مقایسه امنیت در ویندوز و لینوکس

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و واتساپ: 09159886819  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

http://up.asemankafinet.ir/view/2518890/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86.jpghttp://up.asemankafinet.ir/view/2518891/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%D8%A8%D9%87%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA.jpg

لیست گزارش تخصصی   لیست اقدام پژوهی     لیست کلیه طرح درس ها

پشتیبانی سایت

در صورت هر گونه مشکل در دریافت فایل بعد از خرید به شماره 09159886819 در شاد ، تلگرام و یا نرم افزار ایتا  پیام بدهید
آیدی ما در نرم افزار شاد : @asemankafinet

مقایسه امنیت در ویندوز و لینوکس

بازديد: 109
مقایسه امنیت در ویندوز و لینوکس

مقایسه امنیت در ویندوز و لینوکس

اشاره: امنیت نرم افزاری به طور کلی یک مفهوم انتزاعی است که به پارامترهای فکری هر شخص وابسته است. چون درجه آسیب پذیری امنیتی، از خط به خط کدهای برنامه نویسی به وجود می آید. هر حوزه امنیتی از درجه حساسیت خاصی برخوردار است که ممکن است برای کاربران یک پایه فوق العاده مهم باشد یا بر عکس. در نتیجه تعابیر بسیار زیادی برای امنیت وجود دارد. مخصوصا اگر بخواهید درباره امنیت برنامه کامل و پیچیده ای مانند سیستم عامل ها و مثلا ویندوز و لینوکس صحبت کنید.

پارامترهای عینی متعددی برای درجه بندی امنیت وجود دارد که می توان از آن طریق باگ های برطرف شده یک مجموعه نرم افزاری خاص را محاسبه کرد. هنگامی که ویندوز و لینوکس با هم مقایسه می شوند، نقطه ضعف های امنیتی دیگری ظاهر می شوند که در این مقایسه دخیل هستند. اخیرا موسسه CERT گزارشی از اسیب پذیری های استاندارد این دو سیستم عامل را منتشر نمود که طی آن 250 حفره امنیتی حساس برای ویندوز گزارش شده کخ 39 حوزه آن در لیست خطرناک ترین نقاط ضعف امنیتی قرار دارند و برای لینوکس ردهت نیز 46 حفره امنیتی گزارش شده است که سه حفره آن در لیست آسیب پذیری های امنیتی بسیار خطرناک قرار دارند. هزاران گزارش از مقایسه امنیتی میان لینوکس و ویندوز وجود دارد. اما مبنای این تحقیق CERT گزارش هایی بوده که توسط کاربران موسسات دولتی ارائه شده اند و در ان حفره های امنیتی خطرناک مشابهی گزارش شده است. رلایل قانع کننده ای برای ان تفاوت امنیتی میان دو سیستم عامل وجود دارد. به عنوان مثال مدل توسعه اپن سورس برنامه های لینوکس، امکان گزارش . شناسایی باگ های را در فاصله زمانی زودتری امکان پذیر می کند. این مزیتی است که در ویندوز از آن بی بهره است. دیگر پارامترها نامطلوب برای ویندوز، اعتماد بسیاری از کرنل برنامه های کاربردی ویندوز به (RPC )Remote Procedure ،متد توسعه جامعه کامپیوترهای خانواده اینتل،است. نتیجه این رویه،ضعف قوانین دیواره های آتش در مقایسه با سیستم عامل هایی مانند لینوکس است که در سطح بسیار کمتری از RPC استفاده می کنند. میان این دو سیستم عامل، تفاوت های امنیتی دیگر نیز وجود دارد که برای کاربران پایانه ای این سیستم عامل ها بروز خواهد کرد و در حوزه آسیب پذیری های مدیریتی سیستم گنجانده نمی شوند . برای مثال ویندوزها قطعا زمینه مساعدتری برای شیوع ویروس ها در سمت کاربران پایانه ای داراست که ایمنی سیستم به خود کاربر و استفاده از آنتی ویروس ها واگذار شده است. اخیرا ویندوز شاهد ربودن اطلاعات سیستم ها توسط ابزارهایی به نام Spyware یا جاسوس افزار بود که می توانند به صورت محرمانه و پنهانی اطلاعات شخصی شما را در سطح اینترنت پخش کنند که در وبگردی، از روی خطا یا اختیار آن ها را بر روی سیستم فعال می کنید. مایکروسافت جدیدا برای مقابله با این پدیده یک شرکت ضد ویروس و ضد جاسوس افزار را خریداری کرده است. امکان دارد که بتوان توسط مدیر سیستم یا کاربران ارشد، ویندوز لینوکس را به درستی مدیریت کرد. اما بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر ویندوز با این سیستم یکپارچه نیستند و نیاز است توسط کاربران، با مجوزدهی صحیح مدیر سیستم، اجرا شوند. اما برنامه های کاربردی لینوکس غالبا نیازمندی های امنیتی را رعایت کرده و در نتیجه کمتر می توانند مورد سوء استفاده قرار گیرند. ویندوز تنها از طرف توسعه دهنده خود دچار مشکل است که دوست دارد یک سیستم ساده را خلق کند که برای استفاده کننده بسیار آسان باشد. اما این سایت با هزینه بسیار زیادی از ناحیه امنیت سیستم همراه است. این امتیاز حتی موجب سست شدن امنیت سیستم نسبت به نسخه های قدیمی تر می شود، ضعفی که لینوکس هنوز با آن مواجه نشده است. لینوکس نیز دارای ضعف های امنیتی است.

عموما سازندگان خودشان سخت افزار یا درایوهای مخصوص خود را برای سازگاری با ویندوز توسعه می دهند. اما در جامعه لینوکس غالبا از مهندسی معکوس برای ساخت این محصولات استفاده می شود. در سیستم عامل های اپن سورس، گاهی قدم اول همین مهندسی معکوس، غیرقابل پیش بینی خواهد بود. در برخی موارد، سازگاری یک سخت افزار با لینوکس، به کندی صورت می پذیرد که نسبت به ویندوز، شاید ماه ها و شاید تا دو سال به طول بینجامد. خوشبختانه با پشتیبانی شرکت هایی مانند IBM و Novell از استانداردهای اپن سورس، برخی از مشکلات پیچیده حل شده و پروسه سازگاری با لینوکس ساده تر شده است. فارغ از محیط های گرافیکی، رابط خط فرمان لینوکس برای بسیاری از کاربران سخت و پیچیده است و آنان درک درستی از آن ندارند. همین امر موجب می شود مدیران سیستم ها، از به کار گرفتن ابزارو مفاهیم پیچیده برای برقرای امنیت در سیستم اجتناب کنند. لینوکس اصولا دارای قابلیت های سیستم عاملی یک شبکه است و در نصب پیش فرض، بسیاری از برنامه های کاربردی شبکه فعال نیست. این موضوع می تواند آسیب پذیری های ناشناخته ای را به وجود آوردکه هر یک از آن ها تهدیدی امنیتی برای سیستم عامل محسوب شوند. خوشبختانه این موارد و بسیاری از نقاط ضعف دیگر لینوکس، با به کارگیری یک لایه سخت گیرانه امنیتی و ابزار ساده خط فرمان برای آسان کردن کار مدیر سیستم بهبود یافته است. یکی دیگر از امتیازات لینوکس، وجود تعداد بی شماری ابزار متنوع مبتنی بر لینوکس برای فراهم کردن امنیت در سیستم (Nessus ) امکان پویش شبکه، حفره های موجود بر روی سیستم راه دور، باگ های نرم افزاری اجرا شده بر روی شبکه و دیگر ابزار نصب شده موجود در سیستم را فراهم می کند. Nessus در سیستم هایی که به تازگی نصب شده اند، می تواند به کار گرفته شود. علاوه بر این قابلیت گزارشگیری از یک سیستم سرور را در یک دوره مشخص دارد. Nmap ابزار دیگری برای اسکن شبکه است که نسبت به Nessus کاربردهای کمتری دارد. این ابزار می تواند به صورت پیش فرض همراه لینوکس نصب شود. گذشته از سودمندی این ابزار برای هر کارشناس IT ، هنوز ابزاری به راحتی آن در پیکربندی لینوکس ارائه نشده است. متخصصان امنیتی در هنگام اتصال به یک شبکه اینترنت از فایروال نیز استفاده می کنند. فایروال ها به صورت بسته های افزودنی به سیستم سرور برای تامین امنیت بیشتر به کار گرفته می شوند. ابزاری مانند، ACID می توانند اطلاعات را آنالیز کرده و مطابق این اطلاعات مشخصه های یک را تشخیص دهد. ACID امکان گزارش از طریق ایمیل را دارد و از طریق یک رابط گرافیکی، تمامی اطلاعات یک بسته فعال شبکه را نمایش می دهد. استفاده از این ابزار برای هر شرکتی که در حوزه امنیت IT فعالیت می کند، توصیه می شود. ACID ممکن است گزارش های متناقض و ناصحیح بسیاری برای مدیر سیستم تولید کند و از این رو نیاز به تنظیم و پیکربندی همیشگی آن وجود دارد. فارغ از سیستم عاملی که استفاده می کنیدف عدم به کارگیری ابزار مناسب، می تواند یکپارچگی امنیتی کار شما را به خطر بیندازد. عدم پشتیبان گیری کافی ضعیف بودن رمزهای عبور، اشتراک گذاری حساب های کاربری و پروژه های امنیتی که توسط تیم بازرسی نادیده گرفته شوند، و بازبینی و نظارت ضعیف، از دیگر موارد نقض امنیت سیستم هستند.

 

تاريخچه سيستم عامل لينوكس

تاريخچه

لينوكس : لينوكس اساسا براي كامپيوترهاي شخصي Intell طراحي شده است . لينوكس به عنوان يك پروژه شخصي يك دانشجوي رشته كامپيوترذ به نام لينوس توروالد ، در دانشگاه هلسينكي شروع به كار كرد . در آن زمان دانشجويان از برنامه اي به نام Minix استفاده مي كردند كه داراي ويژگي هاي ومختلفي نسبت به يونيكس ب.د،Minix توسط پروفسور آندرو تنبنام ايجاد شد و به طور گسترده اي از طريق اينترنت به دانشجويان در نقاط مختلف جهان ارسال گرديد . قص لينوس اين بود كه يك نگارش كاراي PC از يونيكس را براي كالربران Minix ايجاد كند . او نام آن را لينوس گذاشت و در سال 1991 لينوس نگارش 0.11 را عرضه كرد ، لينوكس به طور وسيعي از طريق اينترنت گسترش يافت و در سال هاي بعد ديگر برنامه نويسان ، برنامه هاي كاربردي و ويژگي هايي را اكنون مي توان در سيستم هاي يونيكس استاندارد يافت به ان اضافه نمود . تمام مدير پنجره ها رو به لينوكس آوردند . لينوكس داراي تمام ابزارهاي شبكه اي از قبيل پشتيباني فايل FTP ، مرور گر وب ، محدوده اي از سرويس هاي شبكه اي مثل پست الكترونيكي،سرويس نام گذاري دامنه،پيكر بندي پوياي ميزبان به همراه سرويس دهنده هاي FTP ، وب و چاپ مي باشد ، هم چنين داراي مجموعه كاملي از ابزارهاي توسعه برنامه نويسي از قبيل ، كامپايلر، اشكال زدايي Debuggers C++ است. با حفظ تمام اين ويژگي ها سيستم عامل لينوكس هم چنان كوچك ، پايدار،سريع باقي ماند. در ساده تريت قالب بندي آن لينوكس مي تواند به طور موثر روي كامپيوتري با حافظه فقط 2MB اجرا شود.

مرور كلي لينوكس

همانند يونيكس ، لينوكس را مي توان به سه بخش اصلي تقسيم كرد :

 كرنل

 محيط

ساختار فايل

كرنل: برنامه اصلي است كه برنامه هارا اجرا مي كند و دستگاه هاي سخت افزاري از قبيل ديسك ها و چاپگر ها را مديريت مي نمايد.

