تحقیق کامل در باره انواع مواد مخدر

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و واتساپ: 09159886819  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

http://up.asemankafinet.ir/view/2518890/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86.jpghttp://up.asemankafinet.ir/view/2518891/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%D8%A8%D9%87%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA.jpg

لیست گزارش تخصصی   لیست اقدام پژوهی     لیست کلیه طرح درس ها

پشتیبانی سایت

در صورت هر گونه مشکل در دریافت فایل بعد از خرید به شماره 09159886819 در شاد ، تلگرام و یا نرم افزار ایتا  پیام بدهید
آیدی ما در نرم افزار شاد : @asemankafinet

تحقیق کامل در باره انواع مواد مخدر

بازديد: 239
تحقیق کامل در باره انواع مواد مخدر

مواد مخدر

انواع مواد

        تریاک و مشتقات آن و نیز داروهای مخدر صناعی مانند پتی‌دین و بعضی چسبهای صنعتی.

        مواد محرک مانند کوکائین که محرک قشر مغز می‌باشد و آمفتامین.

        مواد توهم‌زا که فعالیت روانی را مختل و ایجاد توهم می‌کنند مانند: حشیش ، ال. اس. دی، مسکالین و پسیلوسیلین.

        خواب‌آورها مانند باربیتوریکها و همچنین داروهای ضداضطراب و آرام‌بخش مانند مپروبامات و بنزودیازپین‌ها که با مصرف طولانی و مکرر ممکن است وابستگی جسمانی و روانی ایجاد کنند و به هنگام ترک دارو علایم ترک اعتیاد را آشکار سازند.

در زیر برخی از موارد مذکور را توصیف می‌کنیم.

تریاک و مشتقات آن

تریاک شیرابه سفت شده‌ای است که از گیاهی به ‌نام کوکنار یا خشخاش گرفته می‌شود. برای تهیه تریاک کپسول نارس خشخاش را تیغ می‌زنند و با روشهای خاصی شیرابه‌ها را جمع‌آوری و آماده مصرف می‌کنند. رنگ تریاک معمولا قهوه‌ای و بوی آن نافذ و قوی است. هرچند تریاک در دست پزشک دارویی موثر برای درمان بیماریهاست و مشتقات آن در بسیاری داروها از جمله برخی شربتهای سرفه وجود دارد اما مصرف نادرست آن فاجعه می‌آفریند و تریاکی‌ها همگی دچار عوارض متعدد می‌شود. با مصرف تریاک ابتدا نوعی نشاط و خوشحالی زودگذر به شخص دست می‌دهد. پس از آن مرحله منفی آغاز می‌شود که فرد را برای بدست آوردن آن حالت خوش اولیه به ‌مصرف مجدد تریاک وا می‌دارد.

 

حرکات ارادی معتاد پس از مرحله اول کند‌ می‌گردد و شخص نسبت به امور بی‌تفاوت می‌شود. اراده تریاکی سست و متزلزل و گریز از دام اعتیاد برایش مشکل است. معتاد از لحاظ اجتماعی و اخلاقی به قهقرا می‌رود و با زیر پا گذاشتن ضوابط اخلاقی و قوانین و مقررات همه فعالیت خود را پیرامون بدست‌ آوردن ماده مخدر متمرکز می‌سازد. در صورتی که ماده مخدر به معتاد نرسد دچار علایم خماری می‌شود و نشانه‌هایی مانند خمیازه ، آبریزش از بینی، عطسه ، عرق زیاد ، تپش قلب ، لرز ، بی‌قراری و اضطراب در او بوجود می‌آید. با ادامه محرومیت ، عوارض شدیدتر و استفراغ ، اسهال ، بی‌اشتهایی ، دردهای شدید پشت و شکم و عضلات دست و پا به عوارض دیگر افزوده می‌شود.

 

تریاک در انسان سبب مسمومیت حاد و مزمن می‌شود. در مسمومیت حاد که خیلی سریع بروز می‌کند ابتدا مرحله تحریکی فرا می‌رسد، بیمار دچار سردرد ، سرگیجه ، سنگینی سر می‌شود و سپس احساس تشنگی شدید می‌کند. آنگاه بیمار به خواب عمیق فرو رفته و به طرف مرگ سیر می‌کند. مردمک چشم تنگ می‌شود و دیگر به تحریک با نور پاسخ نمی‌دهد. تنفس نیز خیلی آهسته می‌شود و از 4 تا 5 نفس در دقیقه تجاوز نمی‌کند. مرگ ممکن است در طی چند دقیقه تا چند ساعت در اثر اغما و وقفه تنفس پیش آید. گاهی نیز مسموم با یک بهبودی زودگذر چند روز زنده مانده و سرانجام جان می‌سپارد. در گذشته بسیاری از مسمومیت‌ها و خودکشی‌ها با تریاک انجام می‌گرفت. مسمومیت و مرگ با تریاک فراوان مشاهده می‌شود. مسمومیت مزمن در نزد معتادان دیده می‌شود. آلکالوئیدهای مهم تریاک را که عبارتند از مرفین ، کدئین ، نارسئین، نارکوتین و پاپاورین می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد: مرفین مهمترین آلکالوئید تریاک و دارای طعمی تلخ است.

 

هروئین

یکی از مشتقات مرفین ، هروئین است که از استیله شدن مرفین به‌دست می‌آید. مرفین داروی ضد درد باارزشی است که برای تسکین دردهای حاد و شدید بکار می‌رود. کدئین ، پس از مرفین ، از آلکالوئیدهای مهم تریاک محسوب می‌شود و اثر تخدیر کننده ندارد و برای تسکین سرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد اعتیاد به کدئین به‌ندرت مشاهده شده است.

بنابراین در بین آلکالوئیدهای تریاک ، هروئین به عنوان خطرناک‌ترین ماده مخدر شناخته می‌شود. اعتیاد به هروئین بسیار قوی و خطرناک است و مصرف آن وابستگی شدید جسمی و روانی ایجاد می‌کند. هروئین از راه استنشاق ، تزریق زیرجلدی و تزریق درون سیاهرگی استفاده می‌شود. از آنجا که فروشندگان مواد مخدر ،‌ برای سود بیشتر ، هروئین را با گنه‌گنه ، گچ ، لاکتوز ،‌ نمک و مواد دیگر مخلوط می‌کنند،‌ در نتیجه هروئین ناخالصی که به‌دست معتاد می‌رسد بیش از 5 درصد هروئین خالص ندارد. ناخالصی‌های هروئین و نیز غیراستریل بودن سرنگ تزریق ، یکی از علل مرگ معتادان است که تاکنون هزاران نفر جوان را از پای درآورده است.

 

پس از آنکه فرد با مصرف هروئین احساس سرخوشی و لذت کرد ناگزیر به ادامه مصرف آن می‌شود و با احساس لزوم استعمال از لحاظ جسمی و روانی به دارو وابسته می‌شود. معتاد درمی‌یابد که اگر به دارو دسترسی نداشته باشد اضطراب ، بی‌قراری‌ و عوارض دیگر در او بروز می‌کند. این وابستگی سبب می‌شود که نه تنها مصرف دارو را ادامه دهد، بلکه هربار مقدار مصرف را نیز اندکی افزایش دهد تا به آن اثری که اولین‌‌بار با مصرف هروئین دست یافته است، برسد. به‌ این ترتیب معتاد مادام که از هروئین استفاده می‌کند خود را سرخوش و راضی می‌پندارد و هنگامی که به آن دسترسی ندارد دچار بی‌قراری ، اضطراب ،‌ تنش ،‌ خمیازه و افزایش تحریک‌پذیری می‌شود. افراد معتاد به‌تدریج ضعیف و پژمرده می‌شوند و در اثر اختلالات روحی و روانی میل به کار را از دست می‌دهند. در واقع همه فعالیتهای معتاد برای به‌دست آوردن دارو برای نوبت دیگر صرف می‌شود و در این راه از دروغ ، دزدی و پشت‌پا زدن به همه قیدهای اخلاقی و اجتماعی ابایی ندارد.

کوکائین

کوکائین از برگ کوکا به‌دست می‌آید. کوکا بوته‌ای است از جنس اریتروکسیلوم ، که دارای برگ‌های ساده و همیشه سبز است. برگ کوکا دارای دو نوع تانن است و از مدتها پیش در آمریکای جنوبی و مکزیک افراد فقیر برای رفع گرسنگی آن را می‌جویده‌اند. اما کوکائین که سمی و خطرناک است، نه برای رفع گرسنگی ، بلکه برای اثر محرکی که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلریدرات کوکائین دارای اثر بی‌حس کننده موضعی است و از این خاصیت آن برای تسکین درد و بی‌حس کردن موضع برای عمل جراحی استفاده می‌شود. کوکائین محرک قشر مغز و دستگاه عصبی مرکزی است. مصرف آن سبب تهییج و بی‌خوابی می‌شود و به توهم و هذیان می‌انجامد. هرچند کوکائین از نظر فیزیولوژیک اعتیادآور نیست، اما از لحاظ روانی شخص را به دنبال خود می‌کشاند و استفاده از آن همان عواقب فردی و اجتماعی را که مواد اعتیادآور دارند، به ‌بار می‌آورد.

 

افرادی که کوکائین مصرف می‌کنند ابتدا احساس سرخوشی و نشاط می‌کنند و خود را سعادتمند و نیرومند و توانا به انجام کارهایی که به‌طور معمول قادر به انجام آنها نیستند،‌ می‌پندارند. حالت تحریکی ، بی‌قراری ،‌ اضطراب ، ترس ، پرحرفی ،‌ بی‌خوابی ،‌ هیجان و توهم و گیجی پس از مرحله اول گریبانگیر فرد می‌شود و قدرت واهی او رو به زوال می‌رود. از اینرو شخص به مصرف مجدد دارو می‌پردازد و دایره معیوب ادامه پیدا می‌کند. فرد کوکائینی ، معمولا دچار توهم‌های حسی و هذیان است و گاه حتی دوستان خود را نیز به‌جا نمی‌آورد و اشخاص را به‌جای یکدیگر عوضی می‌گیرد.

آمفتامین‌ها

آمفتامین دارویی است که به عنوان محرک روانی شناخته شده است و چون سبب بی‌اشتهایی می‌شود در درمان چاقی نیز از برخی از انواع آن استفاده می‌شود. استفاده مداوم از آمفتامین‌ نوعی اعتیاد با نشانه‌هایی چون بی‌اشتهایی ، کاهش وزن ، تندی ضربان قلب و تنفس ، لرزش ، افزایش تحریک‌پذیری ، بی‌خوابی و روان‌پریشی ایجاد می‌کند.

 

 

حشیش

شاهدانه گیاهی است که در اکثر نقاط جهان می‌روید و بسته به محل رویش دارای تفاوتهایی می‌باشد. شاهدانه ، به‌ویژه شاهدانه هندی دارای یک ماده رزینی به‌نام کانابیس یا حشیش است که در کشورهای غربی و آمریکا ماری‌جوانا نامیده می‌شود. حشیش بوی قوی و طعم تند و خاصیت سکرآور دارد. حشیش یا کانابیس بر روی دستگاه عصبی مرکزی اثر می‌کند و استعمال طولانی آن به لاغری ، رنگ پریدگی ، ضعف و اختلالات روانی می‌انجامد.

 

چند دقیقه پس از تدخین یا یکی دو ساعت پس از خوردن حشیش مرحله تحریکی آغاز می‌شود که طی آن فرد احساس خوشی و انبساط خاطر می‌کند. تحت تاثیر حشیش کنترل رفتار مختل می‌شود و پرحرفی ، قهقهه و حس پرواز در بیمار پیش می‌آید. ادراک فرد از زمان و مکان مختل می‌شود و اختلال‌های حسی نیز پیش می‌آید. شخص دچار توهم و تصورات واهی می‌شود، محیط خود را غیر از آنچه که هست می‌بیند،‌ دست‌های خود را پر و بال می‌بیند و حوض خانه را دریا. از این‌رو حشیش را باید ماده خطرناکی تلقی کرد که اگرچه از نظر فیزیولوژیک وابستگی ایجاد نمی‌کند، اما چون وابستگی روانی به آن سبب می‌شود که فرد به طرف استفاده مداوم سوق داده شود باید به‌طور جدی با آن مبارزه کرد.

 

ال.اس.دی.LSD

ال. اس. دی. که نام کامل آن لیزرژیک اسید دی‌اتیل‌آمید است، از مواد توهم‌زاست که در قارچ ارگو وجود دارد. ال. اس. دی. سبب ایجاد اختلال در خلق و خوی فرد می‌شود، شناخت زمان و مکان را مختل ، فرد را دچار خوشی بی‌جا ، خودستایی ، احساس سبکی و بی‌وزنی ، هذیان و افسردگی می‌کند و ممکن است مصرف کننده را به خودکشی و آدم‌کشی بکشاند. با مصرف ال. اس. دی. توهم‌های بینایی و شنوایی دست می‌دهد و اشباح خیالی جای خاصی در ذهن فرد باز می‌کنند. به دلیل خاصیت توهم‌زایی شدید ال.اس.دی باید آن را یکی از مواد بسیار خطرناک تلقی کرد که نسل جوان را معرض تهدید قرار داده است.

