پاسخ فعالیت های درس 6 آمادگی دفاعی نهم درس مردان مبارز و زنان قهرمان

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و واتساپ: 09159886819  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

http://up.asemankafinet.ir/view/2518890/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86.jpghttp://up.asemankafinet.ir/view/2518891/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%D8%A8%D9%87%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA.jpg

لیست گزارش تخصصی   لیست اقدام پژوهی     لیست کلیه طرح درس ها

پشتیبانی سایت

در صورت هر گونه مشکل در دریافت فایل بعد از خرید به شماره 09159886819 در شاد ، تلگرام و یا نرم افزار ایتا  پیام بدهید
آیدی ما در نرم افزار شاد : @asemankafinet

پاسخ فعالیت های درس 6 آمادگی دفاعی نهم درس مردان مبارز و زنان قهرمان

بازديد: 14721
پاسخ فعالیت های درس 6 آمادگی دفاعی نهم  درس مردان مبارز و زنان قهرمان

پاسخ فعالیت های درس 6 آمادگی دفاعی نهم  درس مردان مبارز و زنان قهرمان

نام درس : مردان مبارز و زنان قهرمان

مشاهده جواب فعالیت های درس ۶ آمادگی دفاعی پایه نهم:

 

فعالیت شماره ۱ –

در زیر اسامی سه تن از مردان مبارز صدر اسلام و سه تن از مردان مبارز دوران معاصر ایران آمده است.

درباره زمان، شیوه و طرف مبارزه هرکدام دو سطر بنویسید. از دبیر خود، دبیر تاریخ، دبیر دین و زندگی و نیز

اعضای خانواده مشورت بگیرید.

 

عمار یاسر:

خانواده عمار از اولین مسلمانان بودند و آن ها شکنجه هاي بسیاري را در این راه متحمل شدند. وي با کسانی که به ساختن حدیث جعلی از پیامبر می پرداختند مبارزه می کرد.

 

سلمان فارسی:

وي در مدینه با پیامبر آشنا شد و مسلمان شد. به پیشنهاد او در جنگ خندق، مسلمانان اطراف شهر مدینه خندقی کندند تا دشمنان نتوانند وارد مدینه شوند.

 

مالک اشتر:

یکی از یاران با وفاي حضرت علی که در جنگ هاي جمل و صفین رشادت هاي فراوانی از خود نشان داد

 

————-

 

رئیس علی دلواري:

در دوره محمدعلی شاه قاجار به همراه دیگر مشروطه خواهان به مبارزه با استبداد شاه برخاست و بوشهر را از حاکمیت شاه خارج کرد

 

میرزا کوچک خان جنگلی:

وي در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوي زندگی می کرد. و بعد از جمع کردن دوستان و یاران خود در شهر رشت به مبارزه با ظلم و ستم حکومت پرداخت

 

آیت ا… شهید مدرس:

در دوره پهلوي در مجلس شوراي ملی به مبارزه با ظلم و ستم حکومت و استعمار انگلیس پرداخت.

 

 

فعالیت شماره ۲-

کامل کنید (شهید مهدی باکری )

مهدی باکری در سال ۱۳۳۳ در میاندوآب و در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. در همان آغاز کودکی مادرش را از دست داد. او و دوستانش نقش مهمی در برپایی تظاهرات شهر تبریز در ۱۵ خرداد ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ داشتند. همان زمان وی توسط ساواک شناسایی شد و بارها برای بازجویی و تحت نظر آزاد شد. پس از اخذ دیپلم وارد دانشگاه تبریز شد و در رشته مهندسی مکانیک شروع به تحصیل کرد. در حین تحصیل خبر مرگ برادرش، علی باکری را به وی دادند. بدین ترتیب او دومین عضو خانواده خویش را نیز از دست داد.

با پیروزی انقلاب ایران باکری نقش فعالی در سازماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشت. مدتی هم شهردار ارومیه بود و مدتی هم دادستان دادگاه انقلاب ارومیه شد. او همزمان با فعالیت در سپاه، مسئوولیت شهرداری ارومیه را نیز بر عهده گرفت. با شروع جنگ ایران و عراق ازدواج کرد و بلافاصله پس از ازدواج (روز بعد از ازدواجش) عازم جبهه‌ها شد.

