شیمی2

منوhttp://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/Untitled-3.jpg

http://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/ertegha.jpg


پشتیبانی با اسمس و
تلگرام
09159886819
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

موضوعات

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و تلگرام : 09159886819 و آیدی : @dabiryar  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

4 - در هنگام خریداگر باخطای شماره موبایل اشتباه است مواجه شدید ، زبان گوشی یا کامپیوترخود را در هنگام وارد کردن شماره موبایل انگلیسی قرار دهید مشکل حل می شود .

http://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/rahnemaonline.jpghttp://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/kart.jpg

لیست گزارش تخصصی ها   لیست اقدام پژوهی ها         تجربیات ارتقای شغلی

تلگرام

به کانال تلگرام فرهنگیان بپیوندید@dabiranyar
مطالب ما رادر زیر هر مطلب با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

شیمی 2

بازدید: 0

 

مقدمه :

به همراه نفتي كه از چاه خارج مي شود مقداري ناخالصي همراه است يكي از مهمترين اين ناخالصيها آب نمكي است كه چنانچه از نفت جدا نشود سبب خوردگي لوله ها و كليه ظروف در مسير خود ميگردد .

علاوه بر آب نمك ناخالصيهاي ديگر در نفت هست .

بطور كلي آزمايشائيكه روي نفت و ناخالصيهاي آن انجام مي شود قسمتي در آزمايشگاه شيميايي مناطق و قسمتي از آن در كارخانه بهره برداري توسط كاركنان آن واحد انجام مي پذيرد .

ظروف نمونه گيري :

ظروف نمونه گيري را ميتوان به دو دسته تقسيم نمود :

1-ظروفي كه براي گرفتن نمونه نفت مورد استفاده قرار ميگيرند .

2- ظروفي كه براي گرفتن نمونه گاز استفاده مي شوند .

1-ظروف نمونه گيري براي نفت را ميتوان به چند دسته تقسيم نمود :

الف بطري هاي سفيد كه در مناطق و كارخانه هاي بهره برداري مورد استفاده قرار مي گيرند ظرفيت تقريبي هر كدام 400 سي سي ( شانزده اونس ) ميباشد و بوسيله درب چوب پنبه اي مسدود مي شود .

ب- حلبهاي يك ليتري

ج حلبهاي يك گالني در موارديكه احتياج به نمونه بيشتري است از ظروف پنج گالني يا چهل گالني استفاده مي شود .

د ظروفي بنام بمب ( bomb) جهت گرفتن نمونه نفت خام همراه با گازهاي محتوي با فشار زياد با ظرفيتهاي يك ليتر و پنج گالني .

بطري هاي نمو نه گيري بايستي داراي چوب پنبه اي بوده كه چوب پنبه آن عاري از هر گونه سوراخهاي درشت و شكستگي باشد زيرا در اينصورت تكه هاي آن باعث كثيف شدن گونه يا نمونه ميگردد .

همچنين اين ظروف بايد كاملا تميز و شفاف باشند . اگر آلوده به نفت يا موارد ديگر باشند بايستي با نفت سفيد ( kerosine) و يا گازوئيل ( Gas / Oil) يا برس شيشه شوئي كاملا شستشو نمود و در خاتمه بوسيله آب و آب مقطر آنها را شست و جهت خشك كردن چنانچه در آزمايشگاه باشد از اجاق الكتريكي با گرماي °40 سانتي گراد استفاده نمود در صورت دسترسي نداشتن به اجاق الكتريكي با هواي فشرده خشك ميتوان شيشه ها را خشك نمود .

2-  ظروفي كه براي گرفتن گاز استفاده ميشوند عبارتند از :

الف ظروف فلزي بنام بمب كه مخصوص گرفتن نمونه گاز با فشار زياد ميباشد .

ب -  ظروف شيشه اي توپي شكل بنام Flask كه جهت گرفتن نمونه گاز براي آزمايش وزن مخصوص گاز مورد استفاده قرار ميگيرد .

محل نمونه گيري :

نمونه گير بايستي طوري در لوله كار گذاشته شود كه نمونه گرفته شده درست با نفتي كه در درون لوله جريان دارد يكي باشد . از اين جهت براي نمونه گيري از لوله هاي جريان نفت يك لوله را كه يك سر آن با زاويه 45 درجه بريده شده است طوري درون لوله مينمايند كه سر آن در عمق 4/3 و بريدگي آن در جهت جريان گيرد و سر ديگر لوله نيم اينچ را به يك شير وصل مي نمايند ، مانند خطوط اصلي انتقال نفت ( M.OL) و لوله هاي ورودي جريان نفت به كارخانه ( Manifoid) مطابق شكل (1) .

تذكر روي محل نمونه گيري مي بايست سايه بان قرار دهند كه مانع از تابش آفتاب و يا باريدن باران در هنگام نمونه گيري شود .

طرز گرفتن نمونه از لوله جريان نفت :

ابتدا شير  اينچ چاه مورد نظر را باز كنيد و شيرهاي بقيه چاهها را بررسي كنيد كه كاملا بسته باشند پس از آنكه نفت وارد مخزن نمونه گيري (cyclone) كه در ارتفاع بالاتري قرار دارد ، شدت گاز موجود در نفت از قسمت بالاي مخزن خارج مي شود و نفت ته نشين شده را پس از آنكه چند دقيقه اي جريان پيدا كرد و اطمينان حاصل گرديد كه كاملا مسير جريان نفت تميز شده است از نفت نمونه گيري كنيد .

اخيرا در كارخانه هاي جديد التاسيس جهت مطمئن بودن از نمونه گيري براي هر كدام از لوله هاي جريان نفت به مخزن نمونه گيري نصب كرده اند .

تذكر شير نمونه گيري sample pointvalve  را طوري باز كنيد كه فشار لوله ارتباط مشترك از 60 الي 70 پوند بر اينچ مربع زيادتر نشود تا از پر شدن مخزن نمونه گيري جلوگيري كند . شيشه تميز شده اي را كه قبلا تهيه كرده ايد زير شير نمونه گرفته تا نفت بدرون شيشه وارد شود و يكي دو دفعه آنرا با نفت بشوئيد و تا ارتفاع  بطري ، از نفت نمونه گيري كنيد . و درب چوب پنبه اي را پس از شستن با نفت سفيد روي سر بطري قرار دهيد و بر چسب آنرا با ريسمان بدور شيشه ببنديد . اگر در حين نمونه گيري مقدار زيادي كف ايجاد نمود بايد صبر كنيد تا حبابهاي داخلي شيشه متصاعد شوند .

تذكر : نمونه گرفته شده را زير آفتاب يا باران قرار ندهيد زيرا ممكن است در اثر تابش آفتاب شيشه محتوي نفت فشار بگيرد و بشكند و يا درب شيشه بپرد و محيط را كثيف نمايد .

 

 

نوشتن بر چسب :

قبل از نمونه گيري روي يك برچسب كه معمولا مقوائي ميباشد و در كارخانه هاي بهره برداري موجود است مشخصات زير مي بايست نوشته شود :

1-  منطقه

2-  نام كارخانه

3-  محل نمونه گيري (چاه يا خط لوله )

4-  تاريخ نمونه گيري

5-  ساعت نمونه گيري

6-  مقدار نفت بر حسب بشكه در 24 ساعت

7-  نام شخص نمونه گير

8-  دستگاه نمونه گيرخودكار (( Automatic   oil   sampler   oil   container  شرح :

اين دستگاه معمولا در جايي بكار برده مي شود كه بخواهند از نفت ارسالي بطور دائم مقدار معيني نمونه گيري كنند و هر 24 ساعت يكبار آن نمونه را خالي كرده و آزمايشات مختلف (مقدار نمك ، مقدار هيدروژن سولفوره H2S ، مقدار آب و مواد زائد ته نشين شده BS4W و چگالي نفت ) را انجام دهند و از اين دستگاه در جاهائيكه در ارسال نفت مي بايست دقت بيشتري شود استفاده مي شود .

ساختمان :

1-  دستگاه تنظيم كننده مقدار نفت

2-  مخزن ذخيره نفت

3-  محفظه تراكم هوا كه جنس آن از لاك شفاف مي باشد

4-  تلمبه دستي هوا

5-  شير  اينچ تخليه تخليه مخزن نفت

6-  شير  اينچ تخليه محفظه تراكم هوا

7-  دستگاه خنك كننده نفت

8-  ديافراگم لاستيكي كه بين محفظه تراكم هوا و مخزن نفت قرار دارد

9-  دسته مخلوط كننده نفت

طرز كار :

بوسيله دستگاه تنظيم كننده كه با فشار نفت كار ميكند روي مقدار معيني آنرا تنظيم ميكند مثلا طوري آنرا تنظيم مي كنند كه در هر دقيقه اي مقدار CC0 از نفت نمونه گيري كند و اين مقدار را در مخزن ذخيره نفت نگه داري ميكنند و بعد از پايان هر 24 ساعت نمونه گرفته شده را تخليه ميكنند و جهت انجام آزمايشات لازم به آزمايشگاه بفرستند .

طريقه تخليه :

1-  شير نفت را بطرف مخزن نمونه گيري ببنديد .

2-  شير نفت را بطرف دستگاه خنك كننده باز كنيد .

3-  شير تخليه تراكم هوا را ببنديد .

4-  به وسيله مخلوط كننده نفت را بهم بزنيد .

5-  توسط تلمبه دستي ، هوا بداخل محفظه تراكم بفرستيد ، اين هواي فشرده روي سطح ديافراگم لاستيكي درون مخزن فشار آورده و باعث مي شود كه نفت از طريق لوله خروجي مخزن ذخيره خارج شود .

6-  شير تخليه هوا را باز كرده تا هواي فشرده تخليه شود .

