دوره دبیرستان

منوhttp://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/Untitled-3.jpg

http://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/ertegha.jpg


پشتیبانی با اسمس و
تلگرام
09159886819
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

موضوعات

ارسال لینک

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

امکانات جانبی

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و تلگرام : 09159886819 و آیدی : @dabiryar  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

4 - در هنگام خریداگر باخطای شماره موبایل اشتباه است مواجه شدید ، زبان گوشی یا کامپیوترخود را در هنگام وارد کردن شماره موبایل انگلیسی قرار دهید مشکل حل می شود .

http://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/rahnemaonline.jpghttp://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/kart.jpg

لیست گزارش تخصصی ها   لیست اقدام پژوهی ها         تجربیات ارتقای شغلی

تلگرام

به کانال تلگرام فرهنگیان بپیوندید@dabiranyar
مطالب ما رادر زیر هر مطلب با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

درباره شاخک جنس نر نوعی پروانه ابریشم که گیرنده شیمیایی دارد

بازدید: 3

 

درباره شاخک جنس نر نوعی پروانه ابریشم که گیرنده شیمیایی دارد

حس های پیکری را گاهی به حس های خارجی که مربوط به سطح بدن می شوند و حس های احشایی که مربوط به احشای بدن هستند و حس های عمقی نیز تقسیم بندی می کنند.

گیرنده های شیمیایی

یکی از حساس ترین انواع گیرنده های شیمیایی، روی شاخک جنس نر نوعی پروانه ابریشم قرار دارد. شاخک های این پروانه را هزاران موی ظریف می پوشاند که به بوی بدن جانور ماده حساس هستند.

گیرنده های شیمیایی در بند پایان

پروانه ابریشم به نام بمبیکس موری ماده ای را به نام بمبیکول از طریق غذه ای که در نوک شکمش قرار دارد در هوا منتشر می کند. ساختار شاخک های پروانه نر به گونه ای است که همانند یک صافی عمل می کند و با عبور هوا از لابه لای آن، اگر بمبیکول در هوا باشد آن را تشخیص می دهد.

شاخک ها شکلی شبیه به پر دارند و سراسر آنها را موهای ظریفی پوشانده است. درون این موها دندریت های نورون های حسی قرار دارند که به بمبیکول حساس می باشند. به طور متوسط هر شاخک را حدود 10000 موی حساس می پوشاند.

پتانسیل عمل در نورون های حسی با فرکانسی متناسب با غلظت بمبیکول ایجاد می شود. بنابراین هر چه غلظت بمبیکول بیشتر باشد، فرکانس پتانسیل عمل بیشتر می شود. به این وسیله پروانه نر می تواند با پیشروی در جهت شیب غلظت به پروانه ماده برسد.

گیرنده های شیمیایی

خرچنگ ها هم در انتهای پاهای خود موهایی دارند که گیرنده شیمیایی اند. با این موها، خرچنگ چیزهایی مثل آمینو اسیدها را حس می کند. بنابراین این جانوران می توانند با چسبیدن پاهایشان به این گونه مواد آنها را بچشند.

گیرنده های نوری

ساده ترین گیرنده نوری در پلاناریا وجود دارد و چشم جامی شکل نامیده می شود. سلول های گیرنده نور در چشم جامی شکل، شدت و جهت نور را تعیین می کنند.

بیشتر بی مهرگان، گیرنده نوری دارند. گیرنده نوری ممکن است ساده یا پیشرفته باشد. ساده مانند اجتماع چند سلول و پیشرفته مانند چشم.

یکی از ساده ترین گیرنده های نوری در پلاناریا یافت می شود. چشم جامی شکل اطلاعاتی را درباره شدت و جهت نور فراهم می کند، بدون آنکه تصویری از جسم تشکیل شود. سلول های گیرنده نور درون یک جام قرار دارند. این جام از لایه ای سلول تیره رنگ ساخته شده است. درون این سلول ها، رنگیزه ای وجود دارد که مانع عبور نور می شود. تنها راهی که نور می تواند به درون جام وارد شود و به سلول های گیرنده نور برسد، از طریق شکافی است که وجود دارد و در انجا هیچ سلول تیره ای نیست که مانع عبور نور شود. شکاف یکی از چشم ها در سمت راست و کمی متمایل به جلو شکاف چشم دیگر در سمت چپ و باز هم متمایل به جلو می باشد. مغز جانور تعداد تکانه های عصبی را که از دو چشم می رسد، با هم مقایسه می کند و اگر تعداد آنها با هم برابر نباشد، جانور به گونه ای می چرخد که هر دو چشم به میزان مساوی و حداقل نور را دریافت کنند. نتیجه آنکه جانور با شناسایی منبع نور، از آن می گریزد و به نقاط تاریک در زیر سنگ ها و دیگر اشیا می رود. این نوعی سازش رفتاری برای مخفی شدن از شکارچیان است.

دانستید که حشرات دارای چشم ساده و مرکب می باشند. خرچنگ ها نیز دارای چشم مرکب هستند. هر چشم مرکب از واحدهای بینایی مستقلی تشکیل شده است. هر واحد، قسمت کوچکی از میدان دید را می بیند. بنابراین هر چه تعداد آنها در جانور بیشتر باشد، میدان دید او وسیع تر است.


این مطلب در تاریخ: شنبه 19 اسفند 1396 ساعت: 19:57 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات()

تحقیق درباره معرفی رشته مکاترونیک

بازدید: 37

 

معرفی رشته مکاترونیک

رشته مکاترونیک از سال ۱۳۸۳در دانشگاه‌های ایران تشکیل شده‌است. مانند بسیاری از نقاط جهان، سرفصل‌های یکسانی در دانشگاه‌ها اجرا نمی‌شود و رشته مکاترونیک توسط اساتید مکانیک، و در برخی دانشگاه‌ها توسط اساتید برق، مدیریت می‌شوند. طبیعتا نوع نگاه به مواد درسی نیز با نگرش مدیر گروه‌های دانشگاه‌ها فرم می‌پذیرد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد قزوین اولین دانشگاه‌های ایران هستند که رشته مکاترونیک را دایر کرده‌اند. بر اساس دفترچه کارشناسی ارشد فنی و مهندسی سال 1389 دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه سمنان، دانشگاه آزاداسلامی واحد تهران جنوب و دانشگاه آزاداسلامی واحد علامه مجلسی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه ازاد اسلامي واحد اهر و دانشگاه سیستان و بلوچستان در مقطع کارشناسی ارشد این رشته وجود دارد. این رشته برای اولین بار در مقطع کارشناسی در دانشگاه تربیت معلم سبزوار ایجاد گردیده است.

تحصیل دانشگاه

تحصیل در زمینه رشته مکاترونیک مستلزم گذراندن دروس مختلفی از قبیل ریاضیات مهندسی پیشرفته, تئوری کنترل و کنترل دیجیتال, مدارات الکترونیکی, رباتیک , هوش مصنوعی , دینامیک و استاتیک , پردازش سیگنال , میکرو کنترلر ها , پردازش تصاویر و بینایی ماشین و انتقال داد ها می باشد.

دانشگاه های مختلفی در سراسر دنیا به این رشته از مهندسی می پردازند و پیشرفتهای فراوانی همه روزه حاصل می شود.

در ایران نیز اولین دانشگاهی که این رشته را تاسیس کرد , دانشگاه آزاد اسلامی قزوین بود که این امر به همت آقای دکتر علیرضا محمد شهری و ریاست دانشگاه آقای دکتر مرتضی موسی خانی صورت گرفت. ایشان دارای دکتری مهندسی مکاترونیک از (دانشگاه ولونگنگ) استرالیا می باشند و در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران هستند.

این دانشگاه هم اکنون فارغ التحصیلان زیادی در مقطع کارشناسی ارشد داشته است. اولین سال جذب این رشته در دانشگاه قزوین سال ۱۳۸۲بوده است.

علاوه بر دانشگاه قزوین ، دانشگاه های مطرح و فعال در ایران در این زمینه عبارتند از:

دانشگاه خواجه نصیر ، دانشگاه علم و صنعت ، دانشگاه سمنان ، دانشگاه تبریز و دانشگاه علوم و تحقیقات.

علاوه بر دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه های خواجه نصیر الدین طوسی(۱۰نفر روزانه،۵نفر شبانه) و سمنان(۴نفر روزانه، ۱نفر شبانه) در سال ۸۵در این رشته دانشجو پذیرش کرده اند.

به کشورهایی که در حال حاضر سرمایه گذاری وسیعی در این رشته داشته اند می توان به آمریکا ، ژاپن ، استرالیا ، اتریش ، آلمان ، بلژیک و روسیه اشاره کرد.

دانشجویان در دوره فوق لیسانس بایستی ۳۲واحد درسی رو پاس کنند. که ۶واحد آن پروژه است.

معمولا فارغ التحصیلان لیسانس رشته سخت افزار کامپیوتر و الکترونیک در این رشته موفق تر می باشند. به این دلیل که این گروه خودشونو بهتر با سیستم های مکانیکی وفق میدند و پروژهای نهایی جالبی دارند(یه پروژه مکاترونیکی واقعی). دانشجویان نرم افزار از همه بیشتر دردسر دارند چون معمولا نه مدار می دونند ، نه کنترل و الکترونیک پاس کردند و تقریبا با مشکل مواجه میشند.گرچه استثنا هم داریم.

دروس اصلی

مکاترونیک ۱، مکاترونیک ۲، رباتیک پیشرفته ، ریاضیات مهندسی پیشرفته ، کنترل پیشرفته (معمولا کنترل دیجیتال درس میدند+ فضای حالت و. تا .فازی هم پیش میرند) ، شناسایی سیستمها ، کنترل محرک های الکتریکی

دروس اختیاری

شبکه های عصبی ، سیستم های توزیع شده ، پردازش تصویر (بینایی ماشین) ، اتوماسیون صنعتی ، مدیریت صنعتی (دقیقا یادم نیست چی بود، راجب تیم .ورک بود)، کنترل فازی ، سیستم های خبره

:برای کسانی که این دروس را در دوره لیسانس پاس نکردند

دروس پیش نیاز

استاتیک ، دینامیک ، الکترونیک ۱و۲، ریزپردازنده، (ممکن است میکرو کنترلر هم درس بدند) ، کنترل خطی

دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکاترونیک

توصیه می شود ، جهت آشنایی اولیه با مهندسی مکاترونیک ابتدا به آشنایى با مهندسى مکاترونیک و کاربردهاى آن مراجعه کنید.

پذیرش دانشگاه ها

در سال ۱۳۸۷دانشگاه تبریز ( ۱۰نفر روزانه و ۵نفر شبانه ) ، دانشگاه سمنان ( ۵نفر روزانه و ۱نفر شبانه ) ، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (5 نفر روزانه)دانشگاه خواجه نصیر(12 نفر روزانه و 6 نفر شبانه)و دانشگاه صنعتی شریف ( ۸نفر روزانه و ۲نفر شبانه ) اقدام به ثبت نام پذیرفته شدگان در رشته مهندسی مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد کرده اند. در ادامه به بررسی و معرفی این دوره پرداخته می شود.

