آنزیمی و غیر آنزیمی را کاهش می دهد بنابراین اکسیداسیون چربی ها در نتیجه ی کاهش رطوبت در هنگام خشک کردن عامل نگران کننده برای محصولات است .

واکنش های اکسیداسیون چربی با بسته بندی محصول فریزدرای شده در ظروف غیر قابل نفوذ به اکسیژن قابل کنترل است قهوه ای شدن غیر آنزیمی به دلیل سرعت بالای عبور رطوبت در حین فرآیند از بین می رود از دمای پائین در این فرآیند از دناتوراسیون پروتئین در محصولات خشک شده در انجماد جلوگیری می کند .

محصولات خشک شده در انجماد با افزودن آب به شکل و ساختار اولیۀ خود برمی گردند ساختمان اسفنجی محصولات خشک شده سبب آب گیری مجدد می شود خصوصیات محصولی که مجدداً آبگیری شده مشابه خصوصیات محصول تازه است تخلخل محصولات خشک شده در انجماد سبب می شود که آبگیری مجدد آن ها از مصولات خشک شده با هوا سریع تر و کاملتر باشد .

از مزایای مهم این فرآیند هزینه ی انرژی و زمان خشک کردن است و برخی از محصولات غذایی که به صورت بخاری فریز داری می شوند شامل : عصاره ها ( قهوه چای ) سبزی ، میوه ها ، گوشت و ماهی

محصولات فریزداری شده سبک وزن هستند 15% - 10% وزن اصلی و به نگهداری درد مای پائین نیاز ندارند و میزان رطوبت محصول بعد از خشک کردن بر میزان کم خود حدود 20% می رسد .

بسته بندی مواد غذایی خشک :

بسته بندی فرآورده های خشک مهمترین مرحله ی پس از عملیات خشک کردن است بسته بندی مواد غذایی وظایف زیر را بر عهده دارد .

بسته بندی ابزار جابه جایی ماده ی غذایی ، کمک به فرآوری ماده ی مناسب برای مصرف کننده ، ابزرا خرید و فروش ، وسیله ی کاهش هزینه و وسیله محافظ ماده ی غذایی است بنابراین بسته بندی باید به عنوان بخش مهمی از فرآوری ماده ی غذایی در نظر گرفته شود

انتخاب ماده ی بسته بندی یا ظرف براساس عوامل زیر صورت می گیرد :

آسیب مکانیکی = این نوع آسیب از تماس ناگهانی یا شوک در جابه جایی و انتقال و نیز ارتعاش و فشردن بسته ها هنگام انبار مواد غذایی ناشی می گردد با انتخاب مناسب مواد قوی و محکم بسته بندی که شامل مواد پوشاننده باشند می توان از این صدمات جلوگیری کرد .

ویژگی های قابلیت نفوذ :

از دست رفتن رطوبت منجر به کاهش وزن و نیز تغییر شکل و بافت می گردد ازطرف دیگر محصولات خشک شده تمایل به جذب رطوبت دارند ه می تواند سبب افت کیفیت شود هنگامی که فعالیت آب از یک مقدار معین بیش تر شود فساد میکروبی با تغییرات شیمیایی رخ می دهد .

تغییرات دما :

کارایی و ظاهر بسته بندی باید هنگامی که در معرض تغییرات دما قرار می گیرد حفظ شود

عبور نور:

افت ویتامین کم رنگ شدن و تجزیه ی چربی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور است به منظور حذف امواج با طول موج بلند بسته بندی باید مات یا رنگی باشد

ملاحضات شیمیایی و بیو شیمیایی:

ماده ی بسته بندی باید با محصولی که با آن در تماس است سازگاری داشته باشد در انتخاب یک ماده ی بسته بندی باید ملاحظات ایمنی وکیفی در نظر گرفته شوند .

منابع

- روش های خشک کردن مواد غذایی / تالیف : گوستاو . باریوسا کانواس ها مبرتو و گامر کادو / ترجمه : سید علی مرتضوی مسعود شفافی زنوزیان

- درآمدی بر مهندسی صنایع غذایی ترجمه علی مرتضوی دکتر علی اکبر سیف کردی مهندس رسول کدخدایی مهندس مسعود شفافی ( دانشگاه فردوسی مشهد )

 

 

منبع : سايت علمی و پژوهشي آسمان -- صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید
اين مطلب در تاريخ: شنبه 09 فروردین 1399 ساعت: 20:25 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,,,,,,,
نظرات(0)

نظرات


کد امنیتی رفرش

شبکه اجتماعی ما

   
     

موضوعات

پيوندهاي روزانه

تبلیغات در سایت

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید :

فرم های  ارزشیابی معلمان ۱۴۰۲

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام فایل را به شماره همراه   09159886819  در تلگرام ، شاد ، ایتا و یا واتساپ ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل برای شما  فرستاده می شود .

درباره ما

آدرس خراسان شمالی - اسفراین - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 12000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , طرح درس