7-  شير خروجي نفت مخزن را ببنديد .

8-  شير ورودي مخزن را باز كنيد تا دستگاه آماده نمونه گيري شود .

تذكر ممكن است در اثر مرور زمان لوله خروجي نفت مسدود شود و در حين تلمبه زدن فشار محفظه تراكم هوا بالا رود و باعث تركيدن آن شود پس ميبايست در هنگام تخليه نفت متوجه خروج نفت از مخزن باشيم .

 

نمونه گيري نفت خام و ساير محصولات نفتي :

1-  هدف از نمونه گيري : نمونه گيري از مواد نفتي به منظور تحقيق و پي بردن به كيفيت فيزيكي و شيميايي مواد موجود در نفت و تعيين مشخصات مربوطه انجام مي گيرد .

2-  نمونه گيري : در موقع گرفتن يك نمونه بايد نكات زير رعايت شود :

  1- نمونه بايد توسط شخص با تجربه و آشنا به وسائل فني گرفته شود .

  2- وسائل نمونه گيري بايد خشك .و به مواد خارجي آلوده نباشند و در موقع گرفتن نمونه ظرف نمونه گير را چند بار (حداقل يكبار) با مايع مورد نظر شستشو داد .

  3- هنگام نمونه برداري بايد دقت كافي كرد تا كيفيت عمومي نمونه تا شروع آزمايش تغييري نكند .

  4- وسائل فلزي كار بايد از فلزاتي باشند كه در اثر اصطكاك ايجاد جرقه ننمايند .

ظروف در باز نمونه گيري مثل قوطي و شيشه هاي 16 اونسي را بايد چند بار با خود مايع مورد نظر شستشو داد و ظروف بسته نمونه گيري پمپها را با عبور دادن مايع از آنها ميتوان تميز كرد .

  5- از تنفس گازها موقع نمونه گيري بايد اجتناب كرد و بهتر است از ماسك مخصوص استفاده كرد .

  6- ظرف نمونه بايد داراي برچسب مربوط به خود باشد كه تمام اطلاعات مربوط به نمونه روي آن نوشته شود .

اطلاعات روي برچسب شامل نكات زيرند :

1-تاريخ

2- ساعت نمونه گيري

3-محل نمونه گيري

4-منطقه اي كه نمونه از آنجا گرفته شده

5-فشار و درجه حرارت محل نمونه گيري

6-شماره و مشخصات ظرف نمونه (معمولا روي بدنه حك شده )

7-هدف از نمونه گيري

8-مقدار نفت ارسالي (در صورتيكه نمونه از خط لوله است )

9-نام شخص نمونه گيرنده

  7- ظروف محتوي نمونه نبايد كاملا پر باشند ، تقريبا يك سوم آنرا خالي بايد نگه داشت تا انبساط مايع يا فشار گازهاي آزاد شده در ظرف خطراتي را ايجاد نكند .

  8- بعضي از نمونه ها هستند كه در اثر نور يا گرما تغيير ماهيت ميدهند اينگونه نمونه ها را بايد در جاي سرد و تاريك نگاهداري كرد .

  9- نمونه هائيكه داراي مواد نفتي سبك و فرار هستند بايد بلافاصله بعد از نمونه گيري فورا سر بطري را با چوب پنبه محكم نمود و بطري را بحالت واژگون درون محفظه هاي پر از يخ قرار داد .

نمونه و اقسام آن :

قبل از هر چيز بايد هدف نمونه گيري معلوم باشد مثلا بايد دانست كه نمونه براي اندازه گيري چگالي نمك موجود در نفت اندازه گيري هيدروژن سولفوره نفت نقطه اشتعال فشار بخار مايع نفتي است و يا آزمايشات ديگر مورد نياز مي باشد زيرا براي انجام هر آزمايش مخصوص روش و تكنيك خاصي جهت نمونه گيري بكار برده مي شود كه اين روشها و وسائل نمونه برداري آنها با هم متفاوت هستند و بسته به نياز آزمايشگاه جهت آزمايش مربوطه روش آن هم پيشنهاد مي شود .

و از طرف ديگر محلي كه نمونه گرفته مي شود نمونه را به دو گروه تقسيم ميكنند .

   الف نمونه هاي سطحي : مثل نمونه هائيكه از خطوط لوله مخازن جدا كننده ها

   ب-  نمونه هاي عمقي : مثل نمونه هائيكه از ته يا عمق معيني از يك چاه گازي يا نفتي گرفته مي شود .

تذكر (نمونه هاي نوع ب بيشتر براي ارزيابي مخازن زير زمين مورد استفاده قرار ميگيرد) .

اكنون بطور جداگانه روش نمونه گيري نمونه هاي سطحي را شرح ميدهيم .

نمونه گيري از مخازن نفت :

مخازن نفت ممكن است مخازن ثابت و يا مخازن كشتيهاي نفتكش باشند كه در هر دو صورت بايد از عمق هاي (بالا وسط پائين ) و يا هر عمقي كه لازم باشد نمونه گرفته شود .

وسايل مورد نياز براي نمونه گيري از يك مخزن عبارتند از :

1-محفظه نمونه گيري

2-بطري شيشه اي 16 اونسي

3- چوب پنبه براي درب شيشه 16 اونسي

4-پوشش يا كلاهك پلاستيكي

حدود و اقسام نمونه در مخازن :

1-  نمونه فوقاني مخزن ( TOP) به فاصله 6 اينچ از سطح مايع گرفته مي شود .

2-   نمونه كف ( Bottom) از سطح تحتاني مخزن بوسيله ظرف نمونه گير يا شير مخصوص كه در كف قرار دارد گرفته مي شود .

3-  نمونه طبقه بالايي ( Upper) كه از  عمق مايع ( از سطح مايع) گرفته مي شود .

4-  نمونه طبقه مياني ( Middle) كه از  عمق مايع ( از سطح مايع ) گرفته مي شود .

5-   نمونه طبقه پائيني ( Lower ) كه از  عمق مايع گرفته مي شود .

6-   نمونه ميانگيني ( Average )  كه از مخلوط كردن نمونه هاي بالايي مياني پاييني به نسبت مساوي تهيه ميگردد .

روش نمونه گيري :

براي نمونه گرفتن از عمقهاي بالا وسط پايين يك مخزن بايد ظرف شيشه اي را درون محفظه نمونه قرار داد و به وسيله چوب پنبه كه به طناب وصل است دهانه آنرا مسدود كرد و دستگاه را بدرون مايع تا عمق مورد نظر فرو برد سپس با تكان دادن شديد طناب چوب پنبه را از دهانه بطري برداشته و صبر مي كنيم تا بطري از نمونه پر شود .

و آنگاه آنرا بيرون آورده و پس از تنظيم محتويات بطري بين 80 تا 90 درجه حجم بطري آنگاه به وسيله چوب پنبه دهانه آنرا بسته و در صورتيكه مايع در گرماي معمولي (محيط ) داراي اجزاء فرار باشد آنرا داخل محفظه پر از يخ قرار داده  براي آزمايش به آزمايشگاه و يا براي نگهداري پس از گذاشتن كلاهك پلاستيكي و يادداشت مشخصات لازم در سردخانه يا انبار ميگذاريم .

نمونه گيري از خطوط لوله جدا كننده هاي گاز از نفت :

اين قبيل نمونه گيري را هم ميتوان تحت فشار موجود در لوله و با سيستم بسته گرفت و هم ميتوان در فشار اتمسفر و در سيستم باز نمونه گيري كرد كه در زير به شرح هر كدام از روشها به تفصيل خواهيم پرداخت .

الف نمونه گيري به روش سيستم باز با فشار اتمسفر :

براي گرفتن چنين نمونه هايي از خطوط اصلي نفت در كارخانجات يا ايستگاههاي كنترل فشار يا لوله هاي خروجي از جدا كننده ها محلهاي مخصوصي با وسائل مورد نياز در نظر گرفته شده است . كه معمولا تشكيل شده از يك لوله نيم اينچ كه عمود از بالاي لوله اصلي داخل آن شده و تا قسمت نزديك به كف داخل لوله ادامه دارد و داراي شير قابل كنترل است كه بوسيله آن ميتوان شدت جريان نفت را هنگام نمونه گيري كم و زياد كرد و معمولا لوله خروجي نمونه گيري لوله مارپيچي مسي به قطر تقريبا  اينچ متصل مي باشد كه اين مارپيچ در يك طرف استوانه اي شكل پايه دار قرار دارد (ظرف استوانه اي با لوله مارپيچي مسي را كويل گويند )تا هنگام نمونه گيري بتوان ظرف را از يخ خرد شده پر نمود و درجه حرارت نفت را ضمن نمونه گيري كاهش داد از انتهاي لوله مسي ميتوان هم در شيشه و يا گالن نمونه گرفت و يا با پيچ و مهره هاي مخصوص به ظروف بسته تحت فشار (بمب) وصل كرد و نمونه گرفت .

ب-  نمونه گيري نفت خام يا گاز به روش تحت فشار يا ظروف بسته :

ظروف بسته يا تحت فشار كه اصطلاحا بمب گفته مي شوند تشكيل شده اند از دو شير ورودي و خروجي و مخزن اصلي (بدنه ) كه داراي حجمهاي متفاوت اند و عموما از جنس فلزي است كه در مقابل فشار زياد ومواد خورنده مقاوم است .

در بمبهاي پنج گالني دو شير در طرفين دو انتهاي بمب هستند ولي در بمبهاي يك ليتري و دو ليتري نفت هر دو شير پهلوي هم و در بالاي بمب قرار دارند شير ورودي به وسيله يك لوله باريك تا انتهاي مخزن ميرسد و در قسمت بالاي ورودي با علامت T روي بمب مشخص است .