محيط : رابطي را براي كاربر فراهم مي نمايدكه دستئرات را از كاربر مي گيرد و آنها را جهت اجرا به كرنل مي فرستد .

ساختار فايل : روشي كه فايل هاي روي يك دستگاه ذخيره مثل ديسك ذخيره مخي شوند ر اسازماندهي مي كند ، فايل ها در فهرست هاي مختلف سازماندهي مي شوند.

يك محيط،رابطي را بين كرنل و كاربر فراهم مي كند كه آن را مي توان به عنوان يك مفسر در نظر گرفت . چنين رابطي ، دستئرات وارد شده توسط كاربر را تفسيرذ مي كند و آنهت را به كرنل مي فرست. ، لنوكس چند نوع محيط را فراهم مي كند :

محيط كاري

مدير هاي پنجره

لايه هاي خط فرمان

هر كاربر بر روي يك سيستم لينوكس،داراي روابط كابري خاص خودش است ، كاربران مي توانند محيط هاي خاص خودشان را بر حسب نياز هاي خص خودشان ، سازماندهي كنند كه مي توانند لايه ، محيط هاي پنجره يا محيط كاري باشد . از اين ديد براي كاربر ، سيستم عامل به عنوان محيطي كاربردي تر عمل مي كند كه كار مي تواند آن را كنترل نمايد.

در لينوكس فايل ها مثل ويندوز ، در فهرست هاي مختلف سازماندهي مي شوند، كل فايل-سيستم لينوكس ، يك مجموعه بزرگ متصل به هم از فهرست هاست كه هر يك شامل مجموعه اي از فايل مي باشند،بعضي فهرست ها فهرسته اي استانداردي اند كه جهت استفاده سيستعم رزرو شده اند. مي توانيد براي فايل هاي خود ، فهرست ايجاد كنيد همان طور كه بع راحتي امكان انتقال فايل ها از يك فهرست به فهرست ديگر وجود دارد ، حتي مي توانيم كل فايل ها را انتقال دهيم و فهرست ها و فايل هرا با كاربران ديگر روي سيستم خود به اشتراك بگذاريم . با لينوكس همچنين مي توان بر فايل ها و فهرست ها مجوز بگذاريم تا به افراد ديگر اجازه دسترسي دهد،يا دسترسي آناه را محدود به خود نمايد ، فهرست هاي هر كاربر در واقع سرانجام به فهرست هاي كاربران ديگر متصل مي شود .

فهرست ها /به شكل ساختار درختي سلسله مراتبي سازماندهي مي شوند كه با يك فهريت ريشه آغازين،شروع مي شود،تمام فهرست هاي ديگرنيز از اين فهرست ريشه آغازين نشات مي گيرد.

با دسك تا K ،و محيط مدل شي شبكه GUN ، لينوكس اكنون ي رابط Gun كاملا مجتمع دارد ، مي توان عمليات لينوكس را از هر يك از رابط ها انجام دهيم ، KDE و GNOME محيط هايي كاملا كاربردي اند ، كه از عمليات كشيدن و رها شدن پشتيباني مي كنند وما را قادر مي ساغزند تا آيكون ها را به Desktop خوذ بكشيم ومنوهاي خاص خود را روي روي يك قاب Application ‌قرارذ دهيم ، هر دو متكي به يك محيط زير ساختاري سيستم ،X Window اند و بدين معناست كه تا وقتي آنها هردو روي سيستم ما نمصب باشند برنامه هاي كاربدي يكي را مي توان روي ديسك تاپ ديگر اجرا كرد.

دسك تاپ K : مجموعه كاملي از ابزارهااي اينترنت ، همرا برنامه هاي كاربرديو ويراستاري گرافيكي ، چند رسانه اي و سيتمي دارند.

 : برنامه هايGnome  كاربردي كم تري دارد اما اغلب آنها اينك در حال كار مي باشند.

نرم افزار كدباز

لينوكس با تلاش دسته جمعي در اينترنت گسترش يافت ، بنابراين هيچ شركت و انجمني لينوكس را كنترل نمي كند،نرم افزار نوشته شده براي Linux بيانگر اين زمينه است.توسعه اغلب زماني اتفاق مي افتد كه كاربران Linux با هم تصميم بگيرند روي يك پروژه كار كنند،وقتي كامل شد ،نرم افزار به سايت اينترنت فرستاده مي شود ،هر كاربر لينوكس سپس مي تواند به سايت دسترسي داشته باشد ،و نرم افزار را دان لود كند ،توان نرم افزار لينوكس فوق العاده است ، توسعه نرم افزاري لينوكس هميشه در يك محيط اينترنتي انجام مي گيرد و شامل برنامه نويسان مختلف جهان مي باشد . تنها چيزي كه براي شروع يك پروژه نرم افزاري لينوكس گرا نياز داريم ، يك وب سايت است.

اغلب نرم افزارهاي لينوكس به شكل كد باز نوشته مي شود و اين بدان مناست كه كداصلي براي يك برنماه كاربدي،به صورت رايگان به همرا برنامه كاربردي عرضه مي شود. برناه نويسات از طريق اينترنت مي تواننند در توسعه نرم افزار، همكاري كنند و كد اصلي آن را تغيير دهند و ياا صلاح كنند.

لينوكس به شكل كد باز ،نوشته شد ، كد اصلي آن در تمام محصولاتش وجود دارد ، به طور رايگان و از طريق اينترنت قابل دسترسي است . خيلي از توسعه هاي نرم افزاري نيز پروژه هاي كد بازي چون محيط هاي كاريGnome,KDE به همراه بيشتر برنامه هاي كاربدي شان مي باشد،بسته مرورگر وب نت Netscape Communicator ، نيز به طور كامل ، كدباز و به طور رايگان قابل استفاده اسنت،مجموعه Open Officeكه توسط Sun پشتيباني مي شود يك پروژه كد باز و بر اساس مجموعه Star Office قديمي مي باشد.

نرم افزار هاي كد باز توسط مجوز هاي عمومي محافظت مي شود ، اين كار باعث مي شود تا شركت هاي تجاري نتوانند نرم افزار كد باز را گرفته و تغييرات خود را اعمال نمايند و حق كپي را براي خود محفوظ دارند و نرم افزار خود را بفروشند.

معروف ترين مجوز عمومي ، مجوز عمومي GUN است كه توسط انجمن نرو افزاغر رايگان Free Software Foundation فراهم شده است.

لينوكس تحت آن مجوز توزيع مي شود . تحت شرايط مجوز عمومي GUN General حق كپي براي نويسنده اصلي محفوظ است اگرچه هر كسي مي تواند نرو افزار را تغيير دهد و مجددا توزيع كند ولي بايد كد اصلي نيز ضميمه باشد ، هم چنين محدوديتي در مورد فروش نرم افزار يا تحويل رايگان آن وجود دارد

 

در زمينه ميزبانی وب همواره 2 سيستم عامل مهم وجود داشته است: ويندوز و يونيکس (لينوکس). مهمترين سوالی که همواره در اين زمينه از ما ميشود آن است که کدام سيستم برای سايت ما مناسب است؟ ويندوز يا لينوکس؟ پاسخ ما با توجه به هدف شما از داشتن وب سايت و برنامه ای که برای آن سايت در نظر داريد متفاوت است. ما اکثرا به مشتريان خود توصيه ميکنيم که برای شروع با لينوکس شروع کنند و اگر در آينده نياز به گسترش کار و استفاده از قابليتهای ويندوز بود، سايت خود را به ويندوز منتقل نمايند.

 

     معمولا سرورهای ويندوز قابليتهای بيشتری دارند و البته از نظر هزينه گرانتر از لينوکس ميباشند. اما سرورهای لينوکس معمولا با ثبات تر (Stable) هستند و از نظر سرعت نيز بين دو سيستم تفاوت چندانی وجود ندارد.

 

     از نظر امنيت اکثرا ميگويند سرورهای لينوکس امن تر از ويندوز هستند. اما ما در شرکت پشتيبانان شبکه با در نظر گرفتن تمامي مسائل امنيتی بر روی هر دو سيستم امنيت هر دو پلاتفرم را تضمين مينماييم و به شما پيشنهاد ميکنيم در هنگام انتخاب سرور بيشتر به امکاناتی که به شما ارائه ميشوند توجه کنيد تا مسائل امنيتی.

نکته مهم : عده ای تصور ميکنند که برای استفاده از سرور لينوکس ، بايد بر روی کامپيوتر خود سيستم عامل لينوکس نصب کنند. اين فرضيه 100% اشتباه است و کاربران با هر سيستم عاملی ميتوانند به سادگی از خدمات سرورهای لينوکس و سايتهايی که بر روی اين سيستم عامل قرار دارند استفاده نمايند. در کاربری خدمات اين سرورها هيچ مشکلی وجود ندارد و بعضا حتی از کار با ويندوز نيز راحتتر است.

جدول مقايسه قابليتها و تواناييهای دو سيستم عامل (بدترين=0 ، بهترين=4):

 

 

 

مقایسه ویندوز و لینوکس

امروزه هر جا که می ری بحث سر دو تا سیستم عامل هست.windows-linux هر کسی یک طوری این دو تا سیستم عامل رو مورد مقایسه قرار می ده طرفدارن linuxنظرات خودشون رو دارند و طرفداران سنتی ویندوز هم نظرات خودشون برای نتیجه گیری بهتر باید این دو سیستم عامل را از جهات مختلفی مورد بررسی قرار داد.

 

1- امنیت (Security): قبل از هر چیز باید بگوییم که امنیت یک کمیت نسبی است و مطلق نیست. یعنی در هیچ شرایطی نمی توان گفت که امنیت صد در صد وجود دارد. زیرا امنیت به پارامترهای بسیاری در هر شبکه وابسته است و سیستم عامل نمی تواند به تنهایی تأمین کننده امنیت باشد. امنیت واقعی یک شبکه به عوامل کوچک و بزرگ بسیاری بستگی دارد. به عنوان مثال همین چند سال پیش بود که شرکت اوراکل با هزینه بالایی عده ای را اجیر کرد تا با جمع آوری زباله ها و کاغذهای باطله شرکت Microsoft به دنبال کدهای Microsoft بگردند و با این کار به کشفیات مهمی هم دست یافت! آیا اگر بیل-گیتس کارمندان خود را به استفاده از کاغذ خردکن برای کاغذهای باطله موظف می کرد چنین اتفاقی می افتاد؟ پس می بینیم که امنیت یک شبکه به بسیاری از عواملی که ممکن است نسبت به آنها بی توجه باشیم بستگی دارد. Linux و Windows هر دو از نظر Security دارای ضعف هستند اما از این میان تا کنون نقاط ضعف امنیتی بیشتری در باره Windows شنیده شده است. البته باید به این نکته توجه داشت که Windows طیف مخاطبان بسیار بیشتری نسبت به Linux دارد. به همین دلیل شاید طبیعی باشد که نقاط ضعف امنیتی بیشتری از آن کشف شده باشد.

 

2- User Friendly: حداقل از این جهت دوستان و دشمنان Windows به این نکته اعتراف دارند که استفاده از Windows نسبت به Linux رای کاربران بسیار ساده تر است. Linux باید در اینترفیس خود جدا" تجدید نظر کند. تا همین چند سال پیش کاربران Linux مجبور بودند حتی Kernel آنرا هم کامپایل کنند! البته نسخه های اخیر Linux نسبت به نسخه های قدیمی تر از نظر اینترفیس پیشرفتهای قابل توجهی داشته است. به هرحال Linux باید بداند که کاربران عادی و غیرحرفه ای هیچ علاقه ای نسبت به کامپایل کردن برنامه ها و یا نوشتن Commandهای طولانی و ثقیل ندارند. آنها سادگی کلیک کردن بر یک فایل Setup.exe در Windows را برای اجرای برنامه هایشان به Linux ترجیح می دهند. اما از جهت دیگر باید گفت که Linux به دلیل Open Source بودن ابزاری بسیار قوی و یاری مطمئن برای برنامه نویسان حرفه ای است. Linux دشمن کاربران عادی و یاور پرقدرتی برای حرفه ای هاست. با این تفاصیل می توان نتیجه گرفت اگرچه Linux ممکن است بتواند به عنوان سیستم عامل Serverها جای Windows را بگیرد اما هرگز نخواهد توانست جای Windows را در کامپیوترهای خانگی و برای کاربران معمولی بگیرد.