طبق مصوبه سال ۱۳۸۰شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی مهندسی مکانیک ، مهندسی برق مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی می توانند در آزمون ورود به دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکاترونیک شرکت نمایند.

 

آزمون ورودی

 

آزمون ورودی کارشناسی ارشد مهندسی مکاترونیک شامل موارد زیر می باشد

 

 

دروس اجباری

 

زبان عمومی و تخصصی

ریاضیات ( شامل ریاضیات عمومی ۱و ۲، معادلات دیفرانسیل و آمار)

دروس اختیاری : ( که داوطلبان باید از بین این ۶درس ۳درس را به دلخواه انتخاب کرده و به سوالات آن پاسخ دهند)

* دینامیک

* کنترل

* هوش مصنوعی

* مدارهای منطقی و ریزپردازنده ها

* الکترونیک ۱و ۲

* برنامه نویسی و الگوریتم

 

 

معرفی دوره

 

حداقل طول این دوره ۳نیمسال است . بدین معنی که دانشجویانی که ناچار به گرفتن دروس جبرانی نیستند ، چنانچه کار درسی خود را به نحو مطلوبی انجام دهند، می توانند دوره را در ۳نیمسال به پایان برسانند. زمان هر نیسمال ۱۷هغته و نظام آموزشی آن واحدی است و هر واحد نظری مشتمل بر ۱۶ساعت می باشد.

جهت به پایان رساندن دوره ، دانشجویان می بایست در مجموع ۳۲واحد را گذرانده باشند ، که ترکیب آنها به این صورت زیر می باشد:

 

 

* دروس اصلی و تخصصی ۲۴واحد

* سمینار ۲واحد

* پروژه تحقیق ۶واحد

علاوه بر موارد فوق ، هر دانشجوی این دوره که قبلا در دوره کارشناسی دروس جبرانی را نگذرانده باشد باید با موفقیت آنها را بگذراند. از دروس جبرانی .واحدی به دانشجو تعلق نمی گیرد

 

 

برنامه آموزشی و پژوهشی

دروس جبرانی

دروس جبرانی بنا بر نیاز هر دانشجو توسط شورای تحصیلات تکمیلی از دوره های کارشناسی مهندسی مکانیک ، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی تعیین می گردد.

 

 

دروس عمومی

 

هر دانشجو موظف است ۳درس ( ۹واحد ) زیر را به عنوان دروس اجباری بگذراند:

* مکاترونیک ۱

* مکاترونیک ۲

* ریاضیات مهندسی پیشرفته

هر دانشجو موظف است ۳درس از دروس زیر را به عنوان دروس تخصصی بگذراند:

* رباتیک پیشرفته

* کنترل خودکار پیشرفته

* شناسایی سیستم ها

* برنامه ریزی و کنترل تولید و کیفیت

* حساسه ها و کالیبراسیون ربات

* شبکه های عصبی

* شبیه سازی و مدلسازی در بیومکاترونیک

* هوش مصنوعی و سیستم های خبره

* مدیریت کیفیت و عملیات

* مدیریت تجاری و بازرگانی

* اتوماسیون صنعتی

 

 

دروس اختیاری

 

هر دانشجو موظف است باقیمانده واحدهای درسی خود را (دو درس) را با موافقت استاد راهنما و شوراس تحصیلات تکمیلی از لیست دروس اختیاری در زیر و یا از رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی مطابق با گرایش خود بگذراند:

* کنترل محرکه های الکتریکی

* روش اجزاء محدود

* تئوری و تکنولوژی ساخت نیمه هادیها

* اتوماسیون در تولید

* تکنولوژی مواد نوین : مرکب ، چند لایه، پوشش داده شده

* سیستم های بلادرنگ

* شبیه سازی کامپیوتری

* هیدرولیک و نیوماتیک پیشرفته

* بهینه سازی در طراحی و تولید

* بینایی ماشین

* هوش مصنوعی توزیع شده

 

 

سمینار

 

گذراندن سمینار برای هر دانشجوی این دوره اجباری می باشد. سمینار دوره کارشناسی ارشد مکاترونیک شامل قسمتهای زیر می باشد:

معرفی مشکلات و نیاز کشور به بهینه سازی تولید

.معرفی فناوری های نوین مکاترونیکی بکار گرفته شده در سطح دنیا یا استفاده از مجلات و گزارشات علمی و همچنین ارتباط با دانشگاههای خارج از کشور

.معرفی زمینه های تحقیقاتی مطابق با نیاز کشور که دانشجویان ممکن است موضوع پروژه ی خود را از میان این زمینه های پیشنهاد شده برگزینند

.تهیه یک گزارش مدون و ارائه آن در سمینار توسط هر دانشجو الزامی می باشد

 

 

پروژه ( پایان نامه)

 

تعداد واحدهای پایان نامه در دوره کارشناسی ارشد آموزشی۶و در دوره ی کارشناسی ارشد پژوهشی 12 واحد می باشد.

 

 

گرایشات این دوره

 

دوره کارشناسی ارشد مکاترونیک دارای سه گرایش زیر می باشد که دانشجویان با توجه به گرایش انتخابی، پروژه های تحقیقاتی ( ۶واحد ) خود را در یکی از آزمایشگاهها و در صنعت انجام خواهند داد:

* گرایش اتوماتیک و کنترل تولید

* گرایش طراحی رباتها و سیستم های مکاترونیکی

* گرایش ارتباطات جنبی انسان ماشین کامپیوتر

بعد از انتخاب گرایش دانشجو دروس مناسب را با نظر استاد راهنما از بین دروس عمومی و دروس اختیاری انتخاب می کند.


این مطلب در تاریخ: سه شنبه 17 بهمن 1396 ساعت: 9:38 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات()

راهکارهای افزایش سهم سواد رسانه ای در سبد فرهنگی خانواده ایرانی

بازدید: 0

 

به نام خدا

موضوع :

راهکارهای افزایش سهم سواد رسانه ای در سبد فرهنگی خانواده ایرانی

تهیه و تنظیم :

 

مقدمه

«رسانه ها» در انواع مختلف امروزه به نحو بسیار موثری در عرصه زندگی ما حاضر شده اند و با افرادی که نسبت به آن شناختی ندارند، هرگونه که بخواهند عمل می کنند.

پدران، مادران و مربیانی که تا دیروز فقط با حضور در کنار فرزندان و دانش آموزان شان می توانستند بر امور تربیتی آن ها اشراف داشته باشند باید بدانند که رسانه های متنوع امروزی با قدرت نفوذ بی سابقه و هیبت نامرئی شان، دیگر این امکان را از آن ها گرفته اند. به همین جهت، ارزشمند است در این زمینه بیشتر آگاه شوند و مهارت های لازم دیگری را بر داشته های خود بیفزایند. در غیر این صورت هم در زندگی شخصی خود با مشکلات زیادی روبه رو خواهند شد کما این که شده اند و غالبا شده ایم و هم در هدایت و تربیت صحیح فرزندان شان ناتوان خواهند ماند که از نشانه هایش پیداست. متاسفانه کشور ما در این عرصه آموزشی بعد از بسیاری از کشورها، با تاخیری پنجاه ساله وارد شده است.

تاخر فرهنگی جامعه نخبگان در مواجهه با پدیده های نوین

وجود «تاخر فرهنگی» در سطوح مختلف جامعه ما از جمله آسیب های همراه تکنولوژی های نوظهور است. بدین معنا که به دلیل ناآشنایی اغلب نخبگان جامعه با لایه های عمیق تر تحولات دنیای امروز، عموما دو رویکرد سلبی و وادادگی نقطه عزیمت مواجهه ما بوده است. از سویی با طرد و نفی حداکثری پدیده های نو روبه رو بودیم که نتایج آن رسانه هراسی در تبیین مسئله و قرنطینه کردن فزاینده در عمل بوده است که با تمرکز صرف بر بیان تهدیدات رسانه ها، فرصت پیش آمده جهت استفاده بهینه از فضای رسانه ای جدید را از دست می دهند.

در حال حاضر، ابزارهای نظارت سنتی دیگر کارایی چندان و کاملی ندارند و باید جای خود را به شیوه ها و ابزارهایی جدید بسپارند که با توانمندسازی مخاطبان در مقابل آثار سوء رسانه ها به آن ها مصونیتی بیشتر می بخشند. آنچه در مورد فراگیری سواد رسانه اهمیت دارد آن است که بدانیم سواد رسانه ای صرفا «منع» مخاطبان از پیام های ناخواسته رسانه ای نیست. اگرچه برخی گروه ها سعی در ترغیب خانواده ها به خاموش کردن تلویزیون خود دارند حقیقت این است که رسانه چنان با فرهنگ محیط اجتماعی افراد عجین شده که حتی اگر شما تلویزیون را هم خاموش کنید نمی توانید از فرهنگ رسانه ای امروز فرار کنید، زیرا پیام ها مثل اکسیژنی که تنفس می کنیم ما را احاطه کرده اند و دیگر رسانه ها صرفا بر فرهنگ ما تاثیر نمی گذارند، بلکه خود فرهنگ ما هستند (با کینگهام ۲۰۰۳* در آن سوی قصه با وادادگانی روبه رو هستیم که خوشحالانه رهاسازی و استفاده بی حد و حصر را در دستور کار قرار دادند و دقت نظر در آثار سوء و آفات قالبی و محتوایی را معارض با مدرنیته خوش خیالانه خود می پندارند که تاخر فرهنگی «به معنی عدم اتخاذ منظر واقع بینانه» گریبان گیر هر دو طیف است. در نگاه واقع بینانه که باید مدعای نگاه و عمل ما باشد به دنبال مواجهه ای فعال و نقادانه با شیوه مصرف ابزاری رسانه ای و همچنین ارتقای سطح توانمندی های تحلیل محتوای پیام های دریافت شده از جانب کاربران رسانه های مختلف هستیم، به طوری که ضمن استفاده حداکثری از ظرفیت های بی نظیر پیش آمده به آسیب های محتمل این عرصه نیز توجه جدی داشته باشند؛ رویکردی که در صدد توانمندسازی مخاطبان رسانه هاست.