نمونه گرفته شده در بمب طوري است كه فشار داخلي بمب هنگام نمونه گيري برابر با فشار خط لوله يا جدا كننده است .

در موارد زير با بمب نمونه گرفته مي شود :

1-نمونه نفت به روش جابجائي نفت با يك مايع ديگر (شير كيج )  shrinkage .

2- در موارديكه تفكيك گاز از نفت مقدور نيست و نمونه را بايد با فار منبع گرفت .

3-نمونه گاز .

روش نمونه گيري مواد نفتي با بمب :

نمونه گيري با بمب طوري است كه فشار داخلي بمب هنگام نمونه گيري برابر با فشار خط لوله يا جدا كننده است . طريقه پر كردن بمب نفتي بدين ترتيب است كه ابتدا شير ورودي بمب را به وسيله يك لوله قابل انعطاف كه تحمل فشار زياد ( High  Pressure ) را داشته باشد به محل نمونه گيري وصل مي كنيم در اين مرحله بايد هر سه شير بسته باشند:

1-   شير نمونه گير       2-  شير ورودي بمب         3-  شير خروجي بمب

سپس در حاليكه بمب محكم روي پايه مخصوص خود وصل است ابتدا شير اصلي نمونه گيري را باز مي كنيم سپس شير ورودي بمب و بعد شير خروجي بمب را با احتياط باز مي كنيم و آنقدر صبر مي كنيم تا مايع مورد نظر از شير خروجي بمب خارج شود سپس شير خروجي را كم كم مي بنديم تا فشار درون بمب با فشار منبع با لوله اصلي تقريبا برابر شود .

و چنانچه بيرون ريختن مايع خطري را ايجاد نكند و محلي براي تخليه مايع باشد در موقع فشار گيري بمب صبر مي كنيم تا حداقل برابر حجم بمب از آن مايع خارج شود . و بعد شير خروجي را كاملا مي بنديم بعد شير ورودي بمب و سپس شير اصلي نمونه گير را و بمب را از منبع اصلي جدا مي كنيم .

*  شلنگ هاي قابل انعطاف داراي روپوش لاستيكي و از داخل چند لايه فلز دارند .

نمونه گيري گاز با بمب :

بمبهاي نمونه گيري گاز تشكيل شده اند از يك استوانه استيلي زنگ نزن با تحمل فشار زياد كه در ابتدا و انتهاي آن دو شير سوزني وجود دارد . و بمبها در اندازه هاي مختلف وجود دارد كه معمولا ظرفيت آن و حداكثر فشار قابل تحمل روي بدنه آنها حك شده است .

اتصال بمب به منبع گاز جهت نمونه گيري بايد از لوله هاي استيلي با تحمل فشار زياد استفاده كرد .

تذكر چون مواد گوگردي در گاز مانند ( SH2) هيدروژن سولفوره روي آهن به سرعت اثر ميكند از اين جهت اين بمبها را از فولاد زنگ نزن مي سازند .

طول  Inch

قطر  Inch

ظرفيت    ml

8

1

100

8

200

16

500

16

1000

18

4

2000

 

روش نمونه گيري :

بمب را به وسيله يك لوله فولادي فشار قوي به منبع اصلي گاز وصل مي كنيم بعد شيرهاي خروجي و ورودي را باز ميكنيم ، شيرخروجي را به وسيله يك لوله فولادي به دستگاه اندازه گيري حجم گاز -  GAS وصل مي كنيم .

شير منبع اصلي را باز كرده و صبر مي كنيم تا پانزده برابر حجم بمب از آن گاز خارج شود .

سپس به ترتيب شيرها را مي بنديم يعني ابتدا شير خروجي بعد شير ورودي بمب سپس شير اصلي منبع و بالاخره بمب را از منبع اصلي جدا مي كنيم .

طريقه خالي كردن نمونه بمب نفتي :

نمونه نفت هائيكه توسط بمب و در سيستم بسته تحت فشار گرفته مي شود بايد ابتدا به روش زيرگازهايي را كه در حرارت °f 60 قابل جدا شدن هستند از نمونه بمب جدا كرد سپس آنرا تخليه نمود . براي اينكار بمب را در يك حمام آب با درجه حرارت قابل كنترل قرار ميدهند و به شير خروجي بمب يك لوله لاستيكي وصل ميكنند . كه سرديگر آنرا در يك ظرف آب در بيرون از حمام قرار ميدهند و شير خروجي را كمي باز ميكنند تا گازهاي آن به آرامي خارج شوند و به مجرد اينكه روي آن ظرفي كه لوله لاستيكي در آن قرار دارد ذرات نفت مشاهده شد و ديگر حبابي كه دال بر خروج گاز باشد در سطح آب مشاهده نشد شير خروجي را بسته و بمب را از حمام آب خارج ميكنند و كليه نمونه بمب را در يك استوانه مدرج تخليه ميكنند .

گذاشتن لوله لاستيكي در آب جهت جلوگيري از پخش گازها در محيط است .

روش جابجايي گرفتن نمونه نفت با بمب :

گاهي اوقات جهت تعيين ضريب انقباض نفت ( shrinkage   factor ) در مراحل مختلف قبل از اينكه نفت بدوفاز كاملا جداي گاز و نفت تبديل شود (در مخزن آزمايش ) و يا در كارخانه هائيكه امكان استفاده از مخزن آزمايش نباشد نمونه اي كه گرفته مي شود به روش جايگزيني نفت با يك مايع ديگر است . كه اصطلاحا اين روش را شيرين كيج يا روش جابجائي مي گويند .

و يادآوري مي شود كه از نفت اينگونه نمونه گيري نمي توان جهت تعيين نمك نفت خام استفاده كرد .

تهيه محلول استاندارد نفت :

مقصود از نفت استاندارد تهيه يك نمونه نفت با غلظت نمك مشخص جهت كار با دستگاه برقي تعيين ميزان نمك ( Flam . Photometer ) در كارخانجات بهره برداري است كه براي اين منظور نمك نفتي را كه كم است با اضافه كردن از نفتي كه نمكش بيشتر است به يك حد معين كه معمولا 8 پوند در هزار بشكه است ميرسانند .

از رابطه زير ميتوان براي اين منظور استفاده كرد :

                   V1C1  +  V2C2  +  V3C3  +  …… =  ( V1 + V2 + V3 + …….  )  C

V = عبارتست از حجم                   C = غلظت

مثال : يك گالون نفت خام با ميزان نمك غير مشخص را به استاندارد نمك 8 پوند در هزار بشكه تبديل كنيد .

براي اين كار بايد مراحل زير را انجام دهيد :

1-ابتدا نمك نفت گالون را به روش I . P دقيقا محاسبه و معلوم كرد .

2-اكنون براي اينكه معلوم شود چه مقدار از نفتي كه نمكش بيش از 2 پوند در هزار بشكه است مثلا 1000 پوند باشد بايد با اين نمونه نفت مخلوط كرد از رابطه بالا به طور ساده تري درآمده استفاده مي شود .

( V1C1 ) + ( V2C2 ) = ( V1 + V2 ) C                                                            

نمك درخواست  × حجم كل = (نمك اضافه شده نفت × حجم نفتي كه بايد اضافه شود) + (نمك نفت نمونه × حجم نمونه ) شد .

كه در مثال بالا مي شود                        8×4000 = (1000× V2 ) + ( 2× 4000)

                                                                                            +  8000

حجم نفتي كه بايد اضافه شود به ميلي ليتر   V2 = 22/8        

 

اندازه گيري هيدروژن سولفوره موجود در نفت خام :

براي كنترل و بررسي نفت خام بايستي بطور دقيق مقدار هيدروژن سولفوره آن اندازه گيري شود . زيرا وجود مقدار زيادي هيدروژن سولفوره در نفت باعث نامرغوبي نفت ميگردد و از طرفي به علت خاصيت اسيدي بودن آب برفلزات به شدت اثر ميكند و باعث خورندگي لوله ها و مخازن ميگردد و گاز آن هم سمي و بسيار خطرناك و كشنده مي باشد .

لذا تشخيص و تعيين مقدار SH2 در نفت بسيار ضروري است و دقت در اين آزمايش همانند ساير آزمايشات لازم است تا چنانچه بيش از حد مجاز ( 800/0 گرم درصد گرم نفت ) تشخيص داده شد فورا گزارش شود تا بروشهاي لازم اقدام به تقليل هيدروژن سولفوره آن نفت بكند .

وسائل و لوازم مورد نياز آزمايش :

1-           بطري واگنر (بطري مخصوص پلاستيكي يك ليتري است )   

 2- دستگاه كيپ ( دستگاه توليد گاز ( H2S      KPPS                                    3-  استوانه مدرج دردار 50 ميلي ليتري يا بيشتر   CYLINDER                                 

4- گيلاس يا فلاسك    BEAKER  OR  FLASK                                                       

5- پيت 25 ميلي ليتري و بورت      PIPETTE                                                               

6- قيف   FUNNEL                                                                                                  

7-  كاغذ صافي واتمن 41  FILTER  PAPER  NO . 41 WHATMAN                       

8- پايه فلزي

9- كوپل

محلول هاي مورد نياز :

1-   محلول بوراكس 3% - براي تهيه آن 30 گرم بوراكس سديم را در يك ليتر آب مقطر حل كنيد .

2-           محلول استات سرب   ( CH3COOH) 2Pb – 3H20                                              

براي تهيه آن مقدار 49/9 گرم استات سرب متبلور را در مقداري آب مقطر حل كرده و آنقدر اسيد استيك به آن اضافه مي كنيم تا رنگ محلول شفاف شود و سپس حجم آنرا با آب مقطر به يك ليتر مي رسانيم .