 

اعتیاد چیست؟

اعتیاد یــك «بیمارى اجتماعی» است كه عوارض جسمى و روانى دارد و تا زمانى كه بـه علل گرایش «بیمار» توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه‏ بخش خواهد بود و فـــرد مـــعتاد دوباره گرفتار « مواد اعتیاد آور» می‏ گردد.اعتیاد به موادمخدر یكى از مهمترین مشكلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است كه عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب ركود اجتماعى در زمینه ‏هاى مختلف مى‌گـــــردد .

همچنین ویــرانگری‏ هاى حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیارى از ارزش‌ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدى به مخاطره مى‌اندازد.پدیده شوم قاچاق موادمخدر بیش از آنكه فعالیتى سوداگرانه، تجارى و اقتصادى در عرصه مافیاى اقتصاد بین ‏المللى باشد، ابزارى كارآمد، مؤثر و راهبردى در گسترش نظام سلطه صاحبان قدرت جهان بر كشورهاى توسعه نیافته است. تحلیلگران مسائل سیاسى و اجتماعى بر این باورند كه در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده موادمخدر مهمترین عامل به تباهى كشیدن و انحطاط اخلاقى جوامع به شمار می‏ رود. متاسفانه گسترش دامنه مصرف موادمخدر در جامعه امروزى به حدى است كه حتى قشر متفكر و تحصیل كرده را نیز به سمت خود كشانده است. مبارزه با اعتیاد نیز قطعاً بیش از آنكه ماموریتى در راستاى وظایف مصرحه نیروى انتظامى باشد، اقدامى است استراتژیك در مقابله با ابزار نظام سلطه جهانى در انحطاط اخلاقى جوامع با اهداف خاص سیاسی.

اعتیاد بعنوان یك آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور كامل ریشه‏  كن نخواهد شد، اما با تدبیر، اندیشه و تلاشى مخلصانه حداقل می‏توان آنرا به كنترل در آورد. در این راستا تلاش ما بر این است تا با ارتقاء سطح آگاهى اقشار مختلف جامعه پیشگیرى از اعتیاد را بر درمان معتادین مقدم بداریم. به امید روزى كه جامعه‏ اى داشته باشیم كه اگر هم در آن فرد معتادى وجود دارد، درصدد نجات خویشتن باشد.

 مواد مخدر

انواع فرآورده هاى گیاهان خشخاش، شاهدانه، كوكا و تركیبات شیمیایى مشابه كه مصرف آنها موجب اعتیاد می‏ گردد.

انواع مواد مخدر :

۱- سستی زا

۲- توهم زا

۳- توان افزا

 مواد سستى ‏زا :

موادى هستند كه مصرف آن بر روى سلسله اعصاب مصرف‏ كننده اثر گذاشته و در نتیجه فعالیت فكرى و بدنى او را سست نماید.

 این مواد به دو دسته تقسیم می‏شوند :

- طبیعى ، مانند : استحصالات گیاه خشخاش، تریاك، شیره تریاك، مرفین

- مصنوعى ، مانند : هروئین، متادون، نرمتادون، پاپاورین، پتیدین، انواع و اقسام قرص هاى مسكن و آرام ‏بخش

موادتوهم‏زا:

با مصرف این مواد فرد دچار اوهام حسى و بصرى می ‏شود. این مواد را هالوسینوژن می‏ گویند كه شامل:

- طبیعى ، مانند : استحصالات گیاه شاهدانه،حشیش، بنگ، ماری‏جوانا، گراس، چرس؛ مسكالین، جو سیاه آفت ‏زده، برخى از قارچهاى حاوى مواد توهم ‏زا، دانه‏ هاى نوعى نیلوفر وحشی

- مصنوعی ، مانند : ال.اس.دی(L.S.D) ، دی‏ متیل تریپتامین (D.M.T) ، دی‏ اتیل تریپتامین (D.E.T)

مواد توان‏ افزا

مصرف آن بر روى سلسله اعصاب تأثیر گذاشته و در نتیجه فعالیت فكرى و بدنى مصرف‏ كننده بیشتر و باعث هیجان می‏ شود. این مواد به دو دسته تقسیم می‏ شوند كه عبارتند از :

- طبیعی ، مانند : برگ كوكا، كوكائین، كراك، برگ و ساقه برخى درختان مثل خات و كراتم و ناس

- مصنوعی ، مانند : آمفتامین، متیل آمفتامین، تركیبات آمفتامین‏ها

مواد سستى زا

خشخاش

بوته ‏اى است یكساله كه در مناطق معتدل می‏ روید. رشد سالانه این گیاه به ارتفاعى معادل  ۱۱۰-۷۰ سانتیمتر می‏رسد. در اواسط بهار، بعد از این كه گلهاى رنگارنگ ان كم‏ كم شروع به ریختن می‏ كند، از میان گلها كپسول ظاهر می ‏شود كه به آن گرز خشخاش می‏ گویند. این گرزها در اواخر بهار و اوائل تابستان داراى پوست سبزى است كه به زردى مى ‏گراید. البته، قبل از این كه میوه گیاه خشك و زرد شود به روش خاص مبادرت به تیغ زدن آن می‏ نمایند. این كار به وسیله افرادى كه تجربه خاصى در تیغ زدن دارند، انجام می‏شود. آنان در ساعات اولیه شب با تیغهاى مخصوص و با ایجاد چندین شیار افقى و یا عمودى و یا مورب بر روى گرزها مبادرت به تیغ زدن می‏نمایند. صبح روز بعد، شیره سفید رنگى از محل شكافهاى گرز به بیرون ترشح می‏كند و در مجاورت هوا به صمغ قهوه‏اى رنگ تبدیل گردیده در پیاله مخصوص جمع‏ آورى و براى تریاك مالى آماده و به صورت لول روانه بازار قاچاق می ‏شود

تریاك

تاریخچه :

قدیمى ‏ترین و مشهورترین ماده مخدر است كه از گیاه خشخاش به دست می‏ آید. این گیاه حدود ۲۵۰۰ ســــال قبل در منطقه مدیترانه كشت مى ‏شده است. سابقه این گیاه را    تا ۵۰۰۰ سال قـــــــبــل هم ذكر می ‏كنند. از آثارى كه از سومریها باقـــى مانده اســــت، چــنین بــر می ‏آید، آنها این ماده را استعمال می ‏كرده اند و با آن گیاه شادى بخش می ‏گفتند. در نوشته‏ هاى هومر از تریاك نام برده شده است.

شكل ظاهرى :

تریاك شیره منعقد شده تخمدان كال بوته خشخاش است كه از نظر علمى به پاپاور معروف است. تریاك آماده مصرف، ماده ‏اى است خمیرى به رنگ قهوه‏اى كه بر حسب نوع و منطقه كشت خشخاش و آب و هواى منطقه پرورش از قهوه‏اى روشن تا تیره وجود دارد نامهاى دیگر آن افیون، اپیوم و تریاق می‏ باشد.

الكالویید :

تریاك داراى تركیبات بسیارى است كه تاكنون ۲۵ نوع موثر آن شناخته شده است. مهمترین آلكالوییدهاى تریاك عبارتند از مرفین، ناركوتین، پاپاورین، تبائین، كدئین و نارسئین.

نحوه مصرف :

- تدخین به وسیله وافور و یا با وسیلى مانند آن مثل قلیان، قلقلی، سیخ و سنگ

- استفاده به صورت قرص

- حل كردن در آب یا چاى و نوشیدن آن

عوارض :

- مغز: وابستگى (اعتیاد)، بی‏خوابى هنگام شب، خواب الودگى در طى روز

- تغییرات شخصیتی:

۱-كاهش علائق و انگیزه‏ها

۲-كاهش احساس مسئولیت

۳-كاهش توجه به تحصیل، شغل و خانواده

۴-افسردگى و بی قراری، پرخاشگری، اغماء به دنبال مصرف زیاد

- گوارش: تهوع و استفراغ، كاهش اسید معده و اختلال در هضم غذا، كاهش فعالیت روده ‏ها و یبوست مزمن، بی‏ اشتهایى و كاهش وزن، سوء تغذیه، خشكى دهان، اختلال در كبد

- پوست: خارش، تیره شدن رنگ پوست، تیرگى لبها، كهیر

- بیضه و تخمدان: كاهش توان و میل جنسی، بهم خوردن دوره ‏هاى قاعدگى در زنان

- تضعیف دفاع بدن علیه بیماریها: بی ‏حسى و عدم تعادل بدنی‏، عفونت ریه، یست تنفسى به دنبال مصرف زیاد، انقباض مردمك چشم

شیره تریاك:

پس از تیغ زدن گرز خشخاش، ماده ‏اى شیرى رنگ از آن خارج می ‏شود كه به آن شیره تریاك گویند. این شیره در مجاورت هوا تیره شده به رنگ قهوه ‏اى تبدیل می ‏گردد.

مرفین :

مرفین از كلمه مورفئوس خداى رویایى یونان باستان مشتق شده است و یكى از اجزاى اصلى و اساسى تریاك است كه به طور متوسط از هر ۱۰ كیلوگرم تریاك یك كیلوگرم مرفین تهیه می‏شود. رنگ آن به صورت كرم روشن و گاهى اوقات به رنگ آرد نخودچى و مزه آن تلخ است. ذرات آن در زیر ذره‏ بین شبیه كریستال هاى سوزنى است.

از نظر دارویی، ضد درد بوده، با اثرات رخوت ‏زیى كه بر روى مغز دارد، باعث كنترل دردهاى شدید می‏ شود و به همین خاطر مصرف مجاز آن فقط در بیمارستانهاست.

هروئین :

هروئین از كلمه هیروس یا هیرو به معنى مرد قهرمان گرفته شده است. البته این كلمه به معنى زن قهرمان، زن برجسته، زنى كه خدمات بزرگى به عالم بشریت كرده و زن ایده ‏آل نیز اطلاق می‏شود. هروئین یكى از تركیبات مرفین مى ‏باشد كه با عمل استیلاسیون بدست مى آ‏ید.ا ین ماده به رنگ سفید میل به كرم داراى طعمى تلخ و بى ‏بو است كه پس از مدتى نگهدارى بوى ترشى و سركه می‏ دهد.

نحوه پیدیش :

هروئین، قوی‏ترین و مخرب‏ترین ماده مخدر دنیا به شمار مى اید كه در سال۱۸۷۴ توسط یك دانشمند انگلیسى ساخته شد و تحقیقات بیشتر را درباره این ماده دانشمندان آلمان در سال ۱۸۹۰ تكمیل نموده و آن را به عنوان دارو معرفى نمودند. در ایران اولین لابراتور هروئین‏ سازى در سال ۱۳۳۴ توسط فردى به نام دكتر مصطفوى ایجاد گردید. وى نحوه ساخت و استخراج هروئین از تریاك را به عده‏ اى آموخت كه باعث به وجود آمدن لابراتوارهاى بیشترى در سطح كشور گردید.

نحوه استعمال :

هروئین از طریق كشیدن از راه مجارى تنفسی، تزریق داخل رگها و تزریق زیر جلدى استعمال می‏شود. مصرف هروئین از طریق مجارى تنفسی(دهان) با زرورق به این صورت است كه لبه زرورق سیگار یا هر نوع زرورق دیگر را به طرفى كه از جنس كاغذ است تا می‏ كنند و با آن یك لوله می‏سازند، سپس هروئین را كه معمولا حدود ۵ سانتى است روى سطح زرورق دیگرى می ‏ریزند و یك تكه مقواى بریده و نازك را به صورت چوب كبریت درآورده پس از آتش زدن زرورق گرفته سپس دود حاصله را از دهان استنشاق می ‏كنند.

در استعمال تزریقی، ابتدا معتادان از رگهایى كه جلوى ساعد دستها نمایان است استفاده كرده، پس از آن كه مدت طولانى از تزریق نقاط مختلف دستها گذشت و دیگر این نقاط جوابگو نبود ، به ترتیب نوبت به پشت دست، ساق پا، گردن و در نهایت به بیضه‏ ها می‏رسد. تزریق در بیضه‏ ها آخرین مرحله این گونه معتادان است.