الوین تافلر، آینده شناس معروف آمریکایی در دهه ۱۹۸۰پیش بینی کرده بود که عصر فردا را گستره ای از فرستنده ها، رسانه ها، پیام گیران و پیام سازان شکل می دهند و شیوه های تبادل اطلاعات محور مانورهای آینده را شکل می دهند که در حال حاضر بخشی از آن پیش بینی تحقق یافته و بخشی دیگر در  راه است. حال نسل های امروز و فردا برای جذب فرصت ها و دفع تهدیدهای ناشی از این پدیده به این درک نیاز خواهند داشت که رسانه های جمعی چگونه بر جامعه تاثیر می گذارند. مسلما کسی که توانایی ارزیابی و تحلیل انتقادی پیام های ارتباطی را داشته باشد بهتر می تواند به این درک برسد، درکی که فقط از رهگذر تکامل و ارتقای سواد رسانه ای همچون یک مهارت راهبردی تحقق می پذیرد زیرا سواد رسانه ای توانمندی های لازم را برای برقراری ارتباطی متکفرانه و آگاهانه با رسانه ها می آموزد و در عین حال دیدگاهی تحلیلی و نقادانه نسبت به پیام های رسانه ای فراهم می کند. (قاسمی ۱۳۸۵)

ارتقای مهارت سواد رسانه ای یکی از شیوه های نظارتی کارآمد و مطرح است که موجب می شود مخاطب منفعل به مخاطب فعال و گزینش گر تبدیل شود و هوشمندانه از ابزارهای رسانه ای و پیام های ارسالی آن استفاده کند. افزایش کمی و کیفی سواد رسانه ای همزمان با رشد عوامل دیگر و فراهم شدن زمینه های آن موجب توسعه جوامع می شود و از این رو هر چه در جوامع افراد سواد رسانه ای بیشتری داشته باشند؛ آن جامعه از توسعه انسانی و اجتماعی بیشتر برخوردار می شود. نکته مهم در این میان آن است که سواد رسانه ای می تواند ابزاری ارزشمند در جهت گسترش مهارت های تفکر انتقادی نیز باشد. در همین دلیل شاید بتوان گفت که فراهم آوردن ابزارهای مناسب در مقوله سواد رسانه ای به افزایش مهارت های تفکر انتقادی نیز کمک می کند. امروزه دست اندرکاران و هواداران سواد رسانه ای نیازمند آن هستند که در مورد فرصت های آموزشی و مزایای استفاده از ابزارهای تعلیمی در این عرصه آگاهانه تر گام بردارند و در فرآیند توسعه استانداردها برای برنامه های آموزش سواد رسانه ای فعالانه مشارکت کنند. قدرت رسانه ها در این است که مخاطبان آن ها ناخودآگاه با یک دیدگاه، رفتار، گفتار و طرز تفکر یک سان و هماهنگ می شوند. به بیان دیگر رسانه ها در حال انتقال نقش های مشترک، جهان بینی مشترک و ارزش های مشترک به مخاطبان خود هستند. بنابراین مخاطب دارای سواد رسانه ای باید بتواند اهداف و تاثیرات رسانه ها را بررسی و چگونگی دست کاری افکار توسط آن ها را تحلیل کند، چرا که سواد رسانه ای نوعی مهارت شناختی به مخاطبان می دهد (فلسفی ۱۳۹۲)

تاریخچه مختصر آموزش سواد رسانه ای

مفهوم سواد رسانه ای (media literacy) سابقه ای کمتر از شش دهه دارد و همزاد مفهوم (دهکده جهانی) است. تاریخچه پیدایش سواد رسانه ای به سال ۱۹۶۵باز می گردد. مارشال مک لوهان نخستین بار در کتاب خود با نام «درک رسانه: گسترش ابعاد وجودی انسان» این واژه را به کار برده است. وی معقتد بود زمانی که دهکده جهانی تحقق یابد لازم است انسان ها به سوادی جدید به نام سواد رسانه ای دست یابند (صدیق بنا ۱۳۸۵به نقل از فلسفی ۱۳۹۲)

سازمان بین المللی یونسکو به طور فعال از دهه ۱۹۶۰به بعد به پشتیبانی از موضوع سواد رسانه ای همت گمارد و تلاش کرد در این زمینه برنامه ای جهانی را اجرا کند. از نظر صاحب نظران یونسکو، آموزش رسانه ای به مثابه راهکاری مناسب توان جبران نابرابری اطلاعاتی میان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را دارد و پیشرفت مهارت های فردی به منظور تفسیر و تحلیل پیام های رسانه ای میان مخاطبان تنها راهی است که می تواند قدرت استفاده کنندگان از رسانه ها را در کشورهای در حال توسعه افزایش دهد و آنان را از وضعیت انفعال صرف خارج سازد (ایران پور، ۱۳۸۹)

رشته آموزش سواد رسانه ای در چهل سال اخیر در دنیا پدید آمده و اهمیت آموزش و مفهوم گسترده «سواد» در این سال ها گسترش یافته است و کانادا اولین کشوری است که آموزش سواد رسانه ای به صورت رسمی از سوی نظام آموزش و پرورش آن کشور را پذیرفته است. در حال حاضر، سواد رسانه ای به عنوان یک ماده درسی در نظام آموزشی بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا، استرالیا آفریقای جنوبی، کاندا، آمریکا و ژاپن تدریس می شود و همزمان در کشورهای نیوزیلند، ایتالیا، یونان، اتریش، سوئد، دانمارک و سوئیس در حال توسعه است (کرس ۲۰۰۳)

مراحل شکل گیری مهارت سواد رسانه ای

مهارت های مرحله ای که منجر به ارتقای سواد رسانه ای می شود و در برنامه های آموزشی گنجانده می شود به شرح ذیل پیشنهاد شده است (تومن ۱۹۹۵به نقل از نصیری ۱۳۹۱و حسینی و حق پناه ۱۳۹۳با تغییر و تلخیص):

مرحله اول: آگاهی از اهمیت مدیرتی و «اتخاذ رژیم مصرف رسانه ای» اهمیت دارد؛ یعنی توجه به کاربردها و محدودیت های هر رسانه و شناخت و فواید و مضرات رسانه ها و تعیین میزان و نحوه استفاده هر رسانه که این مرحله در تعریف رابطه چند سویه بین قالب های رسانه ای و محتوای آن و خصوصیات کاربر مانند:سن، جنسیت، ویژگی های شخصیتی و اولویت های وظیفه ای او و... مشخص می شود.

مرحله دوم: فراگرفتن مهارت های خاص تفکر انتقادی که یکی از اجزای اصلی سواد رسانه ای است توجه به تکنیک های جذب و اقناع و همچنین درک معانی پنهان پیام های رسانه ای اهمیت دارد؛ یعنی مثلا دقت در پرسش هایی درباره این که چه چیزهایی در پیام گنجانده شده؟ ساختار آن چگونه شکل گرفته؟ چه چیزی احتمالا حذف شده است؟ و ...

مرحله سوم: به مسائلی فراتر از این چارچوب پرداخته است و مسائل عمیق تری را بررسی می کند. این مرحله در صدد پاسخگویی به پنج پرسش اساسی است، یعنی: پیامی را که ما تجربه می کنیم چه کسی تولید می کند؟ (صاحبان رسانه ها و خلق کننندگان پیام ها) پیام برای چه مخاطبی تولید شده است؟ (گروه هدف) چه پیامی در متن رسانه ای گنجانده شده است؟ (محتوا) به چه منظور و هدفی پیام تولید شده است؟ (اهداف تولیدکنندگان) چه ابزاری و تکنیکی پیام را دبرگرفته است؟

مرحله چهارم: در این مرحله توانمندسازی مخاطبان در تولید محتوای فاخر رسانه ای متناسب با اقتضائات فرهنگی و التزامات بومی جامعه با اتکا به مهارت های نقد و ایجاد پیام رسانه ای مورد توجه است که این مرحله معمولا در مباحث سواد رسانه ای مورد غفلت واقع می شود.

آموزش شبکه ای الگوی مطلوب آموزش و ارتقای مهارت سواد رسانه ای

در این مرحله با توجه به تبیین اهمیت موضوع و لزوم ایجاد نهضتی فراگیر پیرامون سواد رسانه ای، چالش مهم دیگری خودنمایی می کند. یکی از ایرادهای جدی جامعه فرهنگی ما توانمند نبودن نخبگان در «تبدیل ایده ها به پدیده ها» و «مدیریت دانش» است. بیش از یک دهه از ورود مبحث سواد رسانه ای به فضای دانشگاهی ما می گذرد و در سال های اخیر مباحثی پیرامون لزوم فراگرفتن سواد رسانه ای به گوش می رسد اما نوع روش و محتوای آموزش برای سطوح مختلف مخاطبان از مهم ترین نکاتی است که باید در ارائه یک الگوی آموزشی اثربخش مورد توجه قرار گیرد که این خود تخصصی دیگر می طلبد تجربه برخی موسس های آموزشی و فرهنگی پیشرو در عرصه ترویج ارتقای مهارت سواد رسانه ای اتخاذ راهبر «آموزش شبکه ای» را برای تدبیل این مبحث و مهارت به یک گفتمان فرهنگی غالب در عرصه عمومی و درون خانوادگی پیشنهاد می کند. این راهبرد تلاش می کند با بهره گیری ا زتجربیات دوره های آموزشی سواد رسانه ای برگزار شده در ایران و استفاده از تجربه های اجرا شده در کشورهایی مانند ژاپن، کانادا، فنلاند و ... بر مبنای الگوهای نوین آموزشی (مانند یادگیری معکوس ، یادگیری مبتنی بر پروژه و سایر رویکردهای یادیگری مخاطب فعال) با آموزش سه ضلع اثرگذار تربیتی، مربیان، والیدن و دانش آموزان به موثرترین و پایدارترین الگوی آموزشی رد آموزش سواد رسانه ای دست پیدا کند (موسوی صمدی ۱۳۹۵) اگر سواد رسانه ای را رد ساحت یک مهارت پایدار و رو به تعالی تعریف کنیم، تحقق آن جز از طریق توانمندسازی سه گانه «مربیان، متربیان (دانش آموزان) و والدین محقق نخواهد شد. یقینا مناسبت ترین مدخل ایجاد این تغییر بنیادین مهارت محور با توجه به سطح زیر پوشش مخاطبان مدارس و نظام آموزشی (اعم از نظارت آموزش وپرورش و نظام آموزش عالی) ماست به طوری که می توان با طراحی آموزشی مناسب در تمامی مقاطع تحصیلی (سطوح پایه و عالی) فراگیر کردن این گفتمان و ایجاد تغییر نگرش و ارتقای توانمندی والدین با برگزاری جلسات کارگاهی آموزش خانواده پیرامون این موضوع و ساماندهی دوره های ضمن خدمت برای مربیان مدارس، ضمن فعال سازی ظرفیت های این حوزه، به مدیریت چالش های پیش آمده و استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود رسانه ای بپردازیم و عقب ماندگی فرهنگی کشور در این ساحت را با شتاب بیشتری جبران کنیم.

خوشبختانه با تلاش فراوان برخی صاحب نظران عرصه آموزش و علوم ارتباطات با تدوین کتاب «تفکر و سواد رسانه ای» برای یک از پایه های تحصیلی (دهم) یکی از مقاطع تحصیلی (متوسطه دوره دوم) اقدامی مهم و موثر در این راستا انجام پذیرفت که لازم است با حمایت ملی از این حرکت شایسته ضمن بهره مندی از نظرات نقادانه کارشناسان امر برای ارتقای کیفی محتوا، تدوین کتاب سواد رسانه ای سایر پایه ها و مقاطع تحصیلی به همراه برگزاری دوره های تربیت مربیان این ماده درسی با شتاب بیشتری در دستور کار قرار گیرد.