 

3- کاربرد: بی تردید قابلیتهای فوق العاده Linux آمیخته به شبکه است. در جاهایی که Windows در شبکه به بن بست می رسد Linux برای آن راه حل دارد. مثلا" اگر بخواهید Bandwidth کاربران خود را محدود کنید Windows راه حلی برای آن ندارد. یا اگر بخواهید براساس Source IP در شبکه خود Multi Routing انجام دهید Windows برای آن راه حلی ندارد در صورتیکه در Linux برای تمام مسائل شبکه راه حل وجود دارد. از طرفی اگر دور شبکه را خط بکشیم Linux در مقابل Windows حرفی برای گفتن ندارد. زیرا نه از نظر گرافیکی و ... به پای Windows می رسد و نه برای آن به وفور نرم افزار پیدا می شود و نه کار با آن به سادگی کار با Windows است.

بنابراین می توان به یک نتیجه رسید:

 

(( نه Linux می تواند Windows را از صحنه به در کند و نه Windows می تواند جایگاه Linux را بگیرد.)) این دو تا سیستم عامل در کنار هم می توانند مفید باشند

 

 

مقایسه بین سرورهای لینوکس و ویندوز

در زمينه ميزبانی وب همواره 2 سيستم عامل مهم وجود داشته است: ويندوز و يونيکس (لينوکس). مهمترين سوالی که همواره در اين زمينه از ما ميشود آن است که کدام سيستم برای سايت ما مناسب است؟ ويندوز ي لينوکس؟ پاسخ ما با توجه به هدف شما از داشتن وب سايت و برنامه ای که برای آن سايت در نظر داريد متفاوت است. ما اکثرا به مشتريان خود توصيه ميکنيم که برای شروع با لينوکس شروع کنند و اگر در آينده نياز به گسترش کار و استفاده از قابليتهای ويندوز ب د، سايت خود را به ويندوز م تقل نمايند.

 

معمولا سرورهای ويندوز ق بليتهای بيشتری دارند و البته از نظر هزينه گرانتر از لينوکس ميباشند. اما سرورهای لينوکس معمولا با ثبات تر (Stable) هستند و از نظر سرعت نيز بين دو سيستم تفاوت چندانی وجود ندارد.

 

از نظر امنيت سرورهای لينوکس امن تر از ويندوز ه تند. اما ما در شرکت داده گستر كيميا (كيمياهاست) با در نظر گرفتن تمامي مسائل امنيتی بر روی هر دو سيستم امنيت هر دو پلاتفرم را تضمين مينماييم و به شما پيشنهاد ميکنيم در هنگام انتخاب سرور بيشتر به امکاناتی که به شما ارائه ميشوند توجه کنيد تا مسائل امنيتی.

 

نکته مهم : عده ای تصور ميکنند که برای استفاده از سرور لينوکس ، بايد بر روی کامپيوتر خود سيستم عامل لينوکس نصب کنند. اين فرضيه 100% اشتباه است و کاربران با هر سيستم عاملی ميتوانند به سادگی از خدمات سرورهای لينوکس و سايتهايی که بر روی اين سيستم عامل قرار دارند استفاده نمايند. در کاربری خدمات اين سرورها هيچ مشکلی وجود ندارد و بعضا حتی از کار با ويندوز ن ز راحتتر است.

راحتی استفاده: پس از گذشتن زمان زيادی از توسعه هر دو سيستم، اين دو تفاوت زيادی از جهت راحتی استفاده ندارند، و در واقع راحتی مديريت هرکدام از اين سيستم‌ها به مهارت شخص استفاده ‌کننده بستگی دارد. در اينجا بايد به دو نکته توجه داشت: يکی اينکه سرورهای لينوکس دارای قابليت مديريت از راه دور ساده‌تر و ايمنتری نسبت به ويندوز ه تند، و همچنين اينکه برای مديريت يک وب‌سايت به تنهايی، چون هر دو سيستم از پروتکل‌های استانداردی مثل FTP استفاده می‌کنند، اصولاً برای کاربران تفاوت قابل مشاهده‌ای وجود ندارد. بنابراين، اين که شما شخصاً از چه سيستم‌عاملی در کامپيوترهای شخصی خود بهره می‌بريد نبايد در انتخاب سيستم‌عامل سرور شما تأثيری داشته باشد.

 

قابليت اطمينان: سرورهای لينوکس از قابليت اطمينان به مراتب بيشتری نسبت به ويندوز ب خوردارند، به حدی که در هيچ پروژه بر پايه شبکه‌ای که امنيت نقش عمده‌ای را داراست، از سرورهای ويندوز ا تفاده نمی‌شود. برخلاف تصور عده‌ای از مردم، مشکلات امنيتی ويندوز ب ويرايش‌های جديد اين سيستم هم برطرف نشده است؛ به عنوان مثال، Microsoft پيش از ارائه Windows 2003 اين وعده را می‌داد که اين سيستم‌عامل، "ايمن ترين" محصول اين شرکت است، ولی پس از گذشت زمانی کمتر از يک ماه از شروع زمان ارائه اين سيستم و پس از کشف صدها حفره امنيتی در اين نرم‌افزار، مسئولان شرکت Microsoft به اشتباه خود در ايمن تلقی کردن اين سيستم، اعتراف کردند. البته ناگفته نماند که اين به معنی اطمينان کامل به سرورهای لينوکس و يا عدم استفاده مطلق از سرورهای ويندوز ن ی‌باشد، بلکه هدف ما صرفاً مقايسه اين دو سيستم است.

 

عملکرد: کارهای بسيار کمی وجود دارند که به يکی از اين دو سيستم بتوان انجام داد، و ديگری از انجام آن ناتوان باشد. تفاوت عمده در ابزارهای مورد استفاده است. به عنوان مثال، معمولترين نرم‌افزار سرور وب برای لينوکس، آپاچی است، ولی در ويندوز، از IIS استفاده می‌شود. نکته جالب اين است که اکثر ابزارهای تحت لينوکس، به ويندوز ه منتقل شده‌اند، ولی ابزارهای کمی از ويندوز ب لينوکس منتقل گشته‌اند، که خود اين امر، مفيدتر بودن ابزارهای تحت لينوکس را نشان می‌دهد.

 

استفاده از منابع سخت‌افزاری سيستم: سيستم‌های لينوکس، بسيار صرفه‌جویانه‌تر از سيستم‌های ويندوز ب استفاده از منابع سخت‌افزاری سيستم (از قبيل حافظه و پردازنده) می‌پردازند. يک سيستم سرور لينوکس، به راحتی می‌تواند تحت يک کامپيوتر 486 با تنها 16MB حافظه راه‌اندازی شود، کاری که حتی تصور آن برای يک سيستم سرور ويندوز ه محال می‌باشد. اين امر باعث می‌شود که در دو سيستم ويندوز و لينوکس که هر دو بر روی سخت‌افزار يکسان اجرا می‌شوند، سيستم لينوکس هميشه منابع آزاد بيشتر و بنابراين، قدرت کاری بيشتری نسبت به سيستم ويندوز د شته باشد.

 

سازگاری با محصولات Microsoft: اين که اکثر کامپيوترهای شخصی جهان از ويندوز ا تفاده می‌کنند، غيرقابل انکار است. اين امر باعث می‌شود که پشتيبانی از محصولات Microsoft يک حسن برای يک سرور محسوب شود و در صورت نیاز به برنامه نویسی ASP و ASP.NET استفاده از سرور ویندوز پیشنهاد می شود

در حال حاضردو انتخاب اصلی برای خدمات میزبانی وب  یا hosting در ایران استفاده از سرورهای میزبان لینوکس یا ویندوز است. مسلما وقتی قرار است بین ویندوز و لینوکس یکی را انتخاب کنیم، حتما لینوکس و یونیکس گزینه مناسبتر خواهد بود چرا که لینوکس در طی این سالها نشان داده که به دلائل امنیتی فراوان بهترین انتخاب برای سرورهاست.

در صورت استفاده از زبانهای برنامه نویسی وب وابسته به  Server Side Scripting مثل php, coldfusion, jsp, cgi (c, perl, python, tcl, ...), asp, asp.net  اولین مطلب مهم این است که سرورهای لینوکس asp و asp.net را که جزو فناوریهای مایکروسافت هستند پشتیبانی نمی‌کنند. البته برای پشتیبانی از asp در لینوکس اقداماتی انجام شده ولی فعلا بیشتر در حد پروژه های در دست اجرا میباشد. پس اگر می‌خواهید سایتی با این دو تکنولوژی راه‌اندازی کنید، اصولا بی معنی است که بخواهید لینوکس و ویندوز را با هم مقایسه کنید چون حتما باید وب سرور شما ویندوز باشد. در مورد بقیه موارد گفته شده می‌ توان گفت که هر دو سرور لینوکس و ویندوز از پشتیبانی خوبی در این زمینه برخوردارند . اگر بخواهیم با یک مقایسه کلی بگوئیم که از بین ویندوز و لینوکس کدامیککارائیperformance   بهتری برای هر یک این زبان‌ها دارند،‌ باید اذعان کرد که لینوکس در این زمینه بهتر عمل می‌کند.

نکته مهم دیگر این است که اگر cgi را به‌صورت کامپایل شده استفاده می‌کنید، اصولا نمی‌توانید از cgi یی که برای لینوکس کمپایل شده در ویندوز استفاده کنید و یا بلعکس. ولی در سایر موارد میتوان از یک کد هم در سرورهای ویندوز و هم لینوکس استفاده نمود.

در یک جمع بندی کلی باید بگویم که اگر asp , asp.net استفاده می‌کنید، فقط میتوانید سرور ویندوز را انتخاب کنید،ولی در سایر موارد لینوکس گزینه بهتر خواهد بود .

در خصوص پایگاه‌های داده  و بانکهای اطلاعاتی بایدگفت که بجز بانکهای اطلاعاتی  access

که خیلی ساده و کم اهمیت هستند و فقط مختص سیستم عامل ویندوز میباشند مابقی تکنولوژیهای رایج در ایجاد و مدیریت پایگاههای داده معمول شاملSQL server   مختص سرورهای ویندوز، و  MySQL  مخصوص سرورهای لینوکس میباشند. بهترین و موفق‌ترین پایگاه داده بدون شک محصولات شرکت Oracle است که به دلیل قیمت بالا فقط در سایت‌ها و سرورهایی استفاده میشود که نیاز به دیتابیس هائی با کارائی و حجم بسیار بالا وجود داردو در مورد وب سایتهای معمولی یا متوسط بدلیل گرانی بیش از حد قابل استفاده نخواهد بود . البته ناگفته پیداست که SQL Server فقط در سرورهای ویندوز قابل استفاده میباشد و بقیه database ها معمولا در هر دو نوع سرور لینوکس و ویندوز قابل استفاده هستند .

مباحث پیشرفته در خصوص کارائی و  مقایسه MySQL با SQL-Server  نیاز به کار کارشناسی زیادی دارد ولی در مجموع در هر دو نوع سرور لینوکس و ویندوز بانکهای اطلاعاتی مورد بررسی دارای کارائی مشابهی میباشند .

نکته مهمی که همیشه ذهن انسان را بخود مشغول میکند این است که کدام یک از ایندو سرور امنیت بیشتری دارند . در این زمینه با مراجعه به آمارهای رسمی منتشر شده در سایتهای امنیتی مهم برتری کلی مسلما با لینوکس خواهد بود.