3-  محلول رقيق اسيد استيك يا جوهر سركه CH3COOH                 ACETIC  ACID 

براي تهيه آن 100 ميلي ليتر اسيد استيك را در 900 ميلي ليتر آب مقطر حل كنيد .

روش نمونه گيري نفت خام جهت آزمايش هيدروژن سولفوره :

200 سي سي از محلول بوراكس را در بطري واگنر مي ريزيم و به حل نمونه گيري مي بريم . شير نيم اينچ نمونه گيري كه كوپل به آن وصل است باز نموده و نفت را از طريق يك لوله پلاستيكي كه به كوپل وصل است بدرون محلول بوراكس وارد مي كنيم و شير نيم اينچ را طوري تنظيم مي كنيم كه نفت به آهستگي از كوپل خارج شود . (در كوپل قدري يخ مي ريزيم تا نفت مقداري سرد شود ) و بطري تا حد نشانه (يك ليتر ) كه رسيد نفت را قطع ميكنيم به اين ترتيب 800 سي سي نفت به عنوان نمونه برداشته- ايم.حال درب بطري را روي آن قرار داده و بطري را 50 بار سردتر مي كنيم تا نفت خام با بوراكس سديم كاملا مخلوط شود ، لازم بذكر است كه در موقع تكان دادن هر بيست بار يك مرتبه بطري را آهسته بازكرده تا گازهائيكه در اثر تكان دادن بطري ايجاد شده اند خارج شوند . (عمل تكان دادن بطري بايستي در محلول نمونه گيري انجام گيرد  ) سپس بطري محتوي نمونه را جهت آزمايش به آزمايشگاه مي بريم .

براي جدا كردن بوراكس از نفت به طروق زير مي توان عمل كرد :

1-  نمونه را از بطري واگنر در يك ظرف يك ليتري شير دار مخصوص خالي كرد و سپس آنرا با گيره به پايه فلزي وصل نموده ، پس از جدا شدن نفت و بوراكس از طريق شير پائيني مي توان بوراكس را جدا نمود .

2-  با استفاده از چوب پنبه جدا كننده بوراكس اين چوب پنبه دو سوراخ داشته و از هر كدام يك لوله شيشه اي باريك گذرانيده شده كه بعد از گذاشتن درب چوب پنبه اي آنرا به طور واژگون برروي پايه و گيره مخصوص قرار ميدهند تا نفت و بوراكس از هم جدا شوند .

3-  چنانچه وسايل جدا كننده بالا در دسترس نباشد مي توان از پيپت يا تلمبه لاستيكي مخصوص استفاده كرد و بواكس را جدا نمود .

طريقه آزمايش اندازه گيري مقدار هيدروژن سولفوره :

بعد از جدا كردن بوراكس سديم حاوي H2S از نفت بروش هايي كه در بالا ذكر شد . اكنون 25 سي سي از بوراكس حاوي H2S را در يك استوانه شيشه اي درب دار ريخته و ابتدا مقدار 10 سي سي اسيد استيك و سپس مقداري مثلا 8 سي سي استات سرب به آن اضافه مي كنم و بعد درب استوانه شيشه اي را گذارده و تكان مي دهيم رسوب سياهرنگ سولفور سرب توليد مي شود ، سپس مايع سياهرنگ را از كاغذ صافي گذرانيده و صاف ميكنيم مايع صاف شده را زير دستگاه كيپ مي بريم و گاز H2S را درون مايع صاف شده وارد ميكنيم سه حالت ممكن است پيش بيايد .

1- رنگ مايع سياه شود ، معلوم مي شود كه استات سرب ريخته شده زياد بوده و مقدار هيدروژن سولفوره نفت مورد آزمايش از 008/0 گرم كمتر است پس بايد آزمايش را با مقدار كمتري استات سرب مجددا تكرار كرد .

2-  رنگ مايع قهوه اي كمرنگ شود ، معلوم مي شود مقدار استات سرب ريخته شده به اندازه كافي بوده و آزمايش تمام است و مقدار هيدروژن سولفوره نفت مورد آزمايش  مقدار استات درب مصرفي در اين حالت است برحسب گرم درصد گرم نفت .

3-  چنانچه رنگ مايع تغييري نكند ، معلوم مي شود مقدار استات سرب برداشته كم بوده و ميبايست آزمايش را با استات سرب بيشتري تكرار كرد .

واحد سنجش مقدار هيدروژن سولفوره :

واحدسنجش هيدروژن سولفورهH2S وزن درصد ميباشد (WEIGHT  PERCENT)

مثلاً چناچه نتيجه آزمايش 008/0 شد يعني 008/0  گرم هيدروژن سولفوره در 100 گرم نفت خام مي باشد .

يعني به ازاء هر سانتي متر مكعب استات سرب 001/0 گرم هيدروژن سولفوره منظور شده است .

اندازه گيري مقدار آب در نفت خام و ساير مواد نفتي به روش تقطير I . P :

لوازم و اسباب كار :

1-  ظرف تقطير شيشه اي يا فلزي ( STILL) و قابل اتصال به لوله گيرنده آب .

2            - گرم كن

3            - گيرنده آبياتلر ( TRAP) شيشه اي

4-  سردكننده شيشه اي ( CONDENSER)

5- پايه و گيره هاي فلزي

حلال :

1- تولوئن و يا هر حلال مناسب ديگر

طرز تهيه نمونه :

آن مقدار از نمونه كه براي آزمايش برداشته مي شود بايد مخلوط كامل يا نماينده واقعي تمام نمونه باشد و براي اين منظور اگر نمونه مايع بود بايد آن را خوب تكان داد و در صورت لزوم گرم كرد و چنانچه جامد (بلوري ) بود بايد آنرا پودر نمود و كاملا مخلوط كرد سپس نمونه را جدا كرد .

روش كار :

مقدار نمونه لازم و مناسب براي آزمايش را با دقت 1 ± درصد اندازه كرده و در ظرف تقطير مي ريزيم ، نمونه اگر مايع باشد مقدار لازم براي آزمايش را به وسيله استوانه مدرج ( CYLINDER) اندازه گرفته و سپس نمونه درون سيلندر را در ظرف تقطير ريخته و بعد استوانه را يكبار با ml50 و دو بار ديگر هر نوبت 25 ml حلال (تولوئن) خوب شسته و درون ظرف تقطير مي ريزيم .

(نمونه هاي جامد و يا چسبناك و غليظ را بايد مستقيما درون ظرف تقطير وزن كرد و بعد 100ml حلال افزود . ) ظرف تقطير داراي نمونه را روي هيتر قرار داده لوله جمع كننده آب ( TRAP) را به آن وصل و سردكننده را نيز روي آن نصب مي كنيم  (بايد سعي شود محلهاي اتصال بدون منفذ باشد و براي سهولت كار از گريس مخصوص استفاده شود ) در سر آزاد سرد كننده مقداري پنبه براي جلوگيري از رطوبت هوا گذارده و جريان آب سرد را در لوله سرد كننده برقرار مي كنيم . ظرف محتوي نمونه را به آرامي حرارت ميدهيم و درجه جوشش را كم كم بالا مي بريم بطوريكه در هر ثانيه 2 تا 5 قطره مايع در (آب ) حاصله از بخارات نمونه بعد از چكيدن از سرد كننده در لوله مدرج گيرنده         ( RECEIVER) جمع شود و تا زمانيكه قطرات آب در قسمتهاي مختلف وجود دارد بايد عمل تقطير را ادامه داد و چنانچه ديگر آبي مشاهده نشد بايد مقدار آب جمع شده در لوله مدرج گيرنده را خواند و 5 دقيقه صبر كرد و دوباره مقدار آب را نگاه كرد در صورتيكه اضافه نشده آزمايش تمام است و ميگذاريم تا لوله گيرنده و محتويات آن به درجه حرارت محيط عمل برسد و چنانچه قطره آبي به جداره لوله گيرنده آب ( TRAP) هست يا كمك ميله شيشه اي به داخل تراپ منتقل مي كنيم و بعد حجم كل آب حاصل را تا نزديكترين درجه از تقسيمات مي خوانيم .

محاسبه :

مقدار آب نمونه را برمبناي نمونه برداشته شده براي آزمايش به طريق زير محاسبه ميشود.

                                   حجم آب جمع شده 

         درصد آب  =                                            × صد (100)

                                    وزن (حجم ) نمونه

نتيجه آزمايش :

نتيجه بدست آمده را به نام مقدارآب( WATER CONTENT) تا %05/0 براي گيرنده ml 2 و نزديك به %1/0 چنانچه گيرنده 10 يا 20 ميلي ليتري بكار رفته باشد بايد گزارش نمود البته در تمام شرايط مقدار نمونه برداشته شده بايد 100 ميلي ليتر و يا 100 گرم باشد .

اندازه گيري آب و مواد قابل ته نشت به روش سنتريفيوژ :

هدف از آزمايش اندازه گيري و مواد قابل ته نشست با سنتريفيوژ (نيروي گريز از مركز ) در نفت خام و نفت سوخت و سار مواد نفتي مي باشد .

لوازم و اسباب كار :

1-  دستگاه سنتريفيوژ براي چرخاندن دو لوله آزماي يا بيشتر با سرعتي معادل ppm 1680 دور در دقيقه .

2-   تيوپ ml 100 ، (لوله هاي شيشه اي مخروطي هستند كه از پايين مدرج شده اند ) .

3-   حمام آب گرم براي قرار دادن تيوپ هاي آزمايش به حالت عمود در آن ، بطوريكه نمونه درون تيوپ كاملا زير آب گرم قرار گيرد .

* حرارتهاي لازم براي آزمايش 1 ±°C   49 يا 2±°F 120  يا 1 ±°C   60 يا 2±°F 140 مي باشد .