ایجاد نگرش صحیح در مدیران عالی و میانی فرهنگی کشور و گذار از گفتمان رسانه هراسانه به گفتمان توانمندسازانه مخاطبان و ارتقای سواد رسانه ای عمومی و فعال سازی ظرفیت های رسانه ملی به ایجاد یک نهضت فراگیر در این عرصه و تبدیل سواد رسانه ای به یک مطالبه عمومی و حیاتی در کنار سواد آموزش و پرورش کمک خواهد کرد.

منابع

-           ایران پور، پرستو «میزان سواد رسانه ای و نقش آن در استفاده از رسانه های تعاملی» پایان نامه کارشناسی ارشد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی تهران ۱۳۸۹

-           تومن؛ الیزابت «مهارت ها و راهبردهای آموزش رسانه ای» ترجمه حسن نورایی بیدخت، فصلنامه رسانه، سال دوازدهم، شماره اول ۱۳۸۰

-           حسینی سیدبشیر و حسین حق پناه «صد و پنجاه هشتگ در آموزش سواد رسانه ای» نشر مسیر تهران ۱۳۹۳، قاسمی طهمورث «سواد رسانه ای رویکردی جدید به نظارت» فصلنامه رسانه سال هفدهم شماره ۴، ۱۳۸۵

 


این مطلب در تاریخ: جمعه 06 بهمن 1396 ساعت: 19:39 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات()

ویژگی افرادی که عزت نفس پائین دارند :

بازدید: 335

 

ویژگی افرادی که عزت نفس پائین دارند :

تمامی افراد چه آن هایی که عزت نفس پایین دارند چه آن هایی که عزت  نفس بالا دارند در مواجهه  با شکست دچار خود تردیدی می شوند و در نتیجه از تلاش خود به مقدار قابل توجهی می کاهند. افراد با عزت نفس پایین در مقابل شکست دست از تلاش بر می دارند، در صورتی که افراد باعزت نفس بالا به حال اول خود بر می گردند، درست مثل این که هیچ اتفاقی رخ نداده است.

افراد با عزت نفس پایین خودشان را با افراد با عملکرد بالا مقایسه می کنند و به این نتیجه می رسند که چیز زیادی کسب نکرده اند. در نتیجه، آن ها نمی توانند به خاطر آن چه قبلا انجام داده اند احساس غرور کنند و لذا، شروع می کنند به این که خود را بازنده ببینند.

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند به تمامی مسائل با دید منفی می نگرند و به جای این که مراحل رشد و تکامل شخصیت را با جسارت طی کنند به دوره طلایی آسایش و امنیت زمان طفولیت بر می گردند. آن ها در مواجهه با دیگران احساس ترس دارند، بسیار حساس هستند، دیدی سطحی دارند، بد بین هستند، در خرده گیری و عیب جویی از سایرین افراط می کنند، از تغییر وحشت دارند، از قبول مسئولیت شانه خالی می کنند، کم رو هستند، برای پذیرفته شدن از سوی دیگران عواطف و احساسات شان را بروز نمی دهند، جرات آغاز به کار را به تنهایی ندارند، از مسخره کردن دیگران و سقوط و لغزش آنان لذت می برند و از جنب و جوش و فعالیت زیاد بیزارند.

پژوهش نشان می دهد افراد با عزت نفس بالا بعد از شکست، نهایتا افراد با عزت نفس بالا را برای مقایسه انتخاب می کنند، زیرا افراد با عملکرد بالا در آن ها انگیزه گسترش مهارت ها را به وجود می آورند. توجه داشته باشید که بعضی از مردم هرگز گروه با عملکرد بالا را به عنوان استاندارد مقایسه خود انتخاب نمی کنند، برای افراد با عزت نفس پایین انتخاب افراد با عملکرد بالا ویرانگر خواهد بود.

وقتی عزت نفس پایین باشد، مقاومت در برابر نا ملایمات از بین می رود، این افراد بیش تر تمایل به اجتناب از مشکلات دارند تا این که با آن ها روبه رو شوند و به طور کلی ویژگی های منفی بیش از ویژگی های مثبت در آن ها مشاهده می شود. فردی با عزت نفس پایین به دنبال ارضای هدف های ثابت و بدون چالش است که خود عاملی برای ضعیف تر شدن عزت نفس است.


این مطلب در تاریخ: دوشنبه 21 ارديبهشت 1394 ساعت: 18:56 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات()

تحقیق درباره خلاصه تست و نکات کنکوری درس عربی

بازدید: 83

معرفی :

تحقیق  تحقیق درباره خلاصه تست و نکات کنکوری درس عربی در پنجاه و هفت صفحه - بصورت ورد - قیمت : سه هزار تومان بصورت ورد:

عــربي

 

شامل:

خلاصه تسـت 

و نكات كنكوري

برای اطمینان شما

 

فایل کامل این تحقیق را بصورت پی دی اف و فقط برای مشاهده دریافت نمائید . در صورت رضایت می توانید فایل ورد ان را با قیمت  سه هزار تومان از لینک خرید دریافت نمائید .فایل پی دی اف:

http://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/DOKMEMO.jpg

در صورت رضایت فایل ورد این تحقیق را با قیمت سه هزار تومان از لینک خرید زیر دریافت نمائید. بعد از خرید موفق حتما دکمه با زگشت به سایت پذیرنده را بزنید تا فایل دریافت شود: لینک خرید:این مطلب در تاریخ: یکشنبه 13 ارديبهشت 1394 ساعت: 2:29 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,
نظرات()

تحقیق و مقاله درباره کمک های اولیه

بازدید: 245

معرفی :

تحقیق  تحقیق و مقاله درباره کمک های اولیه در هفتاد وپنج صفحه - بصورت ورد - قیمت : سه هزار تومان بصورت ورد و قابل ویرایش :

فهرست مطالب:

باز كردن راه هوايي Air way. 3

دادن تنفس مصنوعي Breathing. 3

تكنيك دادن تنفس مصنوعي. 4

ماساژ قلبي Circulation. 4

طريقه كنترل كردن نبض :5

اهداف كلي در خونريزي ها7

كمك هاي اوليه در خونريزي ها7

اثرات خونريزي در بدن. 8

دستگاه گردش خون :9

علائم و نشانه‌هاي خونريزي. 9

انواع خونريزي :10

علل خونريزي ها:12

روشهاي مهار خونريزي :12

كمكهاي اوليه در خونريزي خارجي. 13

فشار مستقيم:13

روش بستن تورنيكت:15

كنترل به وسيله سرما:16

كمك هاي اوليه در خونريزيهاي داخلي:17

مسموميت هاي گوارشي. 18

كمكهاي اوليه:19

مسموميتهاي تنفسي. 20

مسموميتهاي تماسي. 21

مسموميتهاي تزريقي ( گزش وگاز گرفتگي)21

راهنماي كلي اجتناب از بندپايان سمي. 22

سوختگي با آتش... 23

سوختگي با مواد شيميائي. 24

سوختگي با جريان برق. 24

سوختگي ناشي از اشعه25

صرع. 26

مراحل حملات صرع:27

شوك.. 28

انواع شوكها29

وضعيت اغماء بهبودي. 31

غش... 31

صاعقه و رد و برق. 33

سرما زدگي. 35

آسيبهاي ناشي از سرما35

گرمازدگي. 39

كرامپهاي عضلاني ناشي از گرما:39

خستگي مفرط ناشي از گرما:39

يخ زدگي. 41

علائم و نشانه ها:41

بروز تاول و ايجاد تورم41

پاره كردن تاول ها42

مسموميت هاي تزريقي. 43

مارگزيدگي:43

دارند. 45

مسموميتهاي تزريقي. 49

گزش حشرات:49

زنبور گزيدگي. 49

علايم ونشانه ها50

كمك هاي اوليه50

رطيل ها51

مسموميتهاي تزريقي. 51

عقرب گزيدگي. 51

انواع آسيب هاي وارده به دستگاه اسكلتي. 55

از انواع آسيب هاي وارده به دستگاه اسكلتي. 55

انواع شكستگي. 55

در رفتگي:56

پيچ خوردگي:56

غرق شدگي. 61

علايم بيماري پرتو:66

در لحظه انفجار اتمي چه بايد كرد؟67

بعد از انفجار اتمي چه بايد كرد؟67

چگونه يك جان پناه خانگي اتمي بسازيم؟72

منبع :73

 

برای اطمینان شما

فایل کامل این تحقیق را بصورت پی دی اف و فقط برای مشاهده دریافت نمائید . در صورت رضایت می توانید فایل ورد ان را با قیمت  سه هزار تومان از لینک خرید دریافت نمائید .فایل پی دی اف:

http://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/DOKMEMO.jpg

در صورت رضایت فایل ورد این تحقیق را با قیمت سه هزار تومان از لینک خرید زیر دریافت نمائید. بعد از خرید موفق حتما دکمه با زگشت به سایت پذیرنده را بزنید تا فایل دریافت شود: لینک خرید:


این مطلب در تاریخ: یکشنبه 13 ارديبهشت 1394 ساعت: 1:47 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,
نظرات()

تحقیق درباره نظام سیاسی المان

بازدید: 87

 

تحقیق درباره نظام سیاسی المان

کشوری که امروزه با نام جمهوری فدرال آلمان می‌شناسیم، با قرار گرفتن در قلب اروپا و ایستادن بر رتبه نخست اقتصاد این قاره از موقعیتی برخوردار است که علاوه بر مسایل اقتصادی، باعث شده تا آلمان در امور سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا نیز صاحب نفوذ شود.

جایگاه رئیس‌جمهور در آلمان چیست؟

آلمان هم‌اکنون بر اساس قانون اساسی که اعلامیه جهانی حقوق‌بشر از ارکان اساسی آن است، اداره می‌شود. اگرچه عالیترین مقام سیاسی کشور رئیس‌جمهور (Bundespräsident) است اما وی سمتی تشریفاتی دارد و در حقیقت صدراعظم ( Bundeskanzler ) تصمیم‌گیرنده نهایی است.

البته رئیس جمهور دارای قدرت خاصی است که در زمان بی‌ثباتی سیاسی به کار می‌آید. وی را  هیئت فدرال آلمان ( Die Bundesversammlung)  شامل تمامی اعضای بوندس‌تاگ به همراه چندین نفر از نمایندگان که توسط قوه مقننه شهرها با رای مخفی انتخاب می‌‌کنند.

ساختار پارلمان چگونه است؟

پارلمان آلمان متشکل از مجلس (Bundestag) و مجلس مشورتی (Bundesrat) است. همچنین دادگاه قانون اساسی آلمان ( Bundesverfassungsgericht)  نیز نقش مهمی در تشکیلات حکومتی و شماری از تصمیم‌گیری‌های اساسی ایفا می‌کند.

ماده 20 قانون‌اساسی از نظام سیاسی آلمان با عنوان دموکراتیک، اجتماعی، قانونمند و فدرال تعریف می‌کند و با تکیه بر سکولاریسم هر نوع دخالت نهادهای مذهبی را ممنوع می‌کند.