عوارض :

- مغز : وابستگی، افسردگی

- تغییرات شخصى :

۱-كاهش علائق و انگیزه ها

۲-كاهش احساس مسؤلیت

۳-كاهش توجه به تحصیل ، شغل و خانواده

- بی‏خوابى هنگام شب، خواب‏ آلودگى در طى روز، پرخاشگری، آبسه چركى مغز، عفونت مغز، بیماریهاى مختلف ناشى از مرگ بخشى از سلولهاى مغزى و نخاع به دنبال مصرف زیاد

- گوارش : تهوع و استفراغ، كاهش اسید معده و اختلال در هضم غذا بى ‏اشتهایى و كاهش وزن

- كلیه : ناتوانى در تخلیه ادرار، نارسایی، عفونت كلیه

- پوست : خارش، تیره شدن رنگ پوست، تیرگى لبها، كهیر، عفونت پوست

- ریه : انسداد ناگهانى رگهاى تغذیه كننده ریه، عفونت ریه، ایست تنفسى به دنبال مصرف زیاد

- قلب : نارسایى قلب، بهم خوردن نظم ضربان قلب، عفونت كلیه داخلى و دریچه ‏هاى قلب

- عروق و خون : سخت شدن دیواره عروق، التهاب عروق، عفونت عروق

- كبد : اشكال در كار كبد، عفونت و التهاب كبد، بیمارى مزمن كبدى

- بیضه و تخمدان : كاهش میل جنسی، كاهش توان جنسى

متادون :

یك ماده مخدر مصنوعى است كه در جنگ جهانى دوم به علت كمبود مرفین براى تسكین مجروحین به وسیله آلمانى ها ساخته شد. در حقیقت متادون یك داروى برطرف‏ كننده درد است كه براى تسكین سرفه هم از آن استفاده می‏كنند. گرچه متادون خود یك ماده اعتیادآورنده قوى است ولى به عنوان یك داروى پزشكى براى ترك و معالجه معتادان به تریاك، هروئین و مرفین از آن استفاده می‏ كنند. اثرات دارویى آن تا حدى شبیه به مرفین بوده، با این تفاوت كه پس از مصرف، مدت بیشترى طول می‏كشد تا اثرات آن ظاهر شود و به مدت طولانى ‏تر در بدن باقى می ‏ماند

كدئین :

یكى از مشتقات معروف تریاك است كه ۰/۲الى ۰/۸ درصد آن را تشكیل می‏دهد و به عنوان مسكن در اشكال مختلف قرص، كپسول و شربت در پزشكى كاربرد دارد. اثر كدئین در حدود اثر مرفین است و در صورتى كه زیاد مصرف شود علائمى مانند اثرات مرفین خواهد داشت. نحوه مصرف آن به صورت تزریقى و خوراكى می‏باشد.

پاپاورین :

یكى از مشتقات مؤثر تریاك می‏باشد كه سفید كریستالى است و از نظر زهرآگین بودن حد وسط مرفین و كدئین است. ماده ‏اى است نشاط آور و محرك. كار عضلات صاف مثل روده را كند كرده و باعث شل شدن آنها می‏گردد. در برونشها و رگها انبساط ایجاد نموده و در آب نامحلول است و در الكل حل می‏شود.

پتیدین :

این ماده هم مثل متادون از داروهاى سستی‏ زاى مصنوعى می ‏باشد كه قدرت ضد درد آن از مرفین كمتر است و عضلات بدن را سست و شل می‏ كند

مواد توهم زا  :

شاهدانه :

بوته ‏اى است شبیه گزنه كه بلندیش تا ۲ متر می‏رسد. گیاه نر و ماده آن به صورت جداگانه بوده داراى برگهاى انبوه دراز و كنگره ‏دار می‏باشد كه میوه آن در سر شاخه به صورت خوشه نمایان است. اصولا شاهدانه براى روغن گیرى و خوراك طیور استفاده می‏شود. بو داده و برشته آن را مردم به صورت تفنن می‏خورند. نام لاتین این گیاه كانابیس است. اگر از سر شاخه‏ هاى به گل نشسته گیاه ماده چسبنده‏اى به نام رزین كه در حال ترشح است جمع ‏آورى و خشك شود، در واقع حشیش به دست آمده است. این گیاه در آمریكاى شمالى به نام ماری‏جوانا یا چرس، در انگلیس به گراس، در فرانسه ادب، در هندوستان بنگه و گنجا، در خاور نزدیك و خاورمیانه حشیش، در افریقاى جنوبى دگا، در سوریه و لبنان حشیشه ‏الكیف، در تركیه اسر یا اسرا، در افریقاى مركزى كامبا، در اسپانیا و در دیگر كشورها به اسامى مختلفى چون وید، پات، شانگ، چاراز، مكونا و غیره شهرت دارد.

در هر حــال هــر اســم و نــامــى بر ایــن گیاه و مشتقات آن نهاده شود، اثرات توهم ‏زایى آن همچنان پابر جاست در اینجا به حالاتى كه پس از استعمال حشیش و ماری‏جوانا در مصرف كننده روى می‏دهد به طور اختصار اشاره می‏ كنیم :

- در اثر نشئه شدن اشیاى مجاورش را بزرگتر و یا كوچكتر مى بیند.

- اشتهاى كاذب و میل به مصرف غذا پیدا می ‏كند.

- احساس قدرت عجیب در خود داشته و دست به اعمال وحشیانه و جنون ‏آور و خشونت زا زده و احساس پرواز كردن و سفر در آسمان و نوعى انبساط خاطر و آرامش و اعتماد به نفس كاذب پیدا می‏كند.

- فرد به خواب عمیقى فرو مى ‏رود.

حشیش :

ماده ‏اى به رنگ سبز تیره و گاهى قهوه ‏اى مایل به سبز شبیه حنا كه از گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث و از ترشحات چسبنده آنها به صورت صمغ به دست می آ‏ید. حشیش حاوى ماده‏اى شیمیایى به نام T.H.C (تترا هیدرو كانا بینول) است كه ماده مؤثر آن به شمار می ‏رود. حــشیـش در طــبــقـه ‏بـنـدى مـواد مخدر، جزء مواد توهم‏ زاى طبیعى می ‏باشد.

 

آثار مصرف حشیش:

- تغییر در درك رنگ و صدا

- افزیش اشتهاى كاذب

- تند شدن ضربان قلب

- قرمزى چشم

- اختلال حافظه، گیجى و بی‏توجهى به اطراف

- به هم‏خوردگى تعادل حركتى

- علائم روانى شدید، مانند شنیدن صداهاى غیر واقعی، صحبتهاى نامربوط، توهم و هذیان، اختلال توجه، احساس كند شدن گذر زمان، سرخوشى و خنده خود به خود

عوارض مصرف طولانى حشیش:

- بیماریهاي تنفسى مزمن و سرطان ریه

- نازایى در زن و عقیمى در مرد

- از بین رفتن سلولهاى مغزى (پوك شدن مغز)

- التهاب و انسداد مزمن مجارى تنفسى

- اختلال روانى شدید و پیدار

- كم شدن علاقه و انگیزه براى زندگی، شغل و روابط اجتماعى و خانوادگى

- سندرم بی‏ انگیزگى (ناامیدی، بی ‏تفاوتى و بی ‏مسئولیتى در مقابل امور جارى زندگى)

- تشنج

علائم ترك حشیش:

- تحریك ‏پذیری، بی ‏قرارى و اضطراب

- اختلال خواب و بی ‏اشتهایى

- تعریق و لرزش

- اسهال، تهوع و استفراغ

- دردهاى عضلانى

- افزیش درجه حرارت

بنگ :

سر شاخه‏ هاى گلدار یا به میوه نشسته و خشك شده بوته شاهدانه - اعم از ینكه ماده رزینى آن را قبلا گرفته یا نگرفته باشند - بنگ نامیده می‏ شود.

مارى ‏جوانا :

در آمریكا برگها و گلهاى شاهدانه آمریكایى را خشك می‏كنند و از آن توتون سبز رنگى به دست می‏ آورند كه همان ماری‏ جواناست. چون این توتون خیلى زبر است براى پیچیدن آن از چندین دور كاغذهاى سفید یا قهوه ‏اى رنگ استفاده می‏كنند و آن را ریفر مى ‏نامند. مشتاقان آن را به صورت دسته‏ جمعى در محل هایى به نام تی‏پاد تدخین می‏كنند. این سیگار به كندى می‏سوزد و خیلى زود خاموش می‏گردد، به همین علت معتادان با پكهاى سریع و دسته‏ جمعى مانع خاموش شدن آن می ‏شوند و براى این كه از این سیگار استفاده كامل بشود در اماكن سر بسته استعمال می‏گردد.

گراس :

در زبان انگلیسى به معنى علف است و در اصطلاح همان بنگ و ماری‏جواناست. برگهاى بوته شاهدانه كه در واقع مثل علف است جمع ‏آورى كرده، مانند سیگار مصرف می ‏كنند، گاهى هم آن را مثل چاى دم كرده و می ‏خورند.

چرس :

همان حشیش است كه از رزین آماده شده از سر شاخه‏ هاى گلدار و به میوه نشسته گیاه بالغ شاهدانه تهیه می‏شود و از انواع دیگر ان مرغوبتر است.

مسكالین :

ماده اصلى و فعال كاكتوس است (معمولا این كاكتوسها به نام پیوت معروفند) كه قرنهاست به عنوان دارویى سحرآمیز براى درمان دردها مصرف می ‏شود. نحوه تهیه آن به این صورت است كه تكه‏ هایى از قسمت فوقانى این گیاه را بریده و پس از خرد كردن می ‏جوند و یا با ساییدن آن را به صورت پودر درآورده و با ریختن به داخل كپسول، مورد استفاده قرار می‏دهند.

ال.اس.دی :

مخفف “ اسید لیزرژیك دى اتیل امید ” ماده نیمه تركیبى است كه در لابراتور به دست مى ‏آید. این ماده به صورت طبیعى در چاودار آفت زده وجود دارد. بر روى آن قارچى به رنگ مس نشو و نما می‏كند كه آرگو نامیده می‏شود. این قارچ حاوى اسیدى به نام اسید لیزرژیك می‏باشد و مشتقات آن توهم ‏زا می‏ باشد. یكى از عوارض مصرف، تیره شدن مردمك چشم و ایجاد خطوط رنگین به هنگام بسته ‏شدن چشمها در منطقه بینایى است. عمق تصاویر و اشیا در نظر مصرف‏ كننده تشدید شده و اشیاى ثابت ممكن است در نظرش به حركت درآیند، گاهى حالت تهوع، سرد شدن بدن و لرزش احساس می‏شود. قدرت شنوایى تشدید شده و زمزمه‏ هاى نامفهوم به گوش می‏رسد. حس زمان و گذشت آن در حد بسیار زیادى كند می‏شود. انطباق فكر از بین رفته و هر چه میزان مصرف بیشتر باشد تجزیه و تحلیل منطقى كمترى در ذهن به وجود می ‏آید.

دى . ام . تى :

یكى از مواد توهم ‏زا می‏ باشد كه معمولا معتادین ال . اس . دى از این ماده استفاده می ‏كنند. آثار آن شبیه ال. اس .دى است. كسانى كه به دنبال راه گریز سریع از واقعیتها هستند از ان مصرف می‏كنند. اگر از راه دهان مصرف شود تولید دل ‏درد می ‏كند. بنابرین یا از راه تزریق عضلانى استعمال و یا با توتون و ماری‏جوانا مخلوط كرده دود می‏ كنند.

مواد توان افزا  : 

كوكا :

گیاهى است كه در ارتفاع ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ مترى از سطح دریا در دامنه باخترى كوههاى آند كه هواى معتدل و مرطوبى دارد می‏روید. ارتفاع این گیاه به ۲ متر هم می‏رسد و برگهایى دارد كه شكل و رنگ و ابعاد آن یاد آور درخت زیتون است. گیاه كوكا حاوى ماده توان‏ا فزا ست كه مصرف آن سبب فعال شدن مركز بی‏خبرى و سرخوشى در مغز مصرف كننده می‏شود. ماده حاصل از برگ كوكا، كوكائین نامیده می‏شود.

كوكائین :

یك از موادمخدر توان‏ افزاى طبیعى می‏ باشد كه از برگ كوكا تهیه می‏شود كشورهاى بولیوی، كلمبیا و پرو بزرگترین محل رشد و نمو كوكا به شمار می‏روند. نخستین بار بومیان كشور “پرو” از برگ این درخت براى تسكین درد و رفع خستگى استفاده نمودند. اعتیاد به آن جنبه روانى دارد. كوكائین ماده مؤثر رگ برگهاى این گیاه است كه به ارى تاكسیلین شهرت دارد. رنگ آن سفید شفاف و همانند كریستال ریز می‏باشد و با مختصر تكانى بلورهاى ریزان بر روى هم می‏غلتند. این ماده، یك ضد درد موضعى بسیار قوى است، از پوست و مخاط بینى هم جذب می‏شود. گرد كوكائین از راه بینى استنشاق و یا در رگ تزریق می‏شود كه خاصیت آن، ایجاد نیرو و هیجان، كاهش احساس گرسنگى مى ‏نماید و استعمال زیاد آن موجب جنون می‏شود. نامهاى خیابانى آن كوك، كاندی، هپى می‏باشد.