یکی از دلایل ضعف ویندوز یکپارچه‌تر بودن این سیستم‌عامل نسبت به لینوکس و open source نبودن این سیستم عامل میباشد. و یک نکته بسیار ظریف در این زمینه این است که وقتی یک مشکل امنیتی یا به اصطلاح باگBUG در ویندوز کشف میشود معمولا کاربران و مدیران سرور باید مدتی منتظر بمانند تا  service pack یا patch برای این ضعف امنیتی از طرف مایکروسافت ارائه شود (چون کارشناسان نمی توانند خودشان مشکل را حل کنند) و این موضوع یک محدوده زمانی مناسب برای هکرها بوجود می آورد تا ازنقطه ضعفهای کشف شده کمال استفاده را برده و یک  سرور را هر طوریکه بخواهند مورد تاخت و تاز و هجوم خود قرار دهند . ولی در سیستم‌عامل‌های Open-Source مثل لینوکس در صورت داشتن دانش کافی با کمی تغییر در کد ها ی منبع سیستم عامل و کامپایل کردن مجدد آن معمولا میتوان مشکل را حل کرد .

اما دلیل اصلی ضعف امنیتی ویندوز این است که اصولا سرورهای ویندوز از نظر ضعف امنیتی بیشتر مورد توجه هکرها و نفوذگرهای شبکه قرار می‌گیرند و نتیجه‌ این امر ایناست  که گاهی نقطه ضعفها و حفره‌هایی در ویندوز پیدا میشود که حتی مدیران مایکروسافت را هم به تعجب وا میدارد . و ما را برآن می دارد که فکر کنیم براستی برنامه‌نویسان مایکروسافت تا جه حد باهوشند و موقع کد نوشتن چقدر دقت می‌کنند !!!!!!

اصولا برای هر نسخه منتشر شده ویندوز معمولا حداقل یک باگ پیدا میشود که معمولا باآن میتوان به سیستم نفوذ کرد و به منابع آن دست‌یافت و این باعثشده  که مایکروسافت هم گاهی یک سری از نسخه‌های ویندوز را به صورت رسمی از رده خارج کند (مثلا ویندوز nt 4.0 که نسخه قبل از ویندوز ۲۰۰۰ بوده و ‌ عملا دیگر برای آن service pack  ارائه نمی‌شود و اصولا اگر سروری از نسخه ۴.۰ ویندوز ان تی NT4.0  استفاده کند قطعا به راحتی قابل نفوذ خواهد بود .

مشکلات امنیتی لینوکس معمولا از اسکریپت‌هائی ناشی میشود که به صورت پیش‌فرض توسط خیلی از سرور‌ها نصب میشوند . البته این مشکلات را میتوان براحتی و با disable کردن یا uninstall نمودن برنامه های غیر ضروری از روی سرور یا نصب آخرین ورژن برنامه ها حل نمود .

در حال حاضر برای داشتن سایت به نسبت امن‌تر در ایران، انتخاب قطعی لینوکس خواهد بود.  زیرا علاوه برامنیت مسئله قیمت خدمات هوستینگ بسیار حائز اهمیت است و گهگاه قیمت سرورهای لینوکس گاه بمیزان 100 درصد یا بیشتر، پایین‌تر از سرورهای ویندوز میباشد

 

با ظهور اولین سیستمهای عامل نظیر ام اس داس و یونیکس همه کاربران کامپیوتر و کسانی که مایل به فراگیری علوم کامپیوتر یا کار باسیستمهای رایانه ای بودند میبایست ابتدا فرامین مختلف کامپیوتر را یکی پس از دیگری آموخته و این فرامین را جهت اجرای برنامه ها یا انجام عملیات خاص نظیر کپی فایل، تغییرنام فایلها، فرمت دیسک و .... در محیط متنی تایپ و بکار می بستند .  لیکن با پیدایش سیستمهای عامل جدیدتر خصوصا از زمان ایجاد رابطهای گرافیکی در سیستمهای عامل نیاز به فراگیری این دستورات روز بروز کمتر و کمتر شده تا جائی که در حال حاضر یک کاربر ساده کامپیوتر میتواند بیشتر عملیات مورد نظر خود را تنها با چند کلیک ساده ماوس یا اجرای یک برنامه در محیط گرافیکی ویندوز یا لینوکس براحتی به اجرا گذارد . این موضوع رفته رفته نیاز کاربران را به استفاده از صفحه کلید کامپیوتر و مراجعه به خط فرمان متنی سیستمهای عامل کمتر و کمتر نموده و در پاره ای موارد حتی  لزوم آموزش و پرداختن به این موضوع کاملا به دست فراموشی سپرده شده است و امروزه میتوان کاربرانی را دید که با محیط متنی و خط فرمان command prompt یا shell کاملا بیگانه هستند .

حال این سئوال پیش می آید که آیا براستی عمردستورات متنی و شلهای فرمان متنی به سر رسیده است ؟!!

همانطوریکه میدانید به دلائل زیر جواب این سئوال منفی است :

1-      برخی دستورات و فرامین پایه ای سیستمهای عامل از جمله پیکر بندی اولیه سیستمها و حتی شبکه های کامپیوتری را  هنوز هم فقط در محیط فرامین متنی میتوان به اجرا گذاشت .

2-      اصولا کار در خط فرمان متنی بدلیل اجتناب ازبکارگیری رابطهای گرافیکی که حجم بالائی از منابع سیستم از جمله حافظه را اشغال میکنند بسیار سریعتر و کم خطر تر است .

3-      در واقع کلیه برنامه های اجرائی در محیط گرافیکی به نحوی پس از اخذ دستورات ویژوال یا بصری از کاربر همان فرامین متنی را برای انجام عملیات خود در پس زمینه اجرا میکنند و چه بسا بدلیل ایرادات موجود در نرم افزارها گاهی این دستورات یا به کندی اجرا شده و یا آنها را به درستی نیز اجرا نمی نمایند .

4-      کار در محیط فرمان متنی و اجرای دستورات در محیطهای shell از جمله نیازهای اصلی مدیران سیستم و کاربران پیشرفته کامپیوتر است و هیچگاه به کلی منسوخ نخواهد شد .

5-      برخی سیستمهای عامل همچون  لینوکس با وجود توسعه چشمگیر رابطهای گرافیکی نظیر KDE و GNOME و 000 هنوز به فرامین متنی وابسته اند و بدون دانستن این فرامین نمیتوان از این سیستمها بطور کامل و موثر بهره برد .

امیدوارم این مقدمه و دلائل بسیار دیگری که برای استفاده از محیط فرمان متنی خصوصا در مورد لینوکس  وجود دارند همه دوستان را به آموختن کامل و استفاده از این دستورات آن هم بصورت حرفه ای ترغیب نماید . به نظر من هر فرد پس از مدتی کار با خط فرمان و اجرای دستورات و مشاهده نتایج حیرت انگیز آن پی خواهد برد که کار در این محیط نه تنها مشکل تر از محیط گرافیکی نیست بلکه انعطاف پذیری و امکانات منحصر بفرد خودش را هم بهمراه دارد .

دلائل چندی وجود دارد كه يك كاربر ميبايست يك ديسكت بوت لينوكس برای خود ايجاد و از آن استفاده و آن را نگهداری نمايد . بعنوان مثال اگر سيستم شما توانائی بوت از روی سی دی را نداشته و يا شما بخواهيد عمل نصب لينوكس را بجای سی دی از روی درايو سخت (هارد ديسك) ويا درايو شبكه انجام دهيد و يا درصورتی كه سيستم لينوكس شما پس از نصب بدليل آسيب ديدگی بوت لودر نتواند بدرستی بالا بيايد بايد يك عدد ديسكت بوت لينوكس مناسب با نوع عملی كه ميخواهيد انجام دهيد بسازيد و آنرا در موقع لزوم در اختيار داشته باشيد .

 

ملاحظه ميكنيد كه انواع ديسكت بوت لينوكس با توجه به نوع كارائی متفاوت است ولی روش ايجاد همه انواع آن تقريبا مشابه ميباشد .

 

نخستين چيزی كه برای ايجاد يك ديكت بوت لينوكس ضروری است وجود فايل image حاوی اطلاعات لازم برای ساخت ديسكت ميباشد .

 

فايلهای image ضروری برای ايجاد انواع ديسكت بوت لينوكس عبارتند از :

 

نكته : چون امروزه كارتهای pcmcia با تكنولوژی كارتهای شبكه جايگزين شده در صورت عدم كارائی ميتوان از فايل network.img استفاده كرد .

 

توضيح : تعداد فايلهای ايميج و نام آنها و كاربرد هريك ممكن است در توزيعهای مختلف لينوكس متفاوت باشد و برای اطلاعات بيشتر ميتوان به اطلاعات متون موجود در توزيع مربوطه مراجعه كرد . ضمنا كليه فايلهای فوق عموما در دايركتوری image واقع در اولين سی دی توزيع لينوكس مورد استفاده كاربر قرار دارند و يا ميتوان آنها را از سايت تخصصی توزيع لينوكس مربوط دانلود كرد .

 

بايد دانست كه ديسكت بوت لينوكس را ميتوان هم در محيط ويندوز (بوسيله برنامه های كمكی موجود برروی توزيع لينوكس مورد استفاده در سطح DOS ) و هم در محيط لينوكس ايجاد نمود كه در اينجا سعی ميكنم به توضيح مختصر هر دو روش بپردازم .

 

الف ) ايجاد ديسكت بوت لينوكس در محيط ويندوز :

 

چون اغلب كاربران جديد لينوكس با ويندوز آشنائی قبلی داشته اند برنامه های كاربردی چندی برای ايجاد ديسكت بوت در محيط ويندوز نوشته شده كه يكی از مهمترين آنها برنامه گرافيكی RawWrite ميباشد . اين برنامه كه يك فايل اجرائی تنهاست عموما در سی دی اول توزيع لينوكس و در شاخه dosutils قرار دارد ودر رابط گرافيكی خود محل فايل image ‌ و درايو فلاپی مقصد را پرسيده و به سهولت كار ايجاد ديسكت بوت لينوكس را انجام ميدهد .

 

ب ) ايجاد ديسكت بوت لينوكس در محيط گنو / لينوكس :

 

اگر يك محيط لينوكس نصب شده در دسترس قرار داشته باشد يا كاربر پس از نصب لينوكس بخواهد ديسكت بوت ايجاد كند مراحل كار عبارتند از :

# dd if=/mnt/cdrom/images/cdrom.img of=/dev/fd0 bs=512

 

بديهی است كه آدرس فلاپی درايو دوم سيستم در صورت نصب بودن /dev/fd1 خواهد بود .

 

نكته : محيطهای گرافيكی پيشرفته برخی توزيعهای لينوكس مثل suse و مندريك و ... امكان ايجاد ديسكت بوت لينوكس را برای مقاصد مختلف بصورت برنامه های دارای رابط گرافيكی در محيط لينوكس در اختيار كاربر قرار داده اند كه بمنظور اختصار به آنها پرداخته نميشود . 1 - cdrom.img اين فايل برای ايجاد ديسكت بوت برای نصب لينوكس از روی هارد ديسك يا سی دی رام در مواقعی كه بوت از طريق سی دی مقدور نباشد بكار ميرود . 2 - network.img اين فايل برای ايجاد ديسكت بوت برای نصب لينوكس از روی درايو شبكه بكار ميرود . 3 - pcmcia.img اين فايل برای ايجاد ديسكت بوت برای نصب لينوكس از طريق يك ابزار با رابط pcmcia مثل انواع سی دی رام ياكارت شبكه با اين مشخصات بكار ميرود . 4 - hd.img اين فايل برای ايجاد ديسكت بوت برای نصب لينوكس از طريق هارد ديسك بكار ميرود . 5 - hdcdrom_usb.img اين فايل برای ايجاد ديسكت بوت برای نصب لينوكس از طريق رسانه های مبتنی بر پورت usb بكار ميرود . 1 - يك پنچره كنسول متنی يا shell فرمان باز كنيد . 2 - با دستور su و سپس وارد كردن رمز عبور بصورت كاربر ريشه وارد سيستم شويد . 3 - اولين سی دی توزيع لينوكس را در سی دی درايو قرار داده و آنرا به سيستم متصل يا mount نمائيد . (روش mount كردن سی دی در درسهای گذشته گفته شد ليكن بايد دانست كه اغلب توزيعهای جديد لينوكس اين كار را بطورت خود كار انجام ميدهند) . 3 - يك فلاپی خالی در فلاپی درايو قرار داده و دستور زير را تايپ كنيد : همانطوريكه می بينيد با اجرای اين دستور فايل ايميج موجود در مسير /mnt/cdrom/images/cdrom.img خوانده شده و بر روی فلاپی درايو اول سيستم يعنی fd0 ديسكت بوت لينوكس ايجاد ميگردد

 

 

هزار و یک دلیل بر اینکه لینوکس از ویندوز بهتر است

خصوصیات هسته‌ی اصلی سیستم

 

۱- لینوکس مشکل ویروس ندارد!! و این به دلیل نبود ویروس برای لینوکس نیست، بلکه به این دلیل است که لینوکس خیلی ایمن تر است، و خیلی کمتر از ویندوز مستعد ویروس است! برای مطالعه بیشتر بر اینکه چرا لینوکس کمتر تحت تاثیر ویروس خراب می شود این را مطالعه کنید!