همانطور که گفته شد آلمان ساختاری فدرال دارد به این معنی که نظامی سیاسی از یک واحد سیاسی کل و واحدهای سیاسی جزء تشکیل شده است که در واقع  همان دولت و ایالتها هستند. این واحدها اگر چه هر کدام دارای استقلال هستند، اما در مجموع با هم نظامی سیاسی واحدی را تشکیل می‌دهند. به این ترتیب  مسایل دفاعی، ارزی و پولی و سیاست‌خارجی مربوط به حکومت فدرال است و ایالت‌ها فقط در مسایلی مانند امور فرهنگی،آموزشی و مالیات می‌توانند مستقل تصمیم‌گیری کنند. این وضع همکاری ایالات و دولت فدرال را به دنبال دارد.

کلمه (Bund) دربرابر قانونی نشان دهنده این است که آن قانون فدرالی است و نه ایالتی. بخش قابل توجهی از قوانینی که در مجلس فدرال تصویب می شوند، باید از رای موافق ایالت‌ها در بوندس‌رات برخوردار باشند.

این کشور 16 ایالت دارد و در بوندس‌رات هر ایالتی به نسبت جمعیتی که دارد، 3 تا 6 نماینده دارد که دولت‌های ایالتی آنها را انتخاب می‌کنند.

از آلمان با عنوان کشوری یاد می‌شود که نظام اقتصادی سوسیال و اجتماعی مبتنی بر بازار را ابداع کرده است.

در جریان انتخابات هر شهروند واجد شرایط 2 برگ رای دارد: یکی به نامزد حوزه خود و یکی به حزب دلخواهش.

نقش احزاب در تشکیل دولت چیست؟

احزاب مطرح آلمان عبارتند از  سوسیال‌دموکرات (SPD)،دموکرات مسیحی (CDU)، سوسیال‌مسیحی (CSU)،دموکراتیک آزاد(FDP)، سبز (Bündnis 90/Die Grünen) و حزب چپ (Linke) هستند.

احزابی که در پی برگزاری انتخابات پارلمانی بیشترین میزان رای را به دست آورند با ایجاد ائتلاف دولت آلمان را تشکیل می‌دهند. هر کدام از این احزاب با رنگی خاص تعریف می‌شوند  که در نام‌بردن از ائتلاف حاکم با توجه به ترکیب احزاب به نام رنگها اشاره می‌شود. مثلا ترکیب ائتلاف احزاب دموکرات مسیحی - سوسیال‌مسیحی با دموکراتیک آزاد در دولت فعلی آلمان ائتلاف سیاه زرد را به وجود آورد.

 

  برای روشن‌تر شدن موضوع درباره 5 حزب اصلی آلمانی توضیحاتی ارائه می‌شود:

سوسیال‌دموکرات‌ها: حزب سوسیال دموکرات آلمان قدیمی‌ترین حزب سیاسی آلمان و احتمالاً پس از حزب محافظه کار بریتانیا، دومین حزب قدیمی جهان است. البته آلمانی‌ها مدعی هستند که حزب آنان قدیمی‌تر است. این حزب در 23 ماه مه 2013 سالگرد 150 سالگی‌اش را جشن گرفت. این حزب با برنامه های تقریباً ده ساله فعالیت می‌کند که معمولاً به اسم شهری نامیده میشوند که کنگره عمومی آن سال در آنجا برگزار شده... مانند برنامه هامبورگ و غیره. در این برنامه‌ها خط مشی حزب برای سالهای آینده معرفی میشود.

این حزب نقش بسیار موثری در براندازی دستگاه سلطنت آلمان و اعلام جمهوری در سال 1918 ایفا کرد. ویلی برانت، هلموت اشمیت و گرهارد شرودر 3 صدراعظم آلمان پس از جنگ جهانی دوم هستند که از اعضای این حزب بودند.

اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان: بزرگ‌ترین حزب محافظه‌کار این کشور است که در سال ١٩٤٥ تاسیس شد. این حزب را می‌توان «راست میانه» دانست. ریاست این حزب با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان است.

اتحادیه دموکرات مسیحی در ایالت بایرن فعالیت نمی‌کند و از اینرو در پارلمان، فراکسیون مشترکی را با اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن تشکیل می‌دهد که این اتحادیه تنها در بایرن فعالیت میکند. سیاست های فدرال این دو حزب در قالب یک تفاهمنامه‌ی ائتلاف پارلمانی با یکدیگر هماهنگ می‌شود، در حالیکه در سیاست‌های ایالتی هر دو حزب مستقل از یکدیگر فعالیت میکنند. برای اشاره به هردوی آن‌ها معمولاً از اصطلاح «اتحادیه» استفاده می‌شود.

در 1990 این حزب با حزب همنام خود در آلمان شرقی ادغام شد.

اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن: سومین حزب بزرگ آلمان است که در سال ١٩٤٥ در ایالت بایرن آلمان با مرکزیت مونیخ تاسیس شده و تنها در همین ایالت فعالیت می‌کند. این حزب در پارلمان فدرال آلمان، بوندستاگ همراه با حزب همپیمان خود اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان فراکسیون مشترکی را تاسیس کرده اند و در امور فدرال به شکل مشترک فعالیت میکنند. از اینرو اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان در ایالت بایرن فعالیت حزبی ندارد. این حزب در قالب فراکسیون مشترک از سال ٢٠٠٥ با حضور حزب سوسیال دمکرات آلمان و از سال ٢٠٠٩ با حضور حزب دمکرات آزاد آلمان با سه وزیر فدرال در دولت ائتلافی آلمان حضور دارد. از سال 1957 تا کنون پست نخست وزیری ایالت بایرن همیشه در اختیار این حزب بوده است. ریاست این حزب و نخست وزیری ایالت بایرن از اکتبر ٢٠٠8 بر عهده ی هورست ز یهوفر است

حزب دموکرات آزاد: حزبی سیاسی لیبرال بازار آزاد در آلمان است. طرفداران حزب آزاد معمولاً از طبقهٔ متوسط و بالا تشکیل می‌شود که خود را «مستقل» می‌دانند و به نوعی ادامهٔ سنت لیبرالی در اروپا هستند. گرچه این حزب عموماً رای خیلی قوی ندارد و رای آن بین پنج تا دوازده درصد نوسان داشته است اما از بعد از جنگ جهانی دوم  در اکثر دولت‌ها، یا در ائتلاف با اتحادیه دموکرات مسیحی و یا در ائتلاف با حزب سوسیال دموکرات، حضور داشته است. در واقع از 1949 به این طرف تنها 15 سال را خارج از حکومت بوده‌اند و با این وجود قدرت دولت آلمان هنوز از حد مطلوب دموکرات‌های آزاد بسیار بیشتر است.

حزب چپ: این حزب جایگزین قانونی حزب اتحاد سوسیالیستی آلمان است که تا 1990 در آلمان شرقی بود.این حزب پیش از تغییر نام به عنوان «حزب شرق» شناخته می‌شد و در غرب آلمان نفوذ کمی داشت. با این حال معمولاً از 15 تا 25 درصد آرا در شرق آلمان را کسب می‌کرد و دولتی ائتلافی ( با حزب سوسیال دموکرات) در بعضی ایالات شرق آلمان تشکیل می‌داد.

در 2005 با اتخاد نام «حزب چپ» و شرکت در ائتلافی انتخاباتی با «حزب کارگر و عدالت اجتماعی» (که بیشتر در آلمان غربی پایه داشت) بیش از 8.7 درصد آرا در انتخابات فدرال آلمان را به دست آورد.

حزب سبز: این حزب نماینده اتحاد 90 و حزب سبز است که در سال 1980 تاسیس شد. این حزب در سال 1993 با جنبش حقوق مدنی 90  که متعلق به جمهوری دموکراتیک آلمان (GDR) بود، ادغام  شد. این حزب حدود 30 سال در پارلمان آلمان برای حمایت از محیط زیست و توسعه‌ پایدار،دموکراسی، حقوق‌بشر، عدالت اجتماعی، صلح و سیاست‌های بین‌المللی چندجانبه‌ای در این زمینه تلاش کرده است.

 

این حزب از سال 1998 تا 2005 به مدت 2 دور با سوسیال‌دموکرات‌ها تشکیل دولت ائتلافی (قرمز-سبز) داد.«یوشکافیشر» وزیر خارجه وقت نیز از همین حزب بود.پس از آن این حزب به عنوان مخالف فعالیت داشته است.

اما در آلمان احزاب کوچکی هم فعالیت می‌کنند. که حزب «دزدان دریایی» و حزب «بدیلی برای آلمان» (AFD) از جمله این احزاب هستند.

احزاب خود را معرفی و اجازه شرکت در انتخابات را دریافت می‌کنند. کمیسیون انتخابات حق رد صلاحیت هیچ حزبی که وفاداری خود را به قانون اساسی، دموکراسی و اصل حکومت قانون‌مدار ابراز کند را ندارد.

در انتخابات امسال از 39 حزب معرفی شده پنج حزب انصراف خود را از شرکت در انتخابات اعلام کرده‌اند. به این ترتیب 34 حزب در انتخابات پارلمانی ِ آلمان در سال 2013 شرکت خواهند کرد. آنها نامزدهای خود را برای گزینش در مجلس معرفی کرده‌اند.با این حال رقابت اصلی میان مرکل و ‌پیر اشتاین‌بروک نامزد سوسیال‌دموکرات‌ها است.

 


این مطلب در تاریخ: یکشنبه 23 فروردين 1394 ساعت: 19:11 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات()

تحقیق درباره Power Point

بازدید: 1127

 

مقدمه

Power Point  ابزاري است كه ما را در زيبا تر كردن و اسان تر كردن پروژه ها ، ارائه ها و .. و همچنين در تفهيم هر چه بيشتر به بيننده ياري مي كند . اين نرم افزار نسخه هاي متفاوتي را به بازار عرضه كرده است كه مورد بحث ما 2000 Power Point مي باشد . 2000 Power Point در مورد سازماندهي اطلاعات جهت انتقال به بينندگان ما را ياري مي كند . به وسيله اين ابزار مي توانيم تصاوير بصري ، متحرك سازي شده ، اسناد كمكي و ابزارهاي سمعي را براي بهتر نمودن ارائه كار خود به كارگيريم . عمليات ساخت اسلايدهاي ارائه كارتها كاري نيست كه ميتوانيم از طريق  Power Point انجام دهيم بلكه اين محصول تعداد زيادي از ابزارهاي قالب بندي و ايجاد اشياء كه در ساير برنامه هاي نيز موجود مي باشد شامل مي باشد همچنين شامل تعداد زيادي تصاوير و قطعات صدا مي باشد كه ميتوانيد جهت زيباسازي ارائه كار خود از آنها استفاده كنيم .

چند ويژگي وجود دارد كه در نسخه هاي قبلي Power Point نبوده و در نسخه 2000 آن ايجاد شده است اين ويژگيها عبارتند از :

Font Drop – Down list dipboard

نمونه از نوع فونت را نشان ميدهد كه شامل چندين ورودي مي باشد .