كراك :

مشتقى از كوكائین است كه جنبه اعتیادآورى آن بسیار زیاد و اثرات جانبى آن دهشتناك است. در واقع كراك، كوكائینى است كه دستكارى شده و غالبا با پیپ هاى شیشه‏اى دود می‏شود. براى معتاد شدن به كراك فقط چند پیپ كراك كفایت می‏كند.

خات یا قات :

خات علاوه بر این كه به صورت وحشى رشد مى ‏كند، عمدتا در مناطق مشخصى از شرق افریقا و شبه جزیره عربستان كشت می‏شود. برگهاى این گیاه با توجه به خواص محركشان به صورت جویدنى مصرف مى ‏شوند، به طورى كه به مصرف‏ كننده احساس نشاط داده و تا حدودى جلوى گرسنگى را می‏گیرد.

 طعم آن تلخ است و مصرف آن بیشتر در عصر و اوائل شب صورت می‏گیرد. كشورهاى تولیدكننده، مقادیر انبوهى محموله‏ هاى منجمد، خشك و واكیوم شده خات را به اروپا و سایر نقاط جهان ارسال می‏كنند. این محموله در كشورهاى مزبور توسط اتباع كشورهاى تولید كننده مصرف می‏شود. برخى كشورها جهت محدود كردن واردات یا مصرف خات تدابیرى اتخاذ كرده ‏اند. خات در حال حاضر تحت كنترل مقررات بین ‏المللى قرار ندارد.

كراتم :

درختى است كه در تایلند می‏ روید. مردم آن سرزمین برگهاى تازه آن را می‏جوند و یا آن را خشك كرده مانند سیگار می‏كشند. خاصیت ماده مؤثر این درخت، توان ‏افزیى است و احساس نشاط و هوشیارى كاذب مختصرى نیز در مصرف‏كننده به وجود مى ‏آورد.

ناس :

در بسیارى از منابع آمده است، ناس بوته ‏اى است كه در افغانستان و پاكستان مى ‏روید. برگهاى آن را اگر تازه باشد ، می‏جوند و خشك كرده آن را مثل حنا كوبیده در زیر لثه قرار می‏دهند. براى تأثیر بهتر و بیشتر، كمى خاك سیگار یا آب آهك به آن اضافه می‏كنند. مصرف‏ كنندگان آن احساس گرمى و نشاط می‏كنند، ولى اثر آن به مراتب از سایر مواد محرك كمتر است.

آمفتامین:

گروه وسیعى از داروهاى محرك (توان‏ افزا) هستند كه باعث تحریك و فعالیت سلسله اعصاب مركزى مى ‏شوند و به اشكال قرص، كپسول، پودر و میع وجود دارند.

مراحل اعتیاد :

۱- مرحله آشنایى:

این مرحله با تشویق دیگران (مخصوصاً دوستان ناباب) یا از روى غرور و كنجكاوى خود فرد شروع می ‏شود.

۲ ـ مرحله شك و تردید :

در این مرحله فرد با مبارزه با امیال خود می ‏پردازد.

۳ ـ مرحله اعتیاد واقعى :

 

در صورت ادامه مصرف در مرحله شك و تردید فرد به مرحله اعتیاد واقعى مى رسد. در این مرحله پدیده «تحمل» باعث می‏شود كه فرد به مرور زمان بر میزان مصرف خود بیفزاید تا به نشئگى قبلى برسد.

توصیه پیشگیرانه (دوستانه) به جوانان و نوجوانان:

 ۱. خطرات و عوارض مصرف مواد اعتیاد‏آور را خوب بشناس.

۲. به هر كس كه به تو مواد تعارف كرد محكم و قاطع بگو «نه» اینكه ما بتوانیم به دوست خودمون «نه» بگیم خودش یك هنر است. افراد خوش فكر هر تعارفى كه مخالف سلامتى شونه براحتى رد مى‌كنن.

 ۳. جوابهایى از قبل براى اصرار زیاد اطرافیانت آماده كن. پیشاپیش به این جمله ‏ها فكر كن «خیلى كیف  داره» ، «شنگول میشی» ، «سرحال میشی» و اگر كمى تردید كنى میگن: «بچه ننه‏ ای» ، «‌ترسویی» ، «اول تجربــــه كن بعد بگو بده» ، «هنوز مرد نشدی»، «پس چرا فلانى كشید و معتاد نشد ؟ و

۴. موادمخدر را حتى یك بار هم امتحان نكن. هیچكس توى دنیا نمی‏تونه به تو اطمینان بده كه یكبار مصرف كردن معتادت نمی‏كنه. اصلاً مگه معتادى وجود داره كه بخاطر معتاد شدن مصرف مواد را شروع كرده باشه؟ پس این همه معتاد از كجا اومدن؟!!! یا دوست دارى پریدن از طبقه بیستم یك ساختمان یا لمس كردن سیم‏هاى بدون روكش برق را حتى براى یك بار هم امتحان كنی؟

۵. یادت باشه كه كشیدن سیگار مقدمه ا‏یه براى اسارت در چنگال اعتیاد به موادمخدر.

 ۶. از رفت و آمد در مكان‏هاى آلوده و دوستى با افراد مشكوك پرهیز كن.

 ۷. از دوستى با افرادى كه اختلاف سنى اونا با تو زیاده خوددارى كن.

 ۸. مواد اعتیادآور سم كشنده ا‏یه كه اثراتش به تدریج ظاهر می‏شه.

 ۹. به صحبت‏هاى پدر و مادرت كه خیرخواه‏ترین دوستان تو هستن اطمینان كن. ارتباطت را با اونا محكم كن.

 ۱۰. اعتقادات و پایبندى مذهبى خودتو تقویت كن.

 ۱۱. با مطالعه، ورزش و تفریحات سالم براى اوقات فراغت خودت برنامه ‏ریزى كن.

 ۱۲. اونى كه موادمخدر رو به جوونا معرفى می‏كنه، چهره ‏اش فرقى با دیگران نداره. پس دوستان و نزدیكان خودتو خوب بشناس.

 ۱۳. بعضی‏ها فكر می‏كنن با بقیه فرق دارن و هر وقت كه اراده كنن مى‌تونن مصرف مواد رو كنار بگذارن، در حالى كه این طرز تفكر منجر به اعتیاد می‏شه.

 ۱۴. به هنگام سختى و ناراحتى با پدر و مادر و یا یك بزرگتر مطمئن و قابل اعتماد مشورت كن.

 ۱۵. اگه نمى‌تونى حرفتو به اونا بزنى مشاورین نیروى انتظامى با جان و دل حرفهاى تو رو می‏شنون و كمكت می‏كنن.

بیشترین تأثیر مخرب اعتیاد بر اركان خانواده وارد مى آید، همانطورى كه مؤثرترین عامل پیشگیرى از اعتیاد نیز نهاد خانواده است.

توصیه پیشگیرانه به والدین:

 ۱. درباره مواد اعتیادآور (علل و عوامل مؤثر در مصرف مواد، خطرات، عوارض و علائم آن) اطلاعات كافى كسب كنید.

۲. مهارت‏هاى تربیتى خود را افزیش دهید.

۳. الگوى مناسبى براى فرزندان خود باشید و هرگز بر خلاف گفته خود عمل ننمائید.

 ۴. فضایى ایجاد كنید كه فرزندانتان در آن احساس آرامش كنند.

 ۵. به صحبت‏هاى فرزندانتان خوب گوش كنید. با لبخند، تكان دادن سر و استفاده از جملات مثبت نظیر «چقدر جالب»، «من این را نمی‏دانستم» و آنها را به گفتن بیشتر تشویق كنید.

 ۶. شرایطى ایجاد كنید كه شما را محرم اسرار خود بدانند.

 ۷. از فرزندانتان انتظار نداشته باشید آرزوهاى برآورد نشده شما را تحقق بخشند.

 ۸. از قبل، خود را براى پاسخگویى به سئوالات كنجكاوانه فرزندانتان آماده نمائید.

ممكن است روزى از شما بپرسند كه آیا تاكنون مواد مصرف كرده ‏اید؟ این فرصت خوبى است كه علت عدم مصرف خود را به زبان سال‏هاى جوانى به آنها منتقل كنید، یا اگر احیاناً قبلاً مصرف كرده ا‏ید علت گرایش خود به مواد و سپس كنار گذاشتن آن را به ایشان بگوئید و اینكه حالا چرا می‏خواهید ایشان اشتباه شما را تكرار نكنند. بیاد داشته باشید كه نباید مسائل را بیش از اندازه تشریح كنید مبادا كنجكاوى آنها برانگیخته شود.

 ۹. با تقویت قدرت اعتماد به نفس، تصمیم‏ گیرى و از بین بردن افسردگى وكم رویى فرزندان، آنها را در برابر شرایط آسیب‏ زا مقاوم سازید.

 ۱۰. راه مقاومت و پایدارى در برابر فشار همسالان را در خصوص مصرف موادمخدر به فرزندانتان بیاموزید تا از «نه» گفتن به آنها نهراسند.

 ۱۱. موانع رابردارید. به فرزندانتان انگیزه داده و از آنها حمایت كنید.

 ۱۲. وقت بیشترى را با فرزندانتان صرف كنید. با آنان به رستوران، پارك، كوه، سینما و بروید. باتفاق آنان به موسیقى گوش دهید و از همه مهمتر به آنان ابراز عشق كنید و بگویید كه دوستشان دارید.

 ۱۳. سعى كنید حتى آهنگ صدایتان ملایم و دوستانه باشد.

 ۱۴. مواضع خود را برابر سیگار، موادمخدر و الكل مشخص نموده، صریحاً آنرا به زبان بیاورید.

 ۱۵. عقاید خود را به زور به آنها تحمیل نكنید.

 ۱۶. نظم و قانون مناسب و سازنده مشخصى در خانواده برقرار سازید و براى سرپیچى از آن تنبیهات مناسبى در نظر بگیرید و قاطعانه آنرا به مرحله اجرا در آورید.

 ۱۷. سعى كنید در ساعات غذا خوردن همه اعضاء خانواده را دور هم جمع كنید.

 ۱۸. فرزندان خود را قبل از رسیدن به سنین بحرانى نسبت به مضرات و عواقب ویرانگر مصرف موادمخدر آگاه سازید.

 ۱۹. آنان را بیش از اندازه و بطور اغراق‏ آمیز نترسانید.

 ۲۰. از چگونگى دوست‏یابى و معاشرت فرزندان خود با دیگران آگاه باشید. با والدین دوستانشان ارتباط برقرار كنید. در صورتى كه به منزل دوستشان رفتند حتماً از حضور والدین ایشان در منزل مطمئن شوید و به حضور سایر اعضاء خانواده اكتفا نكنید.

 ۲۱. به نحوه خرج كردن پول توسط فرزندانتان اهمیت بدهید.

 ۲۲. براى اوقات فراغت آنان برنامه ‏ریزى كنید. همواره آنان رابه مطالعه، ورزش و تفریحات سالم ترغیب نمائید و زمینه این امور را برایشان فراهم كنید.

 ۲۳. زمان مناسبى را به گفتگو اختصاص دهید. چرا كه فرزند شما ارزش نصايحتان را با ارزش زمانى كه به آن اختصاص داده ا‏ید می ‏سنجد.

 ۲۴. راهنمایی‏هاى خود را از طریق مربیان و دبیرانشان به آنها منتقل كنید. جوانان باورها و ارزش‏هاى خود را دارند. طبیعتاً اگر والدین بهترین نصایح را هم بگویند ممكن است آنها را نپذیرند. شنیدن نصایح شما از زبان مربیان و دبیرانشان تأثیر بیشترى بر آنها می ‏گذارد.

 ۲۵. بین فرزندانتان تبعیض قائل نشوید.

 ۲۶. تفكر انتقادى را كه از ویژگی‏هاى دوران بلوغ و نوجوانى است، در فرزندان خود سركوب نكنید.

 ۲۷. آنان را به رعایت اصول مذهبى و انجام فرائض دینى تشویق كنید.

 ۲۸. در انجام فعالیت‏هاى منطقى به فرزندان خود استقلال و آزادى بدهید.

 ۲۹. در رفتارهاى خود بیشتر دقت كنید. ممكن است با تمسخر یك معتاد و یا صحبت كردن با لحن افراد معتاد پیامى نادرست به فرزندتان منتقل كنید.

 ۳۰. اگر می‏خواهید مانع پویایى و رشد جسم و روان فرزندانتان نشوید، از انتقاد غیرسازنده، تمسخر و شرمنده كردن آنان مخصوصاً درمقابل دیگران جداً بپرهیزید.

 ۳۱. فرزندانتان را به خاطر رفتارهاى مثبت آنان تشویق كنید.

 ۳۲. در موقعیت‏هاى بحرانی، فشارها و تنش‏هاى روحی، راهنما و همراه فرزندان خود باشید.

 ۳۳. هرگز فضاى خانه را متشنج ننموده و از مشاجره و بحث‏هاى بیهوده بپرهیزید.