۲- لینوکس نیازی به defrag کردن پارتیشن ها ندارد!!! فایل سیستم های لینوکس به نحوی طراحی شده اند که داده ها را طوری توی دیسک می نویسند که نیازی به ابزاری برای defrag کردن ندارد!!! برای اطلاع بیشتر یه سر به اینجا بزنید!

۳- در گنو/لینوکس هسته سیستم ،کرنل لینوکس، از محیط گرافیکی(X-Window) و از نرم افزار ها(OpenOffice.org) جدا است، پس هنگ (crash) کردن یکی از برنامه ها باعث هنگ کردن(crash) کل سیستم نمی شود، در ویندوز (ماکروسافت این را یکپارچگی می نامد!!!!!!!!!) اگر مرورگر وب هنگ کند کل سیستم هنگ می کند، و شما نیاز به ریستارت سیستم دارید!

۴- لینوکس نیازی به دوباره نصب شدن ندارد! در ویندوز اگر سیستم عامل خراب شود، هیچ راه ساده ای برای بازگردانی سیستم نیست، خیلی از مدیران پشتیبانی هیچ راهی غیر از دوباره نصب کردن سیستم ندارند! و این یعنی دوباره نصب کردن درایورها، نرم افزارها، و تنظیمات کاربری!! در لینوکس غیر از خرابی هارد دیسک، نیازی به دوباره نصب شدن سیستم نیست! خیلی از مشکلات در لینوکس بدون دوباره نصب کردن سیستم قابل حل هستند. اگر به هر دلیلی (شاید مثل من بخواهید از سوزه به اوبونتو و بعد به پارسیکس مهاجرت کنید!) شما نیاز به نصب دوباره دارید، با داشتن یک پارتیشن home جداگانه می توانید، تنظیمات خود را در همه‌ی توزیع ها داشته باشید!!!

۵- لینوکس نیازی به ریستارت ندارد!!!! (مگر وقتی که کرنل جدید را نصب کردید و می خواهید از آن استفاده کنید) هرگاه برنامه ای هنگ یا کرش کرد تنها باید آنرا ریستارت کرد، و نیازی به ریستارت کل سیستم نیست!

۶- لینوکس می تواند از بیش از ۱۰۰ فایل سیستم مختلف بخواند. ویندوز محدود به دو، سه تا فایل سیستم خودش است!

۷- شما سورس کد برنامه را دارید، و اگر برنامه نویس باشید، می توانید آنرا بسته به نیاز خود بهتر کنید، ایراد های آن را برطرف کنید و خیلی از کاربران معمولی فکر می کنند، این اصلا ضروری و کاربردی نیست، , ولی وقتی سازنده ی یک برنامه، پشتیبانی یک برنامه را برای فروش نسخه جدیدتر قطع می کند، متوجه اهمیت این موضوع می گردند.

۸- لینوکس می تواند در یک logical partition و یا روی هارد دیسک دوم سیستم بخوبی نصب گردد، ولی ویندوز تنها باید در یک پارتیشن اصلی(primary partition) سیستم نصب گردد!

۹- لینوکس را می توان روی یک تلفن همراه تا یک ابرکامپیوتر نصب کرد.

۱۰- لینوکس می تواند برنامه های حساس یک هواپیما را راه‌اندازی کند.

۱۱- باگ‌های لینوکس از معادل تجاری آن خیلی کمتر است، و این مهمترین دلیل پایداری آن است.

۱۲- شما می توانید آنرا به دوستان خود بدهید، و همه با هم از آن استفاده کنید، معلمانتان در مهدکودک و دبستان نمی گفتند وسایلتان را به دوستان خود بدهید، و با هم از آن استفاده کنید؟ لینوکس و متن‌باز دقیقا آنرا می خواهند، درحالی که اگر دیسک ویندوز خود را به دوستتان بدهید، شما را دزد می خوانند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

۱۳- هزینه لینوکس بسیار کم است، نه تنها سیستم عامل مجانی است، بلکه برنامه ها و ابزارها را نیز می توانید بطور رایگان تهیه کنید! ممکن است شما بخواهید برای پشتیبانی یا آموزش هزینه ای بپردازید ولی آن هم بسیار کمتر خواهد بود

۱۴- لینوکس و ویندوز هر دو محیط شل دارند. (توی ویندوز آنرا command prompt می گویند) محیط های شل در لینوکس(مثل bash) خیلی قدرتمندتر هستند، و شما می توانید برنامه های کاملی با زبانهای اسکریپتی بنویسید. و این برای انجام اتوماتیک کارهای تکراری بسیار مفید است.

۱۵- لینوکس را می‌توانید از CD بوت کنید، ویا آنرا روی هارد دیسک نصب کنید.

۱۶- می دانید، در پس زمینه ویندوز راه هایی برای دسترسی مستقیم دولت ایالات متحده به داده های شما هر گاه که بخواهند وجود دارد؟؟؟(چگونه؟) آره این بطور پیش فرض توی ویندوز تعبیه شده است ولی در لینوکس این امکان وجود ندارد!!!! (بدلیل در دسترس بودن سورس کد برنامه)

۱۷- لینوکس بطور داخلی(built in) مجازی سازی دارد. و شما می توانید بطور همزمان گونه های مختلفی از لینوکس، یا دیگر سیستم عامل ها را اجرا کنید.

۱۸- کرنل لینوکس تعداد عظیمی درایور سخت افزار های مختلفی را داراست، و برای استفاده از آنها شما نیازی به نصب هیچ چیز ندارید، در حالی که توی ویندوز برای استفاده از یک آداپتور بلوتوث شما باید درایور آنرا نصب کنید!

خصوصیات محیط دسکتاپ

۱۹- درحالی که هم لینوکس و هم ویندوز واسط گرافیکی دارند، ویندوز فقط یک واسط گرافیکی به شما ارائه می دهد. در لینوکس همه چیز قابل انتخاب است، و شما برای هرکاری تعداد عظیمی انتخاب های گوناگون دارید، و می توانید از هرکدام از چندین محیط و واسط گرافیکی‌ای که در دسترس دارید استفاده کنید.

۲۰- بیشتر توزیع های لینوکس به همراه تعداد زیادی نرم‌افزار و ابزار برای کارهای مختلف(مثل نرم‌افزار اداری OpenOffice.org) توزیع می گردند، نه تنها سیستم عامل آزاد و رایگان است، بلکه شما نیازی به پرداخت پول برای برنامه های کاربردی نیز ندارید بله خیلی از این نرم‌افزار های آزاد/متن‌باز برای ویندوز هم وجود دارند(مثل OpenOffice.org یا Mozilla Firefox) ولی برای ویندوز شما نیاز دارید آنها را یافته، و دانلود و نصب کنید، در حالی که در اکثر توزیع های لینوکس آنها به طور پیش فرض نصب می باشند.

۲۱- در ادامه مطلب قبل باید گفت اکثر توزیع های لینوکس به همراه هزاران پکیج نرم افزارهای مختلف می آیند، در حالی که ویندوز حتی ابزارهای اولیه مثل یک ویرایشگر متن خوب ندارد. آره notepad هست، اگر شماnotepad رو نرم افزار خوبی بدونید!!!!!! تفاوت در این است، پیدا کردن،پرداخت هزینه، دانلود کردن، و نصب کردن یا اینکه همه آنها توی DVD توزیع لینوکستان باشند، و شما تنها آنها را نصب کنید!

۲۲- OpenOffice.org که در لینوکس موجود است توانایی تبدیل سند شما بطور مستقیم به فرمت pdf را داراست، در حالی که در ویندوز باید یک برنامه‌ی اضافه خریداری یا دانلود و نصب کنید!

۲۳- موزیلا‌فایرفاکس که به همراه همه توزیع های لینوکس است، بسیار بسیار برتری هایی بر IE ی ویندوز دارد، (که بیان آنها خود مقاله ای بس عظیم است!) برای مطلع شدن از ۱۰۱ کار که فایرفاکس می‌تواند انجام دهد که IE نمی‌تواند اینجا را مطالعه کنید!!!!!!!!!!

۲۴- مرور وب تنها بهتر نیست،که سریعتر نیز هست! بلکه شبکه در لینوکس خیلی سریعتر است.

۲۵- لینوکس به همراه بازی های خوبی نیز می آید! برای آشنایی با ۱۰ بازی برتر لینوکسی اینجا را مطالعه کنید!

۲۶- pidgin و kopete دو ابزار چت محبوب در لینوکس که قابلیت کار با همه‌ی پروتکل ها را دارا می باشند و pidgin که نام قبلی آن Gaim بود برای ویندوز نیز وجود دارد

۲۷- copy و paste اینجا ساده تر است تنها متن را انتخاب کن، بعد با فشردن دکمه ی میانی موس هرجا که خواستی آنرا بچسبان(paste) البته Ctrl+C و Ctrl+V برای کاربران تازه وارد موجود است

۲۸- راه اندازی سیستمی مثل media center بسیار ساده است شما نیازی به خرید نرم‌افزار های اضافه یا نصب یک سیستم عامل دیگر ندارید. برای تبدیل سیستم خود به یک کامپیوتر Media center این مطلب را بخوانید.

۲۹- همچنین لینوکس دارای یک محیط دسکتاپ سه‌بعدی قابل استفاده و خوب است، که کار کردن با سیستم را آسان تر می کند.

۳۰- متنی که یکبار کپی کرده اید را تا ساعاتی دیگر بارها می توانید استفاده کنید! با استفاده از ابزاری به نام Klipper که در محیط دسکتاپ KDE بطور پیش فرض نصب است. و برای مدیریت کلیپ برد سیستم است.

۳۱- مدیر فایل konqueror این امکان را به شما می دهد تا بطور گرافیکی ببینید هر فایل چقدر فضا اشغال کرده است. این برای فهمیدن سریع اینکه فضای این پارتیشن را کدام پوشه اشغال کرده و حذف موارد اضافه بسیار پرکاربرد است.

خصوصیات سمت سرور

۳۲- لینوکس های سرور در بر دارنده‌ی MySQL و PostgreSQL هستند، که ابزارهای مدیریت پایگاه های داده ای بسیار قوی ای هستند، و دیگر شما نیازی به خرید و نصب این ابزار یا وب سرور یا دیگر ابزار سمت سرور را ندارید

۳۳- لینوکس برای محاسبات سنگین با استفاده از تکنیک کلاستر بندی کامپیوتر های استفاده می شود و بسیاری از ابرکامپیوتر ها در سراسر دنیا از لینوکس بعنوان سیستم عامل استفاده می کنند، ویندوز نمی تواند در این حد از سخت افزار را پشتیبانی کند.