Detect and repaire

مانند Help عمل كرده و ما را در رفع و شناسايي خطا ياري مي كند .

Toolbar enhancements

سفارش سازي نوارهاي ابزار اكنون به سادگي انجام مي گيرد و بايتهاي كه ميتوانيد آنها را جدا سازيد نيز اضافه شده اند .

Online Collaboration

يك گزينه جديد تحت منوي Tool كه net meeting را فعال مي سازد .

آنها خطوط ساده ترسيم در رابطه با اشياء تجاري مي باشد .                                     Autoshapes

Normal view نماي تركيبي از Oneline View و Slid View. New normal View ، nots page view بر روي يك صفحه تصوير مي باشد . پس از آشنايي با اين حالت مشاهده از فقدان آن در نسخه هاي قبلي متعجب خواهيد شد .

جهت به نمايش گذاشتن ارائه كار بر روي شبكه      Online boardcasting

يك گزينه جهت برقراري يك نمايش اسلايدي به وسيله پروژكتور    

  projector wizard

جداولي را براي ارائه كار مي توان ايجاد كرد و نيازي به استفاده از جداول دروني سازي شده word نداشت .                                                                  enhaneed table

enhanced buldets and new numbring format

براي استفاده از بولت ها جهت قالب بندي مي باشد . نمادها تقريبا معادل نمادهاي نسخه هاي قبل مي باشد .

2000 Power Point علاوه بر ليست گذاري بولت ها ، ليست گذاري شماره ها را نيز فراهم ساخته است.

مراحل انجام كار در Power Point ( شروع 2000 Power Point از طريق دكمه start )

1 ـ دكمه start  را كليك كنيد

2 ـ از منوي ورودي program را برگزينيد.

3 ـ microsoft power point را كليك كنيد.

هر بار كه 2000 Power Point را اجرا مينماييد يك پيغام در مورد انتخاب نوع ارائه كار از شما سئوال مي پرسد . در حال حاضر blanx presentention و سپس ok را كليك نماييد.

استفاده از office  بر روي Web

يكي از ويژگيهاي 2000 Power Point گزينه Microsoft on the web  مي باشد كه بر روي منوي help موجود است . اگر به اينترنت دسترسي داريد گزينه بسيار خوبي براي دستيابي به اشياء رايگان ، خبرهاي جديد جواب به سئوالات متداول ، دريافت كمك و موارد بيشتر مي باشد جهت استفاده از Microsoft on the web گزينه هاي help . office  on the web از نوار منو را انتخاب نماييد توجه داشته باشيد بايد قبل از استفاده از اين گزينه به اينترنت متصل باشيد.

شروع Auto content Wizard

با شروع  2000 Power Point كادر مكالمه Power point به نمايش گذاشته مي شود    ( شكل 1 ) مي توانيد با استفاده از اين كادر مكالمه روش شروع كار را انتخاب نماييد . گزينه هاي اصلي شما ايجاد يك ارائه كار جديد و يا باز كردن يك ارائه كار موجود مي باشد . اين كادر مكالمه در هر بار استفاده از Power Point ظاهر شده و پس از نخستين نوبت ظاهر شدن ناپديد شده تا شروع مجدد
 power point .

گزينهwizard   Auto conrent بهترين شروع يك ارائه كار مي باشد اين گزينه يك راهنما با چندين صفحه تصوير جهت ايجاد يك ارائه كار حرفه اي مي باشد كه شما را به سئوالات مربوطه در مورد ايجاد يك ارائه كار حرفه اي راهنمايي مي كند . مي توانيد از چند الگوي تعريف شده از قبل نيز استفاده كنيد كه شامل ايده ها ، متون شروع ارائه كار قالب بندي و سازمان دهي مي باشد.

نوارها

در Power Point نوارهاي زيادي هر كدام با كاربرد متفاوت وجود دارد ما چندين نوار را در زير توضيح مي دهيم .

1 ـ نوار منو

در اين نوار مي توان فرمانهاي  Power Point را انتخاب كرد اين نوار شامل دكمه هاي maximize . minimeze . close مي باشد اين دكمه ها بر روي پنجره ارائه كار تاثير گذار مي باشند و بر برنامه Power Point كه دكمه هاي نوار title آن را كنترل مي كند اثر ندارد . در منوهاي فهرستي تحت عنوان insert . view . Edit , file , help , slide , tools, format مي توان اكثر فرمانهاي  Power Point را پيدا كرد . پس از كليك كردن هر يك از عناوين منوي اصلي مي توان ساير اقلام را تحت آن منو با قرار دادن نشانه گر موس بر روي عناوين مشاهده كرد.

2 ـ نوار عنوان

كار اين مواد به نمايش گذاشتن عنوان ادامه كار شما و نام برنامه كاربردي مي باشد . اين نوار در بالاي صفحه تصوير قرار گرفته است . عنوان يك نام كلي مي باشد . نوار عنوان شامل دكمه هاي restore / maximize . minimize و close درست راست تصوير برنامه كاربردي 2000 Power Point مي باشد.

3 ـ نوار ابزار

نوارهاي ابزار شامل دكمه هاي كوچك با تصاوير گرافيكي بر روي آنها مي شوند . 2000 Power Point شامل چندين نوار ابزار از قبل تعريف شده مي باشد 2000 Power Point انعطاف پذيري كامل را در اختيارتان مي گذارد كه مي توانيد هريك از نوارهاي ابزار سفارشي يا نوار ابزار شخصي خود را ايجاد نماييد . سه نوار ابزار اصلي عبارتند از standrd . formating . drawing .

4 ـ نوارهاي مرور

اين نوارها براي مرور ارائه كار جاري استفاده مي شوند ، با كشيدن دكمه مرور در نوار مرور عمودي  Power Point  به به نمايش گذاشتن screen tips اسلايد مورد نظر جهت نمايش را مشخص مي كند.

5 نواروضعيت

اين نوار در پايين پنجره  Power Point قرار گرفته است و سه نوع اطلاعات را به نمايش مي گذارد .

1 ـ اسلايد جاري كه مشغول كار با آن مي باشيد و تعداد كل اسلايدهاي موجود در ارائه كار را .

2 ـ نوع طرح اسلايد جاري را

3 ـ در صورت فعال بودن speld check as you type يك شمايل كوچك مانند يك كتاب را با يك علامت بازگشت به صفحه كتاب ، در غير اينصورت ، اطلاعاتي را در قسمت سوم مشاهده نخواهيد كرد.

شروع يك ارائه كار جديد

اگر مي خواهيد يك ارائه كار جديد را در بين يك  نوبت كاري ايجاد كنيد مراحل انجام كار به شرح زير مي باشد :

شروع كار جديد را وسيله Auro conters wizard  شرح مي دهيم : ( شكل 3 )

1 ـ‌ file . new جهت ظاهر شدن كادر مكالمه new presentation را انتخاب كنيد .

2 ـ كليد tab مربوط به General  را در صورتي كه قبلا به نمايش گذاشته نشده كليك كنيد.

3 -‌Auto conrend wizard را كليك كنيد.

4 OK را جهت شروع wizard كليك نماييد.


طرح ارائه كار

الگوها كه مي توان آنها را طرح ارائه كار نماييد طرح يك دست و ثابتي را براي اسلايدها مرام مي سازد براي انتخاب يك طرح ارائه كار مناسب جهت انجام كارتان مراحل زير را پيش گيريد ( شكل 4 )

1 ـ file . new را جهت ظاهر شدن مكالمه new predentation را از منو انتخاب كنيد.

2 ـ كليد tab مربوط به design template   را كليك نماييد.

3 ـ طرح مورد نظر را انتخاب كنيد و OK را بفشاريد.

ارائه كار خالي

با شروع يك ارائه كارجديد شايد مجبور باشيد  بيش از حد نياز بر روي ارائه كار وقت صرف نماييد از Autocontent wizard ياطرحهاي از پيش ساخته شده مي توان استفاده كرد. در هر حال جهت باز نمودن يك ارائه كارخالي مراحل زير را پيش گيريد.

1file . new راجهت باز نمود كادر مكالمه new persentation از منو انتخاب كنيد.

2 ـ كليد tab مر بوطه به general   را كليك نماييد.

3 ـ blank presentation و سپس ok را كليك كنيد.

ترسيم اشكال در  Power Point

ويژگيهاي ترسيمي جالبي در 2000 Power Point موجود مي باشد .

چگونگي ترميم خطوط و متصل كننده ها :

2000 Power Point شامل 6 نوع خط جهت انتخاب مي باشد سه خط مستقيم و سه خط منحني . براي ترسيم يك خط مستقيم به صورت زير عمل مي كنيم :

1 ـ از نوار ابزار drawing گزينه هاي lines , Autoshops  را جهت به نمايش گذاشتن زير منوي line انتخاب كنيد.

2 ـ يك سبك خط را كليك كنيدdouble Arrowيا line . Arrow   

3 ـ موس را به محدوده اي كه مي خواهيد خط را شروع كنيد انتقال دهيد .

4 ـ كليد چپ موس را كليك نموده و نگه داريد.

5 ـ موس را به مكاني كه خط بايد تمام شود كشيده سپس كليد موس را رها كنيد ،

اگرمي خواهيد يك خط مستقيم يا زاويه دار رسم نماييد كليد shift را هنگام كشيدن موس نگه داريد اين روش ترسيم خط را با زاويه 15 تنظيم مي كند و اينكار باعث سهولت انجام عمليات مي شود . با نگه داشتن كليد ctrl هنگام كشيدن موس باعث مي شود كه خط از دو طرف نقطه شروع ترسيم شود . با نگه داشتن ctrl + shift  در  حين كشيدن موس يك خط مستقيم از هر دو جهت را ترسيم خواهيد نمود.

جهت متصل نمودن اشياء مي توان از سر نوع خط متصل كننده  Power Point استفاده كرد : مستقيم ، زاويه دار ، منحني ، مراحل زيرا را دنبال كنيد .

1 ـ از نوار ابزار drawing گزينه هاي Auto shapes . conetrs را جهت ظاهر شدن زير منوي connected كليك كنيد .

2 ـ نوع متصل كننده مورد نظر را كليك كنيد.

3 ـ موس را بر روي اولين شكل جهت متصل نمودن قرار دهيد .

4 ـ يك مكان اتصال آبي رنگ را كليك كنيد.

5 ـ موس را بر روي دومين مني قرار دهيد و مكان اتصال آن راكليك كنيد..

كار با خطوط

مي توانيد از صدها روش جهت قالب بندي يك خط استفاده نمود . Power Point امكان تغيير ظاهري هر نوع خط ترسيم شده را فراهم كرده است . خصوصيات مختلف خطوط را در زير بيان ميكنيم :

1 ـ سبكهاي خط : براي تغيير سبك يك خط به صورت زير عمل ميكنيم .

اول خط مورد نظر را جهت قالب بندي انتخاب كنيد.

دوم با انتخاب گزينه هاي formet , Aurher از منو كادر مكالمه format Autoshape را باز نماييد.

سوم : كليد tab مربوط به colors and line را كليك كنيد.