 ۳۴. مسئولیت و تكلیفى به فرزندان خود بدهید كه با توان آنان متناسب باشد.

 ۳۵. در روابط خود با فرزندانتان همواره صادق و مهربان باشید.

 ۳۶. از تنها گذاشتن فرزندان خود در منزل، بویژه هنگامى كه به مسافرت یا میهمانى می‏روید جداً خوددارى نمائید.

 ۳۷. به حس ششم خود توجه كنید. هر گاه در درون خود احساس كردید كه مشكل خاصى وجود دارد حتماً آنرا جدى بگیرید.

 ۳۸. در صورت شك و تردید، وسائل شخصى و لباسهاى فرزندانتان را مخفیانه بازرسى نمائید.

 ۳۹. ترحم به معتادین محله ‏تان را خیانت به فرزندان خود بدانید.

 ۴۰. همواره در نظر داشته باشید كه خانواده‏ ها در زمینه پیشگیرى از اعتیاد نقش بسیار مؤثرترى در مقایسه با نیروى انتظامى و سایر سازمان‏هاى مسئول بر عهده دارند.

 ۴۱. رعایت بسیارى از نكات مذكور منحصر به والدین نبوده بلكه سایر اعضاء خانواده بویژه برادران و خواهران بزرگتر را نیز در برمی ‏گیرد و چه بسا تاثیرپذیرى جوانان و نوجوانان از آنها در بسیارى از موارد بیش از پدر و مادر باشد.

 

خواندن اين مطالب را نيز توصيه ميکنيم :

۴۰درصد از جامعه جوانان استان مركزي به گونه‌اي از اختلالات رواني رنج مي‌برند.  منتشر شده توسط admin در تاريخ February 4th, 2008

نوجواناني که دچار بي‌خوابي‌هاي مکرر هستند، در آينده از نظر روحي آسيب پذيرترند و بيشتر در معرض افسردگي قرار دارند. منتشر شده توسط admin در تاريخ March 9th, 2008

نوزادان و كودكان زير سه سال كه برنامه‌هاي تلويزيون تماشا مي‌كنند ، دچار اختلال خواب می شوند منتشر شده توسط admin در تاريخ March 1st, 2008

نامه الكترونيك يا "ايميل" يكي از آزاردهنده‌ترين عوامل فشار رواني در دوران كنوني است. منتشر شده توسط admin در تاريخ March 10th, 2008

چرا مردان و زنان رنگ‌های متفاوتی را برای ظاهرشان می‌پسندند؟ منتشر شده توسط admin در تاريخ April 2nd, 2008

وياگرا، در يک تحقيق توانسته است ناتواني جنسي در زنان افسرده را درمان کند. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 25th, 2008

کودکان قلدر ، به خاطر مشکلاتي که سلامت، ايمني و تحصيلات آنها را تهديد مي کند بيشتر آسيب مي بينند. منتشر شده توسط admin در تاريخ July 27th, 2008

گوش دادن به موسيقي، ظرفيت ورزش كردن و تمرينات بدني را افزايش مي‌دهد منتشر شده توسط admin در تاريخ October 8th, 2008

احتمال ابتلا به اختلال حافظه در افراد خوش معاشرت و آرام به مراتب کمتر از افراد منزوی و سرشار از استرس است منتشر شده توسط admin در تاريخ January 26th, 2009

استرس نه تنها مانع فعاليت افراد نمي‌شود بلكه شرايط را براي پيدا كردن راه براي رسيدن به هدف و ارتقاي موقعيت فراهم مي‌كند منتشر شده توسط admin در تاريخ January 15th, 2008

استرس های شغلي در محیط کار ، سلامت رواني ما را هدف قرار داده است منتشر شده توسط admin در تاريخ April 2nd, 2008

تشنج چیست ؟ _ انواع تشنج ، تشنج ناشی از تب ، صرع ، علائم ، پیشگیری ، درمان ( مرجع کامل اطلاعات ) منتشر شده توسط admin در تاريخ April 20th, 2008

خواب كمتر از شش و بيشتر از هشت ساعت با ابتلا به سندرم سوخت وسازي ارتباط دارد. منتشر شده توسط admin در تاريخ May 9th, 2008

در هنگام عصبانیت فقط ۶۰ ثانيه طلايى براى بازيابى آرامش احتیاج دارید منتشر شده توسط admin در تاريخ April 29th, 2008

" نگرانی " در صورتي كه حالت دائمي و افراطي داشته باشد می تواند نشانه ابتلا به اختلال اضطرابي كلي يا GAD باشد. منتشر شده توسط admin در تاريخ April 29th, 2008

بزرگترین شبکه مافیایی مواد مخدر در غرب"

دو شنبه 22 سپتامبر 2008, بوسيله ى Habib

 

عطامحمد نور والى بلخ که درمراسم تجليل از روزجهانى صلح درمزاشريف سخن مى گفت جامعه جهاني را متهم به عدم صداقت در مبارزه به مواد و تامین صلح در افغانستان کرد.

این مقام در ولایت بلخ میگوید که بزرگترين شبكه هاى مافياى مواد مخدر در بدنه حكومت هاى غربى جاى دارند.

اقاى نور ضمن آنكه ازصلح به عنوان نياز اساسي بشريت بويژه مردم افغانستان ياد نمود ازعملكرد جامعه جهانى درقبال تامين امنيت و مبارزه با موادمخدر درافغانستان انتقاد نمود.

والی بلخ افزود درحاليكه كشورهاى بزرگ دنيا ادعاى مبارزه با مواد مخدر را دارند اما بزرگترين شبكه هاى مافياى مواد مخدر در دستگاههاى حكومتى کشورهاى چون آمريكا، انگلستان و فرانسه جا بجا هستند.

وی همچنان جامعه جهانى و دولت افغانستان را درعدم صداقت وقاطعيت مبارزه با مواد مخدر متهم نمود.

عطا محمد نور چالش بزرگ دربرابر عدم برقرارى صلح درافغانستان را احترام نگذاشتن كشورهاى خارجى به حاكميت ملى وقانون اساسي افغانستان دانست.

وى افزود،كسانى كه تروريزم را پرورش داده و از ادامه دهشت افگنى در افغانستان حمايت مى كنند امروزخود شان با این مشکل دست پنجه نرم میکند.

گفتنی است که برای اولین بار در ولایت بلخ از روز جهانی صلح طی محفلی پرشکوه تجلیل بعمل آمد

کارشناسان نسبت به گرایش دانشجویان به مصرف موادمخدر هشدار داده‌اند.

براساس تازه‌ترین یافته‌های پژوهشی انجام شده در میان دانشجویان کشور، دانشجویان رشته‌های پزشکی و هنر بالاترین میزان مصرف موادمخدر را نشان داده‌اند.

اگرچه منابع دسترسی دانشجویان پزشکی به مواد مخدر و اعتیادآور حتی در خوابگاه‌ها ذکر نشده اما این زنگ خطری است که در میان قشر فرهنگی کشور به صدا درآمده است.

پژوهشگران می‌گویند گرایش به مصرف موادمخدر درمیان قشر دانشگاهی با محتوای تحصیلی، رشته تحصیلی و مطالعه طولانی رابطه و تاثیری مستقیم دارد.

کامبیز کامکاری عضو شورای پژوهش دبیرخانه مواد مخدر می‌گوید برخی رشته های تحصیلی سنگین و در عین حال فاقد نیاز به نیروی تجزیه و تحلیل هستند بنابراین گرایش دانشجویان را به مصرف مواد مخدر افزایش می‌‏دهند.

این پژوهشگر مشخص نکرد که این یافته‌ها را براساس کدام پژوهش و در کدام جامعه آماری به دست آورده است.

وی تاکید می‌کند دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی بیشتر به مواد مخدر گرایش دارند، اما در ظاهر این امر بیشتر در دانشجویان هنر مشاهده می‌شود.

وفور مواد مخدر در دانشگاه‌ها

بررسی عوامل گرایش به مصرف موادمخدر و آمار ارائه شده از عوامل مرتبط در میان دانشجویان کشور حکایت از رشد مصرف حرفه‌ای موادمخدر در این قشر دارد.

مریم رامشت مشاور دانشگاه علوم پزشکی تهران در اعلام نتایج یک پژوهش درمیان دانشجویان گفت: گروه هم‌سالان (رفیق بد) با 58.8 درصد به عنوان مهم‌ترین عامل گرایش دانشجویان به مصرف مواد مطرح شده است.

فقدان اعتماد به نفس با 36.6 درصد، نبود بهداشت روانی و استرس و فشارهای روانی 25.8 درصد، مشکلات عاطفی 25.2 درصد، احساس تنهایی و غربت 21.4 درصد، احساس پوچی 19.9 درصد، مشکلات خانوادگی 19.7 درصد، هیجان‌طلبی 13.8 درصد، آزادی‌های بی قید و شرط 16.3 درصد، نبود امکانات تفریحی 15.5 درصد، فقدان آگاهی کافی در زمینه مواد مخدر 14.3 درصد و در دسترس بودن مواد 13.7 درصد از دیگر عوامل گرایش به موادمخدر درمیان دانشجویان کشور اعلام شده است.

در این جامعه آماری پژوهش بر روی سه هزار و 177 دانشجو از 42 دانشگاه کشور در مقطع کارشناسی سال تحصیلی 85 ـ84 انجام شد.

با توجه به رشد جمعیت دانشگاهی کشور و دردسترس بودن موادمخدر، میزان افزایش مصرف موادمخدر در دانشگاه‌ها در سال تحصیلی 85-86 می‌تواند بالاتر از ارقام یادشده باشد.

آموزش مهارت‌های زندگی در ایران معنا ندارد

نکته ای که از نگاه پژوهشگران در گرایش به مصرف موادمخدر میان دانشجویان کشور قابل تامل است، آموزش مهارت‌های زندگی است که در ایران از آن غفلت شده و راهکارهای ثانویه ازجمله اخراج دانشجو و محرومیت از تحصیل، زندان و مراکز بازپروری مورد تاکید قرار گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت درسال 1993 با همکاری «یونیسف»، «بانک جهانی» و «صندوق جمعیت سازمان ملل» راهکار برنامه پیشگیری با نام «آموزش مهارت‌های زندگی» را ارائه کرد.

این ابتکار نگرشی بر ایجاد و حفظ مهارت‌های زندگی از طریق توسعه آگاهی، بکارگیری تجارب، پرکردن اوقات فراعت به روشی معقول و تاکید بر روش‌های مشارکتی خانواده و مشاوره است که در برخی جوامع غربی آموزش آن از دوران پیش دبستانی شروع می‌شود و براساس آن کودک به‌تدریج با نیازهای طبیعی و غریزی و چالش‌های زندگی روزمره آشنا می‌شود.

در کشور ما این برنامه در کتب درسی گنجانده نشده و تنها در برخی رشته‌های دانشگاهی ارائه شده است درنتیجه دانشجو نمی‌تواند به‌طور آگاهانه در مشکلات خود تصمیم‌گیری کند، قادر به ایجاد ارتباط سالم به‌ویژه با جنس مخالف و تفکر منطقی و خلاق در کنش‌ها و واکنش‌ها نیست.

این راهکار به‌طور مستقیم با بهداشت فیزیکی و روانی درارتباط است اما دانشجوی ایرانی به خاطر محرومیت از این آموزش در دوران رشد ، در بسیاری موارد سرخورده می‌شود و گریزگاه مشکلات را روی آوردن به موادمخدر یافته است.

رامشت مشاور دانشگاه معتقد است آموزش مهارت های زندگی در ایران محدود به دانشگاه‌ها و با تغییر محتوا و به‌صورت بلاتکلیف ارائه می‌شود.

 

این درحالی است که براساس بند «ز» از ماده 97 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بکارگیری استراتژی کاهش آسیب، آموزش مهارت‌های زندگی و بهره‌گیری از یافته‌های علمی و تجارب جهانی در برنامه‌ریزی‌های عملی مبارزه با مصرف موادمخدر در اولویت قرار گرفته است.

تخصیص بودجه

حمیدرضا حسین‌آبادی رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر اسفند سال گذشته از اختصاص یک هزار و ۳۰میلیارد ریال اعتبار برای انسداد مرزها از سوی مجلس با هدف جلوگیری از ورود موادمخدر به کشور خبر داد.

در این راستا، اسماعیل‌ احمدی‌مقدم، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از به اجرا درآمدن قانون جامع مبارزه با مواد مخدر تا پایان سال 87 خبر داد.

 

طرح ارتقای امنیت اجتماعی در حوزه قاچاق موادمخدر و اعدام قاچاقچیان، ایجاد سرپناه برای زنان معتاد در مناطق آسیب‌خیز تهران و دایرکردن مراکز بازپروری ازجمله راهکارهای کاهش مصرف موادمخدر در کشور اعلام شده است.