يا الله يا محمد (ص) يا علي (ع) يا فاطمه زهرا (س) يا حسن (ع) يا حسين (ع) يا علي (ع) يا محمد (ع) يا جعفر (ع) يا موسي (ع) يا علي (ع) يا محمد (ع) يا علي (ع) يا حسن (ع) يا حجة (عج) و شما اي ولي‌مان يا روح الله و شما اي پيروان صادق امام يا شهيدان.

خدايا چگونه وصيت ‌نامه بنويسم در حاليكه سراپا گناه و معصيت، سراپا تقصير و نا‌ فرماني‌ام. گرچه از رحمت و بخشش تو نا اميد نيستم ولي ترسم از اين است كه نيامرزيده از دنيا بروم. مي‌ترسم رفتنم خالص نباشد و پذيرفته درگاهت نشوم.

يا رب العفو، خدايا نميرم در حاليكه از من راضي نباشي. اي واي كه سيه‌ روز خواهم بود. خدايا كه چقدر دوست داشتني و پرستيدني هستي. هيهات كه نفهميدم. خون بايد ميشد و در رگهايم جريان مي‌يافت و سلول‌هايم يا رب يا رب مي‌گفت. خدايا قبولم كن. يا اباعبدالله شفاعت.

آه چقدر لذت بخش است انسان آماده باشد براي ديدار ربش، ولي چه كنم تهيدستم، خدايا قبولم كن.

سلام بر روح خدا نجات دهنده ما از منجلاب عصر حاضر. عصر ظلم و ستم عصر كفر و الحاد، عصر مظلوميت اسلام و پيروان واقعي‌اش.

عزيزانم اگر شبانه روز شكرگزار خدا باشيم كه نعمت اسلام و امام را به ما عنايت فرموده باز كم است.

آگاه باشيم كه سرباز راستين و صادق اين نعمت شويم. خطر وسوسه‌هاي دروني و دنيا فريبي را شناخته و برحذر باشيم كه صدق نيت و خلوص در عمل تنها چاره‌ساز ماست. اي عاشقان ابا عبدالله، بايستي شهادت را در آغوش گرفت، گونه‌ها بايستي از حرارت و شوقش سرخ شود و ضربان قلب تندتر بزند. بايستي محتواي فرامين امام را درك و عمل نمائيم تا بلكه قدري از تكليف خود را در شكرگزاري بجا آورده باشيم.

وصيت به مادرم و خواهران و برادرهايم و فاميل‌هايم كه بدانيد اسلام تنها راه نجات و سعادت ماست. به ياد خدا باشيد و فرامين خدا را عمل كنيد. پشتيبان و از ته قلب مقلد امام باشيد. اهميت زياد به نماز و دعاها و مجالس ياد ابا عبدالله و شهدا بدهيد كه راه سعادت و توشه آخرت است.

همواره تربيت حسيني و زينبي بيابيد و رسالت آنها را رسالت خود بدانيد و فرزندان خود را نيز همانگونه تربيت بدهيد كه سربازاني با ايمان و عاشق شهادت و علمداراني صالح، وارث حضرت ابوالفضل، براي اسلام ببار آيند.

از همه كساني كه از من رنجيده‌اند و حقي بر گردنم دارند طلب بخشش دارم و اميدوارم خداوند مرا با گناه‌هاي بسيار بيامرزد.

خدايا مرا پاكيزه بپذير

مهدي باكري

۱۳۶۳/۱/۲

 

فعالیت ۳- کامل کنید

شهید عباس بابایی

 

عباس بابایی (۱۳۲۹ – ۱۳۶۶) سرلشکر خلبان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی شرکت‌کننده در جنگ ایران و عراق و معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در جنگ ایران و عراق کشته شد.

وی در خانواده‌ای متوسط و مذهبی در شهر قزوین و در ۱۴ آذر ۱۳۲۹ متولد شد. دوره ابتدایی را در دبستان «دهخدا» و دوره متوسطه را در دبیرستان «نظام وفا» گذراند. پس از گرفتن دیپلم، در سال ۱۳۴۸ در رشتهٔ پزشکی پذیرفته شد، اما به دلیل علاقه به خلبانی، داوطلب تحصیل در رشته خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی برای تکمیل تحصیلاتش در سال ۱۳۴۹ به آمریکا اعزام گشت.

 

 

 

فعالیت ۴ – معرفی شهید از بستگان یا از شهر، روستا، محله یا کوچه شما

 

با خود دانش آموز

 

جواب فعالیت ۵ –

به این سؤال بدون مشورت گروهی و کمک گرفتن از دیگران، فکر کنید و پاسخ دهید.