چهارم : در زير قسمت lino از ليست فهرست Color يك رنگ يا يك نقش را انتخاب كنيد.

2 ـ تيركها : به سادگي مي توان تيركهاي بر روي يك خط را قالب بندي نمود شايد نياز به يك تيرك را ديد يا اينكه متوجه شويد تيرك شما پس از ترسيم در انتهاي غلط خط قرار گرفته است . مي توانيد چندين تيرك متفاوت را انتخاب و استفاده نماييد. براي تيركهاي دو سر ميتوانيد سبك و اندهز متفاوت براي دو انتهاي خط داشته باشيد ( شكل 5 )

استفاده از سايه گذاري و جوله هاي سه بعدي

سايه گذاري به اشياء Power Point عمق مي دهد مي توان به هر شي Power Point سايه گذاري اضافه كرد كه اين اشياء مي توانند متن ، clip Art خطوط Auto shap اشكال آزاد ، نموداره و Word Art   و .. باشند .

مراحل زير جهت اضافه نمودن سايه گذاري بر روي يك شي را دنبال
مي كند:

1 ـ شي مورد نظر را جهت اضافه نمودن سايه گذاري انتخاب كنيد.

2 ـ دكمه shadow را از منو ابزار drawing جهت باز نمودن زير منوي shadow كليك نماييد.

3 ـ سبك سايه گذاري مورد نظر رابه طوري كه در شكل 6 مي بينيد كليك كنيد.

مراحل زير جهت تغيير رنگ سايه گذاري را دنبال كنيد :

1 ـ شي مورد نظر را جهت ويرايش انتخاب كنيد.

2 ـ دكمه shadow از نوار ابزار drawing را جهت باز نمودن زير منوي shadow  كليك نماييد.

3 ـ با كليك نمودن shadow setting نوار ابزار shadow setting  را به نمايش بگذاريد.

 4 ـ تيرك فهرستي shadow color را به طوري كه ( در شكل 7 ) مي بينيد كليك نماييد.

5 ـ يك رنگ انتخاب با more shadow color را كليك و سپس از كارد مكالمه color رنگ مورد نظر را انتخاب كنيد.

ايجاد نمودارها و اشكال گرافيكي به وسيله microsoft  Graph

نمودارها و اشكال گرافيكي يك وسيله بصري عالي براي ارائه كار داده هاي ارقامي هستند . 2000 Power Point از برنامه microsoft Graph جهت ايجاد نمودارها و اشكال گرافيكي براي دروني سازي در ارائه كار استفاده مي كند . اكثر نمودارها را مي توان به صورت دو بعدي يا سه بعدي به نمايش گذاشت و تقريبا تمام خصوصيات آنها را طبق نياز خود قالب بندي كرد.

ذخيره سازي يك نمودار به عنوان يك نوع نمودار سفارشي

1 ـ گزينه هاي chart . chart type را از منو جهت باز نمودن كادر مكالمه chart type انتخاب كنيد ( شكل 8)

2 ـ كليد tab مربوط به cusrom type را كليك نماييد.

3 ـ user define را براي نوع نمودار انتخاب نماييد.

4 ـ با كليك نمودن add كادر مكالمه add custom chart type را انتخاب نماييد.

5 ـ در كادر name نمودار را نام گذاري كنيد.

6 ـ در سمت تمايل در كادر describtion توضيحاتي را type كنيدو دكمه ok راكليك كنيد.

هر نموداري از يكسري ايجاد مي شود ، وارد نمودن داده ها در كار برگ آسان مي باشد . اگر اطلاعات را از قبل در كار برگ الكل داشته باشيد مي توانيد به سادگي آنرا به نمودار كپي يا وارد نماييد.

خروج از microsoft Graph

مانند ساير اشياء دروني سازي شده با كليك نمودن  خارج محدوده نموداراز microsoft Graph خارج شديد . جهت ويرايش يك نمودار دوبار نمودار راكليك نماييد.

ايجاد صفحات web

2000 Power Point امكان ذخيره سازي ارائه كار را در قالب بندي HTML شبكه جهاني وب فراهم ساخت است تا بتوانيد آنها را بر روي يك پايگاه وب قرار دهيد. اگر چه تبديل يك ارائه كار به قالب بندي استاندارد فايل اينزنت به سادگي يا استفاده از  Power Point صورت ميگيرد بهترين ابزار جهت ايجاد يك پايگاه web نمي باشد .


انتشار يك ارائه كار به عنوان يك صفحه web

قبل از نثر ارائه كار خود به عنوان يك فايل HTML مي توانيد چگونگي وضعيت ظاهري آنرا بر روي يك صفحه وب پيگيري نماييد.پيشگيري يك ارائه كار موجود به عنوان يك صفحه وب مراحل زير را در پيش دارد ( شكل 9 )

1 ـ اگر ارائه كار از قبل باز نمي باشد آنرا با انتخاب file , open از منو باز نماييد . اگر باز مي باشد فايل را با انتخاب file , save از منو ذخيره نماييد.

3ـ ازمنو گزينه هاي از file . Web page prewien انتخاب نماييد. جهت مشاهده هر يك از صفحات ارائه كار عنوان مورد نظر را در پنجره slide navigation كليك كنيد و در پايان مي توانيد از برنامه entetnet explorer خارج شويد . ارائه كاري را كه ايجاد كرده ايد ميتوانيد سريعا بر روي وب قرار دهيد . قبل از قرار دادن بايد فايل ارائه كار را به قالب بندي مناسب تبديل نماييد. يك ارائه كار Enternet مجموعه اي از HTML و فايل هاي گرافيكي مي باشد . Power Point شامل گزينه هايي مي باشد ك به سادگي امكان ذخيره سازي و تبديل يك ارائه كار استاندارد به قالب بندي externet را فراهم مي سازد . البته اين موضوع جاي بحث مفصلي دارد ولي ما بهعلت محدود بودن اطلاعاتمان در اين زمينه از پيگيري آن صرف نظر مي كنيم .


این مطلب در تاریخ: یکشنبه 02 فروردين 1394 ساعت: 12:19 منتشر شده است
برچسب ها : ,,
نظرات()

تحقیق درباره آلوئه ورا ( آلوورا )

بازدید: 259

تحقیق درباره آلوئه ورا ( آلوورا):

آلوئه ورا ( آلوورا ) یا صبر زرد گیاهی است علفی و چند ساله با برگ‌های ضخیم، گوشتی و دراز. حاشیه‌ برگ‌های آن کمی پیچ و خم‌دار و دارای تیغ است. گل‌های آن‌ به‌صورت خوشه‌ای زیبا در انتهای محور ساقه گل‌دار و به رنگ سبز مایل به زرد قرار دارند.

 آلوئه ورا خاص مناطق آفریقایی است که به آن زنبق بیابانی یا صحرایی هم می‌گویند. در برخی کشورها با نام‌هایی چون «گیاه جاودانگی»، «گیاه دارویی»، «گیاه ملکه» و نامیده می‌شود.

نخستین بار مصری‌ها  گیاه آلوئه ورا(آلوورا )را برای درمان زخم‌ها، سوختگی‌ها و عفونت‌ها به کار می‌گرفتند. پس از آنها یونانی‌ها، اسپانیایی‌ها و آفریقایی‌ها به شیوه‌ها و منظورهای مختلف از  گیاه آلوئه ورا ( آلوورا ) استفاده می‌کردند.

 ترکیبات مهم گیاه آلوئه ورا ( آلوورا)

گیاه آلوئه ورا ( آلوورا ) حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن از جمله آلوئین‌های A2وB به میزان ۴۰- ۲۵درصد کل ترکیبات و مشتقات کرومون از جمله آلوئه رزین ۲A، B وC است.

ترکیبات مهم دیگر گیاه آلوئه ورا(آلوورا ) شامل قندها از جمله: گلوکز، مانوز و سلولز، آنزیم‌ها از جمله: اکسیداز، آمیلاز و کاتالاز، همچنین ویتامین‌هایی نظیر: B1، B2، B6، C، E و اسید فولیک و مواد معدنی مانند: کلیسم، سدیم، منیزیم، روی، مس و کروم می‌باشند.

 مرور کلی بر خواص دارویی گیاه آلوئه ورا ( آلوورا):

آلوئه ورا ( آلوورا ) از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و شیرابه آن به مصرف طبی می‌رسد.

 ۱)آلوئه ورا تقویت‌کننده بدن است.

۲)آلوئه ورا یبوست را برطرف می‌کند و روده‌ها را تمیز می‌کند.

۳)آلوئه ورا برای معالجه آسم مفید است.

۴)آلوئه ورا سوء‌هاضمه را برطرف می‌کند.

۵)آلوئه ورا در معالجه صرع مفید است.

۶) آلوئه ورا خون را تصفیه می‌کند.

۷)برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آلوئه ورا را روی پوست بمالید.

8 )اگزما را درمان می‌کند.

۹)آلوئه ورا برای معالجه اسهال خونی مفید است.

۱۰)برای رفع ریزش مو، شیرابه آلوئه ورا به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید.

۱۱)بیماری کبدی را برطرف می‌کند.

۱۲)برای التیام زخم‌ها شیرابه آلوئه ورا روی زخم بمالید.

۱۳)صبر زرد (آلوئه ورا )بهترین کرم مرطوب‌کننده است برگ‌ها را بشکنید و ژله آن‌را به پوست بمالید.

۱۴)مبتلایان به بیماری قند می‌توانند با مصرف اآلوئه ورا قند خون خود را کنترل کنند.

۱۵)برای شستن چشم و زخم‌ها شیرابه آلوئه ورا را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید.

 

آلوئه ورا گياهي فوق العاده براي رويش مو

 آلوئه ورا :یكی از راههای كنترل و درمان كم پشتی موی سر استفاده از آلوئه ورا  است. بسیاری از مردم از محصوالات گوناگونی كه حاوی آلوئه ورا می‌باشد برای ضخیم شدن مو و سلامت آن استفاده می‌كنند كه یكی از روشها استفاده از ژل آلوئه ورا می‌باشد.

آلوئه ورا حاوی آنزیمهایی است كه عامل محركی برای تولید و رشد موهای جدید هستند، مكانیسم عملكرد آن بگونه ای است كه سرعت جریان گردش خون را افزایش داده بنابراین پاپیلای پوستی (زائده بافتی ریشه موی سر) را فعال نموده و سبب افزایش تغذیه فولیكولهای مو می‌گردد.

همچنين به علت خواص ضد باكتري و قارچي كه آلوئه ورا ( آلوورا ) دارد مانع از ايجاد شوره سر مي‌گردد.

 گياه آلوئه ورا ( آلوورا ) براي كنترل عفونت هاي قارچي مثل بيماري كچلي نيز مفيد است.

طریقه  استفاده از آلوئه ورا ( آلوورا ) برای پوست :

طریقه استفاده از آلوئه ورا : ژل گیاه را بعد از برداشتن برشی از برگ ، کندن پوست سبز آن روی پوست بمالید ، بلافاصله ژل جذب پوست می شود و یا ژل را روی پوست صورت ماسک کنید . در حالت درد می توانید ژل را روی قسمت متورم و یا دردناک با پارچه ای ببندید و سپس اعجاز آن را مشاهده کنید .

