تنفس مناسب چه نقشی در گفتار و خواندن دارد؟

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و واتساپ: 09159886819  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

http://up.asemankafinet.ir/view/2518890/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86.jpghttp://up.asemankafinet.ir/view/2518891/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%D8%A8%D9%87%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA.jpg

لیست گزارش تخصصی   لیست اقدام پژوهی     لیست کلیه طرح درس ها

پشتیبانی سایت

در صورت هر گونه مشکل در دریافت فایل بعد از خرید به شماره 09159886819 در شاد ، تلگرام و یا نرم افزار ایتا  پیام بدهید
آیدی ما در نرم افزار شاد : @asemankafinet

تنفس مناسب چه نقشی در گفتار و خواندن دارد؟

بازديد: 3
تنفس مناسب چه نقشی در گفتار و خواندن دارد؟

تنفس مناسب چه نقشی در گفتار و خواندن دارد؟

جالب است بدانید که تنفس مناسب، یکی از مهمترین عوامل در رشد گفتار و زبان کودک محسوب می شود. اثرات تنفس در گفتار علاوه بر کیفیت گفتار در سرعت و هماهنگی گفتار نیز به خوبی به چشم می خورد. کودک باید قادر باشد با انبساط سینه ریه ها را از هوا پر کرده (دم) و با خروج هوا از میان تارهای صوتی (بازدم) صوت خام تولید کرده و با حرکت صدای خام از اندام های گفتاری فوقانی صداهای گفتاری را تولید نماید. تنفس مناسب در مهارت خواندن نیز نقش اساسی دارد. تنظیم تنفس هنگام خواندن، مکث های بجا و مناسب، رعایت ریتم، لحن و سرعت خواندن همگی به تنفس مناسب بستگی دارند.

🔖چگونه می توان با کودکان تمرینات تنفسی را کار کرد؟

تمرینات تنفسی به سه دسته تمرینات دم، بازدم و کنترل تنفسی تقسیم می شوند:

الف) دم: هوایی است که فرد در هر بار تنفس به داخل ریه ها فرو می برد. جهت تقویت فعالیت دم از تمرینات زیر می توان استفاده کرد:

1-از کودک بخواهید عمل دم را انجام دهد و شما بشمارید: ۱، ۲، ۳ و ... .

2-با استفاده از نی نوشابه از کودک بخواهید کاغذی به ابعاد ۱x۱ را با دم نگه دارد و یا آن را از جایی به جای دیگر منتقل نماید که درصورت توانایی می توان اندازه و ضخامت کاغذ و یا طول نی را افزایش داد.

🔖چگونه می توان با کودکان تمرینات تنفسی را کار کرد؟

ب) بازدم: هوایی است که فرد در هر بار تنفس از ریه ها خارج می کند. برای افزایش بازدم نیز می توان از تمرینات زیر استفاده کرد:

1-فوت کردن شمع، کاغذ، پر و امثال آن که در هر مورد معیاری جهت ارزشیابی توانایی کودک در نظر گرفته می شود؛ به عنوان مثال فاصله شمع از کودک را ثبت کرده و در تمرینات بعدی آن را افزایش دهید.

2-بلند و کوتاه سوت زدن 3-تولید صداهای مصوت (آ، او، ای) به صورت کشیده و متناوب که زمان کشش آن ها ثبت و در تمرینات بعدی سعی می شود میزان آن افزایش یابد. در تمرینات دم و بازدم از کودک بخواهید عضلات شکم خود را لمس کند تا به وضعیت تنفسی خود آگاهی پیدا کند

🔖چگونه می توان با کودکان تمرینات تنفسی را کار کرد؟

ج) کنترل تنفسی: کنترل تنفسی در عمل به معنی هماهنگی میان دم و بازدم است. جهت تقویت آن به عنوان نمونه می توانید از تمرینات زیر استفاده نمایید: 1-از کودک بخواهید پس از دم عمیق نفسش را حبس کند و سپس بازدم را انجام دهد.

2-پس از دم عمیق و آهسته، بازدم کوتاه و سریعی داشته باشد و بالعکس.

3-هوا را از بینی گرفته و از دهان خارج نماید.

🔖تمامی تمرینات تنفسی را می توان به صورت بازی با کودکان و به صورت گروهی انجام داد.

1-جا به جا کردن کاغذهای رنگی از روی یک میز به روی میز دیگر با نی (تقویت دم)

2-فوت کردن حباب هایی که با کف صابون درست می شود (تقویت بازدم)

3-حرکت دادن قایق کاغذی بر روی آب با فوت کردن (تقویت بازدم)

4-به حرکت در آوردن اجسام سبکی مثل توپ پینگ پنگ و لیوان یک بار مصرف با فوت کردن (تقویت بازدم)

5-ایجاد نقش با فوت کردن به لکه های رنگی جوهر یا گواش (تقویت بازدم)

 6-انتقال آب با استفاده از یک شیلنگ باریک، از یک ظرف به ظرف دیگر (کنترل تنفسی)

منبع : سايت علمی و پژوهشي آسمان -- صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید
اين مطلب در تاريخ: سه شنبه 05 فروردین 1399 ساعت: 10:58 منتشر شده است
نظرات(0)

نظرات


کد امنیتی رفرش

شبکه اجتماعی ما

   
     

موضوعات

پيوندهاي روزانه

تبلیغات در سایت

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید :

فرم های  ارزشیابی معلمان ۱۴۰۲

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام فایل را به شماره همراه   09159886819  در تلگرام ، شاد ، ایتا و یا واتساپ ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل برای شما  فرستاده می شود .

درباره ما

آدرس خراسان شمالی - اسفراین - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 12000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , طرح درس