براساس تفاهم‌نامه‌ای که سازمان ملی جوانان و ستاد مبارزه با مواد مخدر ماه گذشته امضا کردند نشست‌های علمی بین دانشگاهیان برای پیشگیری و درمان اعتیاد جوانان برگزار می‌شود و ارائه طرح‌های ملی برای کنترل این پدیده نیز از دیگر محورهای همکاری دو طرف است.

اما نکته در اینجاست که با تمام راهکارهایی که مقام‌های کشور برای مبارزه با موادمخدر درنظر گرفته‌اند عدم انجام پژوهش‌های فراگیر با اطلاع‌رسانی شفاف و صریح آمار دقیقی از تعداد معتادان در کشور نشان نمی‌دهد اگرچه بر اساس آمار تخمینی حدود دو میلیون معتاد در کشور وجود دارد و در این میان، تعداد دانشجویان معتاد در ابهام قرار گرفته است.

موادمخدر جديد معتادان را درکمتر از يک‌سال زمين‌گير مي‌کند

 

معاون آموزشي مرکز ملي مطالعات اعتياد ايران با ابراز نگراني از گسترش مصرف مواد مخدر جديد به ويژه در ميان جوانان، گفت: در گذشته عوارض اعتياد پس از 10 تا 15 سال در فرد نمايان مي‌شد در حالي که مواد مخدر جديد مانند «کراک» در کمتر از يک سال فرد را زمين‌گير مي‌کند.

 

 به گزارش سرويس «اجتماعي» ايسنا، دکتر آذرخش مکري در آستانه برپايي همايش درمان‌هاي سوءمصرف موادمخدر که هشتم تا دهم آبان ماه در تهران برپا مي‌شود، افزود: مواد مخدر موجود در بازار که بسيار قوي‌تر و موثرتر از مواد مخدر سنتي است، سبب بر هم خوردن تعادل مصرف معتادان شده است.

 

 وي گفت: همسايگي ما با افغانستان که تنها در دو سال گذشته توليد مواد مخدر خود را از چهار به هشت هزار تن رسانده و اين افزايش توليد، سبب سرريز شدن حجم بالاي مواد مخدر خالص مانند کراک به داخل کشور شده، يکي از دلايل گسترش مصرف مواد مخدر در سال‌هاي اخير در ايران بوده است.

 

 دبير همايش درمان‌هاي سوءمصرف مواد مخدر با اشاره به فعاليت کلينيک‌هاي درمان‌هاي نگهدارنده اظهار کرد: در گذشته بسياري از معتادان به تنهايي و بدون مداخله پزشک قادر به ترک مواد مخدر بودند، اما استفاده‌کنندگان از مواد مخدر جديد به ويژه کراک به دليل شدت وابستگي، ‌اکثرا بدون مداخلات پزشک قادر به ترک اعتياد نيستند.

 

 وي ادامه داد: با توجه به موارد فوق، ‌ضرورت تاسيس کلينيک‌هاي درمان‌هاي نگهدارنده که توسط افراد آموزش ديده تاسيس شده و از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مورد نظارت قرار گيرد، بيش از پيش ضروري به نظر مي‌رسد.

 

 وي افزود: تاسيس 600 کلينيک فعال در اين زمينه که تعداد آن‌ها به زودي به يک‌هزار کلينيک خواهد رسيد در زمينه ارائه شيوه‌هاي علمي ترک اعتياد موفقيتي چشمگیر بوده است.

 

 دکتر مکری با انتقاد از پوشش ندادن درمان‌های اعتیاد از سوی بیمه‌ها یادآور شد: با توجه به این که هزینه کردن در سیستم درمان به شدت مقرون به صرفه بوده و سبب کاهش هزینه‌های دولت به میزان زیادی می‌شود، سرمایه‌گذاری دولت در این زمینه ضروری است.

 

 به گفته وی، سرمایه‌گذاری دولت در زمینه درمان معتادان به میزان بسیار زیادی در مبارزه با جرایم، کاهش آسیب‌های اجتماعی و غیره موثر است.

 

 وی یادآور شد: درمان‌های متوسط که اثربخشی مناسبی نیز دارند،‌به طور میانگین ماهانه 50 تا 80 هزار تومان هزینه‌بر هستند، اما این هزینه تا میلیون‌ها تومان از عوارض اجتماعی، اقتصادی،‌ انتظامی و غیره پدیده اعتیاد در اجتماع می‌کاهد.

 

 دبیر همایش درمان‌های سوءمصرف مواد مخدر خاطر نشان کرد: مراکز دولتی ترک اعتیاد، پاسخگوی انبوه مراجعان نیستند که در این جا نقش کلینیک‌های ارائه‌دهنده درمان‌های نگهدارنده پررنگ‌تر می‌شود.

 

 وی افزود: به همین منظور همایش فوق از سوی مرکز ملی مطالعات اعتیاد و با همکاری معاونت سلامت و معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان زندان‌ها، ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات ایدز و شرکت دارو درمان پارس برگزار می‌شود.

منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

 

مجموعه کامل قوانین و قواعد بین‌المللی مواد مخدر

کتاب «مجموعه کامل قوانین و قواعد بین‌المللی مواد مخدر» به قلم حمید عسکری‌پور از سوی مجمع علمی و فرهنگی مجد تجدید چاپ شد.

به گزارش ایبنا؛ این کتاب درباره قوانین، معاهدات، قطعنامه‌های بین‌المللی، آیین‌نامه‌ها، تصویب‌نامه‌ها، آرای هیات ‌عمومی دیوان عدالت اداری، آرای شعب دیوان عالی کشور و استفتائات فقهی درباره مواد مخدر است.

این مجموعه در شش بخش تنظیم شده که بخش اول درباره «قوانین» مربوط به موادمخدر، بخش دوم با عنوان «مقررات» درباره آیین‌نامه‌ها و بخش‌نامه‌ها، تصویب‌نامه‌ها و بخش سوم با عنوان «معاهدات و قطع‌نامه‌های بین‌المللی» درباره مواد مخدر است.

بخش چهارم کتاب با عنوان «گزیده‌‌ای از مجموعه‌ نظرهای مشورتی اداره‌ کل حقوقی و تدوین قوانین قوه‌ قضائیه در زمینه مواد مخدر» به مباحثی نظیر استعمال و تعدد جرم، خرید و فروش مواد مخدر، مشارکت در فروش مواد مخدر، مجازات معتادان و جرایم غیر مشابه در مواد مخدر اشاره دارد.

بخش پنجم کتاب «گزیده‌ای از مجموعه نظرهای دیوان عالی کشور و دادستانی کل در زمینه مواد مخدر» است و بخش آخر کتاب نیز به تشریح استفتائات فقهی و نظرات هریک از آیات عظام درباره مواد مخدر می‌پردازد.

نظرات قضایی درجرایم مواد مخدر، مجموعه قوانین و مقررات قاچاق مواد مخدر و بررسی مواد مخدر در متون اسلامی، از جمله منابع مورد استفاده در تالیف این کتاب‌اند.

چاپ دوم کتاب «مجموعه کامل قوانین و قواعد بین‌المللی مواد مخدر» در شمارگان 2000 نسخه ،368 صفحه و بهای 48000ریال روانه بازار نشر شد.

مبارزه با مواد مخدر

مرحله ای جدید از همکاری میان فرانسه و ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر

آقای برنار پولتی، سفیر فرانسه در ایران و سردار حمیدرضا حسین آبادی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، روز جمعه 19 دسامبر ( 28 آذر) در مراسم نمایش ده سگ موادیاب جدید که فرانسه به ایران تحویل داده، در محوطه مرکز تربیت سگ موادیاب ناجا در کرج شرکت کردند

این سگ ها توسط CIVIPOL نماینده وزارت کشور فرانسه که مسئولیت اجرای این همکاری را به عهده دارد، در فرانسه انتخاب شده و به ایران فرستاده شدند. این سگ ها تحت نظارت یک کارشناس فرانسوی یک ماه در ایران تعلیم دیدند و این تعلیمات تا زمان استفاده از آنها در چند هفته آینده ادامه خواهد داشت.

این مرحله جدید، در چارچوب حمایت بیش از پیش جامعه بین المللی از تلاش های ایران در راستای مبارزه با قاچاق موادمخدر قرار دارد.

بی توجهی به مساله مواد مخدر، موجب بحران امنیتی و خطرناک می شود

 

مهندس طاهری جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری صبح امروز در اولین همایش مشترک تشکل های غیر دولتی و دولتی با عنوان سالم سازی فضای خانه تا مدرسه با بیان اینکه تولید موادمخدر در افغانستان در سال 2001، 200 تن بوده است، گفت: این در حالی است که این رقم با حضور کشورهای ناتو در افغانستان به هشت هزار و 200 تن رسیده است.

 

مهندس طاهری تاکید کرد:

بی توجهی به مساله مواد مخدر، موجب بحران امنیتی و خطرناک می شود

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه بی توجهی به مساله موادمخدر باعث به وجود آمدن بحران امنیتی و خطرناک در کشور می شود، خواستار مبارزه همه جانبه با این معضل شد.

 

** افزایش 41 برابری تولید موادمخدر در افغانستان

وی خاطرنشان کرد: کشت خشخاش و تولید موادمخدر در افغانستان نسبت به 10 سال گذشته 41 برابر شده و به همین میزان مقدار ورود موادمخدر به ایران نیز افزایش یافته است.

وی با اعلام اینکه قاچاق موادمخدر بعد از تجارت نفت و اسلحه و مهمات سودآورترین تجارت در جهان محسوب می شود، تصریح کرد: بنابراین، این موضوع باعث می شود مقابله با موادمخدر که امروز مهمترین معضل جهانی به شمار می رود، بسیار سخت شود.

 

** هزینه 600 میلیون دلاری ایران در جهت انسداد فیزیکی مرزها

مهندس طاهری به اقدامات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در راستای مبارزه با قاچاق موادمخدر اشاره کرد و افزود: امسال 600 میلیون دلار از سوی ایران در جهت انسداد فیزیکی مرزهای شرقی هزینه شده است.

** احداث 200 کیلومتر دیوار بتنی تا پایان سال در مرزهای شرقی کشور

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر به احداث 70 کیلومتر دیوار بتنی در مرزهای شرقی کشور اشاره کرد و افزود: امیدواریم این میزان تا پایان سال جاری به 200 کیلومتر ارتقا یابد.

** کشف 400 تن انواع موادمخدر

مهندس طاهری همچنین از کشف 400 تن انواع موادمخدر طی شش ماه گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: این میزان چند برابر کشفیات سایر کشورها در جهان است.

وی با تاکید بر اینکه هزینه های بسیاری در جهت مبارزه با موادمخدر به ایران تحمیل می شود، گفت: این در حالی است که کمک سازمان های بین المللی به جمهوری اسلامی تنها 60 هزار دلار بوده است.

** سالانه بین 30 تا 60 نفر در عرصه مقابله با موادمخدر شهید می شوند

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سالانه بین 30 تا 60 شهید را جهت مقابله با معضل موادمخدر نثار می کند، گفت: هر سال حدود 200 نفر در این راستا جانباز می شوند.

 

** اعتیاد در بین اعضای خانواده های ایرانی پنج سال پنهان می ماند

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری با استناد به تحقیقات صورت گرفته گفت: در خانواده های ایرانی به طور میانگین اعتیاد اعضای خانواده به مدت پنج سال پنهان می ماند.

وی اظهار داشت: اعتیاد یک بیماری مزمن عود کننده خطرناک و پیش رونده است که درمان آن بسیار سخت و نیازمند یک پروسه طولانی مدت است.

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه مساله اعتیاد یک مساله همه گیر است و به کسی رحم نمی کند، گفت: اتخاذ سیاست ها و پروتکل های معین در جهت مبارزه جدی با این معضل یک امر ضروری و واجب است.

وی با انتقاد از یکی از تولیدات سازمان صدا و سیما و آثار یکی از کارگردانان در به تصویر کشیدن زندگی یک شخص معتاد که در ایام ماه مبارک رمضان از رسانه ملی پخش شد، اظهار داشت: نباید ترک اعتیاد را برای افراد سالم تبلیغ کنیم چرا که این امر موجب می شود سطح گرایش آنها به این معضل جهانی بیشتر شود با این توجیه که به راحتی می توانند ترک کنند.

 

مهندس طاهری به تلاش های مراکز مردم نهاد و NGO ها اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه طی چند سال اخیر این مراکز توانستند با فعالیت های خود تاثیرات مهمی را در کاهش آسیب درمان و حتی پیشگیری از اعتیاد به موادمخدر داشته باشند.

مهندس طاهری به تاکید مقام معظم رهبری درخصوص مبارزه همه جانبه و قانونی با موادمخدر اشاره کرد و گفت: اصلاحات قوانین مربوط به مبارزه با موادمخدر، مسقتیم تقدیم مجمع تشخیص مصلحت نظام می شود.