حلالها  :

1-           تولوئن             TOLUENE 

2-            بنزن              BENZENE  

3-            دمولس فاير   DE MULSFIER   (جدا كننده آب از نفت )

نمونه :

نمونه مورد آزمايش بايد كاملا نماينده اي از ماده مورد تحقيق باشد و براي اين منظور قبل از نمونه برداري بايد نمونه را به حركاتي تكان داده و در صورت لزوم گرم كرد .

روش كار آزمايش :

دو تيوپ ml 100 انتخاب كرده و در هر يك تا خط ml 50 حلال مثلا تولوئن مي ريزيم و بلافاصله روي هر كدام ml 50 نمونه مورد آزمايش به آنها اضافه ميكنيم . و درب آنها را با چوب پنبه محكم بسته و شديدا تكان مي دهيم تا نمونه كاملا مخلوط شود سپس آنها را در حمام آب گرم (°F  1 ±   120  ) به مدت 10دقيقه تا بالاي خط نشانه ml 100 تيوپ فرو مي بريم . در صورت نياز به هر كدام از لوله ها چند قطره دي مولسي فاير اضافه ميكنيم بعد از 10 دقيقه لوله هاي آزمايش را از حمام آب گرم بيرون آورده و در حالت واژگون با احتياط تكان ميدهيم تا مطمئن شويم كه نفت و حلال كاملا مخلوط شده اند . سپس لوله ها را در محفظه درون سنتريفيوژ براي حفظ تعادل در دو جهت روبروي هم قرار داده و به مدت 10 دقيقه با سرعت مي چرخانيم (سرعتي معادل 1680 دور در دقيقه ) بعد لوله هاي آزمايش را بيرون آورده و حجم آب و مواد ته نشست شده در انتهاي هر يك از تيوپها را با دقت نزديك به 05/0 براي درجات 1/0 تا 1 و دقت 1/0 براي درجات 1 ميلي ليتر بالا قرائت مي كنم و آنگاه بدون اينكه آنها را تكان بدهيم مجددا در سنتريفيوژ قرار ميدهيم و ده دقيقه ديگر مي چرخانيم و دوباره حجم آب و مواد ته نشست را مي خوانيم و عمل را آنقدر ادامه ميدهيم تا نتيجه دور چرخش يكي شود .  ( معمولا دو نوبت كافي است . )

محاسبه و گزارش آزمايش :

1-آخرين حجم مواد نشست شده را در هر يك از لوله هاي آزمايش جداگانه خوانده و بعد با هم جمع ميكنيم كه مجموع درصد حجمي آب و مواد ته نشست شده را در نمونه نشان ميدهد .

اگر نتيجه كمتر از 05/0 بود آنرا صفر يا همان 05/0 با توجه به اينكه به كدام رقم نزديكتر

2-چنانچه حلالي غير از تولوئن بكار رفته بايد گزارش شود .

3- درجه حرارت حمام بايد ذكر شود .

4- چنانچه دي مولسي فاير مصرف شده بايد در گزارش قيد شود .

*  حد مجاز آب و مواد قابل ته نشست نفت خام 1/0 % ميتواند باشد .

* در صورتيكه نمونه برداري واكس باشد حرارت تا °F 140 به مدت 10 دقيقه ادامه ميدهيم .

*  دي مولسي فاير DEMULSIFIER جدا كننده آب از نفت است .

ماسه موجود در نفت :

الف لوازم آزمايش :

1- الك مخصوص شماره 200 با قيف مربوطه

2-  ظرف 5 ليتري استيلي مدرج

3-  تفكيك كننده گاز از نفت سيار

4-  لوله هاي قابل انعطاف با مقاومت زياد

5-  آب فشان

6- تيوپ مدرج

7- حلال بنزين ماشين

ج-  روش نمونه گيري :

نمونه بايد از شيري كه بعد از لوله انحراف دهند و قابل از تله سنگ در سر چاه نصب شده گرفته شود براي اين منظور بايد ضمن حفظ جهات ايمني لوله قابل انعطافي را كه براي اين منظور در نظر گرفته شده به محل نمونه گيري وصل و سر ديگرش را در بيرون محوطه تشكيلات چاه به ورودي جداكننده گاز از نفت سيار وصل كرد ابتدا شير نمونه گيري را باز نموده تا مقداري از نفت تخليه شود سپس شير نمونه گيري را طوري تنظيم مي كند كه در هر دقيقه فقط يك ليتر نفت در ظرف مخصوص استيلي جمع شود 5 ليتر نمونه كه گرفته شد جريان را قطع ميكند . بدين طريق نمونه براي آزمايش آماده است.

د- روش آزمايش :

نمونه گرفته شده را روي صافي خالي كرده و سپس جداره داخلي و ته ظرف 5 ليتري را با بنزين شسته و روي صافي ميريزند عمل فوق را آنقدر تكرار ميكنند تا ديگر ماسه اي در ظرف استيلي باقي نماند و همه ماسه ها روي صافي جمع شوند .

ماسه هاي روي صافي را هم چند بار با بنزين ميشويند سپس قيف را در جهتي كه ماسه ها هستند روي صافي سوار كرده و از طرف ديگر با ريختن بنزين به وسيله آب فشان ماسه ها را در تيوپ مدرج جمع مي كنند و سپس از روي درجات تيوپ مقدار حجمي ماسه ها را قرائت مي كنند و با استفاده از فرمول زير قسمت در ميليون آن را محاسبه مي كنند .

·       حد مجاز موجود در نفت 20  p.p.m مي باشد .

 

                               حجم ماسه در تيوپها

              106 ×                                           = مقدار ماسه در ميليون  p.p.m

                            حجم نفت ظرف استيلي

طرز اندازه گيري نمك موجود در نفت با دستگاه نورسنج :

خلاصه نمك موجود در نفت به علت وجود آب نمكي است كه از چاه همراه نفتي به كارخانه بهره برداري وارد مي شود و همين مقدار نمك اگر زياد باشد باعث نامرغوبي نفت مي شود ، از اين جهت يكي از وظايف خيلي مهم كارگران بهره برداري آزمايشهاي مداوم و دقيق براي تعيين مقدار نمك موجود در نفت مي باشد معمولا مقدار نمك را آزمايشگاه شيميايي به وسيله روش آي پي تعيين مي نمايند ولي چون داير كردن يك آزمايشگاه در هر يك از كارخانجات دور دست مقرون به صرفه نيست از اين جهت طريقه سريع و نسبتا دقيقي براي اندازه گيري نمك معمول شده است كه كارگران بهره برداري بتوانند با آن كار كنند اين دستگاه بنام ( Flame  Photometer) ناميده مي شود

ساختمان دستگاه :

الف يك سوزن مكنده كه در طرف چپ قرار دارد و در يك فرورفتگي كه در بدنه دستگاه ايجاد شده واقع مي باشد اين قسمت براي مكيدن نفت يا مايع ديگر بكار   مي رود.

ب-  يك عدد فشار سنج كه فشار هوا را نشان مي دهد و در جلو دستگاه واقع است .

ج-  يك صفحه مدرج در جلو دستگاه كه از صفر تا 100 درجه بندي شده .

د-  يك دسته يا شير حساسيت كه براي ميزان كردن لكه نوراني روي صفحه مدرج بكار مي رود .

هـ دو عدد شير گاز و هوا كه در سمت راست دستگاه قرار دارند و براي كم و زياد كردن فشار گاز و هوا بكار مي روند .

و- يك كليد كه مي توان برق را با آن به دستگاه قطع و وصل نمود .

ز-  يك كليد كه در سمت راست دستگاه قرار دارد و براي قطع و وصل لكه نوراني روي دستگاه بكار مي رود و بنام كليد گالوانومتر ناميده مي شود . Galvanometer))

ر-  يك كليد كه در سمت راست دستگاه قرار دارد و به وسيله آن ميتوان لكه نوراني را روي صفر تنظيم نمود .

ط لوله ته كن كه در ظرف پر از آب قرار دارد .

اساس كار دستگاه سنجش نمك نفت از نظر فيزيكي :

عبور هوا و گاز از ميان لوله مخلوط كننده ( mixer  chamber) باعث چرخش پروانه هاي آن مي شود و علاوه بر آن گاز و هوا با هم مخلوط مي شوند يك حالت مكش در لوله مخلوط كننده به وجود مي آيد و باعث كشيده شدن نفت از طريق سوزن مكنده  Automizer) ) به داخل لوله مخلوط كننده مي شود .

نفت و گاز و هوا با هم مخلوط مي شود و از حاصل سوختن نمك موجود در نفت شعله زرد رنگ به وجود مي آيد ، شعله به وجود آمده به وسيله يك عدد آينه مقعر و يك عدد عدسي محدب الطرفين محفظه تبديل كننده انرژي نوراني به الكتريكي ( photocell) منعكس مي شود چون شعله ايجاد شده داراي نورهاي مختلف است به وسيله قرار دادن يك عدد صفحه سديم قبل از محفظه تبديل كننده و با توجه به اينكه صفحه فقط اجازه عبور نور زرد رنگ را كه از حاصل سوختن نمك به وجود آمده است مي دهد و پس از برخورد نور زرد رنگ به محفظه تبديل كننده انرژي الكتريكي تبديل مي شود و به گالوانومتر هدايت مي شود اين دستگاه داراي يك منعكس كننده فلزي است كه درون حوزه مغناطيسي حاصل از جريان فوق الذكر قرار دارد و در اثر كم و زياد شدن الكتريسيته حركتي دوراني به منعكس كننده فلزي مي دهد و از طرفي يك چراغ معمولي نورزا به اين منعكس كننده مي تابد و انعكاس اين نور به آينه مسطحي كه درست در مقابل دستگاه گالوانومتر است و مي تابد .

