طرح درس علوم(آهنربا) - کلاس اول ابتدایی

راهنمای سایت

سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان

1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و تلگرام : 09159886819 و آیدی : @dabiryar  -  صارمی

2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .

3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل http://up.asemankafinet.ir/view/2488784/email.png  را بنویسید.

http://up.asemankafinet.ir/view/2518890/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86.jpghttp://up.asemankafinet.ir/view/2518891/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%20%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA%20%D8%A8%D9%87%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA.jpg

لیست گزارش تخصصی ها   لیست اقدام پژوهی ها         تجربیات ارتقای شغلی

طرح درس علوم(آهنربا) - کلاس اول ابتدایی

بازديد: 980

 

طرح درس روزانه

نام درس : علوم           پایه ی : اول ابتدایی                تعداد فراگیران : 12

موضوع درس : آهن ربا

روش تدریس : حل مساله

هدف کلی : آشنایی با آهن ربا

اهداف جزئی :

1-    آشنایی فراگیران با خاصیت آهن ربا.

2-    آشنایی فراگیران با طبقه بندی کردن اجسام به دو گروه آهن و غیره آهن.

3-    آشنایی فراگیران با موارد استفاده از آهن ربا در زندگی روزمره.

4-    آشنایی فراگیران با اشکال مختلف آهن ربا.

5-    آشنایی فراگیران با خاصیت جذب و دفع در آهن ربا.

6-     ......

اهداف رفتاری :

فراگیران پس از پایان درس باید توانایی داشته باشند:

1-    خاصیت آهن ربا را بیان کنند (دانشی)

2-    اجسامی را که جذب آهن ربا می شوند نام ببرند. (دانشی)

3-    اجسامی را که جذب آهن ربا نمی شوند نام ببرند. (دانشی)

4-    در محیط اطراف خود جست و جو کنند و اجسامی را که جذب آهن ربا می شوند بیابند. (مهارتی)

5-    وسایلی را که در آن آهن ربا به کار رفته است تفکیک نمایند. (مهارتی)

6-     اشکال مختلف آهن ربا را نقاشی نمایند. (مهارتی)

7-    موارد استفاده از آهن ربا را بیان نمایند. (دانشی)

8-    نسبت به کار با آهن ربا علاقه نشان دهند. (نگرشی)

9-    .....

ارزشیابی ورودی :

1-    آهن چیست؟

2-    چه وسایلی را آهن ربا به کار رفته است؟

3-    چه وسایلی را آهن ربا به خود جذب می کند؟

4-    در کلاس وسایلی را که جذب آهن ربا می شوند نشان دهند؟

وسایل مورد نیاز :

ماهی هایی از جنس (فلز، مس، پلاستیک) چوب ماهی گیری، گیره ی پلاستیکی و فلزی، جا مدادی، جا سوزنی، براده ی آهن، تزئین یخچالی، چونز، پارچه ی آبی، تصاویر مختلف که آهن ربا در آن ها استفاده شده است.

مدل کلاس : به صورت آزمایشگاهی و تشکیل گروه های سه نفره :

ایجاد انگیزه :

یک بسته پونز را با خود به کلاس آورده و در حین گذاشتن روی میز از دست رها می سازیم وقتی تمامی پونزها در قسمتی از کلاس که در مسیر حرکت دانش آموزان نباشد پخش شدند ابراز ناراحتی می کنیم ، که چه کار کنیم؟ تمام پونزها در کلاس پخش شدند! بچه ها مواظب باشید و از جای خود حرکت نکنید چون ممکن است موقع راه رفتن پونز در کفش های شما فرو برود و از بچه ها می خواهیم که فکر کنند و برای جمع کردن سریع پونزها یک راه حل پیدا کنند پس از این که راه حل های ارائه شده و از طرف فراگیران جمع بندی شد از آنها می خواهیم به درس توجه کنند و پس از پایان درس نحوه جمع کردن سریع پونزها را به طریقه علمی پیدا کنند.