در دوران دفاع مقدس بیش از ٣٦ هزار دانش آموز از گروه همسالان شما در میدان جنگ، به خاطر دفاع از اسلام، انقلاب، کشور، دین و اعتقاداتمان به شهادت رسیده اند و جان خود را ایثار کرده اند. هم اکنون کشور عزیز ما مورد تهاجم نظامی واقع نشده؛ امّا دشمنان به تهاجم وسیع فرهنگی با هدف انحراف نوجوانان و جوانان روی آورده اند. به نظر شما چگونه می توان در مقابل این تهاجم دفاع کرد؟

 

جواب:

۱-شناخت اهداف دشمن از تهاجم فرهنگی

۲-تقویت اعتقادات دینی و سیاسی مردم

۳-گسترش امر به معروف و نهی از منکر

۴-گسترش فعالیت های فرهنگی

 

 

فعالیت ۶ –

در زیر نام سه تن از زنان قهرمان و تأثیرگذار در تاریخ زندگی انسان ها ذکر شده است. درباره زندگی و اقدامات برجسته آنان چند سطر بنویسید. از منابع معتبر تحقیق کنید.

حضرت خدیجه :

همسر با وفاي پیامبر اسلام که تمام ثروت خودر را وقف گسترش دین اسلام و حمایت ازمسلمانان کرد.

حضرت فاطمه :

دختر پیامبر اسلام و همسر باوفاي امام علی که بعد از رحلت پیامبر، سختی هاي زیادي کشیدولی دست از حمایت از امام خود برنداشت.

حضرت زینب :

دختر امام علی که زندگی سراسر رنج و سختی را تحمل کرد و بعد از واقعه عاشورا با سخنرانی هاي کوبنده خود چهره واقعی بنی امیه را به مردم نشان داد

 

فعالیت – ۷

با مراجعه به کتاب خاطرات مرضیه حدیدچی – دباغ -بخشی از خاطرات این زن قهرمان ایرانی را در کلاس بازخوانی کنید

 

در خاطرات مرضیه دباغ آمده است: مأموران به بهانه جلوگیری از خودکشی و حلق‌آویز شدن،‌ چادر از سر من و دخترم گرفتند. صبح هر دوی ما را برای بازجویی و شکنجه بردند و چون پتو به سر داشتیم، خنده‌های تمسخرآمیز و متلک‌ها شروع شد، «حجاب پتویی!» «مادر پتویی!، دختر پتویی!…» و یکی گفت «کجاست آن خمینی که بیاید و شما را با پتوی روی سرتان نجات دهد».

 

فعالیت ۸ –

شهدای نهضت علمی,انرژی هسته ای و مدافعان حرم نیز از قهرمانان دوران معاصر کشور هستند.در باره ی شهدایی چون شهید تهرانی مقدم,احمدی روشن و…. تحقیق کنید و نتیجه را به کلاس ارائه دهید.

شهید تهرانی مقدم:

۶ آبان سال ۱۳۳۸ در محله سرچشمه تهران متولد شدند.

سال ۱۳۵۶ در مقطع فوق دیپلم در مدرسه عالی تکنیکوم پذیرفته شدند.

در مبارزات سال۵۸ شرکت فعال داشتند.

سال ۱۳۵۸ در مقطع لیسانس رشته ی مهندسی صنایع پذیرفته شد.

از سال ۱۳۵۹ به عضویت در سپاه در آمد.

۲۱ آبان ۱۳۹۰ در پادگان امیرالمومنین به شهادت رسیدند.

 

نمونه سوالات امتحانی :

1- در طول تاریخ ، چه انسان هایی زندگی می کردند؟

انسان های موحد بسیاری بوده اند که تعدادی از آنها به دلیل شرایط حاکم بر  جامعه خود ، یکتاپرستی را به کلی نهان می کردند و تعدادی نیز ، که معمولاً در اقلیت بودند ، سعی می کردند تا پرستش خدای یگانه را در میان خویشان و اطرافیان تبلیغ کنند.

2- با ظهور پیامبر (ص) چه دورانی آغاز شد؟

دوران دیگری از مبارزه با ظلم و جهل و بت پرستی و تبلیغ پرستش خدای یکتا آغاز شد.

3- اصحاب و پیروران پیامبر (ص) چه کاری انجام می دادند؟

اصحاب و پیروران پیامبر (ص) نیز به تناسب شرایط و موقعیتشان سعی می کردند تا با حرکت در مسیر مبارزه با ظلم و بت پرستی و... الگوهای مناسبی برای سایر مردم باشند.