طریقه نگهداری آلوئه ورا ( آلوورا):

برگ را بعد از برش داخل کاغذ پیچیده و در قسمت پایین یخچال نگهداری نمائید .

 توجه :مادرانی که در زمان شیردهی هستند از این ژل استفاده ننمایند چون امکان تلخ شدن شیرشان وجود دارد .

 

 


این مطلب در تاریخ: سه شنبه 26 اسفند 1393 ساعت: 14:53 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,,,
نظرات()

تحقیق درمورد درمان ترس از مدرسه

بازدید: 101

درمان ترس از مدرسه

اصطلاحترس از مدرسه به معناي ترس كودك از مدرسه رفتن است.

ترس يا هراس و اضطراب به معني خطر ناگهاني است. ترس متناسب با خطر است و اضطراببه ترس بدون منشأ گفته مي‌شود. ترس مرضي يا فوبيا ترسي شديد و عودكننده و غيرمنطقياست؛ ترسي كه به يك شخص، حيوان، شيء يا يك موقعيت معطوف مي‌شود و موجب اجتناب ازموضوع ترساننده است.

كودك مبتلا به ترس از مدرسه، معمولاً كار مدرسه‌اي خود را خوب انجام مي‌دهد و ازبهره هوشي خوبي برخوردار است. كودكي كه از مدرسه مي‌ترسد نزد مادرش مي‌ماند وليكودك فراري از مدرسه در خيابان‌ها گردش مي‌كند و از بهره هوشي كمتر از متوسطبرخوردار است.

ترس از مدرسه در كودكان مدرسه‌رو و در هر سني كه باشند ديده مي‌شود، اما مشكلبين 5 الي 8 سالگي ديده شده و در 11 و 12 سالگي معمول و رايج‌تر است و هر2جنس به آنمبتلا مي‌شوند؛ البته دخترها كمي‌بيشتر از پسرها.

 در تمام طبقات اجتماعي اين ترس مشاهده مي‌شود. مخالفت كودك براي رفتن به مدرسهمعمولاً در روزها و هفته‌هاي نخستين سال تحصيلي همراه با علائم جسماني يا گريستنمداوم است.

 ترس از مدرسه سبب مي‌شود كه كودكان در مواردي به تعارض روي آورند و اقدام بهانجام اعمالي كنند كه باعث نگراني والدينشان شود، تا آنها به اين نتيجه برسند كهكودك را نبايد به مدرسه فرستاد. گاهي ممكن است كودك به‌واقع بيمار شود؛ در اين صورتلازم است براي معالجه او اقدام كرد.

 فوبياي مدرسه معمولاً صبح زود رخ مي‌دهد و در مواقعي كه مدرسه رفتن منتفي استفروكش مي‌كند و در روزهاي تعطيل يا روزهاي آخر هفته كمتر ديده شده يا اصلاً ديدهنمي‌شود.

ترس از مدرسه داراي شدت و ضعف است. حالت شديد آن بيشتر در كلاس‌هاي اول تا سوماست. كودك دائماً از دردهاي گوناگون مي‌نالد،دچار كم‌خوني، بي‌خوابي و بي‌اشتهايي‌است و هضم غذايش با دشواري همراه است.

 علل ترس از مدرسه

ترس از مدرسه تقريباً هميشه به يكي از2علت زير برمي‌گردد؛ ترس مربوط به مدرسه ياترس مربوط به خانه. ممكن است خانواده كودك را از چيزهاي موهوم ترسانده باشند.تغييرو مواجهه با اشخاص تازه و مخصوصاً در مورد كودكان كم‌رو كه دچار عدم احساس امنيتدروني و عدم اعتمادبه‌نفس هستند نيز مي‌تواند موجب فوبياي مدرسه شود. گاهي آنچه ترساز مدرسه به نظر مي‌آيد در واقع ترس از ترك منزل است.[چطور اعتماد به نفس کودک را تقويت كنيم]

 گاهي وقوع حوادثي ناگوار در خانواده موجب مي‌شود كودك تصور كند اگر به مدرسهبرود و دور از محيط خانواده باشد اتفاق ناگواري پيش خواهد آمد. رايج‌ترين تصوري كهدرباره ترس از مدرسه وجود دارد اين مشكل را ناشي از «اضطراب جدايي» مي‌داند.

 تصور اصلي بر اين است كه مادر و كودك به گونه‌اي شديد به يكديگر وابسته‌اند،وابستگي شديد كودك برايش اين ترس را به وجود مي‌آورد كه امكان دارد براي خود يامادرش اتفاقي روي دهد. ماندن كودك در خانه نيازها و اضطراب‌هاي كودك را ارضامي‌كند. هر چند اين نگرش در بين نظريه‌پردازان بسيار رايج است اما عاقلانه نيست كهدر تمام موارد اين اختلال را ناشي از چنين علتي بدانيم.

ديدگاه تحليل رواني، كودك مبتلا به ترس از مدرسه را كودكي مي‌داند كه نسبت بهوالدينش تمايلات پرخاشگرانه دارد و از اينكه تمايلاتش را در ترس از ترك و جدا شدناز پدر و مادر ابراز كند عاجز است، از اين‌رو به گذشته باز مي‌گردد و به يكنيازمندي قبلي توسل مي‌جويد و خشم خود را از دنياي خارج و به ويژه از مدرسه ظاهرمي‌كند.

ترس از مدرسه اغلب حاصل خصومت و كينه‌توزي متقابل و سركوب شده بين دختر و مادراست كه در ارتباط دختر با مدرسه متبلور مي‌شود.

 برخي از متخصصان نيز برترس واقعي از مدرسه تأكيد ورزيده‌‌اند و تجربه‌هايتكان‌دهنده در محيط مدرسه را باعث شرطي شدن ترس كودكان مي‌دانند. در ديدگاه رفتاري،تأثيري كه توجه در تقويت اضطراب جدايي دارد در ماندگاري ترس شرطي نيز مؤثر است.

 درمان ترس از مدرسه

معلم و والدين بايد از شيوه‌ها و وسايل مختلف كمك به كودكان براي غلبه برترس ازمدرسه استفاده كنند. روش‌هاي منفي و غيرمؤثر درمان از ترس از مدرسه عبارت استاز:

 1 – ناديده گرفتن ترس از مدرسه

 2 – دور نگهداشتن كودك از موقعيت ترسناك (مدرسه)

 3 – برخورد غيرمنطقي و خشونت‌بار با ترس كودك

 روش‌هاي مثبت و مؤثر از ديدگاه صاحبنظران استفاده از روش‌هاي رفتار درماني است. اكثر درمانگران بر اين باورند كه بازگشت سريع كودك به مدرسه از اهميت زياديبرخوردار است. نگرش‌هاي روانكاوي، بر تقويت «خود كودك» تأكيد دارد. شيوه‌هايي مانندحساسيت‌زايي نظام‌داريا مواجهه‌سازي هدايت شده كه براي كاهش اضطراب يا ساير فوبي‌هابه كار مي‌آيد، در درمان ترس از مدرسه نيز كاربرد دارد.

مواجهه‌سازي بر اين امر تأكيد مي‌كند كه حتي اگر كودك سردرد و ساير علائم اضطرابرا نشان دهد بايد به مدرسه برود؛ در اين صورت به‌تدريج علائم فروكش خواهد كرد امادر صورت ماندن كودك در منزل به احتمال قوي علائم تثبيت خواهند شد. در همين حال لازماست والدين كودك از همان ابتدا مدير و معلم كودك را در جريان وضعيت او قرار دهند،چون اين كودكان به توجه خاص نياز دارند.

از ديگر صورت‌هاي مواجهه‌سازي اين است كه يكي از والدين كودك چند روزي در دفترمدرسه حضور داشته باشند و كودك به كلاس برود و پس از مدت مشخصي كه به تدريج اينزمان افزايش مي‌يابد بتواند از كلاس خارج شده و والدين خود را ببيند و اين برنامهتا عادي شدن رفتار كودك در مدرسه ادامه داشته باشد.

در روش ديگر مي‌توان با معلم به توافق رسيد كه كودك روز اول فقط به كلاس برود ودرس خود را پس دهد و تكليف روز بعد را بگيرد و به منزل برگردد و به تدريج ميزانحضور او در مدرسه عادي شود.

 استفاده از الگو و سرمشق نيز كه عملاً در مدرسه و كلاس صورت مي‌گيرد كمك خوبيبراي مواجهه‌سازي است. در اين روش كودكاني كه با ذوق و شوق آمد و شد و بازي مي‌كنندو همكاري خوبي در مدرسه دارند عملاً به عنوان الگو يا سرمشق كودك وارد عمل مي‌شوند. والدين و معلمان نيز اين موقعيت را بايد براي كودك بازگو كنند.

بنابراين ياري گرفتن از كودكاني كه بدون ترس و همراه با علاقه در مدرسه و كلاسحضور دارند الگوهاي خوبي براي سرمشق‌گيري كودكان مبتلا به ترس از مدرسه هستند.

 قرارداد بستن و استفاده از پاداش يكي ديگر از روش‌هاي درماني ترس از مدرسه است. منظور اين است كه انتظاراتي كه والدين و معلم از كودك دارند با دادن پاداش تقويتشود.

استفاد از پاداش به ازاي پيشرفت‌هاي كودك كمك موثري به از بين بردن سريع علائممي‌كند و همچنين مصاحبه و كشف واقع‌بينانه علت ترس كودك كه ممكن است نشأت گرفته ازاختلافات والدين و وابستگي به آنها يا بيان حكايت‌هاي غيرواقع‌بينانه در مورد زدنكودك در مدرسه و عوامل ديگري باشد بايد از سوي والدين و معلم يا پزشك مورد ارزيابيقرار گيرد و برحسب مورد براي اصلاح و درمان او اقدام شود. گروهي از پژوهشگران دارودرماني را نيز لازم تشخيص مي‌دهند كه در موارد شديد و زيرنظر پزشك متخصص بايد درمانصورت پذيرد

 

 

 


این مطلب در تاریخ: سه شنبه 19 اسفند 1393 ساعت: 18:46 منتشر شده است
برچسب ها : ,
نظرات()

ليست صفحات

تعداد صفحات : 34

خبرنامه سایت

کانال تلگرام فرهنگیان

با عضویت در کانال تلگرامی ما از اخرین تحقیقات سایت باخبر شوید
http://up.asemankafinet.ir/view/1689294/44.jpg

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام و نام خانوادگی نام فایل و ایمیل خود را به شماره همراه 09159886819 ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل به ایمیل شما  فرستاده می شود .

اینستاگرام سایت

ایسنتاگرام سایت علمی و پژوهشی آسمان

نظرسنجي

چقدر از تحقیقات سایت راضی هستید و به دیگران سایت را معرفی می کنید ؟
درباره ما

آدرس مشهد قاسم اباد - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 10000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , کارآموزی