۳۴- قابلیت پشتیبانی سیستم فایل ها، در حالی که فایل سیستم ntfs تا پارتیشنی به سایز ۱۶ ترابایت پشتیبانی می کند، فایل سیستم XFS در لینوکس پارتیشن های یک میلیون ترابایتی را پشتیبانی می کند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! آره بیشتر از اون چیزیه که به ذهن برسه!!

۳۵- لینوکس می تواند تا ۱۰۲۴ پردازنده در یک کامپیوتر، را پشتیبانی کند، ویندوز هیچ گاه به مقداری در آن حدود نخواهد رسید!!!!!!!!!

۳۶- شما می توانید تنها با دستور dmidecode شماره سریال های سخت افزار ها و باقیه مشخصات سیستم را بفهمید!!!

مقایسه بین سرورهای لینوکس و ویندوز

: پس از گذشتن زمان زيادی از توسعه هر دو سيستم، اين دو تفاوت زيادی از جهت راحتی استفاده ندارند، و در واقع راحتی مديريت هرکدام از اين سيستم-ها به مهارت شخص استفاده-کننده بستگی دارد. در اينجا بايد به دو نکته توجه داشت: يکی اينکه سرورهای لينوکس دارای قابليت مديريت از راه دور ساده-تر و ايمنتری نسبت به ويندوز هستند، و همچنين اينکه برای مديريت يک وب-سايت به تنهايی، چون هر دو سيستم از پروتکل-های استانداردی مثل FTP استفاده می-کنند، اصولاً برای کاربران تفاوت قابل مشاهده-ای وجود ندارد. بنابراين، اين که شما شخصاً از چه سيستم-عاملی در کامپيوترهای شخصی خود بهره می-بريد نبايد در انتخاب سيستم-عامل سرور شما تأثيری داشته باشد.

 

 

 

قابليت اطمينان:

 

سرورهای لينوکس از قابليت اطمينان به مراتب بيشتری نسبت به ويندوز برخوردارند، به حدی که در هيچ پروژه بر پايه شبکه-ای که امنيت نقش عمده-ای را داراست، از سرورهای ويندوز استفاده نمی-شود. برخلاف تصور عده-ای از مردم، مشکلات امنيتی ويندوز با ويرايش-های جديد اين سيستم هم برطرف نشده است؛ به عنوان مثال، Microsoft پيش از ارائه Windows 2003 اين وعده را می-داد که اين سيستم-عامل، "ايمن ترين" محصول اين شرکت است، ولی پس از گذشت زمانی کمتر از يک ماه از شروع زمان ارائه اين سيستم و پس از کشف صدها حفره امنيتی در اين نرم-افزار، مسئولان شرکت Microsoft به اشتباه خود در ايمن تلقی کردن اين سيستم، اعتراف کردند. البته ناگفته نماند که اين به معنی اطمينان کامل به سرورهای لينوکس و يا عدم استفاده مطلق از سرورهای ويندوز نمی-باشد، بلکه هدف ما صرفاً مقايسه اين دو سيستم است.

 

سرعت:

 

اين دو سيستم از لحاظ سرعت، تفاوت زيادی ندارند، ولی سيستم-های لينوکس، به دليل اينکه امکان غيرفعال کردن هر جزء از سيستم را به ما می-دهند، کمی سريعتر هستند. به عنوان مثال، عموماً کامپيوترهای سرور نيازی به داشتن يک محيط گرافيکی ندارند، و دستورات خط فرمان برای اداره آنها کافی است، ولی در سرورهای ويندوز، امکان غيرفعال کردن محيط گرافيکی، موجود نمی-باشد.

 

عملکرد:

 

کارهای بسيار کمی وجود دارند که به يکی از اين دو سيستم بتوان انجام داد، و ديگری از انجام آن ناتوان باشد. تفاوت عمده در ابزارهای مورد استفاده است. به عنوان مثال، معمولترين نرم-افزار سرور وب برای لينوکس، آپاچی است، ولی در ويندوز، از IIS استفاده می-شود. نکته جالب اين است که اکثر ابزارهای تحت لينوکس، به ويندوز هم منتقل شده-اند، ولی ابزارهای کمی از ويندوز به لينوکس منتقل گشته-اند، که خود اين امر، مفيدتر بودن ابزارهای تحت لينوکس را نشان می-دهد.

 

 

 

استفاده از منابع سخت-افزاری سيستم:

 

سيستم-های لينوکس، بسيار صرفه-جويانه-تر از سيستم-های ويندوز به استفاده از منابع سخت-افزاری سيستم (از قبيل حافظه و پردازنده) می-پردازند. يک سيستم سرور لينوکس، به راحتی می-تواند تحت يک کامپيوتر 486 با تنها 16MB حافظه راه-اندازی شود، کاری که حتی تصور آن برای يک سيستم سرور ويندوز هم محال می-باشد. اين امر باعث می-شود که در دو سيستم ويندوز و لينوکس که هر دو بر روی سخت-افزار يکسان اجرا می-شوند، سيستم لينوکس هميشه منابع آزاد بيشتر و بنابراين، قدرت کاری بيشتری نسبت به سيستم ويندوز داشته باشد.

 

 

 

نرم-افزارهای رايگان و همراه با کد منبع: اکثر نرم-افزارهای مخصوص لينوکس، رايگان هستند، و کد منبع آنها هم قابل دريافت می-باشد. اين باعث می-شود که سرورهای لينوکس هم هزينه کمتری نسبت به سرورهای ويندوز داشته باشند، و هم در صورت بروز مشکلی، راحت-تر تعمير شوند. اين امر به اين دليل است که يک مدير سيستم در صورت کشف يک مشکل در سرور لينوکس، می-تواند با دريافت کد نرم-افزار، مستقيماً به رفع آن مشکل بپردازد، در حالی که يک مدير سيستم ويندوز بايد منتظر ارائه نرم-افزار رفع اشکال مربوطه از شرکت سازنده نرم-افزار بماند، که بعضاً چندين ماه به طول می-انجامد!

 

 

 

سازگاری با محصولات Microsoft: اين که اکثر کامپيوترهای شخصی جهان از ويندوز استفاده می-کنند، غيرقابل انکار است. اين امر باعث می-شود که پشتيبانی از محصولات Microsoft يک حسن برای يک سرور محسوب شود. سرورهای لينوکس هم-اکنون از بسياری از اين استانداردها (از قبيل Microsoft FrontPage Server Extensions و ASP و غيره) پشتيبانی می-کنند، و پشتيبانی از بسياری استانداردهای ديگر (از قبيل .NET) نيز در حال توسعه است.

 

مقایسه سرورهای لینوکس و ویندوز

مایکروسافت در مقایسه با پیشکسوتان دنیای سرورها مدت چندانی نیست که به طور جدی وارد این عرصه شده است. هرچند سیستم عامل ویندوز NT حدود ۱۰ سال است که برای شبکه‌های کوچک به کار می‌رود. با ظهور ویندوز ۲۰۰۰ سرور و سیاستهای خاص مایکروسافت، این شرکت رفته رفته جایگاهی بهتر میان مشتریان دست و دل باز ولی سخت‌گیر بازار سیستم‌های عامل سرور، بدست آورد. از طرفی طوفان منبع‌باز (open source) با حمایت همه‌جانبه‌ی تعداد بی‌شماری از متخصصان در سراسر دنیا، زندگی را برای تولید‌کنندگان مستقل دشوار کرده است. در این مقاله قصد دارم امکانات و ویژگی‌های ویندوز و لینوکس برای میزبانی صفحات وب را با هم مقایسه کنم.

خوب است در ابتدا به عنوان مهم‌ترین ویژگی به هزینه‌ها بپردازیم. مایکروسافت برای ویندوز‌های سرور خود و پشتیبانی از آنها مبالغ قابل توجهی دریافت می‌کند در حالی که استفاده ازلینوکس چون منبع‌باز است تنها مستلزم هزینه‌های پشتیبانی می‌باشد. بنابراین میزبان‌هایی که از سیستم‌های مبتنی بر ویندوز استفاده می‌کنند مجبورند هزینه‌ی بیشتری از مشتریان خود طلب کنند و گرنه قادر به ارائه خدمات کامل نخواهند بود. برای سرویس دادن به سایت‌هایی که ترافیک فوق‌العاده بالایی دارند باید از سیستم‌های خوشه‌ای (Clustered Systems) استفاده کرد. سرور‌های لینوکس برای این مقصود بسیار مناسب‌ترند و اغلب تحقیقات آکادمیک در این زمینه هم تحت سیستم عامل لینوکس انجام می‌شود. با وجود اینکه ویندوز از نسخه ۲۰۰۰ به بعد خوشه‌بندی را پشتیبانی می‌کند ولی هنوز به طور عملی در این زمینه موفقیتی نداشته است.

صفحات وب توسط نرم‌افزارهایی با عنوان سرویس‌دهنده‌ی وب (Web Server) در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. در محیط ویندوز معمولا از IIS محصول مایکروسافت بدین منظور استفاده می‌شود و اغلب نسخه‌های سیستم عامل لینوکس به نرم‌افزار آپاچی (Apache) مجهز می‌شوند. قبل از مقایسه بد نیست بدانید که حدود ۶۷٪ از سایتهای اینترنت توسط آپاچی ارائه می‌شوند (برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید). آپاچی یکی از موفق‌ترین پروژه‌های منبع‌باز است که توسط شرکت اوراکل حمایت می‌شود. مدیریت حافظه‌ی قوی و انعطاف‌پذیر لینوکس به آپاچی امکان می‌دهد که به راحتی هزاران سایت را میزبانی کند. در آپاچی امکان نصب ماژول‌های سفارشی فراهم است. همچنین به کمک آپاچی می‌توان امکان تغییر تنظیمات سیستم فایل لینوکس را به شکل کاملا کنترل شده و امن در اختیار کاربر راه دور قرار داد. اینها گوشه‌ای از برتری‌های آپاچی هستند که موجب شده‌اند تا تعداد زیادی از میزبان‌های وب از این نرم‌افزار بهره ببرند. البته آپاچی برای نصب روی ویندوز هم عرضه می‌شود ولی قابلیت‌های منحصر به فرد آن تنها در حضور لینوکس یا یونیکس قابل استفاده است.

مایکروسافت با معرفی تکنولوژی جدید خود .Net قدمی بزرگ در تلاش برای استقرار همه‌جانبه‌ی ابزارهای مایکروسافتی در شرکت‌های تولید کننده‌ی نرم‌افزار برداشته است. .Net به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار اجازه می‌دهد یک مجموعه‌ی یک‌پارچه از ابزارها را برای تولید نرم‌افزار در محیط‌های مختلف (کاربردهای رومیزی، وب، موبایل و ...) به کار ببرند. این تکنولوژی هنوز به صورت گسترده برای محیط وب بکار نرفته است ولی به نظر می‌رسد که برای سایت‌هایی با ترافیک بالا مناسب نباشد. به عنوان مثال سایت orkut.com که با این تکنولوژی پیاده‌سازی شده است، ساعاتی از روز با کمبود منابع مواجه می شود. (مقایسه‌ی ASP.Net با PHP را در مقاله "برتری تکنولوژی‌های منبع‌باز در مقایسه با تکنولوژی مایکروسافت در طراحی وب سایت" بخوانید) . با وجود اینکه امکان پشتیبانی از .Net در لینوکس هم وجود دارد ولی هنوز ابزار مناسبی برای این منظور عرضه نشده است. بنابراین برای استفاده از این تکنولوژی به سرورهای ویندوز محدود هستید. اگر هنوز کاملا به مایکروسافت وابسته نشده‌اید می‌توانید از PHP برای تولید سایت‌های پویا استفاده کنید. یک سایت اینترنی با محتوای پویا نیاز پیدا می‌کند عمل ویژه‌ای را در مواقع مشخصی از روز و یا به صورت دوره‌ای و خودکار انجام دهد. مثلا برای فرستان نامه‌های دوره‌ای، پاک کردن رکورد‌های اضافی و غیره. به کمک سیستم عامل لینوکس می‌توان به تمام وب‌سایت‌های مستقر امکان تعریف و زمان‌بندی کارهای خودکار را به شکل کاملا کنترل‌شده و امن ارائه کرد در صورتی که یک چنین عملی در ویندوز تقریبا غیر ممکن است. در میزبان‌های لینوکس این قابلیت را تحت عنوان cron job می‌یابید.