4- درباره زمان، شیوه و طرف مبارزه هر یک از مردان مبارز صدر اسلام دو سطر بنویسید.

عمار یاسر: خانواده عمار از اولین مسلمانان بودند و آن ها شکنجه هاي بسیاري را در این راه متحمل شدند. وي با کسانی که به ساختن حدیث جعلی از پیامبر می پرداختند، مبارزه می کرد.

سلمان فارسی: وي در مدینه با پیامبر آشنا شد و مسلمان شد. به پیشنهاد او در جنگ خندق، مسلمانان اطراف شهر مدینه خندقی کَندند تا دشمنان نتوانند وارد مدینه شوند.

مالک اشتر: یکی از یاران با وفاي حضرت علی (ع) که در جنگ هاي جمل و صفین رشادت هاي فراوانی از خود نشان داد.

5- درباره زمان، شیوه و طرف مبارزه هر یک از مردان مبارز دوره معاصر دو سطر بنویسید.

رئیس علی دلواري: در دوره محمدعلی شاه قاجار به همراه دیگر مشروطه خواهان به مبارزه با استبداد شاه برخاست و بوشهر را از حاکمیت شاه خارج کرد.

میرزا کوچک خان جنگلی: وي در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوي زندگی می کرد. و بعد از جمع کردن دوستان و یاران خود در شهر رشت به مبارزه با ظلم و ستم حکومت پرداخت.

آیت ا... شهید مدرس: در دوره پهلوي در مجلس شوراي ملی به مبارزه با ظلم و ستم حکومت و استعمار انگلیس پرداخت.

6- چند نفر از مردان تلاشگر، مبارز و میهن دوست ایرانی در طول تاریخ را نام ببرید.

میرزاي شیرازي، سیدجمال الدین اسدآبادي، ستارخان، باقرخان، امیرکبیر و ... .

7- نام چند تن از انسان هاي آزاده اي که در مقابل دین ستیزي و ظلم و ستم حاکمان پهلوي ایستادند را نام ببرید .

شهیدنواب صفوي ، شهید سید علی اندرزگو ، شهید رجایی

8- زندگی نامه (سال و محل تولد) شهید مهدي باکري را بنویسید؟

در سال 1333 در میاندوآب متولد شد.

9- مسئولیت هاي شهید مهدي باکري بیان کنید؟

فرمانده لشکر عاشورا در عملیات والفجر مقدماتی و والفجر 13 و 4 ،2

10- قسمتی از وصیت نامه یا خاطره اي از شهید مهدي باکري را بنویسید.

اهمیت زیاد به نماز و دعا و مجالس یاد ابا عبدا... و شهدا

11- در مورد خصوصیات اخلاقی شهید مهدي باکري توضیح دهید.

با وجود خستگی زیاد در کارهاي خانه به خانواده کمک می کرد.

12- زندگی نامه (سال و محل تولد) شهید عباس بابایی را بنویسید.

در سال 1329 در قزوین به دنیا آمد.

13- مسئولیت هاي شهید عباس بابایی بیان کنید؟

معاون عملیات فرمانده نیروي هوایی

14- قسمتی از وصیت نامه یا خاطره اي از شهید عباس بابایی را توضیح دهید.

هر چه می خواهی در قرآن مجید هست.

15- در مورد خصوصیات اخلاقی شهید عباس بابایی توضیح دهید.

وي براي پیشرفت سریع عملیات علاوه بر نظارت،خود نیز در کارها پیشگام بود.

16- چگونه می توان با تهاجم فرهنگی وسیع دشمنان مقابله کرد.

 1- شناخت اهداف دشمن از تهاجم فرهنگی

 2- تقویت اعتقادات دینی و سیاسی مردم

 3- گسترش امر به معروف و نهی از منکر

 4- گسترش فعالیت هاي فرهنگی

17- امام خمینی (ره) در مورد زنان قهرمان چه فرموده اند؟

« مادرانِ شجاعِ فرزندانِ اسلام، خاطره جانبازي و رشادت زنان قهرمان را در طول تاریخ زنده کرده اند»

18-یکی از وظایف مهم و اساسی زنان چیست؟

تربیت فرزندانی است که زنان و مردان آینده جامعه را تشکیل می دهند.