وی ادامه داد: یک طرح ویژه با چهار محور محلات کارگری، خانواده و آموزش و پرورش وجود دارد که امیدواریم با تصویب آن جهش بزرگی درعرصه مبارزه با موادمخدر شاهد باشیم.

 

طاهری با اعلام اینکه یک میلیون و 160 معتاد حرفه ای وجود دارد، گفت: در جمع باید گفت با احتساب معتادان تفننی در ایران حدود دو میلیون معتاد وجود دارد.

وی گفت: این میزان معتاد بر اساس تحقیقات علمی به دست آمده و سایر آمارهایی که از سوی سازمان ها اعلام می شود دارای سندیت نیستند.

 

«اظهارات فوق بيانگر ديدگاههای منبع خبری بوده و لزوما" ديدگاه رسمی و پذيرفته شده مركز ملی مطالعات اعتياد نمی باشد»

 

منبع خبر: ایسکانیوز

 

قاچاق مواد مخدر و دارو از طریق اینترنت تهدیدی جدی علیه سلامت مصرف کنندگان

نماینده هیات بین المللی کنترل مواد مخدر(INBC) در ایران اعلام کرد: سالانه میلیارد ها تن دارو و مواد مخدر به صورت قاچاق از طریق اینترنت فروخته می شود که سلامتی مصرف کنندگان اين نوع داروها را به شدت تهدید می کند.

بر اساس گزارش سالیانه هیات بین المللی کنترل مواد مخدر INCB در سال جاری که به صورت سراسری در تمام دنیا منتشر شده است ، طی یک ساله گذشته میزان بالائی از قاچاق مواد مخدر و خرید و فروش داروهای کم یاب و غیر قانونی در فضای سایبر و از طریق اینترنت صورت گرفته است.

 

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از موسسه تحقیقات و توسعه ناجا، "روبرتو آربیتریو" گفت: قاچاق مواد مخدر و فروش داروهای توهم زا و انرژی زا از طریق اینترنت و ایمیل متقاضیان طی سالهای گذشته به صورت بی رویه ائی افزایش یافته است ، و در حال حاضر حجم گسترده ای از فروش های اینترنتی و داد و ستد های محیط سایبر را تشکیل داده اند.

وی در ادامه افزود: فروش غیر قانونی و قاچاق داروها ی شبه افیونی ، مشروبات الکلی مهیج کننده و محرک،تقویت کننده ها، بیحس کننده ها، و دارو های اعصاب و روان که خاصیت آرام بخش و خواب آور دارند ، در صورتی انجام می شود که پزشکان و متخصصان به شدت در مورد مصرف بدون تشخیص و تجویز آنان توسط پزشکان هشدار می دهند و آن را تهدیدی جدی علیه سلامتی افراد تلقی می کنند.

آربیترو با اشاره به شیوع استفاده از این مواد و داروها بین رده های سنی مختلف در تمامی کشورهای جهان خاطر نشان کرد:یکی از حقایق وحشتناک دیگری که INBC در مورد آن هشدار می دهد، عدم رعایت محدودیت های سنی تعیین شده در توزیع و فروش این مواد بین افراد در رده های سنی مختلف است، به نحوی که بنا بر گزارش هیات بین المللی کنترل مواد مخدر این مواد در آمریکا بین نوجوانان ،جوانان و بزرگسالان یعنی هر متقاضی در هر رده سنی از طریق اینترنت فروخته می شود.

نماینده INBC در ایران تصریح کرد:این در حالی است که کیفیت و سلامت این مواد به هیچ وجه تضمین شده نیست، به طوری که در بسیاری از موارد نشان داده شده است که دارو و مواد تقلبی به مشتری عرضه شده است و از آنجا که این مواد ، مواد بسیار حساسی اند مستقیما مغز و سیستم عصبی را در گیر می کنند، استفاده از نوع تقلبی آنها پیامد های وحشتناکی برای مصرف کننده به همراه داشته است.

وی افزود:از آنجا که فروش بدون نسخه پزشک این داروها در اکثر کشور ها ممنوع است ، فروش قاچاقی این مواد از طریق اینترنت بسیار گران تر، و با هزینه سنگین تری برای مشتری تمام می شود.

 

بنا بر گزارش سالیانه هیات بین المللی کنترل مواد مخدر INBC:با توجه به گسترش روز افزون معظل بین المللی قاچاق مواد مخدر و دارو از طریق اینترنت، هیات بین المللی کنترل مواد مخدر INCB ،در پائیز سال 2004 جلسات و گردهماييهاي متشکل از گروه های کارشناسی و متخصص در این زمینه را تشکیل داده است.

کارشناسان و متخصصاني از سایر کشور ها نيز در این همایش شركت كرده اند تا برای رفع این مشکل در سطح جهانی تبادل آراء و نظر داشته باشند و راه حل بیاندیشند.

INBC همچنان قصد دارد از کلیه سازمانها ونهاد های ملی و بین المللی که در زمینه کنترل موارد قانونی فعالیت می کنند، سازمانهائی نظیر اینترپل (پلیس بین الملل) ، سازمان گمرک جهانی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان پست جهانی به جهت کمک و ارائه راهکار در حل این معظل دعوت به همکاری نماید.

پروفسور "حمید قدس" رئیس هیات بین المللی کنترل مواد مخدر گفت :طی یک سال گذشته پیامد های مثبت و مثمر ثمر این همایشها و تبادل آراء و همکاریها در چندین مورد به وضوح مشاهده شده است ،به گونه ائی که در کشور هلند با کمک پلیس اینترپل بسیاری از قاچاق های اینترنتی داروها و مواد مخدر کنترل شده و آمارها نيز در این زمینه کاهش یافته است.

وی گفت:INCB, امیدوار است تا بتواند با گسترش همکاریهای بین المللی بتواند این آمار را در کشورهايی نظیر پاکستان نیز کاهش دهد و برای رفع جدی این مشکل در این کشورها ارائه راهکار دهد.

"حمید قدس"در ادامه خاطر نشان کرد:INCB دو رهیافت و راهکار را برای گسترش همکاری کشور ها و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و داده هایشان در نظر گرفته است، اولین راهکار پیشنهاد شده دعوت تمامی کشور ها به ، به اشتراک گذاشتن تجارب و اطلاعاتشان با یکدیگر از طریق تاسیس یک مکانیسمی است که امکان تبادل سریع اطلاعات را در موارد بسیار خاص فراهم آورد.

وی گفت:این مهم نیازمند کنترل داروهای اینترنتی بدون مجوز است، لذا کشور ها بایستی قوانین جدی و خاصی را در جهت کنترل خرید و فروش داروهای اینترنتی ومهار روند قاچاق سایبر مواد مخدر در کشور هایشان تصویب کنند.

قدس اظهار کرد: رهیافت دیگر علاوه بر تصویب قوانین اجرائی خاص، تشخیص INCB به نیاز مقامات اجرائی ملل به افزایش عملکردهای هشدار دهنده با توجه به خطرات بالقوه فروش داروهای قاچاق از طریق اینترنت است .

مصرف کنند گان بایستی آگاه باشند که فروش این محصولات خلاف قوانین ملی و بین المللی است و می تواند حتی برای سلامتی بسیار خطرناک باشند زیرا هیچ کنترل کارشناسانه ای روی تهیه این مواد وجود ندارد.

هیات بین المللی کنترل مواد مخدر در پایان افزود: فعالیتها و عملکردهای خاص و مثمر ثمر در راه مقابله با قاچاق اینترنتی مواد مخدر و داروهای غیر قانونی نیازمند همکاریهای گسترده بین المللی است و در این راستا دولت ها و سیاستمداران بایستی اهمیت این مساله را از نظر سیاسی درک کنند، و در جهت رفع این معظل تلاش کنند.

 

اقتصاد پيچيده مواد مخدر

 

دكتر فريبرز رئيس دانا نه به عنوان مدرس بلكه به عنوان پژوهشگر در دانشگاه علوم بهزيستي مشغول فعاليت است. رئيس دانا در طي سال هاي گذشته و در مقاطع گوناگون، علاقه مندي خود به مقوله اقتصاد سياسي را نشان داده است.<مواد مخدر> آنگونه كه رئيس دانا از آن تعريف ارايه مي دهد، در برخي از ابعاد و سطوح اقتصادي در قلمرو اقتصاد سياسي مي گنجد. رئيس دانا در اين گفت وگو با تا كيد بر ضرورت توجه به ابعاد اقتصادي مقوله <مواد مخدر>، حل اين آفت انساني را در گرو تبعيت از نگاه جامع مي داند. او نگاه به مواد مخدر از زاويه اقتصاد را به سه سطح، اقتصاد متعارف، اقتصاد تجويزي و اقتصاد سياسي تقسيم مي كند. با ما همراه باشيد:

     آتيه: آقاي دكتر رئيس دانا! اقتصاد مواد مخدر چيست؟ آيا اساساً مي توان از چنين تركيبي استفاده كرد؟ اجزاي تشكيل دهنده يا مؤ لفه هاي قوام دهندهِ آن كدام است و در چه سطح از اقتصاد جاي مي گيرد و محدوده و حوزه پوشش يا دربرگيري آن به چه ميزان است؟

     دكتر فريبرز رئيس دانا: اقتصاد موادمخدر به مانند هر مقوله اقتصادي ديگر داراي محدوده و حوزه خاصي است كه روابط مادي و غيرمادي مشخص دارد.

     مقوله مواد مخدر بسته به اينكه از چه زاويه اقتصادي بدان نگريسته شود متفاوت است. اگر از زاويه اقتصاد سياسي به موضوع نگريسته شود، انگيزه ها، علت ها، گروه ها و نيروهاي اجتماعي فعال در اين قلمرو، تحول و تغيير نيروها از لحاظ تاريخي، عوامل مؤ ثر در توليد و مصرف، شرايط ايجاد سود و ارزش افزوده، مكانيزم هاي تعيين قيمت ها، تابع ريسك و ارتباط آن با مبارزه نهاد رسمي نظير نيروي انتظامي موردتوجه قرار مي گيرد.

     اما اگر فقط درصدد پرده برداري از روابط موجود باشيم، آنگاه از زاويه ديد اقتصاد متعارف به موضوع نگاه كرده ايم.

     در يك تقسيم بندي اوليه، اگر بخواهيم تا ثير ورود يك محموله به يك بازار، نظير تهران يا توقيف آن در يك نقطه ديگر (دوردست يا نزديك بازار پرمصرفي همچون تهران) بر قيمت را بررسي كنيم، در چارچوب اقتصاد متعارف و عاميانه كار كرده ايم كه اينگونه بررسي ها نتايج قابل توجهي را به همراه نخواهد داشت. اما كنكاش عميق تر درخصوص دست اندركاران، عوامل مافيايي و آنچه در بالا اشاره شد در قلمرو اقتصاد سياسي قرار مي گيرد. فراتر از سطح اقتصاد متعارف براي عميق تر شدن بحث ناچار به ورود به حوزه تجويزي هستيم. در حوزه تجويزي هرچند كه بايد به مباني اقتصاد سياسي توجه كرد، اما نيازي به كنكاش در تمامي لايه هاي موضوع نيست. درواقع حوزه تجويزي، بينابيني است.

     در اين حوزه درصدد مشخص كردن تا ثير مداخله اقتصاددانان بر نتايج، يعني كاهش مصرف، سخت كردن ورود كالا، بي علاقه كردن مصرف كننده و ايجاد جايگزين هاي قيمتي هستيم.

     به طور مشخص تر شمار توليدكننده ها و سطح زندگي آنان انگيزه هاي توليد مكانيزم هاي نگه داري و قاچاق، تابع ريسك، حمل و نقل و نگهداري، در طرف توليد و گروه هاي درآمدي و سني مصرف كننده، نوع و ابستگي به مصرف، تا ثير مكانيزم قيمت در طرف تقاضا و علاوه بر اين خروج از كشور و دسترسي بازار جهاني، مافياي جهاني و انباشت سرمايه موضوعات اقتصاد مواد مخدر را تشكيل مي دهد.

     پرده برداري از راز دروني اين مشكل و فاجعه بشري و تجويزهاي ريشه اي و بلندمدت مهمترين قصد و نيت اقتصاددانان در پرداختن به اين موضوع است.

     آتيه: موادمخدر در ايران بيشتر مقوله اي اجتماعي و از نوع درجه دوم به شمار مي آيد. به نظر مي رسد مشخص كردن مباني اقتصاد سياسي اين موضوع، كمك شايان توجهي به تعيين كردن جايگاه و اهميت آن به شمار مي آيد؟

    - به نظر من حتي در زماني كه موادمخدر در حوزه اجتماعي بحث مي شود، نمي توان فقط آن را در حوزه جامعه شناسي محدود كرد.

     موادمخدر مانند مقوله شورش هاي ناخواسته تماشاگران فوتبال يا طرز تلقي گروه هاي خاص جامعه از يك مقوله، نيست كه با واسطه به مسائل اقتصاد مرتبط باشد.