بسیاری از تکنولوژی‌های منبع‌باز تحت لینوکس مانند PHP و MySql امروزه به محیط ویندوز هم راه پیدا کرده‌اند و کاربران ویندوز به علت هزینه‌های پایین و قابلیت‌های زیاد به استفاده از آنها می‌پردازند در حالیکه می‌توانند از این امکانات در محیط اصلی، یعنی لینوکس با هزینه‌ای پایین‌تر بهره مند شوند.

به عنوان نتیجه‌گیری باید گفت که اگر بکارگیری .Net به طور جدی برای شما مطرح نیست استفاده از سرورهای لینوکس ارزان‌تر و امن‌تر است. همچنین اگر سایتی با ترافیک بسیار بالا دارید سرورهای ویندوز مناسب نیستند و استفاده از لینوکس یا یونیکس (و البته سولازیر از سان Sun Solaris) توصیه می‌شود.

بررسی و مقایسه دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس

________________________________________

ویندوز و لینوکس انواع مختلفی دارند. تمامی انواع ویندوز را مایکروسافت تولید می کند، اما توزیع متنوع لینوکس از سوی شرکت های متعددی مانند Linspire، Red Hat، SuSE، Ubunta، Mandriva، Knoppix، Slackware و Lycoris صورت می گیرد. ویندوز دو خط اصلی دارد که می توان آنها را Win۹x که شامل ویندوزهای ۹۵، ۹۸، ۹۸SE، Me و کلاس NT که ویندوزهای NT، ۲۰۰۰ و XP را در خود جای داده است، اشاره کرد. ویندوز در واقع کار خود را با نسخه ۳.x آغاز کرد و پس از چند سال ویندوز ۹۵ را روانه بازار کرد.

 

انواع لینوکس به عنوان توزیع از آن یاد می شود. تمامی توزیع های لینوکس که در چارچوب زمانی یکسان منتشر شده، از یک هسته اصلی(مهمترین بخش سیستم عامل) تبعیت می کنند. تفاوت آنها در نرم افزارهای اضافی ارائه شده، واسطه گرافیکی کاربر، فرایند نصب، قیمت، اسناد سازی و پشتیبانی های فنی است. ویندوز و لینوکس هر دو در desktop و ویرایش های سروری ظاهر می شوند.

 

لینوکس می تواند کارایی خود را بالا برد که ویندوز نمی تواند. نسخه های هدفمند ویژه از لینوکس وجود دارد. به عنوان مثال NASLite نسخه ای از لینوکس است که بااستفاده از یک فلاپی دیسک، رایانه قدیمی را تبدیل به یک فایل سرور می کند. این نسخه از لینوکس قادر به اتصال به شبکه، تقسیم فایل ها و عملکرد به عنوان یک وب سرور است.

 

 

واسطه گرافیکی کاربر در سیستم عامل ویندوز و لینوکس

 

ویندوز و لینوکس قادر هستند به ارائه واسطه گرافیکی کاربر و واسطه خط فرمان بپردازند. واسطه گرافیکی کاربر ویندوز از ویندوز ۱/۳ به ویندوز ۹۵، ویندوز ۲۰۰۰ و ویندوز XP تغییر یافته است و انتظار می رود در نسخه بعدی ویندوز که جایگزین XP خواهد شد، دوباره تغییر کند.

 

لینوکس به طور نمونه به ارائه دو واسطه گرافیکی کاربر، KDE و Gnone می پردازد. در توزیع های عمده لینوکس، لیندوز موجب شده واسطه کاربر شباهت بیشتری به ویندوز داشته باشد. همچنین XPde for Linux نیز در شباهت لینوکس به ویندوز نقش موثری دارد. واسطه گرافیکی کاربر در سیستم های لینوکس اختیاری است و حال آن که این واسطه جزء جدایی ناپذیرOS در ویندور است. سرعت، کارایی و اطمینان در اجرای یک سرور به جای لینوکس که فاقد واسطه گرافیکی کاربر است، افزایش یافته است و این در حالی است که دیگر نسخه های سرور ویندوز قادر به انجام چنین عملی نیستند. در واقع واسطه گرافیکی کاربر در لینوکس، اجرا و کنترل از راه دور را برای یک رایانه لینوکس آسانتر و طبیعی تر از رایانه ویندوز جلوه می دهد.

 

 

واسطه نمای متنی در سیستم عامل ویندوز و لینوکس

 

این واسطه به عنوان یک مفسر دستوری نیز شناخته شده است. کاربران وینداز برخی اوقات از آن به عنوان یک اعلان از سوی DOS نیز یاد می کنند. کاربران لینوکس آن را به عنوان یک برنامه واسطه معرفی می کنند. هر نوع از ویندوز به یک مفسر دستوری مجهز است، اما انواع مختلف ویندوز از مفسرهای مختلفی نیز برخوردارند. به طور کلی، مفسرهای دستوری ویندوز سری ۹x شباهت زیادی به یکدیگر دارند و نسخه های کلاس NT نیز مفسرهای دستوری مشاهبی را در خود جای داده اند. اما تفاوت هایی در بین این دو دسته از ویندوز وجود دارد. لینوکس مانند دیگر نسخه های یونیکس، از مفسرهای دستوری چندگانه پشتیبانی می کند، اما معمولاً از یک نوع که به عنوانBASH شناخته می شود، استفاده می کند. از دیگر مفسرها می توان از Korn shell، Bourne shell، ash و C shell یاد کرد.

 

 

هزینه ها در سیستم عامل ویندوز و لینوکس

 

برای یک desktop و یا کاربرد خانگی، می توان گفت لینوکس خیلی ارزان و یا رایگان است در حالی است که ویندوز گران است. در کاربرد سرور نیز لینوکس در مقایسه با ویندوز بسیار ارزان است. مایکروسافت اجازه می دهد، یک کپی از ویندوز تنها برای یک رایانه استفاده شود. برای اولین بار در ویندوز XP، آنها با استفاده از نرم افزاری به اعمال این قانون(در ابتدا فعال سازی تولید ویندوز و سپس ویندوز Genuine) می پردازند. در مقایسه، تنها با یک بار خرید لینوکس، شما می توانید در هر چند رایانه با هیچ گونه هزینه اضافی از آن استفاده کنید.می توان کتاب لینوکس و سیستم عامل که شامل کتاب است را به رایگان تهیه کرد. همچنین می توان لینوکس را به صورت رایگان از فروشندگان آن مشروط بر این که به یک ارتباط اینترنتی پر سرعت و یک CD burner مجهز باشید، و یا از سایت www.linuxiso.org دانلود کرد.

 

 

دستیابی به سیستم عامل

 

برای دستیابی به لینوکس باید رایانه ای جدید را که لینوکس از پیش بر روی آن نصب شده خریداری کرد. لیندوز که در حال حاضر لینسپایر نامیده می شود، لیست تمامی فروشندگانی که رایانه هایی مجهز به لیندوز را به فروش می رسانند، ارائه می دهد. اگر شما خواستار نصب لینوکس هستید، می توانید به خرید رایانه ای بدون سیستم عامل از Dell و یا Wal-Mart که برای نصب انواع لینوکس کامل است، اقدام کنید.

 

نصب ویندوز همیشه یکسان است و این در حالی است که توزیع های مختلف لینوکس برنامه های نصب خود را دارند که حتی این امر می تواند در نسخه های مختلف توزیع یکسان، تغییر یابد.

 

 

اجرای برنامه از طریق سی دی لوح فشرده در سیستم عامل ویندوز و لینوکس

 

یکی از کارهایی که لینوکس می تواند انجام دهد و ویندوز نمی تواند، اجرا شدن از روی سی دی است. برای اجرا، ویندوز باید ابتدا بر روی دیسک سخت نصب شود. اگر نصب ویندوز در مقطعی قطع شود، نمی توان رایانه را راه اندازی کرد. برنامه ای رایگان با نام BartPE وجود دارد که می تواند برخی از برنامه های ویندوز را از طریق سی دی bootable اجرا کرد.

 

به طور عادی، لینوکس نیز از طریق یک دیسک سخت اجرا می شود، اما تعداد خیلی کمی از نسخه های لینوکس هستند که بدون نصب شدن بر روی دیسک سخت، کاملاً از طریق سی دی اجرا می شوند.

 

در نسخه های لینوکس مبنی بر سی دی، کاربرد از دیسک سخت متفاوت است. برخی از آنها مانند لیندوز، هیچ چیزی را بر روی دیسک سخت حک نمی کنند و تجربه لینوکس را به راحتترین و امنترین نحو امکان می سازند.

نرم افزار کاربردی در سیستم عامل ویندوز و لینوکس

در مقایسه لینوکس و ویندوز می توان گفت، نرم افزارهای کاربردی بیشتری برای ویندوز موجود است.

 

کسب نرم افزار کاربردی :

 

اگر به خرید یک کپی از ویندوز بر روی CD-ROM اقدام کنید، نمی توانید به نرم افزارهای کاربردی آن دسترسی پیدا کنید. اما اگر به خرید یک یا چند کپی از لینوکس بپردازید، می توانید نرم افزارهای کاربردی آن را به صورت رایگان دریافت کنید. رایانه ای جدید به همراه ویندوزی که از پیش بر روی آن نصب شده نیازمند به نرم افزارهای کاربردی دارد. هر توزیع لینوکس با انواع متعددی ارائه می شود. هر چه نسخه گرانتر باشد، نرم افزارهای بیشتری نیز خواهد داشت.

نصب نرم افزارهای کاربردی سیستم عامل ویندوز و لینوکس

 

نصب کاربردها تحت ویندوز در حالی که استاندارد نشده اند، معمولاً همسان است. نصب نرم افزار تحت لینوکس در هر توزیع متغایر است و به راحتی، سادگی و آشکاری ویندوز نمی باشد. لیندوز به کاربران اجازه می دهد به نصب نرم افزارها در شرایطی شبیه به بهنگام کردن ویندوز بپردازند. در لینوکس کاربردها پس از دانلود شدن، به طور خودکار نصب می شوند که این سرویس دهی به صورت رایگان صورت نمی پذیرد.

ویروس ها و جاسوس ها :

 

انواع مختلفی از برنامه های نرم افزاری بد اندیش وجود دارد که معمولترین آنها به عنوان ویروس و جاسوس نامیده می شوند. جاسوس در ویندوز به مشکلی بزرگ تبدیل شد در حالی که مایکروسافت به خرید یک شرکت نرم افزاری ضد جاسوس اقدام کرد و تولیدات خود را با عنوان برنامه ضد جاسوس مایکروسافت در سال ۲۰۰۵ روانه بازار کرد. بخش عظیمی از این نرم افزارهای مخرب در ویندوز عمل می کنند.

کاربران و اسم رمز سیستم عامل ویندوز و لینوکس

 

لینوکس و ویندوز ۲۰۰۰/XP هر دو نیازمند نام کاربر و اسم رمز و زمان ره اندازی هستند. ویندوزهای XP و ۲۰۰۰ و لینوکس از نمونه های متعدد و یا طبقه های مختلفی از کاربران حمایت می کنند. لینوکس و ویندوز می توانند کاربران را به گروه های مختلف دسته بندی کنند و مزایا را برای یک گروه نسبت به یک کاربر ارائه می دهند. اما فایل ها در لینوکس تنها متعلق به یک کاربر و یا گروه، معین شده است.