ارائه ی درس :

گام اول : درک و فهم مساله :

معلم تردس خود را با نام خدا شروع می کند و به هر دانش آموز یک ماهی که از جنس (فلز، مس، پلاستیک، چوب ....) درست شده است می دهد و از آن ها می خواهد که با توجه به رنگ ماهی های خود در یک گروه قرار بگیرند . سپس از آن ها می خواهد ماهی های خود را درون یک پارچه به رنگ آبی که در پایین کلاس پهن شده قرار دهند و از هر گروه یک نفر به عنوان نماینده انتخاب می شود که با چوب ماهی گیری، که از قبل به انتهای آن ها قلابی از جنس های مختلف نصب شده (به طوری که یکی آهن ربا و دیگری از جنس مس، پلاستیک، چوب .... باشد) از رودخانه ماهی بگیرند پس از شروع بازی و تشویق فراگیران دیگر جهت برنده شدن دوستان شان پایان وقت را اعلام می کنیم و از فراگیران می خواهیم که ماهی های گرفته شده توسط هر دانش آموز را بشمارند و از آن ها سوال می کنیم :

بچه ها به نظر شما :

چرا فقط نماینده گروه اول ( گروهی که جنس قلاب آن ها از آهن ربا می باشد) از رودخانه ماهی گرفته است و سایر گروها ماهی نگرفته اند؟ (از مجهولات مساله)

آیا چوب ماهی گیری نماینده گروه اول بزرگتر از چوب ماهی گیری سایر گروه ها بوده است؟ (از معلومات مساله)

آیا نماینده گروه اول سریع تر از سایر گروه ها ماهی گرفته است؟ (از معلومات مساله)

جنس ماهی های گرفته شده نماینده گروه اول از چه نوع بوده است؟ (از مجهولات مساله)

آیا جنس قلاب های چوب ماهی گیری نماینده گروه ها یکی بوده است؟ ( از مجهولات مساله)

گام دوم : تهیه طرح یا نقشه برای حل مساله

برای این که بررسی کنیم موارد بر شمرده در تعداد ماهی های گرفته شده تاثیر دارد از گروه ها خواسته می شود برای حل مساله نقشه ای ارائه کنند پس از جمع بندی طرح های ارائه شده بهترین نقشه قابل اجرا را انتخاب می کنیم بدین صورت که بار دیگر نماینده گروه ها با چوب های خود ماهی بگیرند و بچه ها بررسی کنند که عوامل بر شمرده در تعداد ماهی های گرفته شده نقش دارد یا خیر؟

گام سوم : اجرای طرح یا نقشه

نمایندگان با چوب ماهی گیری خود از رودخانه فرضی پهن شده در کف اتاق ماهی می گیرند و بچه ها نقش عوامل بر شمرده در تعداد ماهی های گرفته شده را بررسی می کنند تا پی ببرند که عامل اصلی برنده شدن گروه یک، آهن ربای قلاب ماهی گیری بوده است.

گام چهارم : بازنگری و کنترل

برای این که دانش آموزان به نقش آهن ربا در جذب ماهی های آهنی پی ببرند از آن ها می خواهیم فعالیت های تکمیلی زیر را انجام دهند.

فعالیت اول : به هر گروه تعداد وسیله مانند تراش، پاک کن، قرقره ، مداد چوب، سکه، میخ، سوزن، و آهن ربا می دهیم و از آن ها می خواهیم که آهن ربا را به این وسایل نزدیک کنند و ببینند چه اتفاقی می افتد سپس وسایل را به کمک آهن ربا به دو دسته تقسیم کنند (وسایلی که به آهن ربا جذب شدند و وسایلی که جذب نشدند) و در سبدهای جداگانه قرار دهند.

