نمونه طرح درس کلاس های چند پایه
به نام خدا
طرح درس کلاس های چند پایه دوم (هنر)و پنجم(علوم) و ششم(ریاضی) ابتدایی
نام مدرسه:شجاعی فر نام معلم : تاریخ اجرا:7/8/1395
اهداف کلی:
پایه دوم: آشنایی دانش آموز با انواع نقاشی، شناخت شکل ها و تقویت قدرت تشخیص و دقت
پایه پنجم: آشنایی با ساختمان مواد
پایه ششم:تثبیت درس جلسه قبل مبنی بر تقسیم اعداد چند رقمی اعشاری
اهداف جزئی:
1-آشنایی دانش آموز با انواع نقاشی
2-افزایش قدرت تشخیص
3-افزایش دقت و تمرکز
4-رنگ آمیزی صحیح متناسب با شکل
5-مفهوم ملکول آشنا شوند.
6-وضع مولکول ها در حالت های مواد آشنا شوند
7-خاصیت های مختلف موادآشنا شوند
8- با تقسیم چند رقمی بر چند رقمی آشنا می شوند
اهداف رفتاری:
دانش آموز باید بتواند:
1-ورقه ی کاغذ خود را با خط های شکسته، خمیده و راست پر کند
2-شکل های معنادار را پیدا کنید. (چه هندسی و چه غیر هندسی)
3-شکل های پیدا کرده را رنگ آمیزی کند.
4-از چند جهت به ورقه ی خود نگاه کند
5-با چند مثال برخی خاصیت های مواد را بیان کند
6-مواد مختلف جامد ،مایع و گاز را جمع آوری کند و به خواص آن پی ببرد
7-حرکت مولکول ها را به صورت ایفای نقش بازی کند
8-حرکت مولکول ها را در عطر و رنگ ،جوهر در آب را تفسیر کند
9-با یک آزمایش ربایش مولکول ها را مثال بزند
10-وضع مولکول ها را در حالت جامد،مایع و گاز را توضیح دهد
11-به درستی تمام مراحل تقسیم را انجام دهد
روش تدریس:
سخنرانی – پرسش و پاسخ – بحث گروهی-اکتشافی
وسایل مورد نیاز:
مداد رنگی – کاغذ-برگه امتحانی-تابلو-تخته پاک کن-پاورپوینت –چند لیوان آب-گواش
فعالیت آغازین:
سلام و احوال پرسی و حضور و غیاب برای هر سه کلاس
دانش آموزان کلاس ششم مشغول پاسخگویی به سوالات امتحانی می شوند
دانش آموزان کلاس پنجم مشغول سوال پرسیدن از هم از درس قبل می شوند
ارزشیابی ورودی:
چند نوع نقاشی داریم؟
ارزشیابی تشخیصی:
آیا تا به حال ورقی را بی خودی خط خطی کرده اید: (چه جوری)
ارائه درس:
برگه ها را بین دانش آموزان تقسیم کرده و به صورت گروهی می نشینند.
از دانش آموزان می خواهیم به همان صورتی که قبلا گفته اند خط خطی کنند وخود معلم نیز همراه با دانش آموزان شروع به خط خطی کردن ورقه می نماید.
بعد از اتمام خط خطی کردن بدون هدف توسط دانش آموزان ، معلم از ورقه ی خودش یک شکل را پیدا کرده و رنگ آمیزی می نماید و از دانش آموزان می خواهد از ورقه ی خود هر چه شکل معنادار می توانند پیدا نموده و رنگ آمیزی نمایندو از بین آثار دانش آموزان هر گروهی که شکل زیبایی پیدا کرده اند می تواند جهت راهنمایی گروه های دیگر به بقیه نشان دهد.