اين آينه نور را به روي صفحه مدرجي كه روي دستگاه فيلم فتومتر نصب شده است مي تابد و به اين ترتيب مقدار نمك با تغيير مكان داده شدن لكه نوراني Light  Spot  روي صفحه مدرج معين مي شود .

دستگاه گالوانومتر داراي پيچ حساسيت ( sensitivity) مي باشد كه به وسيله نمونه نمك روي عدد (8) تنظيم مي شود و نفت مورد نظر نسبت به نمونه هشت سنجيده مي شود .

چون دستگاه گالوانومتر داراي حساسيت زيادي است لذا پيچ تنظيمي در بغل دستگاه فليم فتومتر نصب شده است كه در موقع كار كردن ميبايست به طرف آزاد ( Free) برگردانده شود و پس از اتمام كار پيچ مربوطه را روي قفل ( Lock) قرار ميدهند .

اين عمل باعث مي شود كه منعكس كننده دستگاه گالوانومتر قفل شود و در اثر تكان دادن دستگاه فليم آسيبي نبيند .

زير دستگاه فليم ته كشي لاستيكي متصل است كه هميشه در ظرف آبي قرار دارد . بخاطر اينكه مواد ته نشين شده در لوله مخلوط كننده را بخارج براند و چون درون لوله مخلوط كننده حالت مكش به وجود ميآيد . چنانچه لوله لاستيكي درون آب قرار نگيرد هواي آزاد به داخل دستگاه مخلوط كننده كشيده مي شود

در موقع تميز كردن دستگاه سنج نمك كه بوسيله مواد شستشو دهنده انجام ميگيرد ميبايست به وسيله قرار دادن صفحه اي فلزي بين صفحه سديم و محفظه تبديل انرژي مانع برخورد تابش نور به اين محفظه شد .

چنانچه اينكار انجام نگيرد باعث از بين رفتن حساسيت محفظه تبديل انرژي مي شود .

دماسنجها :

معمولترين واحدهاي اندازه گيري درجه حرارت سانتيگراد و فارنهايت مي باشند ولي در بيشتر آزمايشگاههاي علمي و تحقيقاتي از درجات رانكين و كلوين هم استفاده مي شود . مبناي صفر سانتيگراد نقطه انجماد آب خالص در كنار دريا و صد سانتيگراد نقطه جوش همان آب در كنار دريا خواهد بود در نتيجه هر قسمت از صد قسمت بين (صفر تا صد ) را يك درجه سانتي گراد گويند .

درجه بندي گرماسنج فارنهايت براين اساس است كه اگر نقطه انجماد آب خالص برابر با (32) و نقطه جوش همان آب در كنار دريا برابر با (312) باشد و بين 32 و 212 را به 180 قسمت تقسيم كنيم هر قسمت از 180 قسمت فوق را يك درجه فارنهايت گويند .

با توجه به تقسيم بندي فوق ملاحظه ميگردد كه هر صد قسمت سانتيگراد و معادل 180 قسمت فارنهايت يا به عبارت ديگر ميتوان گفت كه : اختلاف دما °F 8/1 = °C 1        مي باشد .

و براي تبديل درجات سانتيگراد به فارنهايت و بالعكس از فرمول زير استفاده مي شود .

                                    

درجه حرارت مطلق :

درجات حرارت رانكين و كلوين را درجات حرارت مطلق گويند .

* صفر مطلق : درجه حرارتي است كه در آن حركت يا جنبش ملكولي صفر مي شود صفر مطلق در سيستم متريك (273-) درجه سانتي گراد و در سيستم انگليسي (460- ) درجه فارنهايت است .

مبدا يا صفر درجه حرارت كلوين (در سيستم متريك )همان صفر مطلق يا (273درجه سانتي گراد و براي رانكين (در سيستم انگليسي ) 460-  درجه فارنهايت مي باشد .

 

 

 

اندازه گيري چگالي مايعات با استفاده از چگالي سنج :

1-  تعريف چگالي نسبي : چگالي نسبي عبارت است از نسبت وزن حجم معيني از يك مايع در درجه حرارت معين به وزن همان حجم از مايع ديگر در همان درجه حرارت .

(چگالي نسبي نفت را نسبت به آب مقطر و درجه حرارت °F 60 مي سنجند ) .

2- لوازم مورد نياز آزمايش :

1-  چگالي سنج مناسب   Hydrometer                       

2-  گرما سنج مناسب   Thermometer      نوع  IP- 64 F      

3- استوانه شيشه اي و يا پلاستيكي شفاف    Cylinder         

4-  كاغذ صافي (كفگير )

5- حمام مجهز به كنترل درجه حرارت

3- روش آزمايش :

ابتدا درجه حرارت نمونه مورد آزمايش و وسائل كار را (چگالي سنج دماسنج سيلندر) به درجه حرارت لازم براي آزمايش مي رسانيم (°F60 ) .

سپس نمونه را در سيلندري كه از پيش پاك و خشك گرديده مي ريزيم چنانچه در روي سطح مايع درون استوانه كف و حبابهاي گاز ظاهر شد قبل از قرار دادن چگالي سنج درون ظرف به وسيله كاغذ صافي آنها را برطرف مي كنيم . بعد از اين عمل استوانه محتوي نمونه را به حالت عمود در محلي دور از جريان هوا مي گذاريم و سعي مي كنيم تا درجه حرارت نمونه در موقع آزمايش تغييري نكند ، براي اينكار اگر درجه حرارت آزمايشگاه از درجه حرارت نمونه كمتر يا زيادتر است بايد استوانه محتوي نمونه را در حمام داراي درجه حرارت و مورد نظر براي آزمايش است قرار مي دهيم .

براي جلوگيري از ايجاد كف و حبابهاي گاز و هوا در موقع نمونه برداري بهتر است سيلندر را كمي مايل بگيريم تا مايع روي جدار داخلي ظرف بريزد و يا از كنار ميله شيشه اي كه درون استوانه قرار داده ايم مايع را به داخل ظرف بريزيم . بعد از اين اعمال چگالي سنج را بآرامي وارد نمونه كرده و صبر ميكنيم تا بحال سكون درآيد بعد خيلي آرام نمونه را با دما سنج به هم مي زنيم و دماسنج را تا درجه دلخواه در مايع فرو مي بريم . حرارت مايع به حرارت مورد نظر كه رسيد بلافاصله دماسنج را بيرون مي آوريم . و درجه حرارت را يادداشت مي كنيم و قسمت مدرج ساقه چگالي سنج را كه در حالت سكون از مايع بيرون است تميز كرده و با مختصر فشاري به ساقه چگالي سنج آنرا به داخل مايع فرو مي بريم (اگر غلظت مايع كم است چگالي سنج را مي چرخانيم .) تا مجددا به حالت آرامش درآيد سپس در حاليكه چشم به طور افقي در امتداد سطح مايع قرار دارد . خط تماس ساقه مدرج با سطح مايع را مي خوانيم و يادداشت مي كنيم با دقت 0001/0 و با در نظر گرفتن ضريب تصحيح مربوط به چگالي سنج چگالي مايع را محاسبه كرد .

نظر به اينكه نوري كه از ساقه چگالي سنج به چشم ما مي رسد از چند محيط با كدورت مختلف عبور مي كند شكست پيدا مي كند در نتيجه عدد صحيحي را قرائت نخواهيم كرد و يكي از دلائل استفاده فاكتور تصحيح چگالي سنج بدين منظور است و عوامل ديگري چون دما و فشار نيز از عوامل مهم در تهيه اين فاكتورها هستند .

تذكر در مايعات شفاف مثل آب چون سطح مايع در قسمت مدرج چگالي سنج كمي بالاتر قرار ميگردد براي قرائت بايد چشم را كمي بالاتر از سطح مايع قرار داد و نقطه بالائي سطح انحناي مايع را خواند ولي در خصوص مايعات چسبنده چون تماس مايع به ساقه بصورت مقعر است بالاترين نقطه تماس سطح واقعي را نشان نمي دهد لذا قرائت كمي پايين تر بايد خوانده شود .

يادآوري : پس از قرائت چگالي بايد بلافاصله حرارت مايع را اندازه گرفت و نبايد با درجه حرارت قبلي 5/0 درجه فارنهايت اختلاف داشته باشد .

تذكر نكته اي كه در مورد چگالي نفت خام يادآوري مي شود اين است كه سنگيني و سبكب نفت را در مناطق نفت خيز از روي مقدار چگالي تشخيص ميدهد و دقت در انجام اين آزمايش بايد بي نهايت زياد باشد زيرا بناي ارزش درصدور هم براساس چگالي است و كوچكترين خطا و سهل انگاري در اندازه گيري باعث تغيير فاحش در قيمت نفت خواهد شد .

تذكر دماسنج IP – 64 بين °F0  - °F +210 درجه بندي شده و با دقت 5/0 رائت مي شود . دماسنج نوع IP-39 بين  °F+30 - °F +100 درجه بندي شده و با دقت 2/0 قرائت مي شود .

جدول مقايسه چگالي مناطق

حوزه نفتي

نوع نفت

چگالي

عدد  API

پازنان

خيلي سبك

8460/0

7/35

بازيي

سبك

8528/0

4/34

آغاجاري

سبك

8530/0

2/34

مارون

سبك

8560/0

8/33

اهواز

سنگين

8595/0

1/33

گچساران

سنگين

8675/0

6/31

رگ سفيد

سنگين

8743/0

3/30

بي بي حكيمه

سنگين

8745/0

2/30

رامشير

خيلي سنگين

8918/0

17/27

 

APIگراويتي : AMERICAN  PETROLEUM  INSTITUTE             

API گراويتي را از فرمول زير محاسبه مي كنند :

                                                   5/141

                               5/131  -                         = API

                                           چگالي نسبي در 0F 60

همانطوريكه مشاهده مي شود API گراويتي تابع مخصوص از چگالي نسبي در 60 درجه فارنهايت است . در موقع نوشتن API نيازي به درجه بندي حرارت اندازه گيري شده نيست زيرا در چگالي نسبي ذكر شده است .