فعالیت دوم : تعدادی وسیله مانند جا مداد، جا سوزنی، تزئینی یخچال را به فراگیران داده تا در گروه مشورت کننده و به موارد استفاده ی گوناگون از آهن ربا پی ببرند و به آن ها اشاره کنند و بگویند که آهن ربا در کجای این وسایل و به چه دلیل به کار رفته است؟

فعالیت سوم : به هر گروه یک آهن ربا می دهیم و از آنان می خواهیم که به شکل آهن ربای خود با دقت نگاه کنند، سپس آهن ربا را به وسایلی که دارند نزدیک کنند و اشیایی را که جذب آهن ربا می شوند بلند کنند و بعد آهن ربای خود راب گروه دیگر عوض کنند و این آزمایش را تکرار کنند و شکل آهن ربایی را که با آن آزمایش کرده اند بکشند . با این فعالیت فراگیران با اشکال مختلف آهن ربا آشنا می شوند که آن ها را در اندازه های مختلف (برای زیبایی، در وسیله ها جا بگیرند، کار آن ها با هم فرق دارد و ...) درست می کنند و دیگر این که تمام وسایلی که جذب آهن ربای خودشان شده بود به آهن رباهای دیگر نیز جذب شدند و در آخر شکل های نقاشی شده از آهن رباها را با شکل های کتاب مقایسه می کنند.

بعد از اتمام درس آموزگار از فراگیران می خواهد راه علمی جمع کردن سریع پونزها را یان کنند.

ارزش یابی پایانی :

1-    چند وسیله که جذب آهن ربا می شوند نام ببرند.

2-    آهن ربا در چه وسایلی به کار می رود؟

3-    از آهن ربا چه استفاده هایی می شود؟

4-    ...........

تکلیف تمرینی :

شکل وسایل و اسباب بازی هایی را که در آن ها آهن ربا به کار رفته است را نقاشی کنند.

تکلیف خلاقیتی :

یک وسیله ی اسباب بازی با آهن ربا درست کنند و به کلاس بیاورند.

 

 توجه :

شما فرهنگیان گرامی می توانید تحقیقات اقدام پژوهی ، گزارش تخصصی ، درس پژوهی ، تجربیات ارتقای شغلی ، طرح جابر  و مقالات پرسش مهر مورد نیاز خود را از لینک های زیر تهیه نمائید :( سایت علمی و پژوهشی آسمان ) بر روی هر لینک کلیک نمائید :


 
 
 
 
 
 


منبع : سايت علمي و پژوهشي آسمان
اين مطلب در تاريخ: دوشنبه 23 آذر 1394 ساعت: 9:8 منتشر شده است
برچسب ها : ,,,,,,,,
نظرات()

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

موضوعات

پيوندهاي روزانه

امکانات جانبي

با اطمینان خرید کنید

پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست.

 سامانه خرید و امن این سایت از همه  لحاظ مطمئن می باشد . یکی از مزیت های این سایت دیدن بیشتر فایل های پی دی اف قبل از خرید می باشد که شما می توانید در صورت پسندیدن فایل را خریداری نمائید .تمامی فایل ها بعد از خرید مستقیما دانلود می شوند و همچنین به ایمیل شما نیز فرستاده می شود . و شما با هرکارت بانکی که رمز دوم داشته باشید می توانید از سامانه بانک سامان یا ملت خرید نمائید . و بازهم اگر بعد از خرید موفق به هردلیلی نتوانستیدفایل را دریافت کنید نام و نام خانوادگی نام فایل و ایمیل خود را به شماره همراه 09159886819 ارسال نمائید، در سریعترین زمان فایل به ایمیل شما  فرستاده می شود .

نظرسنجي

چقدر از تحقیقات سایت راضی هستید و به دیگران سایت را معرفی می کنید ؟
درباره ما

آدرس مشهد قاسم اباد - سایت علمی و پژوهشی آسمان -کافی نت آسمان - هدف از راه اندازی این سایت ارائه خدمات مناسب علمی و پژوهشی و با قیمت های مناسب به فرهنگیان و دانشجویان و دانش آموزان گرامی می باشد .این سایت دارای بیشتر از 10000 تحقیق رایگان نیز می باشد .که براحتی مورد استفاده قرار می گیرد .پشتیبانی سایت : 09159886819-09338737025 - صارمی سایت علمی و پژوهشی آسمان , اقدام پژوهی, گزارش تخصصی درس پژوهی , تحقیق تجربیات دبیران , پروژه آماری و spss , کارآموزی