19- در عصر حاضر زنان چه نقشی در جامعه دارند؟

در عصر حاضر، برخی از زنان علاوه بر اینکه در خانه به عنوان همسرو مادر نقش اساسی در رشد خانواده و تربیت فرزندان دارند، در جامعه نیز همپاي مردان مشغول فعالیت اند.

20-درباره زندگی و اقدامات برجستهء زنان قهرمان و تأثیرگذار زیر در تاریخ زندگی انسان ها چه می دانید؟

حضرت خدیجه (س): همسر با وفاي پیامبر اسلام (ص) که تمام ثروت خودر را وقف گسترش دین اسلام و حمایت ازمسلمانان کرد.

حضرت فاطمه (س): دختر پیامبر اسلام (ص) و همسر باوفاي امام علی (ع) که بعد از رحلت پیامبر، سختی هاي زیادي کشیدولی دست از حمایت از امام خود برنداشت.

حضرت زینب (س): دختر امام علی (ع) که زندگی سراسر رنج و سختی را تحمل کرد و بعد از واقعه عاشورا با سخنرانی هاي کوبنده خود چهره واقعی بنی امیه را به مردم نشان داد.

21-زنان در دفاع مقدس از چه راه هایی از اسلام و انقلاب دفاع کردند؟(چگونگی حضور زنان و دختران در دوران دفاع مقدس را توضیح دهید)

1- رساندن وسایل و اَدوات جنگی به رزمندگان

2- درمان مجروحان جنگ و انتقال آنها به پشت جبهه و مراقبت از آنان

3- خارج کردن شهدا از منطقهء نبرد به پشت جبهه

4- رساندن آب و مواد غذایی به رزمندگان

5- تهیه و تدارك دارو، لباس و سایر امکانات مورد نیاز رزمندگان

6- شرکت در نبرد مستقیم با دشمن (در صورت نیاز).

22-در مورد زندگی مبارزاتی خانم مرضیه حدیدچی (دباغ) چه می دانید.

یکی از زنان با ایمان و مبارز که پس از چندسال تحمل سختی و شکنجه در زندان هاي رژیم شاه، به خارج از ایران رفت و در اردوگاه هاي نظامی فلسطین به چریکی تمام عیار تبدیل شد. وي با وجود 8 فرزند، با توجه به احتمال دستگیري مجدد و اعدام توسط رژیم ستمگر شاه، به زندگی مبارزاتی سخت خود ادامه داد.

23- نقش زنان کشورمان در دوران دفاع مقدس چه بود؟

در دفاع مقدس، زنان با ایمان و شجاع ایرانی، از ابتداي تهاجم ارتش بعثی عراق به کشورمان، در کنار مردان و در مقابل دشمن ایستادگی و مقاومت کردند و پس از آن نیز در پشت جبهه کارهایی انجام می دادند که اگر ارزش و پاداش آن نزد خداوند از دفاع مستقیم بیشتر نباشد، کمتر نخواهد بود.

24- در مورد شهید مریم فرهانیان چه می دانید.

شهید مریم فرهانیان در 24 دي 1342 در آبادان و در خانواده اي متوسط و مذهبی به دنیا آمد. قبل از پیروزي انقلاب اسلامی همراه با برادرش مهدي در جلسات سیاسی، مذهبی و تظاهرات مردمی شرکت می کرد.

25- قهرمانان دوران معاصر کشورمان چه گروه هایی بودند؟  

شهداي نهضت علمی، انرژي هسته اي و مدافعان حرم

26- کتاب« دا » اثر کیست ودر چه زمینه ای می باشد؟

اثر سیده زهرا حسینی ، دختر رزمندهء ساکن خرمشهر – در مورد خاطرات جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می باشد.

نکته : در دوران دفاع مقدس بیش از 36 هزار دانش آموز به شهادت رسیده اند.

 

منبع : سايت علمی و پژوهشي آسمان -- صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید
اين مطلب در تاريخ: جمعه 02 اسفند 1398 ساعت: 20:27 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,,
نظرات(0)

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش

شبکه اجتماعی ما

   
     

موضوعات

پيوندهاي روزانه

تبلیغات در سایت

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید :

فرم های  ارزشیابی معلمان ۱۴۰۲

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام فایل را به شماره همراه   09159886819  در تلگرام ، شاد ، ایتا و یا واتساپ ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل برای شما  فرستاده می شود .

درباره ما

آدرس خراسان شمالی - اسفراین - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 12000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , طرح درس