مثال : اگر چگالي نسبي نفتي در درجه حرارت 0 F 60 برابر 0.8565 باشد API گراويتي آن چقدر مي شود .

                                                 

با توجه به مطالب ياد شده مي توان گفت هر چه نفت سنگين تر باشد (چگالي زيادتر باشد ) API آن كمتر و هر چه نفت سبك تر باشد (چگالي كمتر باشد ) API آن بيشتر است.

 

 

 

تعيين نقطه اشتعال روغن :

منظور اندازه گيري نقطه اشتعال سوختهاي روغني ( FUELOILS) و روغنها (LUB OILS) و بعضي از مواد نفتي به وسيله دستگاه مي باشد .

اسباب كار :

1-           دستگاه بلسكي مارتنز

2-           حرارت سنج نوع (F 10) C10 و نوع (F 16 ) C 16 .

روش آماده كردن دستگاه و نمونه :

1-دستگاه بايد روي يك ميز طراز و استوار نصب شود .

2-نمونه هاي غليظ و اسفالت را قبل از آزمايش بايد گرم كرد تا به صورت مايع درآيند و ضمنا توجه داشت كه عمل حرارت دادن 30 درجه فارنهايت مانده به نقطه اشتعال تخميني نمونه بايد قطع شود .

3-نمونه هاي آبدار را بايد قبلا خشك نمود كه براي اينكه از مواد خشك كننده مانند كلسيم كلريد استفاده مي شود يا از كاغذ صافي مناسب مي گذرانند .

دستور كار :

1-  تمام قسمتهاي ظرف آزمايش ( CUP) بايد تميز و خشك باشد . براي اينكار از بنزين نبايد استفاده شود .

2-   كپ را از نمونه هاي مورد آزمايش تا خط نشانه پر مي كنيم و سرپوش را روي آن نهاده و ترمومتر را در محل مخصوص مستقر مي نمائيم .

3-  شعله آزمايش ( TEST  FLAME) را روشن مي كنيم به اندازه اي كه قطر شعله بيش از 4 ميلي متر نباشد .

4-   حرارت را در زير ظرف آزمايش بايد طوري تنظيم نمائيم كه ازدياد حرارت در هر دقيقه از 0F 11 بيشتر نشود .

5-           بهمزن ( STIRRER) بايد در هر دقيقه 09 تا 0 12 دور بچرخد .

6-  براي تعيين نقطه اشتعال تا  0F 220هر دو درجه يكبار و از 0230 درجه فارنهايت به بالا 5 درجه به 5 درجه به وسيله اهرم شعله آزمايش را بدرون بخارارت جمع شده در بالاي نمونه وارد مي نمائيم (موقع وارد نمودن شعله آزمايشي بدرون كپ بهمزن بايد متوقف شود ) و بمحض ديدن شعله مخصوصا در سطح نمونه درجه ترمومتر را خوانده و آنرا يادداشت مي نمائيم .

7-   زمان لازم براي هر آزمايش : 5/0 ثانيه زمان پايين رفتن شعله آزمايش در كپ ، يك ثانيه توقف آن در پائين ترين حد ممكن و بيرون آوردن فوري شعله .

8-   حرارت نمونه برا ي شروع اولين آزمايش بايد  0F 30 از نقطه اشتعال حقيقي نمونه كمتر باشد .

9-   شعله واقعي كه درون كپ زير سرپوش به علت سوختن بخارات ظاهر مي شود نبايد با هاله آبي رنگي كه ممكن است دور شعله آزمايش را احاطه نمايد اشتباه شود .

انواع روغنها :

1-Seal  Oil : اين نوع روغنها در جاهايي مثل كمپرسورها كه براي متراكم كردن فشار گاز يا هوا بكار مي روند و هميشه در معرض نفوذ گاز هستند .

2- Lubricate  Oil (روغن كاري ) : اين روغنها چون تحت اصطكاك هستند هنگام بالا رفتن درجه حرارت ، تحت تاثير اصطكاك دائم هستند و با افزايش دما باعث تجزيه شدن مقدار نمونه و تبديل آن به هيدروكربنهاي سبك تر مي شود .

روش اندازه گيري فلاش پونيت نقطه اشتعال روغن :

دستگاه آزمايش را روي يك ميز مسطح و بدور از كوران باشد قرار داده چنانچه خطر كوران باشد سه طرف دستگاه را با سدي به ارتفاع cm60 و عرض cm 50 احاطه نمائيد .

 

دستور كار :

1-   قبل از شروع آزمايش تمام قسمتهاي فنجان و ضمنا نا آن را تميز كنيد و مطمئن باشد حلالي كه بكار برده ايد كاملا از روي دستگاه زدوده شده است .

2-   فنجان را از نمونه آزمايش تا علامت نشان   FILLINT  MARK پر كنيد .

3-            سرپوش را بطور صحيح روي فنجان قفل و بند كنيد .

4-            ميزان الحراره (ترمومتر ) را داخل نمونه قرار دهيد .

5-   مشعل آزمايش را روشن كنيد و آنرا به ميزان 40 ميلي متر تنظيم كنيد .

6-   حرارت كوره ( STOVE) را آنچنان تنظيم كنيد كه ميزان الحراره  0F 9 تا  0F 12 در هر دقيقه بالا رود .

7-  به هم زدن دستگاه را بكار اندازيد چنانچه در هر دقيقه 90 تا 120 بار بچرخد چون بيشتر روغنهاي كه ما آزمايش مي كنيم داراي فلاش پونيت بالا هستند بايستي از      0F 30شروع كنيم و هر  0F 5 درجه يكبار شعله را جهت آزمايش بكار بريم .

موقعي كه شعله ايجاد شد درجه حرارت را يادداشت مي كنيم . البته نبايد شعله حقيقي را با غباري آبي كه بعضي مواقع دور شعله آزمايش را احاطه مي كند اشتباه مي كنيم .

تبصره در جايي كه فشار بارومتر زير 760 ميلي متر جيوه است در ازاء هر ml 25 جيوه  0F 6/1 به نتيجه فلاش پونيت مي افزائيم و بالعكس كم مي كنيم .

آزمايش اسيدميتر روغن :

آزمايش توسط KOH 1/0 نرمال صورت مي گيرد ، از نمونه روغن10 گرم با دقت 1/0 ± وزن كرده و 50 سي سي اتيل الكل خالص اضافه كرده و اين مخلوط را حدود 5/0 ساعت گرم كرده و از جوشيدن زياد جلوگيري كرده و شيشه ساعت روي آن گذاشته تا بخارات به داخل برگردد ، پس بايد نمونه روي حمام آب گرم حرارت داده شود تا يك ساختمان يكنواختي از نمونه حاصل شود .

سپس نمونه را سرد كرده و چند قطره فنل فتالئين به آن اضافه كرده به عنوان شاهد .

و سپس با KOH 1/0 نرمال تيتر مي كنيم . تا زماني تيتر مي كنيم كه رنگ ارغواني نمايان شود . و ضمن انجام تيتر بايد عمل هم زدن صورت گيرد .

*  بهترين معرف در محيط اسيدي فنل فتالئين است .

اسيديته روغن طبق فمول زير حاصل مي شود :

 

برداشت نمونه

 

                        اسيديته

 

نمونه

 

واحد اسيديته ؛

تذكر روغن آليفاتيك است و مستقيما نمي توان از آن PH گرفت ، پس بايد به فاز معدني آيد تا بتوان از آن PH گرفت .

اندازه گيري گران روي روغن به روش ردوود :

خلاصه آزمايش :

نمونه را تا نزديك به درجه حرارت مورد نياز گرم نموده و آنرا به داخل ظرف دستگاه ريخته بعد حرارت نمونه را براي انجام آزمايش به وسيله حمام آب گرم كه در اطراف ظرف قرار دارد دقيقا تنظيم و در اين شرايط كه بايد تا خاتمه عمل ثابت بماند زمان لازم براي عبور ml 50 نمونه از دهانه ظرف را به وسيله تنگ ويژه كه در زير دستگاه نهاده شده اندازه ميگيريم .

لوازم كار :

1-  دستگاه اندازه گيري گران روي ردوود

2-  تنگ ويژه به گنجايش 50 ميلي ليتر

3-  حرارت سنج مدل IP

4- ساعت ثانيه شمار با دقت 2/0 ثانيه

5-  توري فلزي مطابق با 100  BS

 

 

طرز تهيه نمونه :

1- چنانچه يكنواختي نمونه هاي گرفته شده ازنقطه نظر ( RESIDUAL) و يا موم WAX)) مورد شك باشد بايد تمام نمونه را تا 212 درجه فارنهايت            ( 0C100) گرم نمود و سپس درجه حرارت آنرا حداقل تا  0F122 (0C50 ) افزايش داد آنگاه با تكان دادن ، همزدن ، چرخاندن و يا ظرف به ظرف نمودن نمونه را براي آزمايش كاملا يكنواخت   مي نمائيم .