     همه جامعه شناسان به محض مواجهه با مسا له موادمخدر خواهند دانست كه بدون درنظر گرفتن بعد اقتصاد و حضور اقتصاددانان، نمي توانند تمامي ابعاد ماجرا را مورد بررسي قرار دهند.

     درمقابل اقتصاددانان نيز نمي توانند بدون بهره گرفتن از كمك جامعه شناسان و بررسي هاي اجتماعي موضوع را به دقت ارزيابي كنند. زيرا چرايي و چگونگي شكل گيري فرآيند توليد، مصرف و توزيع مهمترين مقوله موردبحث در اقتصاد سياسي به شمار مي آيد.

     درواقع در حوزه اقتصاد سياسي چگونگي شكل گيري مصرف مهم است.

     بررسي رابطه سود و توزيع، انباشت سرمايه و استثمار توليدكننده اصلي و همچنين مافيا به معناي بين المللي آن هم در اين حوزه قرار مي گيرد.

     آتيه: مهمترين عوامل مؤ ثر در شكل گيري مصرف چيست؟

    - مصرف كنندگان ما به نوعي قربانيان نظام سرمايه داري هستند. در نظام هاي داراي برنامه ميزان اعتياد به موادمخدر بسيار اندك است. اعتياد به موادمخدر نسبت بسيار روشني با ميزان محروميت دارد. تبعيض، اختلاف طبقاتي، محروميت نسبي و نابهنجاري هاي اجتماعي مهمترين مؤ لفه هاي تا ثيرگذار در ميزان اعتياد است.

     منظور از محروميت، الزاماً محروميت اقتصادي نيست. محروميت اجتماعي ابعاد غيرمالي را نيز دربر مي گيرد.80 درصد افزايش شمار معتادان را مي توان به فقر و محروميت منتسب كرد. 20 درصد باقيمانده نيز به مسائل تربيتي، شكم سيري و نوكيسگي مربوط مي شود.

     آتيه: تلاش هاي رسمي ايران به چه اندازه در مبارزه با تجارت موادمخدر مؤ ثر بوده است؟

    - نيروي انتظامي هزينه بسيار فراواني را در مبارزه با موادمخدر متحمل شده است كه شهادت 250 نفر از ما موران آن تنها در يك سال يكي از اين هزينه هاست.

     ايران بيشترين هزينه و قرباني را در مبارزه با موادمخدر پرداخت كرده است اما به نظر مي رسد نتيجه بخش نبودن اين مبارزه مداوم در دو مسا له خلاصه مي شود. اول قرار گرفتن ايران. در مسير ترانزيت بين المللي و ديگر بروز برخي ناهماهنگي ها در مبارزه با اين آفت انساني.

     آتيه: حجم گردش مالي تجارت موادمخدر در ايران يا كل جهان به چه ميزان است؟

    - بسياري از ارقام اعلام شده واقعي نبوده و اغراق آميز است. اساساً ارقام و اعداد اعلام شده در بسياري از موارد غيرواقعي است.

     گفته مي شود كه از زمان روي كارآمدن دولت جديد تا به حال 200 ميليارد دلار از ايران خارج شده است. حال آنكه اين ميزان بسيار بسيار اغراق آميز است. اگر ما كشوري بوديم كه 200 ميليارد دلار را پيش از اين در خود نگه داشته بوديم، پس وضع ما بايد بسيار بهتر از اين باشد.

     بيان چنين اعداد و ارقامي يا بهانه اي براي برژوازي داخلي ايران براي افزايش قيمت كالا يا دست پرورده رسانه هاي خارجي براي وخيم نشان دادن اوضاع داخلي ايران است.

     كارشناسان بر اين باورند كه پيش از اين سالانه حدود 2 تا 3 ميليارد دلار از كشور خارج مي شد كه ممكن است اين رقم در سال 84 حداكثر به 8 ميليارد دلار رسيده باشد. درمورد تجارت موادمخدر هم مانند قدرت مافياي آن اغراق فراواني صورت مي گيرد.

     عده اي در ايران آگاهانه يا ناآگاهانه درصدد نشان دادن افزايش حجم تجارت موادمخدر يا قدرت گردانندگان باندهاي موادمخدر هستند.

     من حساب كردم حدود 3 سال پيش كه اوج انتقال موادمخدر از ايران بود، ارزش كل ترياك توليدشده در افغانستان تا مقصد شهر مونيخ آلمان 19 ميليارد دلار بود. اين ارزش در ازاي حجم 3 يا 4 هزار تن بود. جالب اينكه بدانيد از اين 19 ميليارد دلار تنها 300 ميليون دلار نصيب توليدكننده افغاني شده است.

     درواقع جمعيت 2 ميليوني توليدكنندگان افغاني و خانواده هاي آنان تنها 300 ميليون دلار از اين حجم گردش سرمايه بهره مي برند.

     آتيه: حجم موردنظر شما فقط تجارت از راه ايران را دربر مي گيرد، آيا كل حجم تجارت جهاني قابل محاسبه است؟

    - كارشناسان و صاحبنظراني كه فعاليت هاي خود را بر اقتصاد موادمخدر و جنبه هاي اقتصاد سياسي آن متمركز ساخته اند بر حجمي درحدود 350 ميليارد دلار توافق دارند.

     آتيه: و درمورد ايران چطور؟

    - آنچه از حجم تجارت جهاني موادمخدر در ايران به گردش درمي آيد و مصرف مي شود، بين 2 تا 5/2 ميليارد دلار است. اين حجم حاصل محاسبه هم قيمت ورودي و هم قيمت نهايي است. يعني هم قيمت بياباني و هم قيمت خياباني.

     البته اين پول شامل سهم شركاي بين المللي نمي شود. مافياي موادمخدر ايران معمولاً در غرب كشور فعال است و از طريق ارتباط با مافياي كشور تركيه فعاليت مي كند. هرچه از غرب به طرف شرق برويم از نقش مافيا كاسته شده و بر نقش گروه هاي خانوادگي، قومي و محلي افزوده مي شود.

     آتيه: نيروي انساني فعال در زمينه فعاليت انتقال و توزيع موادمخدر به چه ميزان است. عمده فروشان و خرده فروشان چه تعداد را تشكيل مي دهند؟

    - از طريق شمارش ميزان معتادان بهتر مي توان به يك آمار تقريبي رسيد. آمارهاي متنوعي درباره تعداد معتادان به موادمخدر مشتق از خشخاش گفته مي شود، اين آمار از 8/1 ميليون نفر مورد ادعاي نيروي انتظامي شروع شده و تا برخي آمارها تا مرز 6 ميليون هم مي رسد.

     من اين ميزان را اندكي كمتر از 3 ميليون نفر مي دانم. معمولاً همواره براساس الگوي مصرف بين ميزان معتادان و ميزان توزيع كنندگان رابطه مشخصي وجود دارد.

     در انگليس در ازاي هر 20 معتاد يك توزيع كننده جزء وجود دارد. اما در ايران اين نسبت 4 به يك است.

     مشكلات اقتصادي باعث شده كه عوامل جزيي و خرده فروشان دست اندركار در توزيع موادمخدر در ايران افزايش يابند.

     اما محاسبه ميزان افراد مرتبط در سطوح بالاتر به دليل پيوندهاي قومي - قبيله اي و خانوادگي بسيار مشكل است.

     اما به طور تقريبي مي توان 200 يا حداكثر 300 نفر را مرتبط با توزيع كنندگان عمده موادمخدر در كل ايران دانست.

     آتيه: اين تعداد را از چه طريق به دست مي آوريد؟

    - محاسبه از طريق تعداد پرونده هاي كشف شده يكي از راه هاي تقريبي به دست آوردن آمار و ارقام در اين زمينه است.

     به طور معمول تعداد پرونده هاي كشف شده را بايد در عدد 10 ضرب كرد تا به آمار تقريبي رسيد.

   

مواد مخدر و برسی اثار ان بر بدن انسان

 

تعريف:

به تمامي تركيبات شيميايي گفته مي شود كه مصرف آنها باعث دگرگوني در سطح هوشياري مغز شود. مثل حالت سرخوشي و لذت، خواب آلودگي و سستي.

 

انواع:

1)depressant

مواد مخدري كه واكنش هاي مغز را اهسته ميكند.

اثرات:

- كم شدن سرعت تنفس و ضربان قلب - كم شدن فشارخون - خواب اور

مثال: هروئين - ترياك - مورفين

2)stimulant

مواد مخدري كه به سيستم عصبي بدن سرعت ميبخشد.

اثرات:

- بيشتر شدن سرعت تنفس و ضربان قلب - بيشتر شدن فشارخون

*براي ايجاد احساس هيجان و جلوگيري از خواب استفاده ميشود.

مثال: كوكائين - نيكوتين

3)hallucinogen

مواد مخدري كه باعث حالتهايي مثل هذيان ميشود.

اثرات:

- از دست دادن حافظه - لرزش - حالت استفراغ - عوض شدن اخلاق

مثال: LSD - PCP

4)inhalnt

مواد مخدري كه از طريق استنشاق (توسط دماغ) استفاده ميشود.

اثرات: - اهسته شدن فرايند مغز - بيشتر شدن ضربان قلب - سردرد

مثال: ماريجوانا

برخي سرعت مسموميت توسط مواد مخدر:

- خوردن: بين 20 تا 30 دقيقه

- تزريق كردن

a) رگ: بين 15 تا 30 ثانيه

b)ماهيچه: بين 3 تا 5 دقيقه

- استنشاق: بين 5 تا 8 ثانيه

- ريختن در چشم: بين 3 تا 5 دقيقه

- ايا ميدانستيد بزرگترين کشور توليد کننده مواد مخدر جهان افغانستان است .

- ايا ميدانستيد از تقريبأ هر 20 نفر يک نفر در ايران “معتاد” است.

آثار موادمخدر بر بدن

مهمترين محل اثر موادمخدر بر مغز است. در مغز گيرنده هايي وجود دارد كه اين مواد بر آنها اثر مي كنند. اين گيرنده ها به 3 گروه تقسيم مي شوند:

1 _ اثر بر گروه اول سبب تنظيم و كاهش احساس درد، كاهش فعاليت مركز تنفس، يبوست و اعتياد مي شود.

2 _ اثر برگيرنده هاي دوم سبب كاهش احساس درد، افزايش حجم ادرار و ايجاد حالت آرامش مي شود.

3 _ اثر موادمخدر بر گيرنده هاي گروه سوم سبب كاهش احساس درد مي شود.

حدود بيست و پنج سال پيش مشخص شد كه در بدن انسان موادي شبيه موادمخدر [مرفين] توليد مي شود كه مهمترين آنها به نام آندورفين ها و آنكفالين ها است. به طور طبيعي وقتي بدن دچار آسيب هاي دردزا و حوادث ناراحت كننده مي شود مغز اين مواد را ترشح مي كند و سبب كاهش احساس درد و ناراحتي مي شود.

اثر موادمخدر بر روي سيستم پاداش

در شرايط معمولي وقتي بشر از انجام دادن كاري لذت ببرد و به عبارتي ديگر پاداش بگيرد، از مناطق پاييني مغز او موادي به اسم دوپامين و نوراپي نفرين ترشح مي شود و بر روي قشر و ساير مراكز حياتي آن اثر مي كند و احساس لذت و پاداش به او دست مي دهد و سعي در تكرار آن عمل دارد. يكي از آثار مهم موادمخدر فعال كردن همين سيستم است.بنابراين كساني كه يك بار با اين مواد آشنا مي شوند چون سيستم پاداش در مغز آنها تقويت شده، تمايلي شديد به تكرار مصرف آنها پيدا مي كنند.از بين موادمخدر هروئين خيلي راحت تر در چربي حل مي شود. مغز انسان مقدار زيادي چربي دارد، بنابراين در مقايسه با مرفين و مشتقات آن، هروئين پس از مصرف در طي زمان كوتاه تري روي مغز اثر مي كند بنابراين آثار پاداش دهنده و خوشي آور و ضد درد سريع تري دارد.كدئين كه از مشتقات ترياك است به آساني در سيستم گوارش جذب شده و در بدن تبديل به مرفين مي شود. در يك مطالعه روشن شده كه در معتادان، يكي از آثار مصرف موادمخدر كاهش جريان خون در بعضي از نواحي مغز است.

منبع : سايت علمی و پژوهشي آسمان -- صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید
اين مطلب در تاريخ: دوشنبه 11 فروردین 1399 ساعت: 15:41 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,,,,,
نظرات(0)

نظرات


کد امنیتی رفرش

شبکه اجتماعی ما

   
     

موضوعات

پيوندهاي روزانه

تبلیغات در سایت

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید :

فرم های  ارزشیابی معلمان ۱۴۰۲

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام فایل را به شماره همراه   09159886819  در تلگرام ، شاد ، ایتا و یا واتساپ ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل برای شما  فرستاده می شود .

درباره ما

آدرس خراسان شمالی - اسفراین - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 12000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , طرح درس