خطاهای برنامه ای سیستم عامل ویندوز و لینوکس

 

تمامی نرم افزارها خطاهای برنامه های دارند و خواهند داشت. لینوکس در داشتن خطاهای نرم افزاری کمتر در مقایسه با ویندوز شهرت دارد. تفاوت در اسلوب شناسی ها توسعه ای OSمی تواند به توضیح این که چرا لینوکس از ثبات بیشتری برخوردار است بپردازد. ویندوز از سوی برنامه نویسانی طراحی می شود که اشتباهات آنها به دلیل این که مایکروسافت به انتشار کدهای اصلی خود برای ویندوزنمی پردازد، مخفی می ماند. در مقایسه لینوکس از سوی هزاران برنامه نویس در سراسر جهان طراحی می شود. آنها به انتشار کد منبع برای سیستم عامل می پردازند و هر برنامه نویس علاقمند می تواند به بررسی آنها اقدام کند.

 

 

محدودیت های نرم افزاری در سیستم عامل ویندوز و لینوکس

 

برنامه ای که از سوی لینوکس نوشته شده نمی تواند تحت ویندوز عمل کند و بالعکس. این امر یک قانون است، اما می توان گفت که چندین استثنا نیز وجود دارد. این استثناها نصب یک سیستم عامل را بر روی دیگری فراهم می سازد. به عنوان مثال، در رایانه ای که با لینوکس اجرا می شود می توان به نصب کپی از ویندوز پرداخت. در ویندوز OS که تحت لینوکس اجرا می شود نیز می توان به نصب تمامی برنامه های ویندوز اقدام کرد. در آن واحد یک رایانه می تواند با دو سیستم عامل اجرا شود.

 

ابزارهای سخت افزاری پشتیبانی شده توسط سیستم عامل ویندوز و لینوکس

 

در مقایسه ابزارهای سخت افزاری پشتیبانی شده می توان گفت، سخت افزار بیشتری در استفاده از ویندوز کار می کند و این به دلیل این است که فروشندگان سخت افزاری راه اندازهای بیشتری برای ویندوز می نویسند که این امر در لینوکس صدق نمی کند. هنگامی که ویندوز XP به بازار ارائه می شود، بسیاری از دستگاه های جانبی موجود فعالیت نخواهد کرد، زیرا XP به راه اندازهای جدید نیاز دارد و فروشندگان انگیزه کمی برای نوشتن راه انداز برای سخت افزارهای قدیمی دارند. 

 

لینوکس و ویندوز در مقام مقایسه: علم بهتر است یا ثروت

________________________________________

ویندوز...لینوکس...کلمات آشنایی هستند که بسیار شنیده اید؛ از ویندوز که مطمئنا استفاده کرده اید. اما از لینوکس چطور؟ فقط اسمش را شنیده اید؟ مهم نیست، امتحانش کنید...به کامپیوترتان آسیب نمی رساند، حداقل به کامپیوتر ما که تاکنون آسیب نرسانده است!

در این مقاله سعی بر این است که تعاملی کامل تنها بر اساس آمار و ارقام بر روی لینوکس و ویندوز داشته باشیم.

 

تاریخچه سیستم عاملها:

 

در ابتدا، سیستم عامل UNIX در سال ۱۹۷۲ به وجود آمد، در سال ۱۹۷۶ سیستم عاملی با نام CPM مطرح شد، Dos در سال ۱۹۸۱ پا به دنیای سیستم عاملها گذاشت، سال ۱۹۸۲ نوبت به MAC OS رسید که خود را به عنوان سیستم عاملی دیگر به دنیا معرفی کند، ۱۹۸۵ سالی بود که همگان ویندوز را شناختند و خود را به عنوان غول سیستم عاملها معرفی کرد اما سال ۱۹۹۱ سیستم عامل دیگری به نام لینوکس شروع به عرض اندام کرد.

 

لینوکس چیست؟

 

لینوکس نیز سیستم عاملی است شبیه بقیه سیستم عاملهای دیگر که روی طیف وسیعی از سخت افزارها کار می کند و به راحتی با بقیه سیستم عاملها ارتباط و تعامل دارد. از ویژگیهای بارز لینوکس در دسترس بودن کد منبع آن است و به عنوان سیستم عاملی چند کاربره محسوب می شود.

این سیستم عامل در حال حاضر، بیشترین رشد را در فراگیر شدن دارد و کاربر به راحتی اختیار تغییرات را در آن دارد و از سوی شرکتهای بزرگ نرم افزاری مانند IBM، Oracle، SUN، HP، Intel و Dell حمایت می شود.

از آنجایی که بسیاری از افراد با ویندوز آشنا هستند نیازی به معرفی ویندوز احساس نمی شود.

بر اساس آمار ارائه شده توسط IDC۲۰۰۲ نشان می دهد که لینوکس در سالهای بین ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ در بازار مربوط به سرورها سریعترین رشد را داشته است.

 

از قبل لینوکس چه خبر ؟

 

قبل از ظهور لینوکس، تقریبا کنترل بازار به صورت تمام و کمال تحت شرکت مایکروسافت بود و شرکتهایی نظیر Novell، Borland، Lotus، Netscape، SCO Unix، Dr Dos و ... که شرکتهای نسبتا موفقی نیز به شمار می آمدند، قدرت رقابت کمی در مقابل مایکروسافت داشتند و حتی در بعضی مواقع در شرف نابودی قرار گرفته اند!

با ظهور لینوکس، این سیستم عامل، بزرگترین رقیب مایکروسافت شد و با توجه به قیمت ارزان لینوکس، مبارزه مایکروسافت با آن از نظر قیمت غیر ممکن بود. لینوکس از نظر سرور بودن کاملا رقیب بی همتای بسیاری از شرکتهای بزرگ مانند IBM شد. به سرعت بازار اینترنت را قبضه کرد و مورد استقبال بسیاری از کارشناسان کامپیوتر قرار گرفت.

بر اساس گزارشهای منتشر شده، لینوکس ۷/۱۳ درصد بازار سرورها را در اختیار داشته که این امر در پایان سال ۲۰۰۶ میلادی به ۲/۲۵درصد بازار رسیده است.

بر اساس پیش بینی IDC بازار لینوکس با رشد سالیانه ۲۶ درصد تا سال ۲۰۰۸ به ۷/۳۵ میلیارد دلار می رسد!

بازار نرم افزار بر روی لینوکس با نرخ رشد سالیانه ۷/۴۴درصد تا سال ۲۰۰۸ به ۱۴ میلیارد دلار می رسد!

شرکت های بزرگ مانند Oracle و IBM سرمایه گذاری های سنگینی را برروی لینوکس انجام داده اند و کمپانی Oracle صریحا اعلام کرده که عمده محصولات خودش را برروی لینوکس ارائه خواهد کرد و شرکت IBM نیز کلیه محصولات سخت افزاری خود را مجهز به لینوکس کرده است.

در ایران نیز شرکت های ایز ایران و داده پردازی ایران نیز پروژه هایی را دراین زمینه تعریف نموده اند.

 

مقایسه ویندوز و لینوکس

ویندوز

یک سیستم عامل کامل، محصول شرکت مایکروسافت و کاملا تجاری است.

این سیستم عامل استراتژی بازارگرا دارد و تنها در دو بسترDec Alpha و X۸۶ اجرا می شود. سخت افزارهای مورد استفاده در سیستمهای رومیزی را به راحتی پشتیبانی می کند و در حال حاضر، بیش از ۹۰ درصد سیستمهای رومیزی از ویندوز استفاده می کنند.

لینوکس

هسته لینوکس به علاوه تعدادی برنامه های کاربردی، لینوکس را به وجود می آورد و محصول یک شرکت یا یک کشور خاص نیست ولی دارای توزیع های مجانی و پولی است. در حدود ۳۰ توزیع کننده رسمی و بزرگ دارد.

لینوکس سیستم عاملی متن باز به حساب می آید که کد منبع آن در دسترس همگان قرار دارد و قابلیت اجرای لینوکس روی اکثر بسترهای سخت افزاری مانند X۸۶ ،PowerPC ، Alpha MIPS ،Motorolla ۶۸K... آن وجود دارد. استراتژی آن نیز سرویس گرا است.

 

تعامل لینوکس و ویندوز

استراتژی تجارتی

الف) لینوکس

ـ سیستم عامل متن باز

ـ دارای توزیع های مجانی و پولی

ـ استراتژی سرویس گرا

ب) ویندوز

ـ سیستم عامل تجاری

ـ استراتژی بازارگرا

هزینه کلی مالکیت

استفاده از لینوکس = کاهش ۳۰ تا ۷۰ درصدی هزینه کلی مالکیت

ـ هزینه ها

ـ هزینه خرید لینوکس < ویندوز

ـ هزینه نگهداری و آموزش لینوکس > ویندوز

ـ هزینه پشتیبانی لینوکس > ویندوز

ـ هزینه تغییر لینوکس < ویندوز

پشتیبانی سخت افزاری

ـ مایکروسافت: قلب تولید کنندگان سخت افزار

ـ پشتیبانی سخت افزارهای مورد استفاده در سیستم های رومیزی: ویندوز < لینوکس

ـ پشتیبانی سخت افزارهای مورداستفاده در سرور ها: ویندوز > لینوکس

تنوع برنامه ها (سیستم ها)

الف) لینوکس

ـ تنوع برنامه ها در مدیریت شبکه در لینوکس

ـ تنوع بانک های اطلاعاتی در لینوکس

ب) ویندوز

ـ تنوع بازی ها در ویندوز

ـ تنوع ابزارهای فردی در ویندوز

سرور ها

الف) لینوکس

ـ پرطرفدار ترین سرور در جهان

ـ مورد استفاده درسرور های با حجم کاربالا

ب) ویندوز

ـ دردست داشتن قسمت کوچکی ازاین بازار

ـ مورداستفاده درسرور های با حجم کارکم

رومیزی ها

ـ ویندوز بالای ۹۰درصد از بازار رومیزی ها را دردست دارد

ـ مکینتاش درحدود ۶درصد از بازار رومیزی ها را دردست دارد

ـ لینوکس در حدود ۴درصد از بازار رومیزی ها را دردست دارد

ـ سهم لینوکس در بازاررومیزی ایران، نزدیک صفر درصد!

واسط کاربر گرافیکی

الف) لینوکس

ـ واسط های کاربرگرافیکی گوناگون

ـ انتخابی بودن استفاده ازواسطهای کاربرگرافیکی

ـ مبتنی بر X Protocol

ب) ویندوز

ـ واسط گرافیکی ساده تر

ـ فقط یک واسط گرافیکی

ـ اجباری بودن استفاده ازواسط کاربرگرافیکی

امنیت

بسیاری از مشکلات امنیتی، ناشی از اشتباهات برنامه نویس ها می باشد

الف) در لینوکس

ـ Open Source بودن اشتباه برنامه نویسی را کم می کند

ـ معمولااشکالات امنیتی کمتر از ۱ روز برطرف می گردد

ـ مدیریت برروی وصله(Patch Management) عالی است

ب) ویندوز

ـ رفع اشکالات امنیتی بین چندروز تا چند هفته طول می کشد

ـ نظارت کم برکدها باعث بروزاشکالات امنیتی زیادی شده است

کرم و ویروس

الف) ویندوز

ـ ۸ کرم و ویروس در هرروز... به دلیل ساختار ویندوز و اشکالات موجود درکد ویندوز

لینوکس

ـ ویروس وجود ندارد

ـ سرریزبافر یکی از عوامل تولید اشکال است

ـ بهتراست از شناسه راهبر(root) کمتراستفاده شود

منبع : سايت علمی و پژوهشي آسمان -- صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید
اين مطلب در تاريخ: دوشنبه 11 فروردين 1399 ساعت: 19:51 منتشر شده است
نظرات(0)

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

شبکه اجتماعی ما

   
     

موضوعات

پيوندهاي روزانه

تبلیغات در سایت

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید :
معلم سایت

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام و نام خانوادگی نام فایل و ایمیل خود را به شماره همراه 09159886819 ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل به ایمیل شما  فرستاده می شود .

درباره ما

آدرس خراسان شمالی - اسفراین - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 12000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , طرح درس