2-   براي آزمايش در 200 درجه فارنهايت يا كمتر بايد ml200 نمونه را بدون همزدن داخل يك تنگ دردار ريخت و آنرا به مدت يك ساعت در حمام آب قرار داده ماندن آن در حمام مايعي كه داراي حرارتي كمتر از گرماي لازم است درجه حرارت نمونه را مختصري بالاتر از دماي آزمايش تنظيم مي كنيم . و حرارت هاي بعدي را به وسيله    كه حرارت آن زيادتر از (0C121 -  0F250 نمي باشد ) به نمونه مي دهيم . در تمام حالات به منظور گرم كردن نمونه نبايد آنرا روي شعله گرفت و يا بدرونش ميله دائمي  فرو برد . همچنين براي آزمايش در  0F250 يا بالاتر نمونه را نبايد 50 درجه فارنهايت (0C28) بيشتر از درجه آزمايش حرارت داد .

ضمنا روي يك نمونه مي شود با شروع كردن از درجه حرارتهاي پايين آزمايشهاي متعددي انجام داد .

آماده ساختن دستگاه :

1-  ظرف جاي نمونه ( OIL CUP) را با حلال مناسبي مانند كارتن تتراكلريد شسته و آنرا با كاغذ نرمي كه كرك از خود باقي نمي گذارد خوب خشك مي نمائيم .

2-           دستگاه ( REDWOOD  VISCOMETER) را تراز و دماي آب حمام را به درجه حرارت

لازم مي رسانيم .

3- تنگ ويژه ( FLASK) را با حلال مناسب شسته و خشك مي كنيم .

4-  ساعت ثانيه شمار ( STOP  WATCH) را كوك نموده و عقربه هاي آنرا روي صفر قرار ميدهيم .

طريقه انجام آزمايش :

1-  حمام دستگاه را چند درجه بيشتر از درجه حرارت آزمايش گرم مي نمائيم.

2-   منفذ ظرف جاي نمونه را با جسم مناسبي پوشانده و آنرا تا لبه شاخص از نمونه صاف شده به وسيله توري فلزي 100 BS پر مي كنيم .

3-   گرماي حمام و نمونه را با همزدن مرتب به درجه حرارت آزمايش مي رسانيم . همزدن نمونه بايد به وسيله گلوله ( Ball  Valve) انجام پذيرد .

4-   در اين شرايط ابتدا سطح نمونه را با آزاد ساختن ظرف آزمايش تا لبه شاخص پايين آورده بعد آن را به وسيله گلوله پوشانده و سرپوش ظرف آزمايش را كمي حرارت داده .( اگر آزمايش در  0F70 باشد سرپوش را گرم نمي كنيم )روي آن ميگذاريم و حرارت سنج را از طريق سوراخ سرپوش تا انتهاي بسته خميدگي ظرف آزمايش بدرون نمونه فرو مي بريم .

5-   تنگ ويژه ml 50  را زير سوراخ ظرف آزمايش طوري ميگذاريم كه فاصله دهانه تا سوراخ بيش از mm 5 نباشد و هنگام عمل نمونه روي جدار داخلي گردن تنگ ويژه بريزد تا حباب هوا كه سبب اشتباه آزمايش ميشود ايجاد نگردد .

6-   همزمان با بداشتن گلوله از روي سوراخ ظرف محتوي نمونه ساعت ثانيه شمار را نيز بكار مي اندازيم و گلوله را توسط ميله كج انتهاي آن به گيره ترمومتر آويزان مي نمائيم . در اين حالت نمونه را به هيچ وجه نبايد بهم زد .

7-   به محض رسيدن سطح نمونه به خط نشانه تنگ ويژه ساعت را متوقف نموده زمان را خوانده و به عنوان گران روي يادداشت مي نمائيم .

8-   حرارت نمونه درون ظرف آزمايش هنگام عمل در (0C60) 0F140 اگر از (0C1/0 ) 0F2/0 ، در (0C3/93) 0F200 از (0C  3/0) 0F 5/0 و در (0C121) 0F250 از (0C5/0) 0F1 بيشتر تغيير كرد نتيجه قابل قبول نيست و آزمايش بايد تكرار شود .

دستگاه فيلم فتوميتر :

وسائل مورد نياز كار با فيلم فتوميتر :

1- سيلندر شيشه اي درب دار 50 سي سي براي مخلوط كردن نمونه نفت .

2-  بطري شيشه اي 16 اونسي (400 سي سي)

3-  نفت خام با نمك مخصوص (استاندارد) 8 پوند در هزار بشكه

4-  فندك

5-  گاز جهت سوخت دستگاه

6-  هواي مصرفي براي دستگاه كه فشار آن بين 14-16 پوند تنظيم مي شود .

7-  مايعي جهت تميز كردن دستگاه   

8-  نفت سفيد جهت مخلوط كردن با نفت خام در صورتيكه غلظت نفت زياد باشد .

9-  ظرف كوچك شيشه اي ( Beaker)

10-  صفحه فلزي جهت مسدود ساختن نور

طرز كار با دستگاه :

مراحل زير را هنگام كار با دستگاه فيلم به دقت انجام دهيد :

1-  برق ورودي به دستگاه را وصل كنيد .

2-  گاز را باز نموده و به وسيله فندك آن را روشن كنيد .

3-  هوا را باز نموده و طوري فشار هوا و گاز را ميزان كنيد كه 10شعله آبي رنگ به طور وضوح ديده شود (فشار هوا ا معمولا بين 14-16 پوند تنظيم ميكند.)

4-  شير گالوانومتر را به طرف قفل برگردانيد .

5-  صفحه فلزي را جلوي فتوسل قرار دهيد تا مانع تابش نور به صفحه سديم شود .

6-  مقداري وايت اسپريت و يا ( w.16) را در ظرف مخصوص Beaker ريخته و زير ستون مكنده قرار دهيد تا دستگاه كاملا شسته شود .

7- بعد از شسته شدن دستگاه دسته گالوانومتر را به طرف آزاد برگردانيد .

8-  صفحه فلزي را از جلوي فتوسل برداريد .

9-  شيشه نمونه نفت استاندارد را خوب تكان دهيد .

10-  مقداري از نفت استاندارد را در ظرف مخصوص Beaker ريخته و زير سوزن مكنده قرار دهيد .

و در حاليكه شيشه را با دست چپ زير سوزن مكنده مي چرخانيد با دست راست دسته پيچ حساسيت را تغيير دهيد تا لكه نوراني روي درجه نمك استاندارد ( 8پوند ) تنظيم شود سپس نمونه استاندارد را از زير سوزن مكنده برداشته در اينحالت لكه نوراني روي صفر برميگردد . چنانچه روي صفر قرار نگرفت به وسيله كليد تنظيم صفر آن را تنظيم كنيد .

11-براي بار دوم ظرف شيشه اي حاوي نمك استاندارد را زير سوزن مكنده قرار دهيد ولي اين بار كليد تنظيم كننده حساسيت را دست نزنيد لكه نور روي درجه 80 قرار ميگيد ظرف را كه از زير سوزن مكنده برداريد لكه نور بايد روي صفر برگردد .

12-  نمونه نفت مورد آزمايش را خوب تكان دهيد و مقداري از آن را درون ظرف كوچك شيشه اي بريزيد .

13-در بعضي از مناطق كه نفت آن سنگين است ميبايست مقداري از نفت مورد نظر را داخل سيلندر شيشه اي ريخته و بهمان اندازه نفت سفيد درون سيلندر ريخته و آن را مخلوط كنيد تا از غلظت نفت كاسته شود .

14-  مقدار نفت آماده شده را زير سوزن مكنده قرار دهيد و شيشه را با دست چپ بچرخانيد (بدسته حساسيت دست نزنيد ) لكه نوراني حركت خواهد كرد و هر جائيكه نور ثابت ماند عدد را يادداشت كنيد ، نمونه را از زير سوزن مكنده برداريد و جهت دقت بيشتر مجددا نمونه را زير سوزن مكنده قرار دهيد و عمل فوق را دو تا 3 بار تكرار كنيد .

در موقع آزمايش و قرائت ميزان نمك نبايد اختلاف دو قرائت بيش از 2 درجه باشد در غير اينصورت ديد آزمايش را باز اول تكرار كرد .

طريقه تميز كردن دستگاه :

1-  ابتدا كليد گالوانومتر را بطرف قفل برگردانيد .

2-  صفحه فلزي را جلوي صفحه فتوسل قرار دهيد .

3-  مايع تميز كننده را زير سوزن مكنده قرار دهيد و پس از تميز شدن ظرف محتوي مايع تميز كننده را زير سوزن برداريد .

 

1-  شير گاز را ببنديد و صبر كنيد تا شعله ها كاملا خاموش شوند .

2 -  شير هوا را ببنديد      .

3-  كليد برق را قطع كنيد .

4-  وسايل و ابزار كار را به وسيله مايع تميز كننده بشوئيد .

تذكر :

تنظيم كننده گاز ( Gas Regulator) روي لوله گاز است بايد سعي شود كه در خارج آزمايشگاه نصب شود و چنانچه داخل آزمايشگاه قرار گرفت بايد دقت شود كه هميشه ته كش آن بسته باشد .

 

 

 

 

 

 

 


این مطلب در تاریخ: یکشنبه 08 بهمن 1396 ساعت: 10:33 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات()

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

خبرنامه سایت

کانال تلگرام فرهنگیان

با عضویت در کانال تلگرامی ما از اخرین تحقیقات سایت باخبر شوید
http://up.asemankafinet.ir/view/1689294/44.jpg

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام و نام خانوادگی نام فایل و ایمیل خود را به شماره همراه 09159886819 ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل به ایمیل شما  فرستاده می شود .

اینستاگرام سایت

ایسنتاگرام سایت علمی و پژوهشی آسمان

نظرسنجي

چقدر از تحقیقات سایت راضی هستید و به دیگران سایت را معرفی می کنید ؟
درباره ما

آدرس مشهد قاسم اباد - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 10000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , کارآموزی