بعد از مشغول شدن دانش آموزان کلاس دوم به سراغ دانش آموزان کلاس پنجم می رویم
ارزشیابی تشخیصی
به علت این که درس ما درس اول است بنابراین سوالاتی در مورد خاصیت ماده که در سال قبل خوانده اند از آ ن ها پرسیده می شود
ایجاد انگیزه:
برای ایجاد انگیزه تصویر بزرگ شده ای از جیوه را نشان دانش آموزان می دهیم و از آن ها می خواهم که به صورت گروهی فکر کنند و نام تصویر را بگویند
ارائه درس:
در این قسمت سوال هایی از دانش آموزان راجع به خاصیت مواد پرسیده می شود و از فراگیران پرسیده می شود که اگر من 3 لیوان که در یکی آب و در دیگری گلاب و در دیگری آب نمک باشد من چگونه می توانم بفهمم در کدام لیوان چه چیزی وجود دارد.بعد از جواب دادن دانش آموزان را به سوی مفهوم مولکول هدایت می کنم.بعد تصویر بزرگ شده در زیر میکروسکوپ از چند ماده را که در قالب پاور آماده کرده بودم به دانش آموزان نشان می دهم .
برای حرکت مولکول ها ابتدا از طریق پرسش نظر دانش آموزان را می پرسیم و بعد برای اثبات نظر فراگیران به آن ها می گوییم آیا مایلید آزمایشی را انجام دهیم تا متوجه حرکت شویم با جواب مثبت دانش آموزان عطر را در هوا می زنیم و از آن ها می خواهم که هر که بوی عطر را استشمام کرد دستش را بالا بگیرد و بدین وسیله به این نتیجه می رسند که مولکول عا حرکت می کنند و برای تفهیم بهتر مثال هایی از زندگی روزمره اشان می زنیم که وقتی از مدرسه به خانه می روند و بوی غذا را استشمام می کنند به دلیل تبدیل مایع به گاز و حرکت مولکول هاست.
لیوان های را به گروه ها می دهیم که آب در آن است به همراه گواش از آ ن ها می خواهیم که یک قطره در آب بریزند و نتیجه را بعد از بحث در گروه اعلام کنند.
در این قسمت برای ربایش مواد به هم ظرف هایی را که از قبل چرب کرده ایم را در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم و چند قطره در آن ها آب میریزیم و سپس از آن ها می خواهیم به دقت به آن نگاه کنند و در گروه های خود بحث کنند هنگامی که دانش آموزان به خوبی با حرکت مواد آشنا شوند .سوال های در مورد وضع مواد در حالت های جامد،مایع و گاز از دانش آموزان می پرسم دانش آموزان با انجام آزمایش های قبل به خوبی با وضع مولکول ها آشنا شده بودند با آمادگی که اانش آموزان داشتند تصویرهایی که از حالت های مواد با توضیحاتش در قالب پاور آماده شده بود را به نمایش گذاشتم و در آخر از دانش آموزان خواستم که از طریق ایفای نقش وضع مولکول ها را در حالت های مختلف بازی کنند
ارزشیابی پایانی
از اول درس و با توجه به توضیحاتی که داده شده است سوالاتی را از قبیل:
مولکول چیست؟
مولکول ها چگونه حرکت می کنند؟
ربایش مولکولی چیست؟
به هر کسی که پاسخ درست داد امتیاز می دهیم.
جمع بندی
با کمک دانش آموزان و یکی از دانش آموزان که به پای تابلو آمده یک جمع بندی از کل درس پای تابلو می نویسیم(معلم به عنوان راهنما)
در پایان به هر سه گروه تکلیف داده و در حین تدریس هر پایه به بقیه پایه ها سر زده می شود و مشکلات آن ها را برطرف می کنیم
تعیین تکلیف
از آن ها می خواهیم به اطراف خود نگاه کنند و موادی که از مولکول درست شده است را به صورت لیست وار ه صورت زنده و غیر زنده بنویسند
سعی می شود گروه های تاحد امکان کارهای خود را در کلاس به صورت گروهی تا پایان وقت کلاس تمام نمایند و آثار گروه های برتر در تابلو کلاس نصب می شود
این مطلب در تاریخ: شنبه 12 فروردين 1396 ساعت: 10:44 منتشر شده است
برچسب ها : نمونه طرح درس کلاس های چند پایه,دانلود طرح درس چند پایه,نمونه طرح درس کلاسهای چند پایه جدید,طرح درس کلاس چندپایه درسهای,